PUROL No. 3786 Maandag 29 Jnni 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Uit de Pers Na de Raadsverkiezingen. Binnenland Buitenland. Prooincienteuws. 'éHTIQI VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND ^,T8VOOR publioiteit POSTREKENING No. 52419. FEU I LLETON. Do Bodolaros van Saint-SuÊpSco. Ingezonden Mededeellng (H) DE ERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per.regel, bij contract lagec ZEER KOOPKRA LEZERSKRING De Maasbode schrijft: Nu de raadsverkiezingen, op de nakomers van heden na, achter den rug zijn, mag wel als al gemeen resultaat worden vastgesteld een da capo van de Statenstembus. Met deze variatie nochtans, dat meer nog dan bij de verkiezingen in April jl. de vooruitgang van het katholieke stemmencijfer zich in zetel winst uitdrukte. Evenals toen is de electorale *buit in hoofdzaak voor de katholieken en de sociaal-democraten, een heenwijzing naar de in de toekomst te verwachten situatie, waarbij Roomsch en Rood om de overwinning zullen worstelen. Terwijl de officieele sociaal-democraten in- tusschen haar gevaarlijken concurrent (in veel opzichten ook geestverwant), den communist, almeer ziet opdringen vooral in de groote steden groeit de zuigkracht van Moskou be denkelijk blijft de Katholieke Staatspartij schier overal gezonde teekenen van groei zij het hier en daar te langzamen groei - geven. Wat tusschen Katholiek en uiterst links in ligt, mag blij zijn er het politieke leven onge deerd af te brengen. Meestal echter zien we hier aan alle kanten afbrokkeling, zoowel de Protestansch-christelijke partijen als vooral de beide niet-socialistische vrijzinnige, groepen la ten schier overal veeren. Ongeacht plaatselijke successen, die aan locale omstandigheden zijn toe te schrijden, als van de liberalen in Rotter- da mof de vrijzinnig-democraten in Groningen en Haarlem. Zoo domineeren katholiek en socialist weer deze stembus, als is bij den laatste de kente ring naar nog extremer richting reeds duidelijk zichtbaar. Voor ons, katholieken, reden tö o^er, om met den afbouw onzer politieke organisatie vollen ernst te maken. R.-K. Comité Pleegouderstrein Weenen Budapest. De door bovengenoemd Comité georganiseer de reis naar Weenen en Budapest, welke van 3 tot 14 Augustus a.s. zou worden gehouden, is door onvoorziene omstandigheden uitgesteld, en wordt nu gehouden van Maandag 10 Au gustus tot Vrijdag 21 Augustus. Militaire Dienstplicht De loting voor dienstplichtigen lichting 1933 had als resultaat, dat alle volgenden op den naam Jan Rudolph Maria Boele, dienstplich tig zijn. 79) Wees zoo goed te teekenen, heeren, zeide de beambte, terwijl hij de pen aan Servais Duplat gaf. De ex-kapitein der commune toekende: „Ju les Servaise". Een valsche handteekening in een stedelijk register, dacht hij, het is toch wel wat kras, maar wat kan ik er tegen doen, het is de schuld van Merlin en dan, het komt er ook weinig op aan. Als de kleine eenmaal in handen van de min is, dan zal ik nooit meer van haar hoor en. Merlin toekende op zijn beurt. Mijnheer Servaise, hernam de ambtenaar gij wilt wel zoo goed zijn, nietwaar, aan Prancoise Leroux te zeggen, dat zij ons zoo spoedig moge lijk de deken, het hemd en het mutsje terug moet brengen? Ik beloof het u, antwoordde Servais Duplat Nu, tot weerziens dan, mijnheer Servaise. Goeden dag, mijnheer. Servais Duplat en Merlin wilden juist het kan toor verlaten, toen de deur geopend werd en Gilbert Rollin binnentrad. Hij was vergezeld van zijn buurman Launay. Gilbert en Servais wisselden een snellen blik Het is gebeurd, hij heeft woord gehouden, dacht Gilbert. Servais Duplat knipoogde, als wilde hij zeg- Ver van Nederlandsche gemeenten Vrijdag had in de Sociëteit der Rotterdam- sche Diergaarde de algemeene vergadering plaats van de vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Deze vergadering werd bijgewoond door vertegenwoordigers van 285 leden der ver eeniging. De vergadering werd geopend met een rede van den voorzitter, mr. W C Wendelaar, bur gemeester van Alkmaar. Op voorstel van den voorzitter werd aan H. M. de Koningin een telegram van hulde gezon den. Als bestuurslid werd herkozen de heer mr. P Drooglever Fortuyn, burgemeester van Rot terdam. In vacatures, ontstaan door het aftre den van de heeren dr.H J Lovink, burgemeester van Alphen aan den Rijn, C Pais, burgemeester van Menaldumadeel en J J Talsma burgemee ster-secretaris der gemeenten Kamerik en Zeg veld, welke heer enniet herkiesbaar waren, wei den gekozen de heeren W. Drees, wethouder van 's-Gravenhage, P Eringa, burgemeester van Acht Karspelen, mr. J van Kuyk, burgemeester van Veenendaal. Aan het jaarverslag is het volgende ont leend: Ook dit jaar nam het aantal leden der vereeniging toe. Het bedroeg op 31 December 1930 918 gemeenten met 7.488.257 inwoners, d.i. 95.6 pet. van het totaal-aantal inwoners van Nederland Onder deze 918 gemeenten bevinden zich o.m. alle 17 gemeenten met meer dan 50.000 inwoners. Van de 29 gemeenten met 20.00050.000 inwoners zijn 28 gemeenveri lid en van de 82 gemeenten met 10.000- 20.000 in woners zijn 78 gemeenten lid. Bij de behandeling van het jaarverslag kwa men eenige punten van huishoudelijken aard aan orde. Des middags werd een rondvaart gemaakt door de havens. il 9 9 9 Zaterdagmorgen werd in aansluiting op de Vrijdag gehouden algemeene vergadering het congres geopend van de Vereeniging van Neder landsche Gemeenten, waarop behandeld werden de praeadviezen, uitgebracht door de heeren ir. P Bakker Schut, Directeur van den Dienst der Stadsontwikkeling te 's-Gravenhage en J. JJ Talsma Buremeester-Secretaris van Kamerik en Zegveld, over het vraagpunt: „Op welke wijze kunnen de gemeenten be vorderen, dat aanleg en bebouwing van nieuwe wijken zoo doelmatig en harmonisch mogelijk zij, welke bezwaren worden daarbij ondervon den en hoe "kunnen deze worden ondervangen? Dit congres werd bijgewoond cloor den direc teur-generaal der volksgezondheid den heer Lietaert Peerbolto, door mr. Spitsen, als verte genwoordiger van de Minister van Binnenland- sche Zaken en door de vertegenwoordigers van het Instituut voor Volkshuisvesting. Na sluiting van het congres namen de deelne mers aan het congres deel aan een lunch, aan boord van het Ms. S. „Sibajak", van den Rotter damschen Lloyd. (Maasbode) gen: Alles in orde. Verder liepen zij elkaar voorbij alsof zij el kaar nooit gezien hadden. Merlin en Servais Duplat verlieten het stad huis. Een oogenblik later riep Merlin een rijtuig aan, stapte daar met de nex-communard in en liet zich naar de gevangenis la Grande Re- quette brengen, waar een commissariaat van politie gevestigd was, om daar het paspoort van Jules Servaise te laten afteekenen. Hij werd overal toegelaten en het koste hem niet de minste moeite tot den griffier der gevangenis door te dringen terwijl Servais Duplat, in een hoek van het rijtuig gedrukt, zijn gelaat zco- veel mogelijk voor de voorbijgangers verbor- genhield. Merlin kwam weldra met het afgeteekende paspoort terug Naar de poort van Charenton, beval hij den koetsier, en vlug rijden, dan krijgt ge een goede fooi. XLV. Gilbert Rollin had, niet lang gewacht met de tweede dochter van Jeanne Rivat als zijn kind te doen inschrijven. Met behulp van zijn buurman Launay en een paar vrouwen, die eveneens met hem in het zelfde huis woonden, had hij Henriette >;it den kelder, die tot schuilplaats had verstrekt, naar de woning teruggebracht. Vervolgens had Gil bert een dokter en een min opgezocht. Het was wel niet gemakkelijk, die twee nmis bare personen te vinden, maar dank zij eenige Het inwerkingtreden van de tarwewet. Naar wij vernemen zal de Tarwewet 1931 Za terdag 4 Juli in werking treden. Dat die inwer king treding niet reeds op 1 Juli kan geschie den maar enkele dagen moest worden uitge steld, vindt zijn oorzaak in technische moei lijkheden in het maalbedrijf. De algemeene maatregel van bestuur ter uit voering van de Tarwewet 1931 zal Donderdag 2 Juli in het Staatsblad verschijnen (Msb) Toenemende werkloosheid in de ?er. Staten Volgens een schatting van den president van de Amerikaansche arbeidsfederatie. William Green, is het aantal werkloozen in de Vereenig de Staten sinds einde Mei met 150 000 gestegen ongeveer 5.300.000. Onduldbare toestanden in Spanje. De Maasbode meldt: Uit de Spaansche bladen blijkt, dat de Katho lieke propagandisten in den verkiezingsstrijd, die thans in vollen gang is bijkans onoverko melijke moeilijkheden ondervinden. Aan een artikel in „El Mati", waarin deze te genwerking wordt besproken, ontleenen wij het volgende De werkzaamheden der Katholieke propagan disten wordt practisch onmogelijk gemaakt. Dit was overigens wel te voorzien, daar de atheisten die van de stichting der republiek willen profi- teeren, om hun beginselen te doen zegevieren, geen Katholieke propaganda dulden. Thans wordt niet alleen de uiteenzetting van de Katholieke leer in het openbaar met alle geweld bestreden, maar ook de eenvoudige pro paganda voor iedere niet-linksche politieke idee wordt met kracht geweerd. Bovendi enontvangen wij dagelijks berichten, waaruit blijkt, hoe moeilijk het is voor de kerke lijke autoriteiten, om hun heilig ambt uit te oefenen. Velen hunner worden schandelijk be lasterd, of op barbaarsche wijze door het licht zinnig gepeupel beleedigd. Eigenlijk gezegd bestaat er in ons land alleen nog maar vrijheid voor het verspreiden van dwalingen, lasterpraatjes, anti-sociale theo rieën en anarchistische ideeën en een ieder, die deze verkeerde theorieën en wanosgrippen kan tegenspreken, wordt op onbeschaamd 3 wijze aangevallen, niet met de wapenen van een hel Doos 30-60Jube 80ct. Bij Apoth.en Drogisten. aanwijzingen van menschen uit de buurt ge lukte het hem toch Toen hij omtrent de verpleging van Henriette en de kleine gerust kon zijn .begreep Gilbert., dat het in de eerste plaats noodig was aangifte te doen op het Stadhuis van de geboorte van het kind, dat door Servais Duplat was gestolen en dat voor zijn dochter moest Joorgaan. De buurman, wien hij den vorigeo avond ver zocht had hem te vergezellen, was geheel tot zijn beschikking en zoo traden 'tij samen het bureau van den Burgerlijke Stand binnen, juist op het oogenblik dat Merlin en Servais Duplat dit verlieten. Gilbert was zeer verheugd over deze ontmoe ting. Zij gaf hem de zekerheid, dat de ex-kapitein der commune zijn belofte gehouden had en dat er geen gevaar meer te vreezen was. De inschrijving in het geboorteregister had plaats. Het kind van Jeanne Rivat werd aangegeven als geboren den 25 Mei, ten 2 uu.* 'n den mor gen in de rue Servan no. 39 uit het huwelijk van Gilbert Rollin en Henriette d'Arevnes. Het kreeg de voornamen Marie-Blanche. Door een toeval stonden de beide dochters van Jeanne Rivat ingeschreven op hetzelfde folio in het register, onder elkander. Gilbert kon zich daarvan gemakkelijk ver zekeren. Toen hij zijn handteekening onder de inschiij ving plaatste, las hij tegelijk de vorige aangifte: Jules Servaise. A. I. Merlin. dere argumentatie, die wij alleen kunnen, ge bruiken, maar met bruut geweld. Eén ding vooral zullen de tegenwoordige re geerders moeten voorkomen, als zij tenminste willen, dat het tegenwoordige regime zich wer kelijk consolideert, nl. dat de publieke opinie tenslotte tot de overtuiging komt, dat vrijheid, verdraagzaamheid en vrede in ons land met den republikeinschen regeeringsvorm onver- eenigbaar zijn. De vrijheid, die hier op 't oogenblik heerscht is die van een zuiver despotisme, nl. de vrijheid van enkele burgers om de anderen te onder drukken. Men meene echter niet, dat dit nog lang kan duren, zonder dat de huidige regeeringsvorm ernstig in gevaar wordt gebracht. Deze week is voor ons een week van beproe ving. Geheel het land heeft er belang bij, dat e enieder zijn idee, zoo deze goed en geoor loofd is, kan uiteenzetten. Iedere dwang en ieder beletsel moet hier beschouwd worden als een aanval tegen de republiek. Beleediging van den Paus. Men meldt uit Rome aan de Maasbode' In Rome worden in het openbaar brochures verkocht, waarvan de inhoud beleedigend is voor den persoon van den H Vader, zonder dat de anders zoo strenge censuur dit belet Het betreft hier de reeds bekende brochure „Langzaam priester" en e ennieuwe brochure getiteld „De catastrophale politiek van Paus Rat ti", waarin de H. Vader op grove wijze wordt beleedigd. Generaal Bertrand t Het B T A-telegram meldt uit Luik het over lijden van den Belgische luitenant-generaal Ber trand, die gedurende den oorlog aan de opera ties te Antwerpen deelnam en de IJser-divisle commandeerde. De overledene was 74 jaar, hjj stierf tijdens een voorstolling in een theater te Spa. STUKKEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Bijdrage Provinciale verpleegkosten krankzinnigen. Bij besluit van 23 Juli 1925 werd bepaald, dat vanwege de provincie eene vierde cier verpleeg kosten per jaar en per patiënt tot 'n maximum van f210 wordt betaald voor armlastige krankzin nigen. Het totaal bedrag over 1930 was niet minder dan ruim f 75,000, terwijl de provincie dezen last geheel vrijwillig op zich heeft geno men. Art. 39 der Armenwet brengt de kosten, integraal ten laste der gemeente of instelling van weldadigheid; eene verplichting voor de provincie om hierin een bijdrage te verleenen, kent de wet niet. Waar ook uit anderen hoofde steeds zwaarder offers van de Provinciale kas worden gevergd, terwijl anderzijds als gevolg der ernstige crisis de bronnen van Inkomsten gedurende de volgende jaren steeds spaarzamer Servais Duplat heeft zijn waren naam niet opgegeven, dat kwam hem zeker te gevaarlijk voor, dacht hij, en hij heeft een kameraad ge vonden, die dezen leugen bekrachtigde. Jules Servaise, goed dat ik het weet. Gilbert Rollin ontving de geboortoacte vai het kind ,dat thans voor de wereld en voor de wet zijn dochter was. De toeleg was gelukt. De toekomst, die een oogenblik zoo somber was geweest, werd nu weer helder. Aan Henriette, bij gevolg ook ian rem, zou het vruchtgebruik komen van de millioenett van den graaf d'Areynes. Gerust en tevreden keerde hij naar huis terug. Gilbert had thans nog maar eén zorg, name lijk dat hij een medeplichtige had, die van alles afwist, maar hij nam zich voor, zich zoc spoe dig mogelijk van dien medeplichtige te ont doen. Hoe? Dat wist hij nog niet, maar wanneer men, zooals hij, voor geen middel terugdeinst, dan heeft men veel kans van slagen. Het rijtuig waarin Merlin, Servais Duplat en het kind zaten, kwam niet ongemoeid aan de poort van Charenton. Bijna in iedere straat moest Merlin de com mandanten van patrouilles te woord staan en. het paspoort vertoonen, dat de burgemeester van het elfde arondissement aan Servais Du plat had afgegeven. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1