f25,- of f400,-? No. 3788 Vrijdag 3 Juli 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Buitenl. Overzicht Binnenland Buitenland m h li t Xuis-en^Jiamerladtoed*? JTieuwz Provinciemeuws VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND |°- POSTREKENING Nu. 52419. „Een bad-loeslel thuis, „Gezondheid in Uw huis. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Techn. Bar. SMEDENB0R8H, Postbus 394, AMSTERDAM. Sire No. I273I0. 102 DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of j 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND QE80H I KT VOOR PUBLIOITEIT Het plan Hoover. Frankrijk in de contramine. Spanje naar de revolutie? Omtrent het plan Hoover, volgens hetwelk Duitschland voor een vol jaar van alle beta lingen volgens het Young-plan zou worden vrij gesteld, is nog geen overeenstemming bereikt. Het is Frankrijk, dat het niet kan overstappen dat ook de onbeschermde betalingen, onge veer 700 millioen mark, in de vrijstelling zou den zijn begrepen. En dan is er ook nog ver schil in het' moment, waarin deze uitgestelde betaling zou moeten worden voldaan. Hoover had een uitstel van 25 jaar willen geven, waar op de schuld die dit jaar zou' worden kwijtge scholden, moest worden voldaan, Frankrijk wil de maar één jaar toestaan. Eén jaar is natuur lijk belachelijk. Dat zou voor 1932-1933 op een verdubbeling van de betaling voor Duitsch land neerkomen en, hoewel niet officieel, wordt toch ook al gezegd, dat Frankrijk wel bereid zou zijn, eerst over vijf jaar de uitgestelde schuld op te vorderen. Intusschen de geschillen zijn nog zeer groot en als niet Frankrijk te vreezen had, dat het voor heel de wereld het odium van een mislukking van deze poging om uit het moeras te komen, zou moeten dragen, zou er ernstige vrees bestaan, of Hooveren het Fransche Kabinet Wel tot overeenstemming zouden komen. Zondag hebben in Spanje de algemeene ver kiezingen voor de constitueerende vergadering, de Cortes, plaats gehad. Zooals na de gemeente raadsverkiezingen, welke tot den val van het koningschap leidden, te verwachten viel, heb ben de republikeinsche groepen een overwel digende meerderheid behaald. Of echter die meerderheid, uit zoo heterogene, elkaar fel oe- kampende partijen bestaand, tot practisch werk in staat zal blijken, zal moeten worden afgewacht. De moeilijkheden stapelen zich op en met vreeze vraagt men zich af, of ce Spaan sche revolutie binnen een regelmatige bedding zal kunnen gehouden worden. De uiterste ele menten weren zich geducht en maar al te gre tig vinden ze in troebele tijden gehoor. Economische voorlichtingsdienst. Na overleg tusschen den algemeeneii Neder- landschen Zuivelbond, het Centraal Bureau voor de veilingen, den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, het Kon. Ned. Landbouwcomité en den Ned. Tuinbouwraad hebben deze organi saties gezamenlijk een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij verzoeken het wets voorstel tot reorganisatie van den economi- schen voorlichtingsdienst te willen verwerpen. Hittegolf in Amerika. Het aantal slachtoffers van de geweldige hit tegolf bedraagt thans reeds 500. Maandag al leen reeds stierven 230 personen. In Chicago stierven Maandag vijftig perso nen tengevolge van de hitte, terwijl in het ge heel in deze stad reeds 126 dooden te betreu ren zijn. In Iowa vallen runderen en schapen bij tien tallen dood op het veld neer; de bewoners van Zuid-Dakota hebben met millioenen sprink hanen te kampen. Louisville in Kentucky is door een geweldige orkaan geteisterd, waardoor vensterruiten ver nield werden, boomen werden ontworteld en de daken van de huizen werden weggerukt. Dreigende kleermakerstaking te New York Te New York dreigt een algemeene staking van de kleermakers. Bij een eventueele staking zullen ongeveer 40.000 kleermakers betrokken zijn. Opstand in Peru. In Peru is weer eens een opstand uitgebro- j ken. De rebellen zouden aan de regeeringstroe pen een nederlaag hebben toegebracht. I mi i jdeniunu^'' ifci/tnlsct vï/medenSoryfi /Amsterdam Wij zeggen niet, dat wij voor f25, een bad-installatie leveren, die overal elders f400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken I aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. Pol de Mont t De bekende Vlaamsche dichter en kunst historicus Pol de Mont is te Berlijn op 73- jarigen leeftijd overelden. De massa-moordenaar Peter Kuiten Ier dood gebracht. V.D. seint uit Keulen aan De Maasbode: Donderdagmorgen te zes uur is in de staats gevangenis Klingelpuetz te Keulen het dood vonnis aan Peter Kürten voltrokken. Bij de terechtstelling waren aanwezig dé Düsseldorfsche procureur-generaal, de verdedi ger van Kürten en verschillende leden van de rechtbank, alsmede de Ministerialrat dr. Wed- digen van het Pruisische ministerie van justi tie en eenige personen uit de wetenschappe lijke wereld. Kürten heeft zijn laatsten nacht in de cel doorgebracht met drie geestelijken, waaronder zijn biechtvader, een Franciscaaer monnik uit Düsseldorf. Hij was zeer rustig geweest en had verzocht, eenige brieven te niogen schrijven. Den gehee len nacht heeft hij brieven geschreven aan de nabestaanden van bijna al zijn slachtoffers waarin hij mededeelt dat hij berouw over zijn daden heeft" en om vergeving bidt. Vroeg in den morgen voor de terechtstelling biechtte en communiceerde Kürten. De terechtstelling geschiedde met een nog uit den Franschen tijd stammende guillotine. Op de vraag van den procureur-generaal: „Peter Kürten, hebt gij nog een wensch?" ant woordde Kürten kort en zakelijk „neen". Nederlandsche R. K. Politiebond „St. IMichaël". Dinsdag is te Breda het 17e Congres gehou den van den R. K. Politiebond „St. Michaël". Om half 1 werden de congressisten aan het station ontvangen. In optocht, vergezeld door de harmonie van het Bredasche politiecorps, werd getrokken naar het H. Hartbeeld voor het bisschoppelijk paleis, waar, onder het zingen van „Aan U 0 Koning der Eeuwen" eenige bloemstukken werden neergelegd. Mgr. P. Hop mans, sloeg van uit zijn paleis deze huldiging gade. Daarna werden de afgevaardigden officieel ten stadhuize ontvangen door het gemeente bestuur, vertegenwoordigd door burgemeester van Sonsbeeck en de wethouders J. van Buitte nen en mr. E. van Mierlo. De burgemeester waardeerde het zeer, dat de congressisten, na hulde gebracht te hebben aan een hoogeie Macht, hun schreden richtten naar het ge meentehuis. W ijdragen met u, aldus spreker, de groote verantwoordelijkheid om er voor te zorgen, dat de maatschappij zich langs orde lijken weg kan ontwikkelen. De ontwikkeling, die gij voor uwe leden wenscht, komt ten goede aan uwe mooie taak; dat erkennen ook de autoriteiten. De bondsvoorzitter, de heer E. van Duyn. dankte voor de hartelijke ontvangst. De burge- meester van Breda heeft altijd getoond het 1 werk der politie te waardeeren. Breda immers j was de eerste plaats, waar de 48-urige werk week voor de politie werd ingesteld. Burge meester gaf den eersten stoot aan de oprich- ting van de vakopleiding in St. Michaëh Spre- j ker wenschte d enburgemeester nu reeds ge- luk met zijn aanstaand koperen ambtsjubileum Om 2 uur begon de algemeene vergadering in den St. Jozefskring; daar waren tegenwoor dig 64 afdeelingen, tellende 2220 leden. De Bondsvoorzitter verwelkomde de aanwe zigen inzonderheid den bondsadviseur, de ad viseurs der afeelingen en de politieautoriteiten van Breda. Aan zijn openingsrede ontleenen we: Het ledenaantal blijft stijgende en be draagt thans 2250; het aantal afdeelingen groeide aan met 8 en bedraagt nu 68. Sint Michaël is thans aangesloten bij de katholieke Centrale; daardoor heeft de bond medezeg- gensrecht verkregen bij het Georganiseerd Overleg. Het pastoor Merselfonds nadert de j f 3000. De dreigende afscheidingswolk is geheel verdwenen; alle dissidenten zijn weer bij St. Michaël teruggekeerd. De vakgroep verheugt zich in grooten bloei: j het vorige jaar konden 637 diploma's worden i uitgereikt. j Het jaarverslag van den penningmeester werd goedgekeurd evenals de begroothvr voor 1932. Het bestuursbeleid werd daarop in hulshuu delijke vergadering besproken. Het congres werd vervolgens verdaagd. »- attr' WESTDORPE. Duivensport in dienst der liefadigheid. De liefdadigheidsvlucht, gehouden door de duiven maatschappij „De Volharding", alhier, ten ba te van de tuberculosebestrijding in deze ge meente kan als zeer geslaagd worden be schouwd. Na aftrek van alle onkosten zal er ongeveer f 200,00 overblijven. Onnoodig te zeggen, dat het bestuur oer .B.C-bestrijding voor deze welkomen steun zeer erkentelijk is. Allen lof aan den voorzitter en de bestuursleden der duivenmaatschappij, die de vlucht organiseerden en aan allen, die hun medewerking verleenden. HENGSTDIJK. Raadszitting. Onder voorzitterschap an bur gemeester van Esbroeck was de Raad voltallig. Secretaris de heer Hermans. Na opening toont de secretaris het gedrukte verslag der bespre kingen door den dubbelen Raad inzake de sa menvoeging der vier gemeenten: Stoppeldijk, Boschkapelle, Hengstdijk en Ossenisse en in formeert of elk lid zoo'n exemplaar heeft ont vangen, hetgeen door de leden wordt bevestigd Voorlezing ervan is derhalve niet noodlg. Agenda: I. Ingekomen stukken: 1. van Ged. St.. goedkeuring gemeentereke ning 1929. 2. Van Ged. St. idem begrooting 1931. 3. Van Ged. St. idem Bouwverordening niet de opmerking, dat één artikel, op advies der Gezondheidscommissie dient gewijzigd te wer den. De wijziging wordt met alg. st. aangenomep. 4. Van de gezondheidscommissie rekening en verantwoording over 1930. Er blijkt een ba tig saldo van f 1139,19»/2 te zijn. Wordt ter in zage gelegd. 5. Verzoek van de PZEM 0 montheffing te verleenen van het bepaalde in art 44 sub d van de Motor- en Éijwielwet. De voorzitter geeft uitleg van de bedoeling van voornoemd artikel, waarna met algemeene stemmen ontheffing wordt verleend. II. Benoeming leden der Schattingscommis sie. Aftredend zijn de heeren: L. v. Esbroeck, Schel fout, de Bakker en van Deursen. Met alg. st. worden de aftredende leden her benoemd. III. Benoeming leden der Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Aftredend zijn de heeren Kerckhaert (Hoofd der school) Boeijkens en de Bakker. De heer Kerckhaert werd herkozen met alg. st. De heer Boeijkens met zes stemmen; de heer J Heije verkreeg één stem. De heer de Bakker met vier stemmen, terwijl op de heeren Heije en J Warrens één stem werd uitgebracht, één briefje was blanco. IV. Benoeming leden Burg Armbestuur. Het aftredend lid de heer Honoré Kerckhaert werd met zes stemmen herbenoemd. Een stem was uitgebracht op den heer Aug. de Bakker. V. Wijziging gemeentebegrooting 1930. Een enkele wijziging werd met alg. st. goed gekeurd. VI. Bespreking Electrisch Bedrijf. Op advies van den voorzitter werd goedge vonden deze te houden in geheime vergadering Hiermede was de agenda afgehandeld. STOPPELDIJK. Schuur afgebrand. Woensdagvoormiddag brak een felle brand uit in de schuur van den landbouwer van Balkenende in de BoSSche- straat. In een oogwenk stond net heele gebouw in vollen gloed, zoodat de brandspuit van 't dorp, zoowel als de in allerijl gerequireerde stoomspuit van Hontenisse, zich slechts be palen moesten tot het beveiligen van 't' be lendend huis en omliggende woningen, wélke nochtans belangrijke brand- en waterschade opliepen. De geheele inventaris der schuur hooi, stroo en de landbouwwerktuigen ging in de vlammen op. Het in de schuur aanwezige paard en eenige varkens konden met moeite gered worden. Naar verluidt dekt assurrantie de schade. De oorzaak is onbekend. KOEWACHT. De heer P Aarts, kommies bij 's-ryks belas tingen alhier, is met ingang van 1 Juli gede tacheerd naar Wernhout. Kon. Maréchausseé Tot wachtmeester bij d Brigade der Koninklijke marechaussée alhie is benoemd de heer J de Theye uit Oudenboscl"

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1