Hel Nederlandscji Paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling te Parifs geheel dooc brand"verirield. Een onherstelbaar verlies. Zommgoclitend heeft een hevige brand het Nederlandsche paviljoen op de Internationale. Koloniale tentoonstlling in het Bois de Vin- sehnes totaal verwoest. Het PeTsburaeu Vaz Dias meldt uit Parijs d.d. 28 Juni: Een ramp heeft de Nederlandsche inzending op de Internationale Koloniale tentoonstelling te Parijs getroffen. Een geweldige brand heeft Zondagochtend omstreeks kwart voor vijf het Nederlandsche paviljoen op de tentoonstelling- in het Bois de Vincennes totaal verwoest. Op dat uur kwa mde nachtwaker der tentocn stelling in de vestiaire nabij den hoofdingang van het groote paviljoen. Toen hij de deur opende sloegen hem de vlammen tegemoet. De nachtwaker sloeg de deur onmiddellijk weer dicht en holde naar den brandmelder op de tentoonstelling. Daarna snelde hij naar de wo ning van den heer Moojen, den Nederlandschen gedelegeerde op de tentoonstelling, die op kor ten afstand van het Nederlandsche paviljoen gelegen is. Daar wekte hij den heer Moojen en de overige bewoners van het huis om hun het verschrikkelijke nieuws van den brand mede te deelen. De brandweer der tentoonstelling was binnen zes a zeven minuten ter plaatse. Toen stond het echter reeds vast, dat er weinig of niets te red den viel. De brandweer deed wat zij kon, doch kon niet voorkomen, dat het geheele Nederlandsche pa viljoen tot den grond toe afbrandde. De schade wordt op f 10 millioen geraamd. Alleen het hoofdgebouw heeft reeds f 1,200.000 gekost. Vele kunstschatten, die niet te vervin gen zijn, zijn vernietigd, zoodat men van een onherstelbaar verlies kan spreken. Men neemt aan dat de oorzaak van den brand kortsluiting is. zullen vloeien, is bij Ged. Staten de vraag ge rezen, of de Staten nog wel op .len ingeslagen weg mogen voortgaan. Met het oog op een goed financieel beleid meenen zij deze vraag met de meeste stelligheid ontkennend te moeten beant woorden. Temeer daar de provincie niet bij machte is hare bronnen van inkomsten te ver ruimen, en het groote meerendeel der gemeen ten daarentegen tengevolge der nieuwe wet up de financieele verhouding niet onbelangrijk hoogere bijdragen uit 's Rijks kas zal genieten. Een en ander noopt Ged. Staten voor te stellen met 1 Juli 1931 bedoelde bijdrage der Provincie terug te brengen van een vierde op een achtste, tot een maximum van f 100 per jaar en per patiënt. Zij spreken daarbij de overtuiging uit, dat het meerendeel der gemeenten of instellin gen van weldadigheid, door deze verlaging niet al te zwaar zal worden getroffen; veel minder zwaar althans dan met de Provincie het geval zou zijn, wanneer de bijdrage van een vierde zou worden gecontinueerd. In verband met de desbetreffende wijziging der Armenwet en verzoeken van de directies van Vrederust en Venray, stellen Ged. Staten ook voor bij t edragen in de verpleeging van patiënten, die niet beslist als krankzinnig te boek staan in daarvoor aangewezen inrichtin gen. Ged. Staten zetten verder in den breede uit een hoe de gevoerde onderhandelingen met de directie van Vrederust over de kosten van „na- Zorg", het terugbrengen der patiënten ki de maatschappij o.a. door verpleging in gezinnen van familie of anderen en van „voorzorg", liet opsporen van personen, die nu behandeld kun nen worden zonder in een gesticht te worden opgenomen. Dit samen vormt den buitendienst, waarvan de kosten kunnen worden onderver deeld in: reis- en verblijfkosten van den buiten dienst arts en van zijn hulp; salaris van bei den; kosten, besteed voor consultatiebureaux; en verplegingskosten der armlastige patiënten. Ged. Staten stellen voor de tot nu toe gemaak te kosten ad ongeveer f 6000 geheel voor reke ning der Provincie te nemen en ook in de toe komst die van „voor- en nazorg", behalve die voor de verpleging, welke voor V* voor reke ning der provincie en voor van die der ge meente of instelling van weldadigheid ware te brengen. Een andere vorm, verhooging van het ver- pleeggeld van f 800 op f 810 is in dezen tijd, nu eerder naar verlaging moet worden gestreefd, bezwaarlijk. Overneming weg in beheer en onderhoud. B. en W. van Heinkenszand verzoeken over eenkomstig het besluit van den gemeenteraad over te nemen in beheer en onderhoud het in die gemeente gelegen gedeelte van den weg 's-Heer Arendskerke—Heinkenszand, welke weg voorkomt onder no. 13g van het Provinciaal wegenplan. Waar bedoeld wegvak moet worden be schouwd als overeenkomstig het Prov. wegen plan te zijn verbeterd zal dit in beheer en on derhoud kunnen worden overgenomen, evenals voor het deel, gelegen in de gemeente :s Heer Arendskerke reeds is voorgesteld. In overeen stemming met het advies van den provincialen hoofdingenieur, stellen Ged. Staten voor te be palen, dat de gemeente jaarlijks een bedrag van f 170,29 zal moeten betalen of wel een af koopsom van 3784. Provinciale /rekening 1929. Ged Staten stellen voor de provinciale reke ning over 1929 vast te stellen op f 8,655,379,27 in ontvangsten en f 9.295.038,87 in uitgaaf, al- zoo een kwaad slot van f 549,659.60. De P.Z.E.M. Ged. Staten stellen voor aan de N.V. „PZEM een crediet te verleenen van f 16 000 voor over neming van het laagspanningsnet der gemeen te Biervliet en een van f 25.000 voor overname van dat der gemeente Hoek. Verder wordt een crediet voorgesteld van f 135.000 ten behoeve van de electrificatie van de Noordgroep en wel f 120.000 voor de electri ficatie van de gemeente Tholen en overneming van het bedrijf der Vereeniging „De Coöpera tieve Centrale" te Scherpenisse en f 15.000 voor het aanbrengen van een inrichting in het sta tion te Nieuw Vossemeer, diede spanning bij de wisseling van de belasting constant houdt. (Wordt vervolgd). Inspecteur directe belastingen De Inspecteur der directe belastigen, invoer rechten en accijnzen J D Hamstra Pik te Ter Neuzen is als zoodanig benoemd te Vlaardingen Vragen van Statenleden. De heer A D F van der Wart. chr-hist. lid van de Prov. Staten van Zeeland heeft tot Ged. Staten de volgende vragen gericht: Is de omvang van de werkloosheid in onze Provincie aan Uw College bekend? Zoo ja! Wil Uw college dan hiervan aan dc- Provinciale Staten mededeeling doen voor de a.s. zomerzitting? Zoo. neenIs uw college dan bereid alsnog een onderzoek hiernaar in te stellen en het resul taat hiervan aan de Staten mede te deelen, op het boven genoemde tijdstip? De heer mr. J Adriaanse, lid der Provinciale Staten van Zeeland heeft zich d.d. 22 Juni tot Ged Staten dier provincie gewend met de vol gende vragen: Is het Ged. Staten bekend en *oo niet zijn zij genegen de juistheid dezer mededeeling te onderzoeken, dat vele werkeloozen te Nieuwvliet reeds weken zijn uitgetrokken en niet de min ste inkomsten hebben, zoodat de nood er in vele gezinnen onrustbarend is gestegen, terwijl van wege het Gemeentebestuur in dezön toe stand geen voorzieningen worden getroffen? Achten Ged. Staten geen termen aanwezig voor tusschenkomst, zoonoodig uit althans met steun van de in de najaarszitting der Pruv. Sta ten voor voorziening n bizondere gevallen van nood uit werkeloosheid, gevoteerde gelden? Oudheidkundig-museum. Naar gemeld wordt, hoopt men de volgende maand ook te Goes een oudheidkundig mu seum te openen. WESTDORPE. Z. "L. M. Naar gemeld wordt, zal de heer A. Govaert alhier, die 50 jaren lid is der Maat schappij tot bevordering van landbouw in Zee land in de a.s. algemeene vergadering worden benoemd tot eerelid. SLUISKIL. Ontslag arbeiders. De directie der Amoniak- fabriek heeft aan pl.m. 98 arbeiders ontslag aan gezegd. Dit zou in verband staan, wegens ver mindering van aflevering. Ongenoode gasten. Vrijdagmorgen kwam de heer S., fruithandelaar te Terneuzen, die een partij aardbeien staan heeft in de Bontepolder alhier tot de minder aangename ontdekking, dat een groot gedeelte was afgeplukt. De poli tie is met een en ander in kennis gesteld. Uitstapje. De leden van het zangkoor St. Cecilia zullen op 5 Juli een uitstapje makeh naar Brussel De reis wordt gemaakt per auto bus. Ongeluk Zaterdagvoormiddag is 'n Italiaansche arbeider op de Amoniakfabriek van een pl.m. 5 M. hooge stelling naar beneden gevallen. Met een gapende hoofdwonde en andere verwondin gen aan het lichaam werd de ongelukkige naar de R K Verpleging overgebracht. De Missietentoonstelling. Deze werd vooral Zondag druk bezocht. Zij was ook een bezoek overwaard. Hetgeen door de leden der Theresia naaikring was vervaardigd, droeg ieders be wondering weg .Prachtige priester- en altaarge waden, benevens allerlei kleedingstukken zul len in de verre Missielanden van Borneo en Su matra getuigenis aflggen van Sluiskilsch liefde voor de Missie. TER NEUZEN Kantonrechter-plaatsvervanger. Ter burger lijke zitting van de Rechtbank te Middelburg is Woensdag jl. als Kantonrechter plaatsvervan ger in het kanton Terneuzen, beeedigd de heer Ph. Callenfels, notaris aldaar. Politie. Door den heer burgemeester is aan den agent van politie A J Hage uitgereikt het bronzen dienstkruis voor 10 jaar trouwen politie dienst, verleend vanwege de ANPB. De winkelweek. In een Donderdagavond ge houden, druk bezochte vergadering der Vereeni ging tot bevordering van vreemdelingenverkeer werd goedkeuring verleend aan het bestuurs voorstel om voor het organiseeren van een win kelweek en daarmede gepaard gaande festivi teiten medewerking te verlenen aan de Win keliersvereniging „Ter Neuzen Klimop". De winkelweek zal gehouden worden in de week van 10-15 Augustus a.s. Omtrent de plannen der winkeliersvereni ging is reeds een en ander medegedeeld, Voor wat hunne demonstraties betreft. Het alge meene programma zal men trachten aldus uit te voeren Maandagnamiddag opening der Winkelweek. 's-Avonds optocht der deelnemers, voorafge gaan door het plaatselijk muziekgezelschap Dinsdag wielerfeest, wellicht ook behendig heidswedstrijden voor motorrijtuigen. Woensdag groote optocht der Winkeliersver- eeniging en s-avonds lichtstoet. Donderdag wedstrijd van geblinddoekten op de Markt. Vrijdag watersport. Zaterdag muziekfeest, met tot slot vuurwerk, terwijl ook zal getracht worden weer een feest verlichting geïnstalleerd te krijgen. Het spreekt van zelf, dat met uitvoering \an een en ander betrekkelijke uitgaven gepaard /Oillen gaan, die V. V. V. uit hare gewone kas middelen niet kan bestrijden en daarvoor een beroep zal worden gedaan op de medewerking der burgerij wie door de uitvoering van een en ander weer een genotvolle week wacht. De ver gaderden gaven in deze het goede oorbeeld. Er werd bereids op de circuleerende lijst van particuliere bijdragen voor f 197,50 geteekend. Men hoopt, dat goed voorgaan goed zal doen vol gen (Tern Crt.) HONTENISSE. Gemeenteraad. (Vergadering op 19 dezer). Van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw was goedgekeurd terug de steun regeling voor werkloozen. Hierbij deelt de voorzitter mede. dat van den Minister bericht is ontvangen dat het Rijk 25 pCt. der kosten bijdraagt. Aan E. C. M Roelans en H. P. Hermans werd voor een jaar ontheffing verleend in den aan slag hondenbelasting 1931. De verzoeken van P. de Schrijver, Jos van Damme en P B Kint om vermindering aanslag in de schoolgeldbelasting, werden ingewilligd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wer den aan de R.K. meisjesschool te Groenendijk gelden beschikbaar gesteld voor aankoop ban ken, bord en kachel voor die school. Een verzoek van de bewoners van Kruispol der, Baalhoek en Duivenhoek, om vervoer van hunne kinderen naar de scholen te Lamswaar- de, werd afgewezen. Verzoek van P. A. Broeckaert te Kruispolder, om tegemoetkoming kosten schoolbezoek voor zijn leerplichtig kind. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd aan Broeckaert de gewone vergoeding van f 15 per jaar toegekend. De N.V. PZEM vroeg om ontheffing van het bepaalde bij art. 44 sub d, van het motor- en rijwielreglement. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd het verzoek ingewilligd. B. en W. stelden verder voor de electriciteits- tarieven te verminderen te rekenen van 1 Juli 1931; voorgesteld wordt: Stroomprijs nu 40 cent pet K.WII te brengen pp 35 cent. Stroomprijs nu 18 cent per K W.U. te brengen op 17 cent. Stroomprijs nu 5 cent te handhaven, doch het vastrecht nu bedra gende f 28 per KWU. vermogen te brengen op f 25. De stroomprijs voor de straatverlichting en voor de havenverlichting eveneens te verlagen van 40 tot 35 cent, en bovendien te laten ver vallen de vergoedingen, die nu voor deze ver lichting worden betaald voor rente en afschrij ving en voor onderhoud. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Ter vaststelling werd verder aangeboden een verordening om de in artikel 1 der winkelslui tingswet bedoelde winkels des Zondags geopend te houden van 7 uur voormiddag tot 12J/2 uur namiddag en zulks met ingang van het tijd stip waarop in werking treedt de winkelslui tingswet. Dit punt werd aangehouden. De rekening van de gezondheidscommissie te Hulst werd goedgekeurd met een goed slot van f 1139,171/2- Naar aanleiding van het verzoek der werk liedenverenigingen om verhoogi'ig van steun heeft nog een bespreking plaats over de rijks bijdrage van 25 pCt., zoodat alle andere kos ten voor rekening der gemeente komen. Aan den Minister zal worden verzocht de steun voor de gehuwden met kinderen te ver- hoogen. Hierna had vaststelling plaats van het ko hier van de belasting op de honden ten bedra ge van f 779,50. Zonder hoofdelijke stemming werden hierna de begrootingswijziging 1930 vastgesteld als mede de wijziging begrooting van het 3.E.B. 1930. Ten slotte had het onderzoek plaats van de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden. Na onderzoek werd tot toelating besloten. Aan B. en W. werd hierna machtiging ver leend tot verbouw O. L. school Molenstraat en tot hernieuwen brandspuithuis ln een der niet gebruikte lokalen der O.L. school. Bij de rondvraag brengt dhr. Jansen, mede namens het kerkbestuur der Ned. Herv. Ge meente, dank aan B. en W. voor het in crde brengen va nde algemeene begraafplaats. De heer van Damme wijst nog op het steeds niet bezoeken van een school door de kinderen Wolfert. De heer Voet merkt op, dat .ie navenver- lichting bij hooge waterstand niet in regel is en vraagt de zekeringen der palen hooger te stellen, door het aanbrengen van betonblokken De heer Ivens geeft in overweging de zekerin gen vol te gieten met parafine. De voorzitter zal een en ander met de direc tie van de P.Z.E.M. bespreken. ZAAMSLAG. Vermist. Sedert eenige dagen wordt te Zaam- slag vermist de heer D. K., drukker en adminis trateur van het Gem. El. Bedrijf aldaar Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. GRAAUW. Handelscorrespondentie. Door net Handels- Instituut' Harry Moscouw is aan den heer II ,A. Seij het diploma Fransche Handelscorrespon dentie uitgereikt. Jubileum. Dinsdag 30 Juni zal het 12V2 jaar geleden zijn dat de Zeereerw. Heer M. v. Gastel tot pastoor onzer parochie werd benoemd. De kerkelijke viering van dit jubileum zal op 5 Juli plaatsvinden. Het voornemen bestaat ZijnZeereerw. bij die gelegenheid een nieuw kerkorgel aan te bieden. CLINGE. Gemeenteraadsverkiezing. Bij de op Woens dag gehouden verkiezing voor leden van den gemeenteraad zijn gekozen de heeren: S van Duyse aftr; P A Hageman aftr.; Ed va den Branden aftr; Cyr Smet aftr; Al van der Kelen Joh Lagay aftr. allen te Clinge en de^hee ren P Vercauteren, F Kindt Ed van der Heij den Teulings en H Bogaert allen aftredenden te N-Namen. AARDENBURG. Gemeenteraad. Maandag vergaderde de raad Alle leden waren aanwezig. De notulen werden ongewijzgid goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten om, in verband met hunne niet goedkeuring van de, door den raad vastgestelde wijziging in de dagen der jaarmarkt, de door den raad gewijzigde politieverordening te wijzigen; werd in handen gesteld van B. en W. Een verzoek van de P.Z.E.M. om art. 44 sub d. der motor- en rijwielwet niet op haar toepas selijk te verklaren werd goedgekeurd. Aan de Maatschappij tot bevordering van Öoft- en Tuinbouw in W. Zeeuwsch-Vlaanderen werd de beschikking verleend over het Kuiter - kwartier gedurende de in September a.s. te hou den tentoonstelling. Aan gaande het verzoek van den landarbei- dersbond, o meen steunregeling te ontwerpen, voor everitueele werkloozen, stellen 3. en W. der- raad voor om eenige werkzaamheden te laten uitvoeren door werkloozen, zoodra die er komen mochten. In de Heerendreef is voor plm, f 200 giond verzet te verrichten, eveneens voor plm. f 150 in de Akkerstraat, terwijl er nog een vijver is uit te graven. Vindt de raad dit goed, dan wil len B. en W. reeds thans rijkssubsidie aanvra gen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen De commissie die onderzoek heeft gedaan in hoeverre de pachten van gemeentegrond zou den kunnen worden verlaagd, stelt voor om van de pachten van bouwland en één enkel stuk weiland, waarvan de pacht abnormaal hoog is over 1931 15 pCt. aan de pachter te resti tueeren De Raad keurt dit goed. Aan de orde is thans verzoek van de sport- commissie, om f 50 subsidie daar ze anders den gymnastiekleeraar over het tweede halfjaar niet betalen kan. Het voorstel van B. en W. om f 50 te geven werd verworpen. Een instructie voor de werkster der o.l. school werd in een korte schorsing saamgesteld, en daarna goedgekeurd. Het salaris werd vastge steld op f 220. Benoemd werd mej. J. Beun-Hol BRESKENS. Ie Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs. De le Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs, die te Bres- kens van 2-13 Juli a.s. gehouden wordt, zal op Donderdag 2 Juli door den Commissaris der Ko ningin officieel geopend worden. Het Eere-Comité bestaat uit de n.v. heeren: D H van Zuijen, Burgemeester van Breskens, J A van Rompu, Lid van Gedeputeerde Staten, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Ter Neuzen, Iz. Erasmus, lid van de Provinciale Staten, Burgemeester van Oostburg eh Iz. van Melle, Lid va nde Kamer van Koophandel, Industrieel te Breskens. Nu de jaarbeursgebouwen voltooid zijn, komt eerst goed uit wat een groote oppervlakte er noodig was om alle stands, in totaal 100, een plaats te geven. Men is reeds volop bezig de stands in te rich ten. Hoewel het grootste gedeelte hiervan door Zeeuwsch -Vlaanmsche ondernemingen ingeno men wordt, is ook een niet onbelangrijk g< deel te door Hollandsche firma's vertegen* »ordigd. Zoo heeft men o.a. inzendingen uit Eindhoven, Middelburg, Rotterdam, Amsterdam, Den Haag Delft, Utrecht (de Neerlandsche Jaarbeurs) Kampen, Amstelveen, Deventer, Dieren, Culem- borg, Altena, Geertruidenberg, Goes, Vlissingen Heinkenszand, Tilburg, Zaandam, terwijl ook eenige Belgische firma's met Inzendingen ko men. Gedurende de Jaarbeursdagen zullen ver schillende feestelijkheden gehouden worden, die zeer zeker er toe medewerken zullen om het oe- zoek aan de Jaarbeurs aan te moedigen. Zon geeft b.v. den Tinelkring te leper (België) een concert, op Donderdag 9 Juli der Zangvereeni ging Orelio te Axel, op Zaterdag 11 Juli de Breskensche Zangvereeniging, terwijl op Zon dag 12 Juli een groot turnfeest gehouden wordt Medewerking aan dit laatste verleent de Vlis- singsche Turnvereeniging en de Vereeniging Rust-Roest te Brugge. Elke avond om 10 uur vertrekt er enen tram, richting Schoondijke, terwijl de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg Maatschappij te Terneu zen op beide Zondagen alsmede op Donderdag 9 Juli extra-trams laat loopen.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2