f25,- of f400,-? No. 3785 Vrijdag 28 Juni 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. VERSCHIJNT elken MAANDAG., WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING No. 5241B. Bjj het Feest van de Prinsen der Apostelen. Jen bad-toestel thuis, „Gezondheid in llw huis. Gemeenleraad van Sas van Genl Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. I f t ffluis-enfiameriadtoest6? yïifiniscH fy**]* 'medenSory /rfmstenlam ITechn. Bar. SMBDBNR0RBH,1 Postbus 394, AMSTERDAM.; Giro No. 127310. 102 Buitenl. Ingezonden Madedeellog (26) DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND 0E80HIKT VOOR PUBLIOITEIT 29 Juni. Petrus en Paulus, de steunpilaren der kerk, zijn in het bewhstzijn der kerkelijke overleve ring innig samengegroeid. Daarom wordt hun beider feest op één dag gevierd: en nooit zal de H. Kerk in haar liturgische gebeden de ge dachtenis van den H. Petrus vieren zonder daar bij tevens Sint Paulus te herdenken, en om gekeerd. Zij hebben samen in denzelfden geest gewerkt voor de uitbreiding van het Godsrijk, in den geest van den Christus die hen teide tot zie hriep: Petrus, de arme ongeletterde vis scher van Genesareth, een man met 'n hart als goud, in 't begin niet altijd even beredeneerd, maar onverschrokken en toch vol !iefde; en Paulus die een deftige algemeene pvoeding en ontwikkeling bezat, maar die een vurig leer ling was van de school der Phariseëers, die fel tegen Christus was gekant en die een vurige* ge.est in een zwak lichaam droegPetrus en Paulus hebben samen geleden on gestreden tot dat de dood kwam en hen in het grafvereenigde De liefdevolle voorzieningheid des Heeren liet hun de leerschool van het lijden doorloopen en zelfs den smaad der zonde ondergaan. Door de droevige verloochening van zijn Meester dien hij toch zoo innig liefhad, moest Petrus zelf kennis en nederigheid leeren om een deemoedig drager te kunnen worden van het hoogste gezag in het Godsrijk hier op aarde. Paulus moest als Saulus Christus en zijn getrouwen vervolgen, om, nadat het licht der genade hem op den weg naar Damascus eerst had neergeworpen, op te staan als een getrouwe dienstknecht en heraut van Christus'koningschap, om uit het bewust zijn van zijn schuld steeds nieuwen prikkel te putten op de wegen van zijn Apostolaat-, waar over hij steeds onvermoeid en verder en wijder dan wie der andere Apostelen ook rondzwerft. En ofschoon deze beide prinsen der kerk een zelfde taak te vervullen hadden, hebben zij el kander slechts zelden ontmoet: Paulus en de Handelingen der Apostelen spreken van een samenkomst te Jeruzalem, bij gelegenheid van het Concilie der Apostelen in het jaar 47 waar de zending van den Apostelder Heidenen ook of ficieel werd bevestigd; dan is er nog sprake van een ontmoeting in Antiochië waarbij die strijd tusschen. hen beslecht werd, die de met- katholieke bijbelcritiek geheel verkeerd be grepen heeft, en die in den grond slechts een bewijs was voor het oprecht mannelijk karakter van Sint Paulus en de nederigheid van het opperhoofd der jonge kerk die van inzicht ver anderd was. De beschikbare gegevens duiden zelfs niet op de minste aanwijzing, dat dienten gevolge de eensgezindheid tusschen de beide prinsen der Apostelen een blijvende schade zou zijn toegebracht zooals Petrus van Paulus schrijft, zoo getuigt ook Paulus van Petrus we- derkeerig met de hoogste waardeering. Wij weten te weinig van hun beider levensge schiedenis om tek unnen achterhalen waar en wanneer beider wegen elkaar kruisten. Terwijl Paulus heel de beschaafde wereld doortrok, het Romeinsche rijk tot aan de zuilen van Hercu les bereisde, schijnt Petrus eerst in het H. Land dan gedurende geruimen tijd in Antiochië, het eerste centrum der jonge christenheid gewerkt te hebben. Hij staat blijkbaar rustiger aan het rcer van het scheepje, dat door Sint Paulus rustelooze werklust nu hierheen dan daarheen gestuurd wordt, maar beiden staan op de hun door God bestemde plaats, de stuurman en zijn beste roeier. Volgens een oude overlevering, die heden ten dage vrijwel algemeen door niemand in twijfel getrokken wordt, heeft de dood hen bei den wedero min Rome samengebracht. Zoo weerklinkt hun leven voor Christus in de heer lijkste aller accoorden, als een getuigenis van hun bloed en leven voor Koning Christus. Heili gen sterven niet, en Petrus en Paulus zeker niet In den loop der eeuwen rijst daar de rots van Petrus als het veilige oord vanChnstelijke een heid en Christelijk geloof: hij draagt het woord van den Christus, dat de golven niet in staat zullen zijn om die rots omver te werpen. Maar ook de vurige geest van Sint Paulus zal in dc kerk van Christus nooit uitgedoofd worden. In hem werd de jonge kerk van Christus voor goed Wij zeggen niet, dat wij voor f25, een bad-installatie leveren, die overal elders f 400kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken I aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f 25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. gevestigd niet zooals de ongeloovige kritiek vaak wil beweren alsof Sint Paulus haar feitelijk pas de eigenlijke wezensvorm geschonken heeft, die komt alleen van Jezus Christus, in wiens geest Paulus zonder weerga werkte -- maar hij vormde hare jonge gemeenten en vervulde de scharen der pas bekeerden met dien apostoli- schen geloofsijver die hen tot den triumf des kruises voerde ondanks het verweer van het heidendom dat zich met den moed der wan hoop verzette. In het teeken van Petrus en Paulus, de Prin- s ender Apostelen, worden ook wij weer opge roepen voor het strijden en werken voor Chris tus en zijn kerk. Onze trouw aan den opvolger van Petrus in Romë, onze veilige stuurman wijst ons den weg en is ons borg voor een be houden thuiskomst, een zeker behoud van de eenheid van het Katholiek Geloof en de leiding der genaden. Onder hunne bescherming en schutse moet 't vuur van Sint Paulus in ieder van ons op laaien, die geest van verterende liefde voor Christus, die ondanks alle strijd en vedrukking allies voor allen tracht te worden om allen voor Christus te winnen. Hoover de redder van Europa. Zal Frankrijk toestemmen? De Kabinetscrisis in Oosten rijk opgelost Het Communisme op den Bal kan. De groote verrassing van de week is, dat pre sident Hoover eindelijk er is zoo lang op ge wacht en er was eigenlijk geenhoop meer het initiatief heeft genomen om aan Duit-schland een jaar vrijstelling van het betalen van her stelschuld te verleenen. Een paar Amerikaan- sche financieele deskundigen hebben in Euro pa eens rondgeneusd en ze zijn tot het besef gekomen dat het zoo niet langer ging. Daar moest verandering komen, wilde niet Duitsoh- land en heel Europa ten gronde gaan. De pre sident der Vereenigde Staten heeft zich daarpp in verbinding gesteld met de voornaamste lei ders van republikeinen en democraten, zoodat hij van de instemming van het congres voor de stap dien hij ging ondernemen, verzekerd was. Die stap beteekent intusschen een finantieel offer niet alleen voor de Vereenigde Staten, maar een offer ook voor Frankrijk, voor Italië, voor België, met name voor het eerstgenoemde land. En daar is nogal oppositie. Niet omdat men er niet van overtuigd zou zijn, dat er iets voor Duitschland moet worden gedaan, maar omdat men er een sterken tegenslag van verwacht op de Fransche financiën self, en het heele Youngplan in gevaar meent. Een inter pellatie in de Fransche Kamer is tot Vrijdag kunnen worden uitgesteld, maar bij de aan vragen alleen reeds toonde zich de Kamer zeer onrustig. In Engeland is men het plan Hoover gunstig gezind, en algemeen beschouwd men daar het voorstel als een eersten stap tot den werkelijken vrede. In Oostenrijk ls het den afgetreden bonds kanselier Ender, die wederom niet de vorming van e enkabinet was belast, niet gelukt de re- geering samen te stellen. Ook dr. Seipel, die na he mdie taak overnam, is niet geslaagd Thans heeft dr Ruresch, van dezelfde partij als zijn voorganger een ministerie op breeder grondslag weten te formeeren. In Bulgarije heeft de regeering Liaptsjef bij de verkiezingen een zware nederlaag geleden De politieke verhoudingen in het Balkangebied spreken tot ons, Westerlingen, niet zoo sterk, maar toch mag het ook hier de aandacht trek ken, dat de communisten van 3 op 32 zetels in de nieuwe Sobranje stijgen. Zitting van Dinsdag 23 Juni 1931 des namiddags 6 uur. (Vervolg). XIII. Verzoekschrift van L. J. van Water schoot om gemeentegrond in erfpacht aan de Molenstraat, om vergunning tot afwijking van de bepalingen vervat in art. 7 der Bouwveror dening en om een bijdrage in de meerdere fun- deeringskosten. De voorzitter zegt, dat B. en W. gaarne aan den Raad voorstellen, de gevraagde toestem ming te verleenen mits gebouwd wordt ten genoe gen van B. en W. Wat betreft de meerdere fun- deeringskosten hebben B. en W. gemeend, daar op alleen te kunnen beschikken als zij weten hoeveel die kosten bedragen en dan nog onaf hankelijk van die kosten een voorstel voor een bijdrage in te dienen. De heer Verschaf fel: B. en W. zijn er dus in principe voor, een bijdrage te verleenen. Wethouder Neeteson: Wij erkennen, dat er meerdere kosten gemaakt moetenworden. De heer de Leux: Naar welken maatstaf zal dan worden bijgedragen? Wethouder Neeteson: Als we niet weten, hoe hoog de kosten zijn, kunnen we nog niets zeg gen. De heer de Ldux, ziet er een moeilijkheid in met het oog op overeenkomstige gevallen, die zich in de toekomst zouden kunnen \Lordcen. Nadat men eenige oogenblikken onderling heeft gediscussieerd, doet de voorzitter namens B. en W. het voorstel om den aangevraagden grond in erfpacht af te staan en onder de ge bruikelijke voorwaarde ontheffing te verleenen van art 7 der bouwverordening. Inzake de te verleenen bijdrage in de meerdere fundeerings- kosten zullen B. en W. later met eeen voorstel komen. Z. h. st gaat de Raad hiermede accoord. XIV. Verzoekschrift van A. Vernacve om ver gunning tot afwijking van art. 7 der Bouwver ordening voor een te bouwen autogarage aan den Oostdam. De secretaris leest het desbetreffende ver zoekschrift voor. De voorzitter: B. en W. stellen voor, de ge vraagde vergunning te verleenen. De Raad keurt zulks z. h. st. goed. XV. Verzoekschrift van het genootschap tot opvoeding te Roosendaal om schatting nieuwe en vervallen lokalen der Bijzondere Lagere R.K. Meisjesschool. De secretaris leest het verzoekschrift voor, dat als volgt luidt: Sas van Gent 8 Mei 1931. Het Genootschap tot Opvoeding, gevestigd te Roosendaal N.Br. als Bestuur der St. Mt- chaëlschool, Kloosterlaan 44, Sas *an Gent, heeft de eer Uw College te verzoeken, een schat ter te benoemen, voor het ingevojge art 85, junc to 84, 4e lid der L.O.-wet 1920 bepalen der waar de van de in genoemde school aangebrachte veranderingen. Daar met ingang van 1 Jan. 1931 het aantal verplichte leerkrachten aan deze school vier was geworden, was het alleszins in het bc-.lang van het onderwijs ook de schoolokalen tot vier uit te breiden. Dit kon gevonden worden door een der klaslokalen als bewaarschool af te staan en daartegenover de beide bewaarschool lokalen voor de leerschool in te richten. Beide lokalen voldeden aan de wettelijke voorschrif ten blijkens een verklaring van den Heer In specteur van het L.O. Ingevolge art 84, 4e lid, zou dus nu de vroeger geschatte waarde van het schoolgebouw moeten worden verminderd met de geschatte waarde van het buiten ge bruik gestelde lokaal, terwijl daarentegen cok de twee nieuwe lokalen moeten geschat wor den. Het schoolbestuur deelt tevens hierbij mede, dat tot deskundige van wege het Bestuur is benoemd de Heer F B Sturm, te Roosendaal. De voorzitter geeft nog ee korte roelichting bij het verzoekschrift. Spr. heeft persoonlijk een bezoek gebracht aan de bestaande bewaarschool lokalen. Ze mogen gezien worden, zegt hy. Het ligt in de bedoeling van B. en W., zege spr., dat de noodige gelden beschikbaar zullen worden gesteld.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1