De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 3 Juli 1931 Tweede Blad Landb en Deeleelt Rechtszaken Gemengd Jiieuws BOUVIGNE DAG. HEERENBAAI De Bedelares van Saint-Sulpico. 46e Qaargang. No. 3788 Een onvergetelijke dag voor de K. J. Y. FEUILLETON. (9) Uit het Binnenland. fan Een deelnemer aan den uitnemendgeslaag den K.J.V. dag schrijft ons nog: Breda stond Zondag 1.1. in 't teekeri van de K.J.V. Overal zag men 't blauw-wiï der vlag gen, geheel de stad door zag men 't frissche sportieve costuum der K.J.V-meisjes Om 10,30 stond 't Stationplein en de Stationstraat vol met K.JV.'ers die van alle kanten en plaatsen met trein, tram of autobus waren aangekomen Men moest zich waarlijk 't aardrijkskundig ge deelte der hersens pijnigen om al de namen, die op de wapperende vaandels te lezen ston den te kunnen thuis brengen. Precies half elf werd door drie klaroenbla zers 't sein van vertrek gegeven en in pittigen marsch op rijen van vier marcheerden de 1800 K.J.V.'ers naar de H. Sacramentskerk aan de Zandberglaan tot 't bijwonen der plechtige H. Mis. Rector de Groot, generaal-airecteur der K.J.V. in 't aartsbisdom, droeg een plechtige H. Mis opi geassisteerd door directeur Frencken en kapelaan van Oirschot, generaal-directeu ren resp. van de bisdommen Breda en 's Her togenbosch. Vele autoriteiten wooncien deze plechtigheid bij o.w. vertegenwoordigsters van de Vlaamsche Kajotsters en van de Graalbewe ging uit het bisdom Haarlem. Ontroerend en dieptreffend was 't oogenblik der consecratie toen de vaandeldraagsters, die in 't priesterkoor waren opgesteld, haar vaan dels lieten zakken als een groet voor Christus, haren Koning. Op treffende wijze werden de latijnsche gezangen door de meisjes uitgevoerd. Na de H. Mis ging men in optocht en onder 't zingen van pittige marschliederen naar Con cordia om den inwenaigen mensch te verster ken. Een uur rust en weer werden de K.J.V'ers,. die nooit moe schijnen te zijn, opgeroepen nu tot 't indrukwekkend défilé voor t stadhuis cp welks bordes Z. H. E. Mgr. P. Hopmans, om ringd van wereldlijke en geestelijke autoritei ten was gezeten. Begeleid door een 8-tal mu ziekkorpsen kwamen ze aan gemarcheerd, in 't voorbijgaan hun sierlijken groet brengend, Dan werd carrée gevormd met de vaandels voorop en terwijl 't carillon der groote kerk de EX. liedjes speelde, trad een K.J.V. meisje naar voren om met heldere en vaste stem haar dank en hulde uit te spreken. Dan volgde een huishoudelijke vergadering in de H. Hartkerk aan de Baronielaan, waarna naar 't kasteel Bouvigne werd gemarcheerd. Grootsch en on vergetelijk was de plechtigheid in die on vergelijkelijk prachtige omgeving. Na de inzegening van 't kasteel door Mgr. Hopmans had in den prachtigen tuin de H. Sacramentsprocessie plaats. Begeleid door 1800 meisjes met brandende kaarsen, vooraf gegaan door een groote schare priesters en de vaandeldraagsters werd 't H. Sacrament door den bisschop rond gedragen, terwijl directeur Frencken voor den microfoon de roerendste be loften deed aan God en Moeder Maria uit naam der meisjes. Na den zegen met 't Aller heiligste deden de 1800 meisjes hernieuwing van haar eed, welke zij bij haar aanneming op 't vaandel hebben afgelegd. Klaar en helder en 81) Denk nu goed aan alles wat ik u gezegd heb, zeide Merlin, terwijl hij Servais Duplat de hand drukte, Tot weerziens en goede reis. Dank u. Het rijtuig rolde de poort uit en den weg naar Graveile op. Seryais slaakte een zucht van verlichting. Ik ben gered dacht hij. Is het kind eenmaal in handen van Frangoise Leroux, dan behoef - ik mij nog slechts om. mijzelven te bekomme ren en het zou al heel raar moeten loopen, als de verklikkers van Versailles mij te pakken kregen. Zij mogen zoo slim zijn als zij willen Servais Duplat is ook niet van gisteren. XL VI. Het rijtuig reed in flinken draf langs den een zamen weg van Saint^Maurice. De lucht was tot dusverre zwaar bewolkt geweest maar nu brak eensklaps de zon door en deed de dauw droppels in het gras en aan de boomen als diamanten fonkelen. De weg liep langs een kleinen zijtak van de Marne en was met wil gen begroeid, waarin de vogels met hun hel dere stemmen de zon begroetten. Te Gravelle zond Servais Duplat het rijtuig terug en sloeg een smal zijpad in dat regel recht op Saint Maur-des-Fossés uitliep. De min, Frangoise Leroux, bewoonde in de met volle overtuiging klonken de stemmen: „Wij beloven trouw aan Christus onzen Koning en aan Maria onze Koningin" enz. Tot slot werd gezongen 't Marialied: „Ge loofd zijt gij Maria onze Moeder'" waarna Prof Dr. Kors op de speelwei de meisjes sprak over de H. Eucharistie en de onderlinge liefde. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, kelder en Keuken. (Ie helft Juli). Nadruk verboden. Niet genoeg kan er op gewezen worden om thans vooral den groententuin von onkruid te zuiveren. Men ziet toch zoo dikwijls dat juist door het niet tijdig opruimen of verdelgen van het onkruid zooveel groenten verloren gaan. Heeft 't onkruid eenmaal de overhand gckre- gen dan. is het zeer moeilijk dit weer te boven te komen, want het is onbegrijpelijk hoeveel zaad het onkruid voortbrengt, en al merkt met niet direct de schade, welke door het gewon nen onkruidzaad veroorzaakt wordt, het 1 ol- gende jaar zal deze zich te beter, dat is te er ger, laten gevoelen. Ieder zie Jus toe, elk on- onkruid hoe klein ok hoe weinig ook, zoo spoe dig mogelijk te verwijderen, wil men het vol gende jaar geen dubbel werk hebben om het bedorvene weer goed te maken. De schoffel vooral is het gereedschap, dat» thans dienst moet doen. Bij droog weer schoffelt men de pa den, en die groenten, waar men met de schof fel tusschen kan komen; voorts tussehen de erwten- en boonen-rijen. Late soorten erwten en Capucijnen moeten ook schoongemaakt en aangebonden worden, dat ook met de laatst gelegde stoksnij- en suikerboonen moet geschie den. n dezen tijd is de rups een gevaarlijke vij and van de kool. Begint deze zien hier en daar te vertoonen, dan is 't het beste de kool dage lijks na te gaan, en de rupsen te Jooden. 't Is een tijdroovend werk, maar het meest afdoen de middel men behoudt op deze wijze zijn kool. 't Is evenwel zaak niet te wachten tot de rup sen in grooten getale reeds aanwezig zijn, ï.aar tijdig met het werk aan te vangen, dan heelt men ook de minste moeite. Thans nog, in 't midden der maand, kan andijvie gezaaid wor den. De grond dient, bij droog weder, eerst flink nat gemaakt te worden. Droogt het erg, dan legt men een mat over het bed. De soort, die men nu zaait, moet winterandijvie zijn. Deze is harder dan de zomer-, volhart-soort; aan deze kan men 't spoedig zien, wanneer het in 't najaar maar even vriest; de winterandijvie daarentegen is tegen de eerste nachtvorsten wel bestand. De planten der late andijvie be hoeven niet alle uitgeplant te worden, men kan een gezaaid bed tot op ongeveer een voet van elkaar uitdunnen; de planten, welke blijven staan, zullen dan goed doorgroeien, de rest kan men verplanten. In den bloementuin: het gieten is een belangrijk ding, men dient het goed te doen. Eerst overtuige men zich, of de bedden of planten wel water noodig hebben, en is dit zoo, dan zorge men, dat liet water niet van de perken afloopt: Langzaam giete men dus, en herhale het, zoodat het water ge legenheid heeft in den grond te trekken en de wortels der bloemen er behoorlijk van profi- teeren. Beter is het, op eenmaal flink te gieten dan telkens weinig water te geven, dat niet doordringt Niet alleen begieten maar ook begieren, dat is het toedienen van vloeiba ren mest (gier), kan noodig zijn, om den groei te bevorderen. Daartoe kan men nemen een aftreksel van koemest, van hoendermest, van schapenmest, van zg. bloemenmest, van roet. Werp nooit het roet uit den schoorsteen weg, maar strooi het langs de planten, cf vermeng het met water en giet er mee bij, niet cp, de planten. Welig zullen de planten dan groeien: ze krijgen een frissche groene' kleur. Geef Echter niet te veel tegelijk, en dien het niet toe, als de planten droog zijn; 's-avonds is het rue du Pont-de-Créteil een huisje, dat aan alle kanten door den tuin werd omringd. Binnen twintig minuten had de ex-kapitein der commune, met de kleine Rose in de armen de woning van de min bereikt. D etuindeur was gesloten. Hij belde aan. Een oude vrouw deed open. Wat verlangt u mijnheer? vroeg zij. Ik wenschte Juffrouw Leroux te spreken. Dat is mijn dochter, mijnheer, kom binnen Servais Duplat ging den tuin door naar het huisje, dat één verdieping hoog en geheel met klimop begroeid was. In de woonkamer vond hij Frangoise Le roux, een brave boerenvrouw, ongeveer dertig jaar oud, met haar kind in de arnien. Haar man was landbouwer, maar tijdens den oorlog en de woelingen, die er op -gevolgd waren, had de landbouw zoo goed als stil ge staan en daarom had zij zich als min bij het Burgerlijk Armbestuur aangemeld. Nadat Servais Duplat haar het doel van zijn komst met weinige woorden had meegedeeld, gaf hij haar de acte van den maire van het elfde arrondissement van Parijs. De boerin las dit papier door en zeide: Zeer goed mijnheer, men had niet beter kun nen doen. Zij nam de kleine Rose uit dearmen van Ser vais Duplat over en ging voort: Arme kleine, zij zal wel honger en dorst heb ben. Wees maar stil, lieveling, ge zult hier goed verzorgd worden. Ik heb u nog iets te zeggen, juffrouw Le- bëste; overdag of in de heete zon is het tei branderig. Primula Chinensis. Wie kent deze bloemen niet, die 's-winters onze bloementa fels versieren en ons de kou daar buiten een oogenblik doen vergeten, waardoor1»deze bloe men voor ons zeker meerdere waarde verkrij gen. Ongeveer dezen tijd worden de Primula's in goede zuivere aarde gezaaid, en wel in een zaaischotel, die men mét een glasruit over-, dekt en in 'n bak onder glas plaatst. De aarde mag volstrekt niet droog worden, dus moet men ze in de schaduw plaatsen of het raam tegen de zon beschermen, Als :1e plantjes op komen, plaatst men ze eerst in een klein potje en brengt ze later in een grooteren pot over; daarna geregeld onder glas voortkweeken en flink luchten. In den winter niet al te warm plaatsen, doch in een matige temperatuur: ongeveer 50 a 60 graden Fahrenheit; bij meer dere warmte groeien de planten te wild en ge ven dan in den regel kleine bloemen. Dubbele Primula Chinensis. Hoewel van hetzelfde ge slacht, hebben ze een heel andere behandeling noodig dan de enkele Primula's. Deze worden hoofdzakelijk door scheuring voortgekweekt. Heeft men van deze dubbele Primula's oude planten, dan worden ze in 't voorjaar, bijv. April of Mei, onder glas met den pot uitge graven zóó diep, dat het onderste gedeelte der plant eenigszins in de aarde komt. Na vorloop van eenige weken gaan ze nieuwe wortels ma ken; wanneer deze goed gevorjnd zijn, werden ze gescheurd en elk afzonderlijk weer in een pot gezet, herder is de behandeling ongeveer gelijk aan die van de enkele Primula's; niet al te veel waarmte. In de maand Februari kunnen ze dan weer bloeien, althans de witte, zijn uit7 stekend geschikt voor bruidsbouquetten. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 23 Juni werden o.a. de volgende vonnissen uitgesproken: afpersing: J C V 35 jaar, commissionnair te Driewegen. Gedetineerd, 6 m., voorw. proeftijd 2 jaar en bijzondere voorwaarden; overtreding Motor- en Rijwielwet: J V, 50 jaar, landbouwer te Bouchaute, ontslag van rechtsvervolging met vernietiging van het von nis van den kantonrechter; Politierechter te Middelburg. In de zitting van 22 Juni waren o.a. de vol gende personen gedagvaard: J. de S., 24 jaar, landarbeider te Hulst, we gens overtreding van de Rijwielbelastingwet (gereden zonder geldig belastingmerk) te Axel op 23 Juni 1930. Eisch f 5 of 2 dagen h. Uitspraak f 5 of 1 dag hecht. Th de L., 35 jaar, landbouwer te Wachtebeke wegens eenzelfde overtreding te Westdorpe op 2 Augustus 1930. Eisch .en uitspraak f 5 of 2 d n. J Q., 28 jaar, schippersknecht te Weesper- carspel, niet vertoonen van een geldig bewijs van aanmelding voor de inkomstenbelastingen, aan boord van het schip „Peruvia" te Sas van Gent, op 17 September 1930. Eisch. en uitspraak f 5 of 2 d h. T van L., 43 jaar, schippersknecht aan boord van het schip „Adriana" als voren te Sas van Gent op 11 September 1930. Eisch en uitspraak f 5 of 2 d h. T van L., voornoemd, als voren te Sas van Gent op 16 September 1930. Eisch en uitspraak f 5 of 2 d h. A C de W., 19 jaar, schippersknecht a.b. van het schip Armand, wegens als voren te Sas van Gent op 6 September 1930. Eisch en uitspraak f 5 of 2 d h. C. de P., 20 jaar, schippersknecht a.b. van het schip Industria, als voren te Sas van Gent op 2 Sept. 1930. Eisch en uitspraak f 5 of 2 d h. A. B., 25 jaar, schippersknecht a.b. van het schip Stephania Constantia als voren te Sas van Gent op 2 Sept. 1930. logezonéen Meëedeeling ECHTE FRIESCHE 'IIHIIUIIUUIIIIIIU 20-50ct. per ons A9 roux, zeide Servais Duplat. Wat dan mijnheer? Gij moet zoo spoedig mogelijk het hemd cn mutsje van het kind naar het stadhuis van het elfde arrondissement terugbrengen bene vens de dekens, waarin het gewikkeld is. Ik zal er voor zorgen, mijnheer. Wilt g ijmij thans een ontvangbewijs van het kind geven? Zeker. Frangoise Leroux liet zich door haar moeder papier, pen en inkt aangeven en schreef het volgende: Ontvangen van den heer Zij hield even op. Jules Servaise, zeide Servais Duplat. Zij schreef weer: Jules Servaise, een meisje, vermoedelijk drie dagen ou den aan mijn zorg toevertrouwd onder den naam van Rose, op last van den burgemeester van het elfdei arrondissement van Parijs en voor rekening van het Burger lijk Armbestuur. Saint-Maur-der-Fossés, 28 Mei 1871" Zij teekende, gaf het papier aan den ex- communard en zeide: Ziedaar, mijnheer. Zoo is het in orde, juffrouw, antwoordde hij. Hij vouwde het papier in vieren en stak het in zijn binnenzak, waarop hij afscheid nam van de beide vrouwen en haar huis verliet. Hij ging den weg de la Varenne op, die naar Champigny loopt. De laatste gebeurtenissen te Parijs waren Eisch f 7,50 of 3 d h. Uitspraak f 5 of 2 d. h. A S., 50 jaar, schipper op het schip Elisa als voren te Sas van Gent op 27 Sept. 1930. Eisch f 5 of 2 d. h. UitspraaK f 1 of 1 d. h. D V., 25 jaar, schipper op het schip Sani 5, a.s voren te Sas van Gent op 10 Sept. 1930. Eisch f 7,50 of 5 d. h. Pitspraak f 5 of 2 d h. Ph L W H., 28 jaar, schippersknecht a.b. van het schip Fluvale II te Sas van Gent op 24 Sept. 1930. Eisch f 7,50 of 3 dagen h. Uitspraak f 5 of 2 dagen h. M J., huisvrouw J J van D., 20 jaar, zonder beroep te Axel, wegens beleediging van Eijk te Axel op 10 Mei jl. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d h. J P., 20 jaar, matroos op het sleepschip Ru bens, en W. V., 19 jaar, matroos, zonder vaste woonplaats, wegens mishandeling van C. Kort vriend te Ter Neuzen in den nacht van 11 op 12 Mei jl. Eisch en uitspraak: ieder f 15 of 15 d. h. C. de R., 42 jaar, venter te Ter Neuzen we gens beleediging van Susanna Huijsman te Terneuzen op 14 Mei jl. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d h. G van der V., 23 jaar, stoelenmaker, te Roo sendaal, wegens strooperij van gras toebehoo- rc-nde aan J. van der Hoeve te Ter Neuzen, op 3 Mei 1931. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d h. F van R., 62 jaar, klompenmaker te Clinge, wegens beleediging van den maréchaussée te Clinge op 5 Mei 1931, toen deze hem bekeurd hadden. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d h. D W G., 33 jaar, autoreparateur te Biervliet wegens overtr. Wegenbelastingwet te Biervliet op 16 Oct. 1930. Eisch en uitspraak vrijspraak. Zitting van 23 Juni 1931. D. G., 45 jaar, visscher te Terneuzen, wegens mishandeling van J. L. van Wel, te Terneuzen op 22 Mei jl. Eisch en uitspraak f 5 of 5 d h. I A de V., 27 jaar, landbouwer te Breskens, wegens zonder noodzaak een kalf pijn of let sel aandoen, door dat beest nerhaaldelijk met een stok te slaan te Breskens op 31 Mei 1931. Eisch en uitspraak f 10 of 10 dagen h. A C N., 19 jaar, arbeider te Axel, wegens rnis handeling van L. van Treffer te Axel, op 25 Mei jl. Eisch en uitspraak f 10 of 10 dagen h. J W den D., 18 jaar, werkman te Axel, we gens mishandeling van J. A. Segers te Axel op 25 Mei jl. Eisch f 10 of 10 dagen h. Uitspraak f 5 of 5 dagen h. L H van den A., 55 jaar, logementhouder te Ter Neuzen, wegens mishandeling van W. Vliet stra te Ter Neuzen op 30 Mei jl. Eisch f 10 of 10 dagen h. Uitspraak f 7 of 5 d h. Eet meer tomaten. Het Centraal Bureau van Veilingen in Ne derland laat niets na om de reclame \oor tuin bouwproducten zoo krachtig mogelijk te voeren Dat is zeer juist gezien. Herhaaldelijk heeft immers de practijk bewezen, dat de reclame reeds overal bekend. Het leger van Versailles had overwonnen en de Commune was vernietigd, Duplat kwam tel kens menschen tegen, die in de dorpen ron dom Parijs een schuilplaats hadden en nu naar hun stad terugkeerden. Tijden sden oorlog had men de brug van Champigny laten springen en deze was natuur lijk nog niet hersteld. De vluchteling moest in de veerpont de Mar ne oversteken om zich naar Champigny te be geven en daar de woning op te zoeken van zijn vroegere hospita te Parijs, die thans daar waschvrouw was. De weduwe Pontonnier heette van haar voor naa mPalmyre en zij liet zich bij voorkeur met haar voornaam aanspreken. Zij woonde nu sedert vijf jaren te Cham pigny. Servais Duplat had zij, toen hij te Parijs haar commensaal was, gaarne mogen lijden. Zij hield veel van een grap en Servais verstond de kunst haar te doen lachen. Nadat Palmyre zich als waschvrouw te Cham pigny gevestigd had, hadden Servais Duplat en zij elkaar nu en dan weergazien. Zij wist dat hij deelgenomen had aan de Commune, zij had zelfs getracht hem er van terug te bren gen, hem te doen begrijpen, dat hij zich aan groot gevaar blootstelde, maar vruchteloos. Z ijbegreep zeer goed, dat het doel van de communaards onbereikbaar was, een dwaze droom waarop een bloedig ontwaken zou vol gen. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5