Onderwijs. Sociaal JTieuws. JTandelsberichlen JeugddemoDstralie der k. J. V. Losso opmerkingen Grootsche plechtigheden. li—1 voor den stroom, die buiten de lichturen wordtbe trokken De PEZEM, die zelve natuurlijk ook de 1 gevolgen van de crisis zal gevoelen, wil op deze wijze trachten naar vermogen die gevolgen voor den landbouw en de kleine bedrijven ten plattelande te verzachten In de steden, waar reeds andere tarieven gelden, wordt deze maatregel niet toegepast I De bestrijding der iepziekte. En een artikel over de bestrijding der iep- 2 ekte in de N. Rott. Crt. wordt gemeld, dat is i gemaakt, dat de ziekte veroorzaakt wordt ci or een schimmel, die woekert in de jongste 1 'vutlagen, waarin de kanalen liggen, langs welke de wortels de boomen voeden en dit bracht ir. J. A. L. Bouma, apotheker te Dord recht, tot pogingen om naar stoffen te zoeken, cie de schimmel dooden en de planr, niet be schadigen. Toen hij meende die stof gevonden te hebben, kwam hij in 1927 in aanraking met den heer J. G van der Gijp Barendrecht te Dordrecht, rentmeester van de heerlijkheid Rhoon en Pendrecht, die in Wageningen geen afdoenden raad had kunnen krijgen en die in# het belang van de heerlijkheid, waar ongeveer 7000 iepen groeiden, hem toestond een pioef te nemen met zijn middel. Van de toen met drie verschillende mengsels genomen proeven slaag de er één en met dit middel is de proef met zoo danigen gunstigen uitslag voortgezet, dat de rentmeester besloot weer uitsluitend iepen te laten, poten. Ook te Goes en 's Heer Arendskerke zijn er 125 behandeld en behouden, terwijl het Staats hoschbeheer zooveel vertrouwen hi het middel oonde, dat het toestond reeds ten doode op geschreven boomen te laten staan, mits de heer Bouma ze in behandeling nam. Ook in het buitenland trekt het middel va:i 'r. Bouma de aandacht. te- tüii •"ïi iftriirtr Zeer groot was gisteren de deeiname aan den eersten Katholieken Jeugddag voor de meisjes. Meer dan tweehonderd meisjes, aangesloten bij de K.J.V. (Katholieke Jeugdvereeniging) uit Sas van Gent, Philippine, Zuiddorpe, Graauw, St. Jansteen, Axel, Ter Neuzen, Neuw Namen, Kuist, Biervliet en de vrouwelijke Kajotters van Selzaete, waren des middags in de Kerk verza meld. Allereerst om het plechtig Lof bij te wonen .waaronder de aanneming an acht nieuwe KJ Vers der Sas van Gentsche af dee- hng geschiedde Tijdens deze indrukwekkende plechtigheid hield Kapelaan Adriaanssens, di recteur der plaatselijke K J V een treffende toespraak. Daarna had de plechtige aanneming van de nieuwe leden plaats, die den eed van trouw aan het vaandel aflegden. Het „Magnificat" steeg op uit allet borsten, toen deze plechtigheid was geëindigd, terwijl na het Lof het K J V- iied werd aangeheven. Vóór de Kerk verzamelden daarne alle meis jes zich om een optocht door de straten te hou den. Voorafgegaan door den Weleerw Directeur Adriaanssens, marcheerde de groote schare met haar kleurige in den wind wijd uitwappe- rende Vaandels op de maat van de trommel in keurige orde door de Sassche straten, respect afdwingend bij de talrijke toeschouwers. Een aardig moment was het, toen den burgemees ter en diens echtgenoote, die voor het geopend venster van hun woonhuis het voorbijtrekken /an den stoet gadesloeg, de Romeinsche groet werd gebracht. Na afloop van den optocht verzamelden de meisjes zich in het patronaat om zich 'n wijle te verpocken. Om half zeven begon hier de groote bijeen komst. De zaal was tot in de hoekjes bezet. Een levendig enthousiasme heerschte onder de meisjes, toen Directeur Adriaansens de ver gadering met den Christelijken groet opende en den KJV'ers benevens-den belangstellenden een welgemeend „welkom" toeriep De meisjes van St. Jansteen voerden daarna met artistieken zin een viertal reidansen uit, die een spontaan applaus uitlokten. De Sas van Gentsche afdeeling der K.JV. ver tolkte hierna het Evangelisch spel „De ge boorte van Christus" een spel /an negen tafe- reelen met zang en pianobegeleiding. Na ieder tafereel steeg een oorverdoovend applaus uit de zaal op, getuigend van groote, overigens alles zins verdiende waardeering voor het spel Begroet door den K.J.V.'s drieklap betrad hier na Rector Vermolen uit Huybergen, de spreker /an den avond het podium. In een geestdriftige •ede, getuigend van groote liefde voor de K.J.V "held de gewijde spreker den meisjes voor, wat igenlijk de K.J.V. is en beoogt. Met voorbeelden uit eigen practijk schilderde hij de verderfelijke vermaken van de tegen woordige jeugd. Hiertegenover stelde soreker de reine, blijde, onvervalschte vreugde welke de K.J.V. brengt en haren leden schenkt. Treffend wijdde spreker uit over de inwer king der H. Eucharistie op de zielen der jonge meisjes en met een „Voor Christus onzen Ko ning", geestdriftig beantwóbrd door het „God wil 't Amen" door de meer dan 200 aanwezige meisjes, besloot Rector Vermolen zijn keurige rede. Daarna sprak Pastoor Doens zijn geestdrift Eindexamen H B S. Naar wij vernemen slaag de dezer dagen mej. M de Bel, alhier, voor het eindexamen H B s te Ter Neuzen. Het Tita'nic-monument dat voor eenige dagen door president Hoover in het Potomac-park te Washington is onthuld. en dankbaarheid uit, dat zulk een manifestatie in Sas van Gent heeft kunnen plaats vinden. Wijzend op de gevaren die de meisjes van alle kanten omringen, hoopte hij dat daartegen door de K.J.V.'ers op waardige en afdoende wij ze zou worden geprotesteerd. Spr. sprak de ver wachting uit, dat de K.JV. een waarborg zou zijn voor een betere toekomst. Kapelaan Adriaansens dankte allen, die heb ben medegewerkt om dezen blijden en vreugde vollen dag zo schitterend te doen slagen. Met gebed en priesterlijken zegen werd daarna de bijeenkomst gesloten. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad op Dinsdag, den 23sten Juni 1931, des namid dags 6 uur. Aan de orde: I. Mededeeling ingekomen stukken. II. Nieuwe stemming over het voorstel tot aankoop der wielerbaan, (over dit voorstel staakten in de vorige vergadering de stem men.) III. Vaststelling der rekening van de Ge zondheidscommissie over 1930. IV. Alsboven van het Burgerlijk Armbestuur over 1930 V. Aanbieding der begrooting van de Gezond heidscommissie voor 1932. VI. Aanbieding der rekening van het Gemeen telijk Electriciteits-bedrijf over 1930 VII. Voorstel tot nadere bevestging van den pensioensgrondslag van E. J. Michielsen als on derwijzer bij de avondschool op f 595. VIII. Verzoekschrift van de Naam!. Venn „P.Z.E.M." omontheffing van het verbod ver vat in art. 44, s/ib. d van het Motor- en rijwiel reglement voor wat betreft het berijden van wegen, liggende binnen de bebouwde kom der gemeente, geen Rijks- of Provinciale wegen zijnde, met vrachtauto's beladen met palen van groote lengte. IX. Verzoekschrift van Th. Geirnaerdt om te besluiten dat de kermis op de wijk „De Valke" weder wordt toegestaan. X. Voorstel tot wijziging van het- reglement van politie voor de gemeente Sas van Gent. XI. Voorstel tot wijziging tarief electrisch licht. XII. Verzoekschrift van P. Kousemaker e.a. om demping der slooten tusschen de Stations straat en den Westdam. XIII. Verzoekschrift van L. J. van Water schoot om gemeentegrond in erfpacht aan de Molenstraat, om vergunning tot afwijking van de bepalingen vervat in art. 7 der Bouwveror dening en om een bijdrage in de meerdere fnn- deeringskosten. XIV. Verzoekschrift van A. Vernacve om ver gunning tot afwijking van art. 7 der Bouwver ordening voor een te bouwen autogarage aan den Oostdam. XV. Verzoekschrift van het genootschap tot opvoeding te Roosendaal om schatting nieuwe en vervallen lokalen der Bijzondere Lagere R.K. Meisjesschool. XVI. Voorstel tot wijziging der gemeente -be grooting voor 1930. XVII. Alsboven voor 1931. Xlla, Verzoekschrift van de Voetbalveveeni- ging „Oranje" om een subsidie van f 200 uit de gemeentekas. Prijsschieting. Bij de gisteren gehouden prijs schieting ter gelegenheid van Statiekermis bij Ch. de Ridder alhier was de uitslag als volgt: Hoogvogel M. Houtepen, alhier. Zijvogels R. Schouwvlieger Assenede en L Kalle Westdorpe. Prijsgaaibolling. Bij de prijsgaaibolling, waar aan 49 schutters deelnamen, werden de zij vo gels af gebold door M. de- Roos en I. Arens. De hoogvogel, die niet werd afgebol.1, werd ver loot In twee deelen. De wiijnaars waren Ch. de Ridder en Fl. Vermoet allen alhier. Eindexamen II B S. B Ijde te Nijmegen aan 't Canisius-College af genomen eindexamen H B S op 17 en 13 Juni slaagde de jongeheer Jacques Smits, Terneuzen. z Examen nuttige handwerken. Aan de Chr. Kweekschool te Middelburg is geslaagd mej. J. J. M. Bouman te Ter Neuzen. Dr. Ariëns-vereenighig. De Jaarvergadering der Dr. Ariënsvereeniging tot redding van katholieke alconolisten in Ne derland zal gehouden worden op Maandag 29 Juni a.s. om 13 u. te Zwolle, in Restaurant Wien tjes, Stationsweg 7. De Zeereerw. Pater Jos Berens, Kamilliaan, zal spreken over „De zorg voor alcoholisten in Duitschland. Organisatie; samenwerking met andere charitatieve werken; Rijks- en Gemeen te-zorg; sanatoria; resultaten" Door de vergadering zal een bezoek v/orden gebracht aan het St. Catharinahu.is, dat enkele weken geleden een eigen Kapel mocht krijgen. De Zeereerw. Pater? Jos van Wely O.P. zal daar een toespraak houden over „Eigen adel in ons reddingswerk" De dag zal met een kort Lof in de Kapel van het St. Catharinahuis besloten worden. De vergadering is ook voor belangstellenden in het reddingswerk van alcoholisten toegan kelijk. Programma èn Jaarverslag v/orden cp verzoek toegezonden door het Centraal Bureau der Dr Ariëns-Vereeniging te Venlo De sursance van van Heel en Co., Zooals wij nog juist in een deel der oplaag van ons vorig nummer konden berichten heeft Vrijdag de, bekende bankierszaak van Heel Co. te Goes haar betalingen gestaakt en sur séance van betaling aangevraagd. De firma heeft aan haar cliëntèle een circu laire gezonden en noemt als oorzaken van de stopzetting der betalingen de volgende: Tengevolge van de crisis is het ons niet mo gelijk geweest om een crediet, hetwelk voor ons te zwaar werd bij anderen onder te brengen Dit gevoegd bij een groote terugvraging van deposi to's, als gevolg van de hier ter stede plaats ge had hebbende bankfaillissementen on de ccna- de door ons geleden door malversaties bij ons bijkantoor te Tholen, maken het ons onmoge lijk om verder door te werken. Behalve e enbankierszaak dreven de heeren v. Heel ook een graanhandel. De oank had een zeer talrijk cliëntèle zoowel in de stad als op de dorpen en genoot het algemeen vertrouwen. Zij heeft bijkantoren in Tholen, lerseke, Ter Neuzen en Axel. De consternatie in Goes is groot. Dit is de derde bank, die in den tijd van e en jaar in Goes, haar betalingenstaakt Onderhandelingen kort geleden gevoerd met de Amsterdamsche Bank over overneming heb ben tot niets geleid. Geldleening. De firma Ls van Waesberg'ne-Janssens te Hulst sloot met den „Paulinapolder" gelegen on der de gemeente Biervliet eene obligatieleening groot f 9000 aan eene rente van 1 pCt. Faillissementen. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 15 Juni. D van der Wekken, zonder beroep, Koudekerke. Rc. Mr Th Portheine, Cur. Mr A II Kuipers, Middelburg 19 Juni J W de Boer, garagehouder. Zierikzee R c Mr J H Tijbau. Cr Mr. C J B du Croë, Zie rikzee. In de week van 15-20 Juni 1931 zijn in Neder land uitgesproken 64 faillissementen. Minder, maar dan flinkere kinderen? Men hoort vaak de meening verkondigen, dat in niet kroostrijke gezinnen de kinderen fiinker, gezonder zijn en dat dan aan de li chamelijke en geestelijke opvoeding meer aan dacht kan worden besteed. Ieder kent uit zijn omgeving wel feiten, die dit tegenspreken, zoowel positief als negatief. En bezie dan ook eens dit staatje: Mozart was no. 7. Bach was no. 8. Handel was no. 10 Schubert was no 14 De H Hildegardis van Bingen was no. 10. de H. Ignatius was no 11. de H Clemens Hofbauer was 10 12. de H. Catharina van Siëna was no 23!! Alban Stolz, de Duitsche volksschrijver, ging er groot op, dat hij er een was van de 16. Benjamin Franklin, de beroemde uitvinder, was 't 17e kind van een zeepzieder!! Overvloed enarmoede. Zonder eenige commentaar loopt het vol gende bericht door de Pers: „In overeenstemming met het plan tot be scherming van de Braziliaansche koffiepro- (ductie zijn thans opnieuw 4500 balen koffie in zee gestort. Binnenkort zullen nog 40,000 balen volgen". Wij herinneren hierbij nog even aan de be richten van eenige maanden terug over ie en orme hoeveelheden graan in Amerika, waar men zat te wachten op den brana In de voor raadschuren, teneinde den prijs op peil te krij gen. En aan het elders afgedrukte besluit van de Veiling te Nijmegen, om de groenten, die niet voldoende opbrengen, naar de mestvaalt te ver wijzen! Vormen zulke berichten geen aanklacht te gen het heerschende stelsel van productie en distributie? En zijn zoo'n maatregelen niet hemeltergend, waar er toch nog altijd honderden cn duizen den gebrek lijden? Deze en andere dergelijke wantoestanden zijn de ergste revolutie-predikers! Een zwaar offer. Van de katholieke ouders, wier kind roeping gevoelt voor het Missie-leven, vraagt God een zwaar offer. „Hoe kunt ge ons dit verdriet aandoen?" zal dan menige vader of moeder zeggen. En Jt kind antwoordt: „Weet ge dan niet, dat ik behoor te zijn in hetgeen mijns Vaders is, dat ik den wil moet volbrengen van God, in Wiens dienst ik sta?" Zult ge dan uw toestemming weigeren? Neen! ge zult het offer, hoe zwaar dan ook, brengen. God zal het u danken Uw zoon, uw dochter zullen het u danken. Denk toch niet, dat ze u niet liefhebben. Ze beminnen u meer dan zich zelf, maar nog inniger beminnen zo God en de zielen. „Vader", sprak de scheidende Comboni tot zijn diepbedroefden vader, „ge weet, hoe ik u bemin. Doch had ik vijftig zulke vaders, alle vijftig zou ik opofferen voor Afrika. Danken zullen u ook de zielen, welke uw kind redt. In 't koude Alaska sprak eens oen grijs aard tot den missionaris: „O, hoe gaarne zou ik uw ouden vader zien! En waarom? Ik zou hem willen danken, dat hij u tot ons liet komen". En gij, moeder, wat zult gij doen? Wellicht doet de gedachte alléén aan scheiding van uw kind u tranen storten. O, volg toch het voor beeld der moeder van Mgr Taché, die tot haar scheidenden zoon sprak: „Mijn Alexander, al valt het offer me nog zoo zwaar, ga heen en wordt een goed missionaris". HET AFSCHEID President Doumei'gue verlaat na de installatie vani presdent Doumer Parijs, cm zich naar Tournefeuilles te begeven. yJi I

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2