No. 3783 Maandag 22 Juni 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Moeders! Kameroverzicht. Binnenland Buitenland. Landb en Deeteelr VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND - VOOR PUBLICITEIT fBSTBEKENiNB 8b. 5?419. FEU ILLETON De Bedelares van Saïnt-SuÊpice. Ingezonden Mededeeling DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING O (Van onzen parlementairen medewerker). De Tarwewet Verlaging der ambtenaars salarissen in Ned. Indië De Kamer op reces. De Kamer is tot September op reces gegaan, nadat zij nog verschiliende kleinere aangelegen heden heeft afgedaan. Daaronder was een in terpellatie-Oud over de uitvoering van ae Tarwewet. Minister Ruys de Beerenbrouck deel de daarbij o.a. mee, dat aan de bij import van bloem betrokkenen een tegemoetkoming zal worden gegeven in de door hen ais gevolg van de uitvoering der Tarwewet te njden schade, welke hen in staat zal stellen, nun personeel zooveel mogelijk aan te houden. Voor tarwe, welke aan gemiddelde eischen voldoet, zal een bedrag van f 12,50 worden be taald, welk bedrag echter niet direct ten volle zal worden uitgekeerd. Door de tarwewet zal een verhooging van den bloemprijs ontstaan van f 1,50 a f 1,75 per 100 K.G., wat tot gevolg kan hebben een stijging van den broodprijs met één cent per brood van 8 ons. Op den laatsten dag van het reces is in den breede gediscussieerd over den financieelen toe stand in Nederlandsch-Indië, dat door de de pressie zijn inkomsten zoozeer zag verminde ren, dat tot drastische maatregelen moest wor den overgegaan. Zoo zijn de ambtenaarssalaris sen met 10 percent gekort, dit jaar 5 en het volgende weer 5, waarop de Kamer haar sanctie had te geven. De heer Cramer had oen motie ingediend, om die korting van 5 percent dit jaar nog niet te doen ingaan. Maar bij kreeg alleen de socialistische en vrijzinnig-democra tische afgevaardigden, van wie de eersten al heel slecht waren opgekomen, mee. Enkele woorden waren ook nog aan den, nieuwen Gouverneur-Generaal, jhr. De Jonge, gewijd, maar de Kamer wist te dien aanzien do soberheid te betrachten, waarmee zij" bewijst gaf van gezond politiek inzicht. Wekelijksche luchtdienst op Indië. Op een persconferentie met den directeür-ge neraal der P.T.T., ir M. H Damme, en den direc teur der KLM., den heer A. Plesman, werd mede gedeeld, dat met ingang van 1 October a.s. de veertiendaagsche luchtdienst op Iridië zal wor den omgezet in een wekelijksche. Op 1 October vertrekt het eerste vliegtuig van dezen weke- lijkschen dienst uit Nederland en op 16 October uit Indië. De Tarwe-wet. Wij vernemen van bevoegde zijde dat de Al- gemeene Maatregel van Bestuur tot uitvoering van de Tarwewet 1931, welke binnenkort in 76) Servais Duplat hield niet van de vrouwen, wier dikwijls zoo radde tong hem het ergste deed vreezen. Bekend en gehaat als hij was bij de bewoners en winkeliers van de reu du Chemin-Vert, durfde hij niet wagen, die straat door te gaan en het gevaar voor een herken ning te trotseeren Hij wierp een blik door de reu de la Roquet- te. Ook daar zag hij roodbroeken, maar min der burgers, dus ook minder gevaar herkend te worden Hij sloeg dus de rue de laRoquette in en hoop te wel dat hij daar ongehinderd door r-ou ko men, maar niettemin beefde hij van hoofd tot voeten. Hij zette zijn hoed diep in de oogen ge drukt, zijn schouders zoo hoog mogelijk opge trokken en bovendien droeg hij het kind zoo, dat zijn gelaat er half door bedekt werd. Hij versnelde zijn pas, ontmoette verscheidene men schen die na een tijdlang gedwongen geweest te zyn hun huis te verlaten, daarheen thans terugkeerden en zich afvroegen, of zij niet 'n rookende puinhoop zouden vinden op de plaats" waar hun huis stond. Die menschen sloegen geen acht cp Servais Puplat, waarmee deze zich in stilte geluk- werking zal treden, onder meer zal bepalen cp welke voorwaarden zal zijn toegestaan het ver voeren en voorhanden hebben van tarwemeel of tarwebloem, waarvan ae samenstelling niet i voldoet aan de eischen, gesteld door den met J ae zaken van den landbouw belasten Minister. Bedoeld wordt ten deze bloem bestemd voor, de bloem-verwerkende industrieën. Ook wordt in den algemeenen maatregel van bestuur voorgeschreven het aanhouden van re gisters betreffende aankoop, verkoop cn ver- werking door hen, die tarwemeel of tarwe- bloem, vervoeren, voorhanden hebben of af- leveren, terwijl voorts zal worden bepaald, dat de Minister kan toestaan gedurende een door hem vast te stellen tijdsduur, na het in wer- j king treden van den Algemeenen maatregel van bestuur, bloem waarvan de samenstelling niet aan de voorgeschreven eischen voldoet voorhanden te hebben. (Maasbode) Uitvoering van de Tarwewet. Het Regeeringsbureau voor de uitvoering van f de Tarwewet 1931 is met ingang van hedeli overgeplaatst naar Trompstraat 73 te 's-Gra- j venhage, telefoon 390131*. officieele tribune tijdens den opmsrsch der Stahlhelm-mannen 't Is warm in Amerika. Naar Reuter uit New-York seint, zijn in het centrum en westen van de oostelijke staten van Amerika de laatste dagen 20 menschen omge komen door de warmte of verdronken bij po gingen om aan de warmte te ontkomen. De temperatuur steeg herhaaldelijk tot bij de 100 gr. in de schaduw. Loonsverlaging in Chicago. De salarissen van de ambtoharen en be ambten der gemeente Chicago zullen met 10 pCt. worden verlaagd, om den financieelen toe stand der gemeente te verbeteren. Deze verla ging geschiedt op voorstel van de commissie voor openbare werken. (9) Senor Azana, minister van oorlog in Spanje, woont de eerste „republikeinschfc" manoeuvres bij. wenschte. De place de la Roquette was geheel door li niesoldaten afgezet, die den ingang der twee gevangenissen bewaakten, waar bij honderdtal len tegelijk de communards werden opgesloten, die bestemd waren 'voor den krijgsraad te Ver sailles. Als het hier maar goed afloopt dacht Servais Duplat. Hij wilde doorloopen maar me a hield hem aan. z Sta kerel, waar gaat ge heen? bulderde een sergeant Nog andere naderden he men vroegen bijna tegelijk. Waar komt ge vandaan? Gij ruikt naar kruit Laat je handen zien. Licht je kop op. Wat draagt ge daar? Komaan, geef antwoord. Juist het groote gevaar schonk Servais Du plat dejioodige koelbloedigheid. Gij kunt mij wel allen tegelijk ondervragen maar i kzie toch geen kans, allen tegelijk te antwoorden Ik draag een kind, zooals ge zien kunt, ik ga naar de maire van het elfde arron dissement o mdat kind aan te geven, het is vannacht geboren in den kelder van mijn huis, waar wij een schuilplaats hadden gevonden voor de bommen Onder het spreken had hij de deken losge maakt, waarin het kind gewikkeld was dat, nu eensklaps aan de koele buitenlucht blootge- Bij allerlei huideuvels van kindeven cn ook van volwassenen is Purol een onmisbaar ge neesmiddel. Allen die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij zoolang de voorraad strekt, gratis een nuttig boekje over huidverzorging. Reclame campagne voor het Ncderlandsche ei. Te Amsterdam is een vergadering gehouden, welke was uitgeschreven door den Bend van Pluimveevereenigingen in Noord-Holland, ter bespreking om te komen van meer gebruik van het Nederlandsche ei Na een korte uiteenzetting van den voorzit ter, den heer W. R Drost, burgemeester van Kwadijk, werd een inleiding gehouden door den heer B. van Asperen Vervenne, ambtenaar van den Rijks-Voorlichtingsdienst /oor den Pluim - veedienst te 's-Gravenhage. steld, jammerlijk begon te schreien. Het is goed, ga voorbij. Servais Duplat liet zich dit geen tweemaal zeggen. Een eind verder werd hij weder aangehou den, dezelfde vragen, dezelfde antwoorden, het zelfde gevolg Het kind van Jeanne Rivat was voor den cx- communard een waar vrijgeleide Op zijn weg ontmoette hij telkens gendar men, die gevangenen weg brachten en enderen, die op draagbaren de lijken 'ervoerden, die van de straat waren opgeraapt. Op den hoek der place Voltaire moest Ser vais Duplat een laatste verhoor endergaan, ge heel gelijk aan de vooraf gaande. XXIV. De maire was bezet door twee compagnieg linietroepen. Op het voorplein stonden de geweren aan rotten. Gebroken van vermoeienis door den strijd, die acht achtereenvolgende dagen had geduurd, met bleek gelaat, zwart van den kruitdamp, lagen de soldaten daar uitgestrekt op hun man tels. Slechts de schildwachten stonden, geleund op hun geweer. Overal lagen gescheurde uniformen van com munards, gebroken sabels, trompen van gewe ren en ook lijken, die straks opgenomen en be i graven zouden worden. Spr wees op de vermeerdering /an eierpro- ructie in Nederland na den oorlog, zoodat de overproductie van eieren moet worden uitge voerd. De productie, die zoo groot is, dat aij in verschillende maanden van het jaar den uitl voer van boter en kaas evenaart, ja'soms over treft, loopt gevaar door de sterke daling van den prijs, en wordt bedreigd door tarieven in het buitenland Spr. beval 'n reclamecampagne aan voor meer gebruik van Nederlandsche eieren in Nederland. Spr. dacht zich deze recla me te laten betalen door alle Nederlandsche pluimveehouders door het heffen van 1 cent van elke honderd eieren, die zij afleveren. De campagne zal moeten worden gevoerd door middel van een advertentiereclame, in de Ned. pers, in periodieken, door middel van aanplak biljetten, pakkende reclameplaten) lichtrecla mes, uitgaven van recepten, tfeze campagne kan slechts slagen, wanneer allé belangheb benden hieraan zoo krachtig mogelijk meewer ken De inleiding vond algemeen bijval, de voor loopige plannen zullen nader worden uitge werkt, terwijl de fokkers zullen worden inge licht en tot verdere medewerking zullen wor den aangespoord. Binnenkort zal te Amsterdam weer ten ver gadering worden gehouden met het doel om te komen tot de stichting van een commissie \oor de reclame. Redactie op electriciteitsprijzcn. De NV. Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- maatschappij heeft met het oog op de moei lijke omstandigheden, waarin het landbouwbe drijf verkeert, besloten aan verbruikers van stroom voor kleinkracht ten plattelande over het jaar 1931 een reductie van 10 pCt te ver rekenen na afloop van het jaar) toe te staan van het bedrag dat zij verschuldigd zullen zijn Voor het gebouw dwaalden weënende vrou wen rond, velen met kinderen op den arm. Zij kwamen op de maire om ondersteuning te vragen, daar hun mannen, vaders of broe ders verdwenen waren, gesneuveld, gevangen of dood wellicht. Servais Duplat voelde een rilling door zijn leden gaan. Waagde hij zich hier niet in het hol van den leeuw? Maar het was te laat om terug Ié jceercn. Hij liep voort en gaf zich zoovéél mogelijk het voorkomen van iemand, die niets te vree zen heeft, hij ging het hek van de malde bin nen en het voorplein over, tusschen de .colda ten en officieren door. Politieagenten in burgerkleediug liepen af en aan. De ex-kapitein der commune herhaalde wat hij bij het verlaten van het huis van Gilbert Roilin gezegd had: Op goed geluk dan maar, wie niet waagt, wie niet wint. Hij liep de binnenplaats over, waar men hem weldra aanhield. Waar gaat ge heen? vroeg een sergeant, wat wilt- ge? Ik ga naar het bureau van den Burgelijken Stand, om het kind aan te geven. Weet ge den weg? Ja Vooruit dan. Men liet hem door. (Wordt vervclgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1