Gratis Kerknieuws. Onderwijs. Landb en Deeleeli Gemengd Jiteuws Nederland zal een nieuw paviljoen te Parijs bouwen. Ingezonden Mededeeling Uit het Binnenland. De Nederlandsche commissie, heeft besloten, onmiddellijk tot op- en inrichting van een nieuw paviljoen over te gaan, dat natuurlijk niet het verbrande zal kunnen evenaren maar een waardige voortzetting van onze vertegen woordiging op de tentoonstelling zal toelaten Dit besluit heeft te Parijs een enorinen in druk gemaakt. in aansluiting van de in ons blad van Vrijdag 29 Mei opgenomen publicatie mede, dat behal ve gedurende de reeds medegedeelde uren ten gerieve van het reizigers- en automobielver- keer de hierna te noemen behandeling ook zal kunnen geschieden: te SAS VAN GENT: op Zondagen en voorts in de middagpauze en 's avonds, van 1 April t.m. 3 November tot 22,30 uur, van 4 November t.m. 31 Maart tot 20 uur; wat het kantoor KAPELLEBRUG betreft: op alle dagen der week in de middagpauzen. De hierboven bedoelde behandeling betreft: a. de behandeling van-schrifturen voor motor rijtuigen, niet uitsluiting vin: „borgstelling, teruggaaf van gestelden borgtocht en vrijma king dier vervoermiddelen"; b. de afgifte van kostelooze weggsldkaarten; c. de vrijmaking van reisbagage, geen han delsgoed zijnde; d. de vrijmaking van goederen, nies \oor handel bestemd, of dienende tot dagelijksch gebruik der grensbewoners, eert en ander tot een waarde van hoogstens f 25, mits het be drag aan invoerrecht en accijns niet meer dan f 2 bedraagt. TER NEUZEN. Lijk gevonden. Zaterdagmorgen werd in den middenkanaalarm bij de voormalige Sassche poort drijvende gevonden het lijk van den sinds Dinsdag vermisten D. K. uit de gemeente Zaamslag, en van wie men vreesde dat hem een ongeval was overkomen. Eenigen tijd later ontdekte een schipper, die ter plaatse in het kanaal meerde, dat daar een rijwiel in het wa ter lag. Opgehaald bleek dit het rijwiel van de vermiste. Hij is 53 jaar oud, ongehuwd. (Tern. Crt.) BOSCHKAPELLE. Gemeenteraad. Voorzitter, burgemeester J. "Truijman. Slechts vijf leden zijn tegenwoordig Afwezig mej S v Eerdenburg en de heer Bun. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd Aan de orde komen: I. Ingekomen stukken, w.o.: 1. van Ged. Staten góedkeuring raadsbesluit, waarin de opcenten op de Personeele belasting werden gebracht op 250 en die op Fondsbe lasting op 100 2 Van den Minister v. Staat de mededeeling, dat aan de gemeente Boschkapelle wordt uit gekeerd een bedrag van f 2750 3. Op een verzoek van de PZEM om onthef fing te verleenen van 't bepaalde in art. 44 sub d van de Motor- en Rijwieiwet, werd goed gunstig beschikt. 4. Van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Hulst, verslag van ontvangsten en uitgaven, wordt ter inzage gelegd. 5. Het bekende adres der gemeente Westdor- pe, betreffende het weren van buitenlandsche arbeiders, werd voor kennisgeving aangenomen 6. Proces-verbaal van kasopname <n boeken bij den gemeenteontvanger, waaruit bleek, dat ontvangsten over 1930-31 bedroegen f47235,87 en de uitgaven f 42539,05 7. Uit het verslag der Commissie tot .Vering van schoolverzuim' bleek, dat de Commissie slechts één geval van schoolverzuim heeft te behahdelen gehad. 8. Het verslag van den toestand der gemeen te wordt ter visie gelegd. 9. Van Ged. St. goedkeuring der begroeting 1931. n. Vaststellen kohier der belasting op de honden. Hierop komen voor 16 dieren in de eerste klas (f 5) en 42 in de tweede (f 2), tot een gezamenlijke opbrengst van f 184. Wordt aldus vastgesteld. III. wyziging begrooting 1930 en 1931. Verschillende gewijzigde posten worden voor gelezen en met alg. st. goedgekeurd. IV. Nemen besluit aangaande kasgeldleening. Met alg. st. wordt goedgevonden een lee ning aan te gaan tot een bedrag van f 12500. De voorzitter merkt hieromtrent op, dat Ged Staten «tdviseeren, die leening te sluiten op rekening-courant. V. Benoemen leden der Commissie tot We ring van schoolverzuim wegens periodieke af treding der tegenwoordige leden. De aftredende leden zyn de heeren: C. de Roeck, H. Claeys, M. Jansen, C. Lambert en R. van Damme. Met meerderheid van stemmen werden dade lijk herkozen de vier laatstgenoemden, terwijl op de heeren de Roeck en Laf ar re resp. één en twee stemmen werden uitgebracht. By de nu volgende stemming verwierf de de heer Lafarre drie en de heer de Roeck twee stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen werd. VI. Benoeming leden der schattingscommis sie, wegens periodieke aftreding der tegenwoor dige leden, nl. de heeren J. Truyman, J. van Damme, Ant. de Bakker en P. de Rooy, welke heeren met vier stemmen werden herbenoemd Omvraag. De heer Stallaert zou graag zien, dat er nog eens geoefend werd met de branspuit nu er ge noegzaam water aanwezig is. De voorzitter antwoordt, dat de gemeente Stoppeldijk een nieuwe brandspuit heeft, die binnenkort geleverd wordt; alsdan zou Bosch kapelle met die gemeente een overeenkomst kunnen treffen tot hulpverleening Dij even- tueelen' brand. Aan het verzoek van den heer Stallaert cm de oude brandspuit nog maar eens te pro- beeren, belooft de voorzitter eventueel te zul len voldoen. Hierna volgt sluiting. ST. JANSTEEN Gemeenteraad. In de zitting op Donderdag was afwezig met kennisgeving de heer A. Vinek Na openmg door den voorzitter werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekerud. In verband hierme de bracht de voorzitter dank voor de wijze waarop de werkgevers gehoor hebb engegeven aan de circulaire welke B. en W. tot hen heb ben gericht. Verschillende ingekomen stukken w.o. een bericht van den voorzitter van liet Hoofdstem bureau dat alle benoemd verklaarde leden hun benoeming tot lid van den Gemeenteraad aan nemen, werden voor kennisgeving aangeno men. Omtrent een bericht van den Minister van Binn. Zaken en Landbouw, waarin de steun aan de vlasindustrie wordt verlengd tot 12 Juli en zulks met terugwerkende kracht te rekenen van 1 Juni ontspon zich een uitgebreid debat. Het algemeen gevoelen van de vergadering was, dat de steun van de vlasindustrie absoluut niet kan gemist worden, doch dat het cp den weg van het Ryk ligt, om daar de grootste helft van te dragen en deze last niet op de ge meente af te wentelen. De kosten die de nu voorgestelde regeling voor de gemeente mede brengt, worden inderdaad te hoog. De voorzit ter verklaarde, dat door B. en W het mogelijke zal gedaan worden om de bijdrage van hef. Rijk verhoogd te krijgen. Met algemeene stern- men werd besloten, de steunverlening te ver lengen tot 12 Juli a.s. met terugwerkende kracht vanaf 1 Juni, doch onder uitdrukkelijk beding, dat degenen die in hunne opgaven zich aan fraude zullen schuldig maken, van allen steun nu en in de toekomst, zullen worden uit gesloten. Een adres van P.S. om steun werd in han den van B. en W. gesteld ter fine van onder zoek. Het verzoek van de NV. PZEM om ontheffing van het bepaalde bij art. 44 sub d. van het M. en R.r. werd met algemeene stemmen toege staan. Conform het voorstel van B. en W. werd een adres van het Dag. Bestuur van de My. tot be vordering van Landbouw en veeteelt in Zee land in handen van B. en W. gesteld voor na der onderzoek. Het Raadsbesluit van 15 Mei 1.1. v/aarby een woning onderhandsch was verhuurd aan den Heer P. H. Geirnaerdt, werd ingetrokken en dezelfde woning opnieuw aan den heer P. H Geirnaerdt verhuurd als zynde de hoogste in schrijver by de plaats gehad hebbende open bare inschryving. Het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1930 werd voor kennisge ving aangenomen. Goedgekeurd worden de voorstellen tot wyziging der begrooting over de dienstjaren 1930 en 1931. De vergoeding voor de Byzondere Scholen werd vastgesteld op f 6,72 per leerling. Bij de rondvraag wyst de heer Vael op het feit, dat verschillende lantaarns niet branden en drong er op aan dat deze zullen worden na gezien. Ook spreekt hij zijne verontwaardiging uit over het optreden van B. en W. in verband riet de rioleering in de Wilhelminastraat, waar door de een op kosten wordt gejaagd en de ander niet. De voorzitter zeide dat het juist gedaan wordt om aan den vroegeren toestand een einde te maken, en dat het in het voor nemen van B. en W. ligt voortaan steeds hier in te voorzien. Verder vroeg de heer Vael hoe het nu staat met de gevaarlijk bocht in Absdale De voor zitter antwoordde, dat B. en W. de daaraan verbonden kosten te hoog vinden ei zullen probeeren van andere gemeenten eene bijdra ge in de kosten te verkrijgen. De heer Ivens maakte nog eene opmerking over het feit dat tegenwoordig vele handelaars uit omliggende plaatsen hunne waren hier bij de burgers komen aanbieden m bezorgen en vroeg, of in het belang der kleine winkeliers daartegen geen maatregelen genomen kunnen worden. De voorzitter beloofde deze zaak onder de oogen te zullen zien. Kuikendief. Naar wij vernemen zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag bij den landbouwer C. alhierr een honderdtal kuiken ontvreemd. BIERVLIET. Gemeenteraad. In de Vrijdag gehouden raads vergadering deelde de voorzitter mede, dat was ingekomen een schrijven van de directie der domeinen, waarin wordt medegedeeld, dat nog jaren zullen moeten verstrijken, eer tot verdere bedijking van de Braakman kan wor den overgegaan. Aan de NV. PZEM wordt ontheffing ver leend van het bepaalde in art. 44 sub d. van het Motor- en Rijwielreglement, voor zoover betreft het vervoer van palen met vrachtauto's binnen de bebouwde kom der gemeente. Verhuurd is het pleintje nabij de openb school A aan C. de Kramer alhier. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om op de oude stadsweide een speelterrein aan te leggen voor de jeugd. Aan het muziekgezeiscnap „Harmonie" al hier wor ut een bijdrage veneend van f 200 in ue kosten van een op za en 24 Aug. a.s. te houden internationaal festival ter herdenking van het 9u-jarig bestaan dier vereeniging. Na breedvoerige beraadslaging wordt thans definitief besloten toe verkoop der eieetrische ïaagspanningsnettenr c.a. aan de N.V. PZEM voor oe som van f 16000. B. en W. worden gemachtigd de noodige overeenkomsten hiertoe aan te gaan. Aan het bestuur van de vereeniging „Veulen keuring" wordt een subsidie toegestaan van f 25 voor een te houden keuring in den loop van de maand Juli a.s. Bij de rondvraag vestigt de heer De Putter er de aandacht van B. en W. op, dat er een mestvaalt dient aangelegt te worden op de wijk Driewegen. Op aandringen van den heer Michielsen wordt besloten a.s. Dinsdag de werkloozen te werk te stellen aan de afwerking van den brandput. De heer De Kok geeft in overweging stappen te doen bij het bestuur van den Magdalenapol der om in samenwerking met de gemeenten het voetpad naur Kapitale Dam in orde te doen brengen. Dit vindt bij de vergadering in stemming, waarom getracht zal worden om met genoemd poldebstuur tot overeenstemming te komen. (Midi. Crt.) IJZENDIJKE. Pastoor P. Buijsrogge f Te IJzendijke is Maandag plotseling overleden de ZeerEerw. heer P. Buysrogge. Pastoor Buysrogge werd geboren te Ossenis- se 26 Februari 1871, studeerde aan de Semina ries van het Bisdom Breda en werd priester ge wyd 27 Mei 1899. Achtereenvolgens werd hij be noemd tot assistent, daarna kapelaan te Kruis land,, 10 Februari 1900, tot kapelaan te Ter- neuzen, 7 September 1900, tot kapelaan te Fij naart, 8 Februarie 1906, tot kapelaan te Hoe ven 11 Januari 1907 en tot kapelaan te Steen bergen 23 Juli Juli 1909, 25 Maart 1916 volgde zyn benoeding tot pastoor te IJzendijke. R.-K. Kiesvereeniging. Maandagavond 6 de zer en 8 uur zal in 't patronaat 'n algemeene ledenvergadering worden gehouden ter even- tueele bespreking van voorstellen voor de a.s. jaarvergadering van de Rykskieskringorgani- satie Middelburg. Prijsschieting. Bij de Zondag gehouden prijs- schieting op de liggende wip bij Ed. Renique, alhier, waaraan 24 schutters deelnamen, was de uitslag als volgt: Hoogvogel A Remery, zyvogels: J Kaas As- spnede Aug. Verschelde Westdorpe. Koningschieting. Maandag werd de jaarlijk- sche schieting gehouden van de schuttersver- eeniging „St. Sebastiaan", alhier om den ko ningstitel. Den heer Arm. Geirnaerdt mocht het gelukken tydens de eerste ronde den hcog vogel af te schieten, zoodat genoemde schut ter voor een jaar de koningstitel dier vereeni ging bezit. „PASTOOR" L. H. PERQUIN 40 JAAR PRIESTER. De Radio-Pastoor door het K.R.O.-bestuur gehuldigd. De in geheel Nederland en ver daarbuiten algemeen bekende Pater L. H. Perquin, stich ter en voorzitter van den K.R.O., zal op 15 Augustu a.s. zijn veertigjarig priesterfeest her denken. Bij deze gelegenheid zal den radio-pastoor door het bestuur van den K.R.O., uit erkente- lykheid, worden aangeboden een door August Falise vervaardigde buste van den jubilaris, die geplaatst zal worden in de groote zaal van het studiogebouw te Hilversum. Des morgens om 10 uur zal de jubilaris een H. Mis van dankbaarheid opdragen in „Het Torentje" Singel Amsterdam, waaronder pas toor dr. W. van Koeverden, Utrecht, de feest predikatie zal houden. Daarna zal een kindercantate worden uitge voerd en een huldiging in de groote studio van den K.R.O. aan de Heerengracht 118 plaats hebben. Des namiddags bestaat aldaar gelegen heid den jubilaris te complimenteeren. Gebeden voor Z. H. den Paus. „Sancta Maria" bevat het volgende schrij ven van den Bisschop van Breda: Om de droevige tyden, welke enze H. Vader de Paus thans beleeft, verzoeken wij enzen ge- loovigen, dat ze op bizondere wijze voor Z. H. zullen bidden. Tevens verordenen wy, dat van Zondag, den 28en Juni af, tot het einde van de maand Juli in alle H.H. Missen, waarin het door de rubrie ken is toegestaan, het gebed voor "den Paus (oratio pro Papa) wordt gebeden (oratio impe rata pro re gravi). De Bisschop van Breda t P. HOPMANS Examen nuttige handwerken Te Oostburg zyn geslaagd de dames K. M. Blok te Cadsand. C van Laecke te Sluis, M. S. Pauw te Groede en G. G. Zonnevijllë te Ter Neuzen. Eindexamen Rijkskweekschool. Bij het onderwyzersexamen aan de rijks kweekschool te Oostburg zyn geslaagd de da mes G G Zonnevijlle te Terneuzen, C Blok te Cadzand, C Guiran te Zuidzande, C van Lae cke te Sluis en M de Pauw te Groede c-n de heeren A Goethals te Schoondyke, J. Henne- key te Groede P Leenhouts te Zuidzande. A de Roo e Groede en J Scheerend te Breskens. Examens nuttige en fraaie handwerken. Benoemd in de commissie, in 1931 belast met het afnemen van de examens ter verkrij ging van de akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en fraaie handwerken voor meisjes, in die te Rot terdam, tot lid o.a. mej E M Risseuw te Oost burg. De heer W. Cappendijk, klerk ten kantore der dir. belastingen te Hulst, is te Breda ge slaagd voor het examen Rijksklerk. <9, Bij zonnebrand, doorzitten, stukloopen enz. b Purol zeer verzachtend en genezend. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbi zoolang de voorraad strekt, gratis een ooekje over huidverzorging en huidgenezing. K. R. O. Vergadering der Dioc. Bonden en Landelijke Federatie. In Hotel Noord-Brabant te 's-Bosch werd de zer dagen een gecombineerde vergadering ge houden "onder voorzitterschap van den voor zitter van de Stichting K.R.Oden zeereerw. pater Perquin O. P. die een kort welkomst woord sprak en er op wees, dat de werking en de organisatie van den K.R.O., zooals die in Ne derland zich ontwikkelt, in katholieke kringen van het buitenland steeds meer achting vindt. Vervolgens werd overgegaan tot de keuze van een federatiebestuur. Voor het Bisdom Breda werd aangewezen de heer dr. L H v Bergen uit Breda, voor het bis dom Haarlem de heer G W Jansen uit Rotter dam; voor het bisdom Den Bosch de heer G P Wijers uit Nijmegen; voor het bisdom Utrecht de heer J W Sibon uit Apeldoorn; voor het bis dom Roermond werd officieel nog geen verte gen woordiger opgegeven. In afwachting van de Koninklijke goedkeu ring op de statuten van de bonden werd be sloten dat de heer dr. L A van Bergen tydelijk als voorzitter en de heer G P Wijers voorlcopig het ambt van secretaris-penningmeester zal waarnemen. De bedoeling is dat een functie in het dagelijks bestuur zal openblyven voor den vertegenwoordiger van den Dioc. Bond Roer mond. Aangenomen werd het voorstel, dat de leden van het Federatie-Bestuur tevens als vertegen woordigers van hun bonden zullen zitting ne men in de Stichting K.R.O. Het werkschema 'van den diocesanen bond, vooral wat de propaganda betreft en het finati cieël statuut, waarbij een uniforme administra tie voor alle vereenigingen wordt doorgevoerd, werden in principe goedgekeurd. Besloten werd de Koninklijke goedkeuring op de statuten der bonden aan te vragen. Op voor stel van den Bosschen Diocesanen bond v.ercl met algem. stemmen besloten den heer G W Kampschoër, lid der Tweede Kamer, te be noemen tot eere-voorzitter van de Federatie. Den bondsleiders werd verzocht by de aan gesloten vereenigingen aan te dringen, zoo spoedig mogelyk uiterlyk vóór 15 Juli hun zienswijze over het werkschema en het finan cieel statuut aan het bondsbestuur mede te deelen. Rijkstuinbouwproefvelden in Zeeland. Als overdruk uit „De Tuinderij" is versche nen het verslag der proefnemingen met bestrij dingsmiddelen tegen ziekten en beschadigin gen van vruchtboomen door ir. A W van da Plassche Rijkstuinbouwconsulent te Goes. Voor de in Zeeland woonachtige fruitteleis wordt dit verslag gratis beschikbaar gesteld. Man en vrouw levend verbrand. Een zeer ernstig ongeval heeft Maandagmii dag het hartje van de Jordaan te Amsterdam in groote beroering gebracht. Op de eerste ver dieping van het perceel Lindenstraat 27 woon de het echtpaar Haanappel-Kramer. De man, van beroep werkman aan de Wester Suikerraf finaderij, was 65, de vrouw 62 jaar oud. Omstreeks half zes was de man in de achter kamer van zyn woning bezig met een roekelocs werk, dat reeds tallooze slachtoffers heeft ge- ëischt: het by vullen van een brandend petro- leum-stel. Wat te verwachten was, gebeurde. Eensklaps sloeg de vlam in de petroleum, waar door deze met n hevigen plof in brand vloog en de uitslaande vlam de kleeren van den man aan de voorzyde in lichtelaaie zette.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2