No. 3781 Woeosdag 17 Jaoi 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland Buitenland. Landb. en Oeeteelr VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND P- POSTREKENIHG Ha. 52 419. F E U I L L E TON. Do Bodolaros van Saint-SuÊpSco. ïh'CREME Iogeiftnden Mededeeling DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regelbij contract lagor ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING l U IT8TEKEND 0E80H IKT VOOR PUBLIOITEIT Massa-ontslag bij Wilton. Naar de Maasbode van welingelichte zijde verneemt, heeft de directie van de N.V. Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam zich genoodzaakt gezien, wegens ilgemeene slap te in haar bedrijf, aan ongeveer 300 man per soneel tegen Zaterdag 1.1. ontslag te geven. Dit massa-ontslag valt onder alle groepen van het personeel. Loting voor lichting 1933. De Minister van Defensie heeft bepaald, dat de in art 10 der Dienstplichtwet bedoelde lo- tin gter bepaling van den ingeschrevene, die in elke gemeente of in elke groep van gemeenten het eerst in aanmerking komt tot gewoon dienstplichtige te worden bestemd in het open baar geschiedt voor de lichting 1933 op 26 Juni a.s. des middags om 2 uur te Den Haag in de „Weeskamer", Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een aantal genum merde biljetten overeenkomende met het ge tal der personen vermeld in het alphabetisch register der gemeente Amsterdam van de lich ting 1928 Wijzigingen in de motor- en rijwielbeschikking. De Minister van Waterstaat heeft een aantal wijzigingen in de motor- en rijwielbeschikking gebracht. Om. is bepaadl dat wanneer (in eenige pro vincie) voor een motorrijtuig het nummer 99.999 is uitgegeven, de nummering opnieuw met 1 begint, echter met toevoeging van de letter Z. Op het nummerbord komt dan te staan bijv. AZ-324. Een onderscheiding. Door het Hoofdbestuur der Kon. Ned. Auto mobiel Club (KNAC) is in zijne vergadering van den lOen Juni jl. gehouden te 's-Graven- hage, aan den tramchauffeur C van den Boomgaard, wonende te Ter Neuzen, de onder scheiding toegekend met het daarbij behooren de diploma voor tienjarigen trouwen dienst. Triptieken. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Kamer medegedeeld, dat de regeling tusschen douane-autoriteiten, ten einde het zuiveren van niet-gezuiverde of verloren trip tieken te bevorderen, welke regeling op 30 Maart 1931 tot stand is gekomen op de Euro - peesche Conferentie nopens het Wegverkeer, welke van 16 tot 30 Maart 1.1 te Genève is ge houden, door Nederland is onderteekend. Deze regeling zal in werking treden 90 dagen na 11 Juni jl. Tegen de doodstraf. De Zwitsersche bondsraad heeft zich bij de beraadslagingen over een eenvormig wetboek 74) Dan neem ik de andere, zeide Servais Duplat. Hij nam de kleine voorzichtig uit de wieg om haar niet te doen ontwaken en zeide: En nu naar boven. De twee mannen verlieten den kelder en be gaven zich zonder gedruisch naar de woning van Gilbert, waar deze zijn medeplichtige in de slaapkamer liet. In de bedstede lag niets dan een strooma- tras. Het overige van het bed was in den kelder. Ge ziet, ik kan u niets aanbieden dan dit, zeide Gilbert. Dat is mij voldoende, ik zal de kleine in mijn jas rollen en naast mij leggen. Servais Duplat trok zijn jas uit en rolde het kind daarin, waarna hij het op de matras leg de. De zuigeling kreunde even, maar sliep ter stond weer in. Ik zal in de keuken wat melk en suiker klaar zetten, voor de kleine, als zij wakker wordt, zeide Gilbert. Goed en dan zullen we onze rekening eens opmaken, want ge weet, goede rekeningen ma ken goede vrienden. Ik heb gedaan wat ge mij opgedragen hebt, nu krijg ik van u de papieren die ge onderteekend hebt. van strafrecht tegen de doodstraf verklaard. Op het oogenblik bestaat de doodstraf nog in 10 kantons met *4 der bevolking. Kard. Segura uit Spanje uitgewezen. De Kardinaal-aartsbisschop van Toledo, Z. H. Em Segura y Saenz, is bij terugkeer van zijn Rome-reis uit Spanje uitgewezen Nauwelijks was zijn aankomst op Spaanschen bodem gesignaleerd, of de regeering gaf bevel den kerkprins op te sporen en hem te verzoe ken het and te verlaten Sprinkhanenplaag. Britsch Oost-Afrika wordt op het oogenblik door een sprinkhanenplaag bezocht. Een groot gedeelte van den oogst in dit gebied is dienten gevolge verloren gegaan. Maatregelen worden getroffen om de plaag te bestrijden. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, kelder en keuken. (2e helft Juni). Nadruk verboden. „Wie andijvie wil eten, moet Sint-Jans (24 Juni) niet vergeten". Dus nu kan ons eerste zaaisel winterandijvie worden gezaaid. Er zal wel hier of daar een hoekje vrij gekomen zijn; door ze wat te dicht te zaaien, zullen we later in de gelegenheid komen, om een gedeelte te laten staan, en de andere uit te planten. Deze planten moeten ons dus de inmaakandijvie ver schaffen. Over een 14 dagen zaaien we nog eens Indien u de meloenen onder wit glas kweekt, dan is 't gewenscht om ze eenszins te scher men, omdat anders brandplekken cp de bla deren komen, vooral op die, welke dicht tegen 't glas zitten. Sommigen strooien een weinig zand over 't glas, anderen schermen door mid del van sparrentakjes, terwijl de warmoezier zijn glas ook wel bestrijkt met kalkmelk of krijt. De derde manier lijkt ons het aanbeve lenswaardigst, beter dan de eerste, die het glas zeer vuil maakt, en ook beter dan de tweede, welke te veel werk veroorzaakt. Er zijn tuin lieden, die onder in den bak luchten, en dan alleen 't bovenste gedeelte der ramen bestrij ken, omdat het dEfar dan 't warmst is. Anderen beschermen alleen het hart van de plant. Nu we toch over meloenen schrijven, willen we even waarschuwen voor die planten, welke di rect aan de eerste ranken, dus nabij het hart, reeds vruchten zetten. Velen zullen het jammer vinden om deze eerste vruchten te verwijde ren, en toch is het de beste manier, omdat ze de planten totaal uitputten Ook misvormde vruchten kunnen en moeten zelfs zoo spoedig mogelijk verwijderd worden, omdat ze voor den handel toch geen waarde bezitten. Mogelijk is het, door eenige insnijdingen, in de minst uit gegroeide helft, dat daardoor zulke miswassen nog eens opknappen, doch het is een lapmid del. Indien u meloenplanten bezit., die geen vrucht zetten, en toch wel goede vrouwelijke bloemen geven, dan kunt u het zoogenaamde zetten bevorderen, door minder gieten on door Gilbert haalde de papieren uit zijn zak en gaf die aan zijn medeplichtige. Vervolgens vroeg hij: Als de orde nu hersteld is, wat denkt gc dan te doen? Ik moet u openhartig bekennen, dat ik daar omtrent nog geen plan hebt gemaakt. Blijft ge te Parijs? Dat zeker niet, ik ga naar de provincie Maar als ik u nu eens noodig had; het zou kunnen dat ik u spreken moest. Ik zal u op de hoogte houden van hetgeen ik doe en u mijn adres zenden. We zullen wach ten tot de eerste woede tegen de communards voorbij is. Zooveel is zeker dat ik, na op de rnai re van het elfde arrondissement het kind ge bracht te hebben, dat gij niet behouden wilt, mijn best zal doen buiten Parijs te komen. De menschen uit de buurt waar ik woon, houden niet van mij en zouden mij zeker bij de Versail lanen aanwijzen als zij mij zagen. Kent ge iemand buiten Parijs, die u een schuilplaats zou willen verleenen? Ja, te Champigny woont een gewezen hospita van mij, een goede vrouw, die mij graag mocht lijden en die mij met alle pleizier een hoekje zal afstaan, totdat het in Parijs weer rustig is en ik er veilig zal kunnen terugkeeren Van- neer ge mij noodig hebt, hetgeen best mogelijk is, dan kunt ge mij daar vinden. Ik zal er veer tien dagen blijven denk ik, en mij verbergen als een wezel in zijn hol zonder mijn neus bui ten te steken. Hoe heet die vrouw? De weduwe Potennier en zij is waschvrouw. insnoeien. Dit laatste bestaat dan in het in- nijpen van de scheuten op 2 bladeren boven j zoo'n vrouwelijke bloem. Komkommers heb- ben meestal niet zooveel zorg noodig. Hun aan tal vruchten overtreft dat der meloenen ver. Wil men veel komkommers oogsten, dan meet men de vruchten niet te lang laten zitten, d.w.z niet te rijp laten worden. De planten worden hierdoor te veel uitgeput en de handelswaarde wordt eh ook niet door verhoogd. -- In den bloementuin: 't Is nu de tijd, waarin reeds vele vroege bloeiers onder de planten haar zaad laten rijp worden. Daarom hier een enkel woord, dat op 't zaadwinnen, het verzamelen van zaad betrekking heeft, 't Spreekt van zelf, dat, om zaad van een plant te krijgen, wij in plaats van den bloeistengel, als hij uitgebloeid is, te verwijderen, hem moeten laten staan. Weliswaar verzwakt het voortbrengen van zaad de plant tot op zekere hoogte, maar dit doet ook reeds de bloei, zoodat we kostbare planten, die nog klein of nog niet goed aan den groei zijn, niet laten zaadddragen, ja ook liefst niet laten bloeien. Zulke planten vormen echter, mc gen we wel zeggen, in iederen tuin de uitzon dering. Van verreweg de meeste kunnen we met gerustheid zaadwinnen. De eerste vraag is dan: welke planten moeten we voor 't winnen van zaad gebruiken? Tenzij 't ons te doen is, om andere variëteiten te winnen, nemen we de planten, die er niet alleen sterk en gezond uit zien, maar die ook de kenmerken van de soort of variëteit goed bezitten. Hiermee bedoel ik, dat wij, wanneer we bijv. zaad willen winnen van lage roode Leeuwenbekjes, dan zoeken cn- der onze planten van deze soort naar één of meerdere exemplaten, die de kenmerken, goede kleur en lage groeiwijze in opvallenden graad bezitten. Ook moften we bedenken, dat wan neer een plant vele bloemstengels bezit, het niet 't zelfde is, van welken stengel we de bloe men nemen. Om bij onze Leeuwenbekjes te blij ven, zal over 't algemeen de middenstengel ons 't beste zaad geven, en aan dezen stengel zijn 't weer de ongeveer in 't midden zittende bloe men, die het volkomenst ontwikkeld zijn. We kunnen den groei van de zaadhulzen bevor deren, door het verwijderen van de bloemen, waarvan we geen zaad wenschen te winnen. Be halve op de eigenschappen der planten, waar van we zaad willen winnen, moeten we ook iet ten op den tijd van het jaar en op de gesteld heid van het weer. De vruchten (zaadhulzen) hebben voor haar ontwikkeling veel voedsel noodig, en om dit te kunnen leveren, heeft de plant behoefte aan veel zon. Van een gepaalde plantensoort zullen we dus de beste zaden oog (7) geeft U eer zachte mooie teint Waar woont ze? Rue Retigny no. 9. Wanneer ge mij spreken moet, schrijf mij dan aan dat adres, maar na tuurlijk, zonder mijn naam op de enveloppe te schrijven, alleen weduwe Potonnier. Ik zal het onthouden. Schrijf het liever op, dat is beter. Ge hebt gelijk. Gilbert schreef het adres op in zijn zak boekje En nu wensch ik u goeden nacht, zeide Ser vais Duplat, keer naar uw kelder terug, ik kan niet i^ieer zien van den slaap. Gilbert Rollin liet den ex-communard zijn kaarsje achter en begaf zich naar den kelder. Juist toen hij daar terug kwam, ontwaakte Henriette uit haar zwaren slaap. Zij hoorde het kind schreien en deed moeite het in de armen te nemen, waartoe zij echter veel te zwak was. Gilbert snelde haar te hulp. Mijn kind, mijn dochter, mompelde de jonge vrouw met nauw hoorbare stem. Henriette mijn lieveling, gaat het wat beter, gevoelt ge u wat sterker? vroeg Gilbert verheugt, want o mde bekende redenen was het leven zijner vrouw hem zeer kostbaar. Ja, ja, stamelde de zieke, ik ben veel heter, ik voel mij weer sterk. Mijn kind, mijn lief Und[ mijn dochter, zij heeft geschreid, Gilbert, zij heeft zeker dorst. Geef haar hier, Gilbert, laat me haar omhelzen Gilbert Rollin was volmaakt kalm, hij dacht niet meer aan de misdaad, die hij met behulp van Servais Duplat gepleegd had. sten in 't midden van den bloeitijd van die soort, omdat dp zaden zich dan ontwikkelen onder de voor hén meest gunstige omstandig heden. Middelen tegen 'wormen en aard- vlooien. In een Duitsch vakblad lazen we het volgende recept tegen wormen in bloempotten: 10 a 12 paardenkastanjes worden stuk'geslagen en in een Liter water afgekookt. Daarna iaat men het aftreksel koud worden en begiet daar na de bloempotten. Na een kwartier komen de wormen boven en kunnen verwijderd worden. In hetzelfde blad beveelt men tegen aard vlooi en aan: het bestrooien der kweekbedden van koolsoorten met naphtalinepoeder, en daarna goed begieten, wat liefst 's avonds moet gebeu ren. Is de naphtaline vervluchtigd vóór de plan ten krachtig genoeg zijn, dan wordt het nog eens herhaald. Tegen bladluis moet men spuiten met een of ander insectendoodend middel, vooral tegen den onderkant der blade ren. Zulke middelen zijn: een aftreksel van quassiahout met zeepsop: een mengsel van pe troleum met zeepwater, desnoods met wat meel er door om, het beter te houden: aftreksel van tabakstelen Dit zijn eenvoudige, weinig kost bare middelen. In den handel zijn ook andere DE TARWEHANDEL De Vereeniging Gewestelijke Tarwe-Organi satie te Goes heeft een Leiddraad toegezonden aan erkende handelaren en tusschenpersonen, volgens welke zij kunnen werken met inacht neming van de algemeene bepalingen van het reglement voor de erkenning van handelaren en tusschenpersonen alsmede van die van het „tarwereglement". Betreffende de erkende handelaren geeft de leiddraad aan, dat bij de landbouwers mon sters worden opgehaald of volgens de gebrui kelijke methoden de partijen volgens monsters op de markt worden gekocht. Het vervoer der partijen moet echter op vervoerbewijzen ge schieden. Er worden vier kwaliteiten onderscheiden bij levering aan de Vita, die daarvoor azl bere kenen een richtprijs. Prima kwaliteit (krop- meel) voor f 14.50; eerste kwaliteit voor f 13,50 tweede voor f 13,50; tweede voor f 12.50 en derde voor f 11.50. Waar deze prijzen kunnen schommelen en de gewestelijke tarwe-organisatie voor Zeeland (C T Z) voor eventueele risico of anderszins f 2,50 inhoudt, welke naderhand onder de le den aangeslotenen zal worden verdeeld is het gevolg dat: uitbetaald wordt resp. f 12, f 11, f 10 en f 9 per 100 KG. Bij de prijsbepaling öij aankoop van de landbouwers is hiermede reke ning gehouden. Bij vervoer van tarwe moet door de landbou wers e envervoerbewijs worden aangevraagd naar de ontvangstplaats van den handelaar door dezen op te geven. Het is den handelaar vergund de party door schooning in een hoogere klasse te brengen, dan waarin zij gekocht is. De risico is voor zijn rekening. Het verdient aanbeveling cm de C T Z geregeld op de hoogte te houden van de beschikbare hoeveelheden en kwaliteiten Hij nam het kind uit de wieg en legde liet in de armen van Henriette, die net vol moeder lijke teederheid kuste. Geef haar nu wat drinken, Gilbert, zeide Henriette, ik zal haar helaas niet kunnen voe den. Gilbert nam het kind van haar aan tn gaf het wat suikerwater, dat reeds klaar stond. Henriette was veel zwakker dan zij dacht, de weinige woorden, die zij had gesproken, het omhelzen van het kind, waarvan zij zich de moeder waande, hadden haar zoozeer ver moeid, dat zij half in onmacht op haar bed achterover viel. Gilbert legde het kind weer in de wieg en gaf zijn vrouw een lepel medicijn in, die haar terstond weer vast deed inslapen. Gilbert glimlachte toen hij de dochter van Jeanne Rivat beschouwde. Aan haar, aan dat kleine kind, zal ik mijn fortuin te danken hebben, mompelde hij. XVIII. De volgende dag, 28 Mei, was de eerste Pink sterdag. De morgen was grauw en nevelachtig. Een fijne motregen viel onafgebroken op het half verbrande Parijs, waar men in elke straat, in elke steeg bloedplassen, lijken en puinhoo- pen zag. De Commune werd bedwongen maar tot in haar laatste oogenblik beet zij nog als een dolle hond woedend om zich heen. (Wordt vervolgd;.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1