Buitenland. Stadsnieuws. Prooincienteuws. Kerknieuws. Onderwijs. Handelsberichten Vreest geen Examen In 0 e ion den Mededee 1 i d q (8) meening, waar deze zegt, dat rijden met een snelheid van '15 K.M. niet mogelijk is. Men kan wel 10 K.M. rijden, zegt spr. Spr. herhaalt dan, dat bij een vaart van 25 a 30 K.M. geen vrees behoeft te bestaan voor ongelukken. De heer Verschaf fel tot den voorzitter: U is er erg op gesteld, dat Sas een stad genoemd wordt. In de meeste steden echter is de maxi mum-snelheid op 40 K.M. vastgesteld. Laat men ook hier zoo'n bepaling maken. Dan zal ik voor taan Sas ook niet meer gemeente doch stad noemen. Wethouder Neeteson merkt op, dat in verschil lende straten te Amsterdam slechts 12 K.M. mag worden gereden. De heer de Mul voegt hieraan toe, dat men In een groote stad veel rustiger en veiliger rijdt dan in Sas. Alles is daar goed geregeld, zegt spr. De heer Verschaf fel: Hier heeft men zoowel offlcieele verkeersagenten als amateurs! De heer StouthamerDat het noodig is, dat er eert maximum-snelheid wordt bepaald, is dezen middag nog gebleken. Er kwam jen auto langs de kade vliegen, die zonder een sein te geven de Ooststraat passeerde. Mijn zoon, die per rij-* Wiel uit de Ooststraat kwam, was genoodzaakt Biet de auto mee te draaien anders had hij er bovenop gezeten. Ik wil hier nog aan toevoegen, Z£gt spr., dat ook m.i. een maximum-snelheid van 15 K.M. te weinig is. Ik geloof zelfs, dat de meeste Kantonrechters daar niet voor zullen straffen. Ik meen zelfs te weten, dat te Schoon dijke de maximum-snelheid van 20 K.M. nood gedwongen is opgevoerd moeten worden tot 30 K.M., wijl de Kantonrechter bezwaar maakte om te straffen. Dat hier vaak veel te hard ge reden wordt, is reeds meer gezegd. De heer Verschaffel merkt op, dat het te be treuren valt, dat men aan het destijds gedaan verzoek om de snelheid te beperken, geen ge volg heeft gegeven. De voorzitter verklaart, dat hij ook met chauf feurs heeft gesproken. Deze zijn van meening, dat het mogelijk is, op zoo'n korten afstand slechts 15 K.M. te rijden. De heer Verschaffel: Het is geen korte af stand. Als een moderne auto zoo lang moet loopen op haar eerste versnelling, kookt het water bijna. De heer de Mul: Ik heb ook gesproken van 25 a 30 K M. Wethouder Neeteson: De heer de Leux heeft reeds gezegd, dat hij 15 K.M. genoemd heeft alleen om de kwestie aan te snijden. De heer de Leux tot den heer Verschaffel: U wilt te hoog gaan. De heer Verschaffel: Laat 40 K.M. rijden. Dan lijkt het nog een begrafenisstoet. De heer de Leux: Als men de maximum-snel heid op 25 K.M. bepaalt, zal er toch reeds 40 worden gereden. Stelt men ze op 40 vast, dan rijdt men 60. De voorzitter: De discussies hebben in elk ge val dit opgeleverd, dat thans wel vaststaat, dat we in de toekomst een bepaling zullen krijgen inzake maximum-snelheid. De heer Verschaffel tot den voorzitter. U is het minimum, ik het maximum. Wethouder Neeteson merkt op, dat aan de gevraagde vergunning nog geen voorwaarden verbonden zijn. De heer de Leux zegt nog, dat laatst een vrachtauto van Van Gend en Loos met een la ding ijzer, welke wel 3 meter achter de wagen aansleepte, met een snelheid van wel 60 KM. door de kom reed. Meerdere leden beamen zulks. De voorzitter zegt, naar aanleiding van de opmerking van Wethouder Neeteson, dat men aan de vergunning de voorwaarde zou kunnerf verbinden, dat iemand voorop moet gaan. De heer de Leux meent, dat zulks niet noodig is. Ik geloof, zegt spr., dat als men bepaalt, dat hoogstens 15 K.M. gereden mag worden, het bezwaar ondervangen is. De voorzitter: De P.Z.E.M. heeft ervoor te zor gen, dat er geen ongelukken gebeuren. Zij heeft de verantwoording, niet de Raad. De heer de Leux: Dat kan wel waar zijn doch, wie het ongeluk treft, die zit ermee. De heer Stouthamer: Men kan toch aan de ontheffing de voorwaarde verbinden, dat me* zoodanige snelheid wordt gereden, dat er geen ongelukken kunnen gebeuren. Wethouder NeetesonTegen een zoodanige redactie zou bezwaar bestaan. Als er met een snelheid van 5 K.M. gereden wordt, kan er ook een ongeluk gebeuren. De voorzitter wijst er nog op, dat de groote zware houtwagens uit Terneuzen hetzelfde te- zwaar opleveren. De heer Verschaffel merkt op, dat de hout lading niet buiten het voertuig uitsteekt. Wethouder Neeteson: Het kan toch voor de PZEM ge enbezwaar zijn, dat zij voor die en kele maal, dat het voorkomt, aan een kleine maximum snelheid wordt gebonden. De heer Stouthamer: Het grootste gevaar is gelegen in het indraaien van een straat of het het opdraaien van de brug. De voorzitter: Dan stellen wij /oor, onthef fing te verleenen mits niet met een grootere snelheid wordt gereden dan 15 K.M. Z. h. st. gaat de raad hiermede accoord. (Wordt vervolgd). WIJ laten hier voorloopig een kort verslag van het verder verloop der zitting volgen. Het verzoekschrift van Th. Geiinaerdt om de kermis op de wijk „De Valke" weder toe te staan wordt na vrij uitvoerigs discussies voor kennisgeving aangenomen. Het regiement van politie wordt, ols in de vergadering van 17 Maart j.l voorgesteld, ge wijzigd. Een voorstel van B. en W. om het hoogtarief voor elctrisch licht te verlagen van 35 ct. tot 28 ct, zulks met ingang van 1 Juli a.s. wordt aangenomen. Ook dit voorstel geeft aanleiding tot uitvoerige duscussies over tarieven en het gebruik van electriciteit voor huishoudelijke doeleinden, terwijl ook de kwestie van een re ductie boven een minimum afname ter sprake komt (in verband met e endestijds gedane aan vraag door de Hanze) Het verzoek van H. Kousemaker c.s. over het dempen van slooten wordt ingewilligd. Dat van de voetbalver. Oranje om een subsi die van f 200 wordt na uitvoerige discussie aangehouden tot de volgende vergadering. Op het verzoekschrift van A. Waterschoot om gemeentegrond in erfpacht en om vergunning tot afwijking van art. 7 der B.V. wordt gunstig beschikt. Inzake de gevraagde bijdrage in meer dere fundeeringskosten zullen B. en W. later met een voorstel komen. Aan A. Vernaeve wordt vergunning verleend tot afwijking van art. 7 der Bouwverordening. Eveneens wordt na ampele discussie ingewilligd het verzoek van het genootschap tot opvoeding te Roosendaal om schatting nieuwe en vervallen lokalen der Bijzondere La gere R. K. meisjesschool te Sas van Gent. Ten slotte worden de gemeentebegrootingen 1930 en 1931 als voorgesteld gewijzigd. Bij de rondvraag informeert de heer de Leux of B. en W. hem nog niet kunnen antwoorden op een door hem in een vorige vergadering ge stelde vraag. De voorzitter zegt antwoord toe in de eerst volgende vergadering. De heer de Leux brengt dan een bericht ter sprake, verschenen in het Dagbl. v. N.-Br., waar in melding werd gemaakt van een uitgaaf van f 100, die ten behoeve van het geschil tusschen burgemeester Geirnaerdt uit St. Jansteen en B. en W. van Sas van Gent zou zijn gedaan. De voorzitter noemde dit bericht absoluut on waar, laakte de publicatie van dergelijke sensa- tie-lectuur door genoemd blad en keurde het ook ten sterkste af, dat dergelijke onware voor stellingen uitgaan van iemand, die verantwoor ding draagt. Op aandringen van verschillende zijden gaf daarop een uitvoerige uiteenzetting van het bewuste geschil. Bij monde van den heer Verschaffel hecht de Raad daarop zijn goedkeuring aan de hou ding van B. en W. ten dezen. De heer de Leux informeert nog naar de be strating van de Wilhelminalaan, waarop de voorzitter antwoordt, dat zulks in een der eerst volgende weken zal geschieden. Ten slotte verstrekt de voorzitter den heer de Leux nog een gevraagde inlichting inzake den aankoop van rioolbuizen. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. Fallieres t Havas seint het overlijden van Armand Fal- lières, voormalig president der Fransche repu bliek Een belangwekkende toespraak van den H Vader Men seint uit Rome dt 21 Juni aan „De Maas bode": Z H de Paus ontving in audiëntie Z U Em kar dinaal van Rossum en de leerlingen van de Pro paganda Fide, tot wie de H Vader een belang wekkende toespraak hield over de nog steeds voortdurende spanning tusschen den H Stoel en Italië Opnieuw gaf de H Vader uitting aan Zijn Éjiep leedwezen over den tegenwoordigen toestand en de gebeurtenissen, welke den laatsten tijd zijn voorgevallen, doch tevens betuigde Hij Zijn groote voldoening over het medeleven van de geheele katholieke wereld#en zelfs van niet-ka- tholieke kringen Niet alleen in Rusland en Mexico woedt de kerkvervolging, aldus sprak de Opperpriester verder, maar ook in Italië, zij het dan dat hier de strijd niet wordt gevoerd, tegen de Kerk zelve Hier geldt de strijd datgene, wat den H Vader het meest na aan het har tligt Men ver volgt den Paus niet in persoon doch treft Hem in het hart Men tracht thans alle incidenten als afge- daa nvoor te stellen, het tegendeeel is het geval Er is zelfs geen modus tot het voeren van on derhandelen gevonden Alles is donker en drei gend Zelfs in stilte kunnen de katholieke jeugd- vereenigingen niet bijeenkomen, want negen duizend fascistische formaties hebben pdracht scherp toe te zien op alle bijeenkomsten, en de ze te verhinderen, zoodat de verordeningen der, kerkelijke overheden niet in acht kunnen wor den genomen Dienaangaande heeft de H Vader volkomen juiste berichten van de bisschoppen ontvingen De toekomst is bijzonder ernstig Overal spie den spionnen en verklikkers en telkens en tel kens opnieuw worden bedreigingen geuit Dit alles geeft weinig hoop op .wereeenstem- ming en verbetering van den toestand, doch de H Vader wil moedig en vertrouwvol op de God delijke Voorzienigheid blijven steunen In kerkelijke kringen beklaagt men zich er over dat poststukken, die aan katholieke jeugd- véreenigingen worden gezonden, herhaaldelijk niet ter bestemder plaatse aankomen Cholera te Bombay. In Bombay heerscht op het oogenblik cholera. In de afgeloopen week zijn daar en in de om geving van de stad ongeveer 1000 personen door de cholera aangetast, van wie er 450 gestorven zijn. Naar het W.B. uit Moskou meldt is ook in Siam en AcKter-Indië cholera voorgekomen. Vol gen Russische berichten zouden daar tot dus verre 34 Chineezen aan de ziekte gestorven zijn. Arbeidsbeurs. Ter arbeidsbeurze alhier ston den heden als werkzoekend ingeschreven: 68 Fabrieksarbeiders. 1 chef monteur. 1 Machinist. 1 Metselaar. 1 Electr. Lasscher. 1. Electriciën 2 Losse arbeiders. R K. Middenstandsvereenigiug de Hanze afdeeling Sas van Gent E.O. Jaarvergadering op Donderdag 25 Juni 1931 der namiddags om 7,30 uur in hotel De Zwaan te Sas van Gent. Agenda: 1 Opening. 2 Aanneming van nieuwe :eden. 3 Notulen. 4 Jaarverslag van den secretaris. 5 Jaarverslag van den penningmeester. 6 Ver kiezing wegens periodieke aftreding van dhr. G. Stevens, die zich herkiesbaar stelt. 7 Ver kiezing van een bestuurslid wegens bedanken van dhr. C v d Hemel. 8 Lezing door den Eer waarden heer Adviseur. 9 Omvraag. Christelijke Zangver. „Crescendo" Naar wij vernemen zal de christelijke zangvereeniging „Crescendo", alhier, deelnemen aan den ?an- gersdag, te houden door de gezamenlijke chris telijke zangvereenigingen in Z.--VL O.-D., op Zaterdag 27 dezer op de weide van den heer F C Wisse te Zaamslag (aanvang 3 uur n.m.) Zij zal een drietal zangnummers ten gehoore brengen. De Chr. Harmonie „Hosanna" uit Axel zal mede op dezen dag hare medewerking verleenen. Dienstregeling lijn Gent-Ter Nquzen Vanaf 1 Juli a.s. vervalt op werkdagen de trein die te 8,50 van Terneuzen naar Selzaete rijdt. TER NEUZEN. Rijkswaterstaat. De heer T Benard, technisch ambtenaar bij den rijkswaterstaat alhier is ver plaatst naar Alkmaar en wordt hier opgevolgd door den heer P Noë te Alkmaar. HULST Zilveren Jubileum. Dezer dagen herdacht de heer A Poppe den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad als deurwaarder van het kanton gerecht te Hulst en de Arrondissements-Recht bank te Middelburg. OOSTBURG De tweede Jaarbeurs. Zaterdag is de tweede Oostburgsche jaarbeurs door burgemeester P Erasmus geopend. Het bezoek is zeer bevredi gend. AARDENBURG. Geen werkloosheid. Uit Aardenburg wordt ge meld, dat aldaar niemand meer als werkloos staat ingeschreven, terwijl nog verschillende aanvragen van werkgevers binnenkomen. Zestiende Stille Omgang te Breda. Zondag is de te Breda met massale deelname uit tal van plaatsen uit het bisdom (het aantal deelnemers werd op ca. 23000 geraamd) de jaar lijksche „Stille Omgang" gehouden. Zaterdagavond werden de plechtigheden in gezet niet een plechtig Lof waaronder door ple baan Schrauwen een predicatie werd gehouden Zondagavond vond in de kathedrale kerk een pontificaal Lof plaats. Directeur Frencken hield de feestpredicatie. Bij de plechtige H. Sacra mentsprocessie werd het Allerheiligste gedra gen door Z. H. Exc. Mgr. Hopmans. Tal van geestelijke én wereldlijke autoriteiten waren in den luisterrijken stoet vertegenwoordigd. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zater dag dezer week geen audiëntie verleenen. Benoemingen. Z. II. Exc. de Bisschop van Breda heeft be noemd tot geestelijk adviseur van den Kath. Bouwvakarbeidersbond te Sluis den Weleerw. heer J. Vermeulen en te Oostburg den Weleerw. heer Arth. van Haelst, heeft bevestigd de be noeming van den heer Ven. de Smet tot Arm- meester te Oostburg; heeft benoemd totgeeste lijk adviseur van der Kat» Fabrieksarbeiders bond te Boschkapelle don Zrereerw, heer Pas- 'oor Fruytier, te Ph ilippine den Ztereerw. heer Pastoor Moors, te IJzendijke den Weleerw. heer kapelaan Romme. Uil jaar zulltn in liet geheele land Meisjes- dem.onstratii s w< rd'-n gehcuden. In het Bisdom Breda zui'en ze v aarschijnlijk gehouden wor den op den 2en Zondag van September in na der te bepalen plaatsen. Oe leiding berust bij de R.-K Jeugdbeweging. Naar verluidt zal Noorwegen in drie missie gebieden werden verdeeld Het Noordelijk ge ceelte zal worden bediend door de Hollandsche Paters der H Familie, die te Oudenbosch hun Groot Seminarie hebben. Treffende plechtigheid. In de kapel van het St. Ignatiuscollege heeft in alle stilte e entreffende plechtigheid plaats gehad. De weleerw Pater F. Hendrichs S J heeft daar na het beëindigen van zijn cursus aan 27 van de 33 catechumenen het H Doopsel kunnen toedienen. Zondagmorgen hebben de bekeerlingen met groote plechtigheid de Eerste H. Communie ont vangen. R. H. B. S. te Ter Neuzen. Voor het eindexamen R. H. B. S. zijn ge slaagd: J. J. Augusteijn te Axel, mej. Ma D. J. de Bel te Sas van Gent, H H S de Caluwé te Westdorpe cn H L J Willemsen te Ter Neuzen. Notariaat. Te 's-Gravenhage slaagde voor het 2e ge deelte notariaat den heer Joh. Klaassen A Jz, te Ter Neuzen Examen natuurkundig ingenieur Geslaagd voor liet propaedeutisch examen voor natuurkundig ingenieur, de heer P A Nee teson te Cadsand Handelsregister Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen. In de week van 27 Juni werd bij het bu reau der Kamer opgaaf gedaan van de volgen de Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap Americain Petro leum Compny, Nieuwe Kanaal P 38c. Benoemd tot beheerder van depot Ter Neuzen: J C Leu- nis. NV. Bouw- en Administratiemaatschappij „De Lichtstraal" (F.) Aardenburg, Markstraat 210, Filiaal Aardenburg opgeheven. NV. Compagnie Neerlandaise de l'Azóte, Axel, fabricage van synthetischen ammoniak. Nieuwe comm.: A. Ghezzi, Milaan en J. Jansens, Brus sel. „De Tijd", Noordstraat 41, brood-, koek- en banketbakkerij Uitgetreden eigenaar: E D. Scheele. Nieuwe eigenaar: P A Davidse. „De Vooruitgang", Hulst, Steenstraat A 9, brood-, koek en banketbakkerij. Uitgetreden eigenaar: D. Elenbaas. Nieuwe eigenaar: J. I. Elenbaas, Hulst. August Haers, Philippine, Havenstraat 138, slager. Uitgetreden Arthur Haers, Burgerlijke maatschappij ontbonden. Zaak voortgezet door August Haers. Oscar Hamerlinck, Schuttershofweg 11, han del in steenkolen, expediteur. Overleden eige naar: O. F. A. Hamerlinck. Nieuwe eigenares Wed. Chr. A. Hamerlink--Kramer, mede-eige naars: A. H. L., J. A. en H. A. V. Hamerlink. Gevolm.: A. H L Hamerlinck. Magazijn „De Duif", J. Visser-Koole, Axel, Noordstraat B 10, winkel in manufacturen, heeren- ën damesconfectie. Handelsnaam ge wijzigd in: Manufacturenmagazijn „Nederland" voorheen „De Duif", J. Visser-Koole. C. P. Oppe, Zaamslag, Reuzenhoek C 31, wa genmakerij. Uitgetr. eigenaar: C P. Oppe. Nieu we eigenaar: P C Oppe, Zaamslag. Handels naam gewijzigd in: P. C Oppe. NV. Stoomtram Maatschappij Sreskens- Maldeghem, Breskens, Westzijde 7. Overleden Mr. Dr. W. F. van Leeuwen. Nieuwe comm.: Mr J. J. Heijse, Middelburg en G A. Walter, Vlis- singen. Transportmaatschappij „Ter Neuzen IV", Stationsstraat 2, schippersbedrijf. Uitgetr. com m.: G. J W van der Peijl. Nieuwe directeur G. J. W. v. d. Peyl. E. J. Wemaer, Steenkamplaan 57, kruidenier. Filiaal opgericht: Steenkamplaan 10-12. Opheffing: S. Dieleman, Axel, Stationsstraat G 13, han del in landbouwproducten. Vereffenaar: S. Diele man, Axel. In de week van 815 Juni werd bij het bu reau der Kamer opgaaf gedaan van de vol gende wijziging: Coop. Boerenleenbank te Clingé. Uitgetreden voorzitter Raad van Toezicht A. Hageman. Be noemd tot lid van den Raad van Toezicht A. G. Buijsrogge te Clinge. In aansluiting op ons bericht omtrent ae aanvraag om surséance door de Commanditaire Vennootschap onder de firma van Heel cn Co., bankiers te Goes, wordt nader gemeld, dat tot bewindvoerders zijn benoemd de heeren air. H. C. J. Zaaijer en mr. J. A A Franse van de Put te, beiden wonende te Goes. De vergadering van schuldeischers om op het verzoekschrift te worden gehoord zal plaats hebben Woensdag 15 Juli des namiddegs om half twee uur in het Gerechtsgebouw te Mid delburg. Van Heel Co. te Goes. De firma Van Heel en Co te Goes deelt mede aldus de N.R.C. ,dat zij a.s. Donderdag hare kantoren weder zal openen voor het inwisse len van coupons, chèueqs, aan- en verkoop van effecten .bezorgen van assurantiën enz. Aangezien aan haar voorloopig uitstel an be taling is verleend, kan evenwel geen betaling geschieden van, of op rekening van de vóór 20 Juni 1931 door haar verschuldigde bedragen.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2