Wenschen en Wenken. Abonnementsprijs Geëmailleerde naamplaten tan eersteklas Nederlandsche fabriek r. SAS VAN GENT. 8oekeii Si/dschr. Marktberichten Boekhandel De Zeenvscbe Mengelwerk. Aüverlenttën. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER MIDDELBURG, 2 Juli. Boter en eieren aangevoerd door Walchi rschc boerinnen (officieele prijsnoteering)boter f0,87, kipeieren f3,40, eendeieren '3,50, ganseieren fio. Aangevoerd door handelaren: boter to,80 kipeieren f 3,25, eendeieren f3,50 ganst ieren f 5- Part. prijs: boter f0,95, kipeieren f4,25 poelje f3,50, eendeieren f4,50. OOSTBURG, 1 Juli. Veilingsvereeniging Avilcultura». Aan voer 164 K.G. boter, prijs f 1,01 1.55 's OCHTENDS en 's AVONDS RIJK GEÏLLUSTREERD. DE MOOISTE NEDERLANDSCHE COURANT DE VOORNAAMSTE KATHOLIEKE COURANT 35 CENTS PER WEEK f 1.50 PER MAAND f4.50 PER KWARTAAL Ondergeteekende wonendete verzoekt U voor hem een week-, maand-, kwartaal abonnement op de Maasbode te noteeren. door een controleur. Na een korte woordenwisseling trok de con ducteur een revolver en schoot den controleur neer. Vervolgens zette de man het wapen tegen de slaap en bracht zichzelf zware verwondingen toe. Een opaal van 711 karaat. Op de Ligtning Ridge is een zwarte jpaal ge vonden, de grootste en zeldzaamste vermcede- lijk, die men tot dusver ooit zag. De steen heeft een gewicht van 711 karaat. De roeping tot het priesterschap. Een officieel rapport meldt ons dat geduren de het schooljaar 1923-1929 de twee groot-se minaries van Parijs onder haar talrijke leer lingen telden: 7 studenten van de polytechnische school; 1 van de normaal school; 2 van de centrale school; 2 die reeds den hoogsten graad voor het mid delbaar ^nderwijs hadden behaald; 4 doctors in de rechten; 23 candidaten voor letterkunde, recht of ge schiedenis; 5 ingenieurs; 2 dokters; 68 officieren van alle graden; Deze leerlingen, die de Staat-hoogescholen verlieten, of die de schitterende posities vaar wel zegden, Welke deze scholen hun reeds be zorgd hadden vóór hun intrede in het. Semina rie, bewijzen door hun gedrag, dat de roeping tot 't Priesterschap stoelt op den geest van opoffering, zich geven! ZALIG NIKS DOEN? Vloek de luiheid en werk!. Pater Silverius geeft in „Christus Koning", het altijd lezenswaardige orgaan van de Capu cijnen, volgende opmerkingen over de luien: „Werken is zalig", zei de luilak, „maar niets doen is plezierig". Toppunten van luiheid zijn er al veel uitge dacht, en gaarne lacht het volk met hardloo- pers als luie Kees, die liever lui dan moe zijn! Luie menschen kunnen soms och zoo goed zijn Echte „goedzakken" Maar 't zijn ven blijven gewoonlijk) „zakken" van kerels; zout- of meel zakken. Och, zat er wat peper in die zakken; dan kwam er wellicht wat schot in die lui! Geef ze eens troef; je hoogste troef zelfs; troef er op veel troef komt er niet in! Je kunt er al je kruit op verschieten, ze blij ken al meer en méér geen schot kruit waard! De school was hun „boeman; 't was aan pakken of aangepakt worden -;n 't strafwerk kwam hen na, dat ze er blauw van keken Mor genziekte, kerk- en schoolziekte waren gekende kunstjes! Later kwam 't „werken" in 't volle leven. Een „spook" Wat wordt er gedaan? a Ze doen niks zei 't wijfke, da doen ze. Dag dieven en lijntrekken, en aan de pijp trekken nog liever, da doenze; alles op zijn elf en der tigste doen, te laat aanleggen en als ze kunnen weer te vroeg afzwaaien da doen ze; bun tijd verwauwelen en verluilakken 't Is te veel, 't' is te lang; te koud, te warm; zelden naar hun tand Jan Boezeroen"" mogen ze niet; hun naam is Jan Salie. Klaas Vaak hun patroon; Luilekkerland met de bekende gebraden duiven is hun hemel. Hun oogen staan droomerig als bij 'n koe beest; hun knieën zijn slap; hun staan 's han gen; hun zitten is half liggen. Men wordt moe van ze aan te kijken. Vloek de luiheid Enwerk. werk, werk! ONHERSTELBAAR. Er waren eens twee nichtentwee nich ten van elkaarvan moeders zij.... "De eene heette Lize en de andere Cato. Nicht Lize's man was procutatiehouder op 'n Groot kantoor. Cato's wederhelft was eerste boekhouder op 'n ander kantoor. Beide echtparen konden 't' dus nogal tamelijk wel stellen hoewel de vrouw van den procu ratiehouder wel eens wat méér kon doen dan des boekhouders minnende echtgenoote. Wat de laatste verschrikkelijk vond, want Cato was jaloersch. Endeze fout was aan Lize bekend Dikwijls, bemerkte zij dat Cato haar met af gunst aankeek, als zij eens 'n nieuw bloesje of hoedje droeg. Ook kon Cato dan dikwijls niet nalaten om Lize's nieuwe snufjes op de meest onredelijke wijze te bevitten. Nicht Lize vond dit dan fijn. Eenig vond ze 't, als Cato zoo gloeiend ja loersch was., om te gieren van 't lachen! En nog leuker vond ze 't, als Cato dan trachtte zoo'n zelfde bloesje of hoedje machtig te wor den. Wat dikwijls mislukte, tot groot vermaak van Lize. Toch gingen ze goed met elkaar om. Tot opeens de „familie-vriendschapsband verbroken werd. Om de volgende reden. Lize vertelde op 'n verjaardagsavondje, waar bij verschillende familieleden ook Cato aanwezig waren, dat ze in de uitstalkast van „De Groene Winkel" 'n tafelkleedje had gezien bij de Opruiming'n prachtstuk voor nog géén gulden. Vanavond waren ze al gesloten, maar morgenochtend om half negen zou ze 't direct gaan halen, want 't was 't laatste. Toen Lize den volgenden morgen even over half negen aan „de Groene Winkel" kwam.... greep ze er naast. Met 'n medelijdend glimlach je deelde de winkeljuffrouw haar mede, dat 't kleedje juist verkocht wasaan 'n dame, die voor achten al aan den winkel was komen bellen en graag even geholpen wilde worden, omdat ze zoo'n haast had. 'n Vreeselijk vermóeden doorflitste Lize's' brein. Met 'n gezocht boodschapje toog ze 's-mid- dags naar Cato's woning, en binnengekomen zag zehet.... tafelkleedje op de eiken houtentafel der mooie kamer 'iggei.... Er heerschte van beide zijden een stilzwij gen van eenige minuten langtoentoen Nu leven ze al twaalf jaar lang met elkaar in onminom 'n tafelkleedje van nog géén gulden. Bruiloften, sterfgevallen en andere belang wekkende gebeurtenissen in de familie zijn voorbijgegaan, zonder dat beide nichten er zich lieten zien, uit angst elkaar te zullen ontmoe ten. Intusschen zijn de nichten met verschei dene kinderen gezegend, welke kleintjes in dien haat tusschen beide moeders opgroeien. Lize is zwaar ziek geweest en lag in 't Gast huis. Dagelijks kwamen de familieleden haar bezoeken Cato niet. Cato heeft 'n kindje van 'n paar jaar ver loren. Van allen ondervond ze troost en deel neming. Lize heeft 't kleintje nooit gezien. Een paar maal heeft er in beide gezinnen 'n Eerste H. Communie plaats gehad. Vele schoone Kerst feesten zijn voorbijgegaan; twaalf keer is 't sinds de gebeurtenis Paschen geweest. En t' blijft zoo 't' Wordt nooit meer goed" deelden beiden mede. als hun ernaar gevraagd wordt 't' Bewuste tafelkleedje is reeds vijf jaar ge leden in den voddenpot terecht gekomen. Na dat 't 'n jaar of vier lang als stofdoek was ge- bruitkt. Nog géén gulden had 't' gekost Zou onze samenleving wellicnt meer Lize's en Cato's herbergen? INHOUDSOPGAVEN Het Heidelberger Freemdenblatt heeft even als vorige jaren wederom een keurig Hol land-nummer het licht doen zien, dat ten doel heeft de Nederlandsche toeristen voor een be zoek aan de heerlijke Duitsche badplaatsen en historische monumenten warm te maken. Het is een pracht-uitgaaf, die door haar schitterend-illustratiemateriaal en suggestieve aanbevelingen haar doel niet zal missen. Wij bevelen ze gaarne in de bijzondere be langstelling onzer lezers aan. MoederschapszorgUit lang vervlogen tijden, Vacantie. Als het riet nog jong is. Onze drie ling. Open brief aan Piet Zilvermond. Het Moederschap van Maria in de Liturgie. De gee stelijke Ontwikkeling van dem zuigeling en van het Jonge Kind. Vragenbus. Giften. Kapel fonds „Het Moet". Practische Gemeente-Politiek.: De komende financieele moeilijkheden Begrootingsvoor- schotten II Onze woningpoiitiek Voor waardelijke bouwvergunning. Van Hier en Daar. Het Gezin: Mededeelingen van het Hoofdbe stuur Voor het Christelijk Huisgezin: A F Jansen S J: Zooveel het kan, terug naar een voud van leven Centrale Raadsvergadering: Jaarsverslag van den Secretaris 1930— 1931. Begrooting 1932 Jaarverslag 1930 van het Fonds „De Dag van het Kind en Ouderhulp". Verslag van het Orgaan over 19301931. De Dietsche Gedachte: 1 Nabetrachting, door Mr. P W de Koning 2 Nationalisme en Chauvinisme, door E Besse 3 Nederland mijn Nederland, door René de Clercq 4 Een stem uit de Klein-Hollandsche duisternis, door A. L. 5 Waterloo-Jemappes, door Jan Brans 6 Hetoverwicht der Fransche beschaving I, Vlaanderen", door J D 8 Eenwording in het vereenigingswezen, door J A W Swane 9. Rozen uit het Zuiden 10 Distels, door J van Scherpenzeel 11 Dietsche Bond (Algem. Verg op 30 Mei) 12 Boekbespreking 13 Uit boek en Blad. Zeeland door de Eeuwen heen. Bij de firma G W den Boer, uitgevers te Mid delburg verscheen de eerste aflevering van „Zeeland door de eeuwen heen. Meer dan honderd jaar, aldus de uitgevers, is het geleden, dat het laatste algemeene werk over de geschiedenis en aardrijkskunde van Zeeland verscheen. Dit feit is wel voldoende, om de uitgave van een nieuw werk over de ge- i S.O.S. VAN DE „NAUTILUS" De hulpeloos ronddrijvende Noordpool-onderzeeër Nautilus, gefotografeerd van het stoomschip „Britannic" Toen deze boot passeerde, was reeds hulp on derweg; kort erop is de Nautilus op sleeptouw genomen. schiedenis van Zeeland te rechtvaardigen. De eerste aflevering vangt aan met een bere deneerd overzicht van de algemeene werken, die in den loop der tijden over dit gewest ver schenen zijn: de bekende kronieken van Rey- gersbergh, van Smallegange e.a. Het. tweede hoofdstuk is aan de geschiedenis van den bo dem gewijd en verhaalt hoe Zeeland na tal- looze vormveranderingen eindelijk zijn tegen woordige gedaante verkreeg, van de verliezen aan grond door de geweldige watervloeden, die het gewest teisterden, van de volharding, waar mee de bewoners steeds weer den strijd tegen den machtigen vijand aanbonden, voor den toestand gedurende het eerste tiental eeuwen onzer jaartelling, die in deze aflevering be handeld wordt, berust onze kennis bijna ge heel op de resultaten van geologische en vooral oudheidkundige onderzoekingen. Het uitvoeri ge verslag, dat hiervan gegeven wordt, bevat tal van bijzonderheden over de ontdekking op het strand en' in de duinen van Walcheren en Schouwen, over het onderzoek der vluchtber- gen, enz. Tenslotte wordt medegedeeld, wat c.p grond dezer onderzoekingen omtrent den toe stand van Zeeland in deze allervroegste tijden kan worden vastgesteld Voor de volgende periode (1000-1400) staan reeds tal van schriftelijke bronnen ten dienste het hoofdstuk, dat hieraan gewijd wordt, zal naast vele namen van stroomen en polders talrijke bijzonderheden over de oudste geschie denis van onze steden en dorpen brengen. De verdere geschiedenis van den Zeeuwschen bo dem zal volgen; besproken zullen worden de middelenn waarmee, de organisatie waardoor de strijd tegen het water gevoerd werd. Op deze geschiedenis van den bodem volgen eeni ge bijzonderheden over de Zeeuwsche bevol king zelf. Dan komt de politieke geschiedenis aan de beurt: het aandeel van Zeeland in de ontwikkeling van het vaderland, de rol van den Zeeuwschen adel in de dagen van graaf Floris V, de strijd tegen Spanje met de bele geringen van Middelburg en Zierikzee, van Hulst en Sluis, enz. Eindelijk hoofdstukken over de economische geschiedenis, de ontwik keling van het rechtswezen, de geschiedenis van het kerkelijk en godsdienstig leven, enz. enz. In het bijzonder verdienen ook de illustraties in dit werkTIe aandacht, omdat vele daarvan een afbeelding geven van kaarten en platen, die voor deze nog nimmer werden gereprodu ceerd en welker groote beteekenis slechts aan vakgeleerden bekend was. Buitengewoon be langrijk zijn de in deze aflering opgenomen kaart van Zeeland, door Christaan Sgrooten op last van Alva vervaardigd en thans te Ma drid berustend en het panorama van Walche ren uit het Museum Plantijn te Antwerpen. Uitvoerige literatuuropgaven aan het eind der hoofdstukken wijzen de lezers voor zelf standige studie den weg. Het werk belooft een belangrijke bijdrage te worden voor de geschiedenis van deze streken. Met belangstelling zien wij de verdere afleverin gen tegemoet. De uitgave is voornaam ver zorgd, zooals zulks van de firma Den Boer ver wacht mag worden. DË MAASBODE

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3