Transpirerende No. 3787 Woensdag 1 Jnli 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSOH-VLAANDEREN Uil het Parlement Buitenland Prooincienieuws. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND VOOR PUBLIOITEIT fOSTIEIENINE Nu. S241S FEUILLETON. De Bedelares van Saint-Sulpice. Ingezonden Mededeellng (10) oksels en voeten DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING O- Pensionneering van loodsen. Het Tweede Kamerlid de heer Suring heeft den minister van Defensie de volgende vraag gesteld Is de Minister reeds in staat en bereid mede te deelen of het door hem in het vooruitzicht gestelde onderzoek in zake pensionneering van voor den dienst ongeschikt verklaarde loodsen hem aanleiding heeft gegeven tot oen overleg met zijn ambtgenooten en zoo ja, welk het re sultaat van dit overleg is geweest? De hitte in Amerika. De hittegolf in de Vereenigde Staten blijft nog steeds aanhouden. In het geheel zijn -.eeds ruim 200 personen daarvan het slachtoffer ge worden. Zij zijn of door een zonnesteek om het leven gekomen of vonden den dood door ver drinking. (Vervolg). STUKKEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. De Plompetoren te Haamstede Naar aanleiding van een verzoek van jhr. L. van Citters en J A Hubregtse, voorzitter en se cretaris der commissie tot het bijeenbrengen van gelden voor de restauratie van den z.g. Plompetoren te Haamstede om 'n subsidie, dee len Ged Staten mede, dat reeds in 1929 de Raad van Haamstede zich tot de Rijksregee- ring wendde met verzoek om genoemden toren die Rijkseigendom is, te doen herstellen, en zij daar aan op verzoek gaarne steun hebben verleend. Zij hebben daar bij gewezen op een schrijven dienstdoende 6 Juli 1867 waarin de Minister van Binnenlandsche Zaken Ged. Staten attent maakte op de wen- schelijkheid om den toren in stand te houden en op het daarop gegeven antwoord d. 29 Nov. 1867, waaruit blijkt, dat destijds de minister van- Marine den toren, als baken on herkennings- teeken voor zeelieden van geen genoegzaam be lang beschouwde, o mdaaraan vanwege zijn de partement gelden te besteden, doch dat au de vraag was ontstaan of die in standhouding niet zou zijn in het belang der visschers en andere in die streken thuis behoorende kleine vaartui gen en of daartoe dan van provincie- of ge meentewege eenige gelden zouden kunnen wor den aangewezen Ged. Staten stelden toen een onderzoek in en uit een schrijven van Burg en Weth van Zie- rikzee bleek, dat naar het oordeel van de Ka 80) Terwijl zij in het rijtuig zaten, ondervroegen Servais Duplat en Merlin elkander wederkeerig Ik heb zeer goed begrepen, zeide de ex- communard, waarom gij mij een valschen naam gegeven hebt, maar vreest ge niet dat dit be- drog zal uitkomen? Hoe zou dat kunnen uitkomen? was de weer vraag van Merlin. Niemand heeft er belang bij, de echtheid der verklaring nader te onderzoe ken, het zaakje gaat eenvoudig den doofpot in en trouwens van twee gevaren moet men altijd het grootste vermijden. Wanneer uw naam maar even genoemd was, dan bad men u dade lijk ingerekend, nu is er niets meer te vreezen geen mensch denkt er meer aan. Het kind staat onder bescherming van het armbestuur, aan mij hebt ge het te danken, dat ge onder le- scherming van den staat vrij Parijs kunt verla ten, ik heb u dus uit een ernstige verlegenheid gered. Als ge nu eenmaal buiten de fortificatiën goed op uw tellen past en geen dwaasheden begaat, dan zal alles wel naar wensch afloopen. Gij kunt er gerust op zijn, dat ik geen dwaas heden zal begaan, zeide Servais Duplat. Ik raad u aan u in de eerste dagen ^oo min mogelijk te vertoonen, u te verbergen als een marmot. Denk aan hetgeen ik u al eens gezegd heb: G ijzijt aangegeven als een der gevaar nier van Koophandel en Fabrieken aldaar de vraag in bepaald ontkennenden zin moest wor den beantwoord, terwijl Burg. en Weth. voor noemd meenden, dat de toren, niettegenstaan de niemand zich daaromtrent als eigenaar schijnt te gedragen, in vrij goeden staat ver keerde en 'Zeker nog vele jaren in denzelfden stand zou kunnen blijven, zoolang men hem althans ongemoeid liet. Aan Burg. en Weth. van Haamstede werd toen gevraagd of de toren niet geacht kon woi den eigendom dier gemeente te wezen en in allen geval of zij zich met beheer en j^derhoud voor het vervolg zou willen belasten. Aanvankelijk was het gemeentebestuur naar toe niet ongezind onder voorwaarde echter, dat ook de rond den toren liggende grond als eigen dom der gemeente zou worden beschouwd. De Centrale directie van Schouwen achtte dit in het belang der zeewering niet raadzaam, doch was bereid het gemeentebestuur van Haamstede steeds den vereischten toegang tot den toren te verzekeren. Hierna besloot de gemeenteraad van de zaak af te zien. Tot zoover het schrijven van 64 jaar geleden. Sedert 1929 hebben Ged. Staten van de zaak niets vernomen, totdat het verzoek der com missie inkwam. Naar aanleiding daarvan heb ben zij zich tot den Minister van O., K. ;*n W. gewend met de vraag of de restauratie van den toren door de regeering alleen zal worden be vorderd, indien ook anderen, met name de pro vincie, in de kosten daarvan bijdragen, zooals Ged. uit het adres meenden te moeten afleiden, en voorts of de genoemde commissie gerechtigd mocht worden geacht die restauratie van harentwege te doen uitvoeren en daartoe eene bijdrage van de Provincie te vragen. Tevens vroegen zij of in dat geval het de bedoeling van de Regeering is om den toren ook na de restauratie Rijks eigendom te doen 'olijven, aan wel of hij aan 'n ander bv de gtemeente Haamste de, in eigendom zou worden overgedragen. Blij kens 't antwoord van den minister, mag als vrij zeker worden aangenomen, dat ook na de res tauratie de toren Rijkseigendom zal blijven. In het algemeen is er, naar de meening van Ged. Staten, geen plaats voor finantieelen steun van de Provincie ten behoeve van het on derhoud van Rijkseigendommen, en in cle ge geven omstandigheden kunnen zij dan ook geene aanleiding vinden op 'sMinisters aanprij zen in te gaan en voor te stellen eene bijdrage te verleenen. Indien de Rijksregeering erkent, gelijk zij doet, dat bedoeld bouwwerk zoowel uit historisch als uit bouwkundig oogpunt van zoodanig belang is, dat de instandhouding er van niet mag worden verwaarloosd, dan be hoort het naar Ged. Staten meenen, ook geheel tot haar taak om die instandhouding te be vorderen. Met een bijdrage uit de Prov. kas tot dat doel zou bovendien een voorbeeld gesteld worden, dat in voorkomende gevallen wellicht navolging zou moeten vinden. Ged. Staten stel len dan ook voor afwijzend op het verzoek te beschikken. lijkste aanvoerders der communards en daarom zal men zeker naar je zoeken. Behoud dus voor loopig den naam van Jules Servaise die zoo vlekkeloos is, als die van- dat kleine kind, dat is voorzichtig. Maar er is iets waar ge misschien niet aan gedacht hebt. Wat dan? Er bestaat misschien een echte Jule Servaise. Niet zoover ik weet, ik heb uw voornaam Ser- vai in een familienaam veranderd en u den eersten den besten voornaam gegeven, die mij in het hoofd kwam. Het zou wel toevallig zijn, als er iemand bestond die precies zoo heette, maar al was dat zoo, dan gebeurt het toch wel meer, dat twee menschen den zelfden naam en voornaam hebben. In elk geval, onder dien naam zijt gij volkomen veilig. Maar als ik n utoch eens gevangen genomen werd!? Hoe zou dat kunnen? Het is zeer onwaar schijnlijk. Alles is mogelijk, dus wanneer ik eens aange houden werd, zou ik mij dan op u kunnen be roepen, zeggen dat ik de poort der Prés Saint- Gervais voor het leger van Versailles geopend heb, en ik in soldij van Merlin viel hem in de rede. Wacht u daar wel voor Men zou u eenvoudig een leugenaar noemen, welke bewijzen ge ook aanvoerdet Ik heb u al meer gezegd en ik her haal het u nu, dat ik alleen den staat gediend heb, dat men mij alleen kent. Ge zijt in mijn dienst geweest, niet in dien van den staat, ik heb u betaald, niet de staat. Trouwens, alle Kleine motorboot voor den Westerscheldedienst. Naar aanleiding van het destijds gepubli ceerde verzoek van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Neuzen om een kleine boot voor het overbrengen van post en enkele pas sagiers bij mist aan te schaffen, deelen Ged. Staten mede, dat reeds vóórdien in hun college de vraag was gerezen of het niet gewenscht zou zijn, ten behoeve van den Westerscheldedienst een dergelijk vaartuig te doen bouwen of aan te schaffen. Inmiddels had de Provincie de beschikking gekregen over den nog in zeer goeden staat zijnden motor van de Zuidvliet van den veer dienst Kortgene-Wolphaartsdijk, welke mctor om het schip in dienst te kunnen stellen op het veer VeereKamperland door één met meer capaciteit moest worden vervangen Op weinig kostbare wijze kon toen tot den bouw der bedoelde boot worden overgegaan, waar toe de Kon. Maatschappij De Schelde te Vlis- singen zich voor een bedrag van f 8000 bereid verklaarde, welk bedrag alleszins aannemelijk voorkwam, zoodat Ged. Staten meenden, toen reeds het bouwen aan die maatschappij te moeten opdragen en wel om de boot gereed te hebben vóór den tijd van het jaar, waarin de meeste mist voorkomt. Uit een schrijven van den Directeur blijkt dat de hoofdafmetingen van het vaartuig zullen zijn: lengte over alles 13.70 m; lengte 1.1. 13,50 m; depl. ongeveer 14.000 kg; B.m. 3 m Behalve bij mist zal Let scheepje, dat met den Deutzmotor van onge veer 24 pk een snelheid van 14 tot 16 km zal hebben, ook gebruikt worden om buiten de vast gestelde diensturen passagiers ovej te bren gen die zeer veel haast hebben en niet op een volgende boot kunnen wachten. Wanneer het scheepje bij mist de post zal vervoeren is het als regel kalm weer en waar verder het scheepje alleen gebruikt wordt voor extra reizen kan aldus de directeur veilig worden aangenomen, dat het nimmer met slecht weer vaart. De Hoofdinspecteur voor de scheepvaart, door Ged Staten op het plan gehoord, deelde mede, dat het vaartuig voor zoover aan de hand der beschikbare gegevens door hem kon worden beoordeeld bruikbaar zal zijn, om bij niet te woelig water een beperkt aantal ;.assa- giers te vervoeren. Ged. Staten vertrouwen, dat de Prov. Sta ten zich met deze maatregelen wel zullen kun nen vereenigen en stellen voor deze mededee- lingen voor kennisgeving aan te nemen behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Hpt kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. maatregelen zijn zoo goed genomen dat een arrestatie niet te vreezen is, te meer daar ge weet wat uw lot zou zijn en ge dus wel voor zichtig zult wezen. Wat denkt ge te doen, als geeenmaal buiten Parijs zijt, tot op den dag dat men niet meer aan u denken ;.al? Ik ga mij te Champigny verbergen, was het antwoord. Kent ge daar "n vertrouwbaar persoon? Ja. Wie? Mijn gewezen hospita, een goede, oude vrouw, die tegenwoordig waschvrouw is in dat dorp. Zij mocht mij altijd graag lijden en bij haar zal ik zoo veilig zijn als in Abrahams echoot. Wil ik u eens een goeden raad geven, Ser vais? Laat hooren, ik stel een onbeperkt vertrou wen in u. Daar hebt ge groot gelijk aan. Welnu, dan raad ik u, blijf zoo kort mogelijk bij uw hos pita. Waarom? Omdat Champigny veel te dicht bij Pa?ijs ligt, de politie zal daar ook wel eens gaan neu zen. In uw plaats zou ik een buitenlandsch re;s je gaan maken, naar Zwitserland of naar Bel gië. Ge hebt geld genoeg, ge kunt daar op uw gemak wachten tot de amnestie wordt afge kondigd hetgeen vroeg of laat wel gebeuren zal en dan komt gij in Frankrijk terug, zoo vei lig of er niets gebeurd was. Het is best mogelijk, dat ge gelijk hebt vriend Merlin. Neen ik heb zeker gelijk. Wacht een paar Geen subsidie. Ged. Staten stellen voor afwijzend te be schikken op het verzoek van de Vereeniging tot bevordering van vakopleiding voor hands werkslieden in Nederland, om een bijdrage voor een te houden Nationaal Congres. Hoezeer in 1919 f 200 werd toegekend voor zulk een congres, meenen Ged. Staten, dat er thans geen aanleiding toe bestaat nu de Provincie wettelijk met het Nijverheidsonderwijs geen moeiingen meer heeft. Renteloos voorschot wegsverbetering Ged Staten stellen voor een renteloos voor schot van ten hoogste f 35.900 te geven aan de gemeente Oost- en West-Souburg voor de verbetering van den West-Souburgschen weg, doch niet voor 30 jaar zooals gevraagd is, maar voor 20 jaar en zonder rekening te houden met de kosten van beplanting, die wel is toe te jui chen, maar niet voor Prov. steun in aanmer king komt. De bevolking van Zeeland. Ultimo December 1930 bedroeg het aantal in woners der provincie Zeeland 248,492 waarvan 123,687 mannen en 123,805 vrouwen. De kleinste plaats is Serooskerke op Schouwen met 255 en de grootste plaats Vlissingen met 21,710 inwo ners. Sinds 1920 steeg de bevolking met ongeveer 1 pCt. van 246,023 naar 248,492 terwijl de rijks bevolking over het tijdvak 1920—1923 toenam met 12,6 pCt. Ook de groote plaatsen zijn in totaal slechts weinig gestegen. Middelburg, Vlissingen en Zierikzee liepen terug met resp. 0.8, 2.4 en 1.5 pCt., terwijl Goes en Terneuzen een winst boekten van resp. 14,9 en 5.6 yCt. De ze geringe toename treft te meer doordat liet geboortecijfer steeds belangrijk hooger was dan het sterftecijfer. Het overschot liep gedurende de laatste tien jaren van 3473 (1921) tot 2296 (1929. Een en ander bewijst dat voortdurend een groot deel der Zeeuwsche bevolking de pro vincie verlaat om zich elders te vestigen. Het bevolkingscijfer toch vermeerderde in tien ja ren slechts met2.195 terwijl het aantal geboor ten dat van de sterfte met 27,90 overtrof. Het sterftecijfer is evenals dat van de geboor te dalende. Het aantal overledenen bedroeg in 1900 3993 (1.84) pCt.), in 1915 2913 (125 pCt.) in 1920 2.850 (1.16) pCt. en in 1930 2319 (0.93 pCt.) Voor. het Rijk bedroegen deze percenta ges resp. 1.79, 1.36, 1.2 ij 0.96 (in 1928). Het geboortecijfer bedroeg in 1900 7.042 (3.24 pCt.), in 1910 6.485 (2.77 pCt.), in 1920 6.548 (2.66 pCt. en in 1930 4.776 (1.92 pCt.) Voor het Rijk resp. 3,15, 2.86, 2.86 en 3.22 (in 1928) Het aantal levenloos aangegevenen bedroeg in 1928 voor Zeeland slechts 0.9 pCt. van het aantal geboorten (het Rijk 2.5 pCt.) Sindsdien steeg dit percentage iets doch bleef nog bene den 1 pCt. Openstelling grenskantoren Sas van Gent en Kapellebqug. De Inspecteur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Ter Neuzen deelt ons, dagen en zorg dan dat ge over de grenzen komt, dat is het verstandigste wat ge doen kunt. Maar kan ik zonder paspoort over de gren zen komen? Dat is dood gemakkelijk. Hoe dan? Gij gaat per spoor; maar een paar stations vóór het grensstation stapt ge uit gekleedt u. als een gemoedelijk buitenman een renteniertje of zoo iets efi ge wandelt met uw stok in de hand kalm langs een omweg de grenzen over. Goed, ik zal e enpaar dagen te Champigny uitrusten, daar de punt van mijn neus niet bui ten de deur steken en dan op weg naar Zwit serland. Het rijtuig naderde de poort van Charenton. Houdt het rijtuig tot aan Gravelle, dan ztffc ge er gauwer, zeide Merlin. Te Gravelle zendt ge het terug en gaat ge verder te Voet naar Saint-Maur des Fosses, waar ge het huis van Francois Leroux opzoekt. Ik keer hier terug, want ik heb in Parijs nog veel te doen. De poort van Charenton werd bewaakt door een compagnie jagers en een brigade gendar mes. De agent ging het douanenhuisje binnen, dat de kapitein der jagers tot bureau had ingericht maakte zich bekend en vertoonde opnieuw de papieren, waardoor Jules Servaise gerechtigd werd, Parijs te verlaten. De stukken werden in orde bevonden en Je officier gaf last, dat men den man zou door laten. (Wordt vervclgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1