Ho. 3780 Maandag 15 Jnni 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN bij Hoofdpijn -J- en bij Kiespgn Het oordeel der socialisten over „Rerum Novarum De Bedelares van Sainl-Sulpico. VERGADERING VAN DEN PARTIJRAAD DER R.-K. STAATSPARTIJ VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND |J- POSTREKEKINE Ha. 52419. FEUILLETON. Kiezeressen en Kiezers denkt erom Het kan op één stem aankomen. Laat niemand 2ich aan zijn kiezersplicht ont trekken. Mijnhardt's Poeders DE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier ERIER Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING - ITSTEKEND GE80HIKT VOOR PUBLIOITEIT l'e Rerur.i-Novaruxii-feesten, welke onlangs over de geheele wereld hebben plaats gehad en die hun hoogtepunt vonden in een zeld zame internationale betooging voor den Paus te Rome, benevens de verschijning van de nieu we encycliek „Quadragesimo anno" gaven aan de socialistische pers gelegenheid, nogmaals een oordeel uit te spreken over den zendbrief van Paus Leo XIII Dit oordeel is over het algemeen nog precies zooals het was, veertig jaren geleden, In het kort kopit het hierop neer, da£ wij „Rerum No varum" eigenlijk aan de socialisten te danken hebben; dat de Paus zich het lot der arbeiders aantrok uit vrees voor de socialistische bewe ging; dat het feitelijk de socialisten zijn, die het sociale program van Leo XIII uitvoeren ,en dat de katholieke arbeidersbeweging geen be- teekenis heeft. Zóó samengevat en juist weergegeven in wei nige woorden, blijkt duidelijk hoeweinig be scheiden of, beter gezegd, hoe afstootend van aanmatiging, de socialisten over zichzelven oordeelen en hoe zij de inzichten van Paus Leo XIII vervalschen. 't Is merkwaardig hoe hunne voorstelling van de bedoelingen van Paus Leo XIII reeds 40 jaren geleden werd weerlegd door een libe raal economist, door den bekenden Fransch- man Leroi Beautieu, die in de „Revue des Deux Mondes" eenige uitvoerige en geestdriftige ar tikelen schreef over de toen pas verschenen en cycliek „Rerum Novarum". Met kracht protesteerde deze liberale geleer de tegen de voorstelling alsof het Pausdom zich het lot der arbeidende klassa louter uit berekening aantrof. „Neen, zoo schreef hij, men mag in de encycliek geenszins het ïesul- taat zien van een koele, berekende politiek. Het socialisme is de valsche munt, waarmede de politici van rechter- en linkerzijde de stem men des volks koopen, maar het Pausdom heelt een te groot vertrouwen in zijne zending, om tot dergelijke praktijken zijn toevlucht te ne men. En de democratische evolutie (beweging) waarvan Rome ons thans üoe't getuige zijn, be hoort tot het groote hervormingsplan, dat lang te Perugia (waar Leo XIII aartsbisschop is ge weest) door den grooten opvolger van Pius IX is overwogen. Beschaving en vooruitgang zijn altijd door Leo XIII in bescherming genomen en bevorderd. En steeds wenschte hij aan te toonen, dat die dingen, welke de Kerk niet kan aanvaarden, ook inderdaad verwerpelijk en af keurenswaardig zijn. Met dit doel heeft de Paus ook zijn encycliëk geschreven. Hij verkondigt daarin, dat de Kerk nieuwe ideëa kan aanne men en bewijst, dat in de christelijke moraal het eenige geneesmiddel voor de ellende van den arbeider en voor alle maatschappelijke 73) Als zij het nog niet was,dan is zij toch zeker met huid en haar verbrand en is er niet meer dan een hoopje asch van haar overgebleven, evenals van moeder Veronica, die te midden van e enplas bloed op den grond lag. Op die manier viel het mij gemakkelijk de wieg mee te nemen, de twee vrouwen konden het mij niet meer verhinderen. a Dus niemand heeft iets van den kinderendief stal gezien? Die vraag is nogal onnoozel, om niet te zeg gen dom. Denkt ge misschien dat er visite in dat brandende huis was? Neen, neen, buiten- u en mij weet niemand er iets van. In dat geval kunt ge vrij op de maire ver klaren, dat gij het kind van Jeanne Rivat'uit* den brand gered hebt Nooit van mijn leven, riep Servais Duplat uit Waarom niet? Omdat ik daardoor groot gevaar zou loopen, dat zal ik u dadelijk aan het verstand brengen Het bureau van den burgerlijken stand aan de mairie van het elfde arrondissement is aids ar geopend gebleven, het zou dus zeer licht mo gelijk zijn, dat Veronica de geboorte van de twee kinderen had aangegeven en al heeft zij dat niet gedaan, dan kunnen er nog mmschen zijn die weten, dat de burgeres Rivat een twee kwalen is gelegen". „Die encycliek is iets hoögers, iets beters dan een staatkundig program. Zij vs de omhelzing van het volk door Christus, door de Kerk". De verleiding is groot, om nog meer uit die artikelen uit te halen. Wij zullen hiermede ech ter volstaan. Zóó oordeelde dus een liberaal, wiens eigen standpunt in „Rerum Novarum" zoo streng veroordeeld wordt, en een geleer de, die door zijn bijzondere studie van sociale vraagstukken, bevoegd was om te oordeelen over h'et. program van den Paus. Hiermede is die eerste opmerking van de so cialistische pers op dezelfde afdoende wijze weerlegd als dit reeds 40 jaren geleden is ge schied H. Vrijdagavond en Zaterdag jl. ïs in het Jaar beursrestaurant te Utrecht de negende verga ring van den Partijraad der R. K. Staatspartij gehouden. Deze vergadering was in hoofdzaak gewijd aan de bespreking van het onderwerp- „Ge zin en Overheid", waardoor resp. inleidingen werden gehouden door de hes,ren J. H. van Maenen, lid van Ged. Staten van Limburg, Mr. C. P, M. Romme, gemeenteraadslid te Amster dam en Dr. H. W. E. Moller, wethouder van Tilburg alsmede door Mej. Maria van der Kal len. Wij laten hier een korte samenvatting van deze inleidingen volgen: GEZIN EN OVERHEID. Grondslag. De plicht der Overheid is, ernaar te streven, dat de rangorde, die tot het wezen van het huisgezin behoort, intact blijft, en dat het huisgezin overeenkomstig de bedoelingen der natuur kan opbloeien en zich ontwikkelen. De feitelijke verhoudingen zijn. zeker thans, voor het gezin in het algemeen, en het kinder rijke gezin in,het bijzonder, veelal van. dien aard, dat de overheid de taak heeft recht streeks in te grijpen, opdat niet de gezonde op vatting over het gezin verloren ga, en daar door de veiligheid en duurzaamheid van het tijdelijk geluk der burgers en het heil van den Staat worden ondergraven. 1. Het gezin en zijn woning. 1 De geestelijke en stoffelijke belangen van het gezin zijn voor een groot deel aan de woning verbonden. 2. Intensieve krotopruiming, zoowel ten plat telande als in de steden, is een eerste, maar ook een minimum eisch. 3. Gelijktijdig met, maar niet uitsluitend ge koppeld aan de krotopruiming, behooren maat regelen te worden genomen ter voorziening in de woningbehoefte, vooral van kinderrijke ge zinnen, en wel zóó, dat een aan redelijke ei- schen beantwoordende woning beschikbaar is voor een huurprijs, welke in juiste verhouding staat totde normale inkomsten van het ge zin, voor hetwelk de woning moet dienen. Daartoe komen o.m. in aanmerking: beschik baarstelling van bouwvoorschotten tegen ma tige rente; bijdragen in de huur aan resp. «oor bemiddeling van woningbouwverenigingen, of gemeenten 4. Het bevorderen van het verkrijgen eener eigen woning o.m. door het verruimen der ling ter wereld heeft gebracht. Als ik nu één kind aangaf zou dat zeer onhandig zijn, want men zou mij kunnen vragen waar ik het an dere gelaten had. Het huis is tot den grond toe afgebrand, heb ik u gezegd, men zal dus vast en stellig gelooven, dat de hen met de kuikens onder hét puin igt en niemand zal meer aan Jeanne Rivat denken. Heb ik gelijk of niet? Het is zoo, gij hebt volkomen gelijk, zeide Gilbert Rollin, maar wat zult ge nu tot morgen met dat tweede kind doen? Wel, ik zal het wat water en melk met sui ker geven, in afwachting tot zij door het arm bestuur naar een min wordt gezonden. Gij kunt den geheelen nacht niet hier blij ven. Neen. Waar zult ge dan heengaan? Wel, naar een ander vertrek hier dicht bij, waar gij mij heen zult brengen. Ik? Welzeker, want dat lokaal is uw woning; daa zal ik tot morgen wachten, nog een uur of wat en we hebben weder dag. Inderdaad, er kon niets beters gedaan wot- den Gilbert maakte er dan ook geen bedenkin gen tegen. Ik zal er u heen brengen, zeide hij, maar eerst moet gé mij nog aan iets anders helpen. Wat dan? Het doode kind, dat hier nog ligt, te doen verdwijnen. Terwijl hij sprak lichtte hij een laken op, waaronder, in een hoek van den kelder het Landarbeiderswet en door voorschot- en pre- mieverleening, is in verscheidene gevallen een heilzaam middel, juist ten bate van het ge zin. 5. Uit ethisch, sociaal, en hygiënisch oog punt verdient het eenigszins de voorkeur bo ven den verdiepingsbouw. Ook economisch is die voorkeur, in verreweg de meeste gevallen, verantwoord. II. Het gezinsloon. 6. Het rechtvaardige loon van den arbeider behoort als minimum te be vatten de middelen tot instandhouding van het arbeidsvermogen als belooning voor het ter be schikking houden van dat vermogen. 7. De middelen tot instandhouding van het arbeidsvermogen moeten toereikend zijn om het gezin te onderhouden. 8. Onder „het gezin" mag niet worden ver staan het feitelijk gemiddelde, noch het „ééne gewone" gezin. Echter wordt de plicht van den individueelen werkgever tegenover den indivi- dueelen arbeider niet bepaald door de grootte van diens gezin. 9. De theorie van het rechtvaardig minimum loonkan slechts tot toepassing komen langs den weg van collectieve rechtsvorming. 10. In de practijk beweegt de loonsvorming zich op het plan van voorziening in de be hoeften van het feitelijk-gewone gezin met twee of drie kinderen. 11. Een oplossing in de richting van hez recht vaardig minimum-loon zal moeten worden ge zocht door vorming van een wettelijk gefun deerd, door de betrokkenen beheerd kinder fonds, gevormd allereerst door de uit de be drijven komende premies, waarbij de Staat door een bijdrage tot deelneming prikkelt. Uit dit fonds zal iedere werkgever zijn geheele per söneel een uitkeering kunnen verzekeren van het vierde of vijfde kind af. De bijdrage van den Staat zal de uitkeering moeten verhoogen. 12 Ook voor de gezinnen van .kleine zelf standigen" heeft de Overheid een gelijke taak. III. Verscheidenheid van gezinsloon in ver band met plaatselijke omstandigheden. 13. Wan neer in sommige gemeenten met een lager geld loon dezelfde geestelijke en stoffelijke behoef ten volgens staat en stand van het gezin kun nen worden bevredigd als in andere met een hooger geldloon, is verscheidenheid naar dien maatstaf gerechtvaardigd. 14. In de thans geldende classificatie der Ne ontzielde en reeds stramme lichaam van het kind van Henriette lag. Niets gemakkelijker, zeide Servais Duplat. Hoe dan? Wij graven eeti gat in den grónd van dezen kelder, wij leggen de kleine ere ?n, maken het gat weer dicht en er kraait geen haan meer naar. Het hier begraven? Waarom niet? De plek is zoo veilig als men maar verlangen kan. Hebt gij een spade, een houweel, een schop of zoo iets? Neen? Een ijzeren staaf dan? Ook niet. Alleen een kleine bijl om hout te hak ken Die kan ook dienst doen. Geef maar hier. Gilbert haalde een bijltje, dat aan een ste- vigen steel bevestigd was. Servais Duplat nam het werktuig in de hand en zeide: Maak gij intusSchen wat melk met water en suiker gereed, voor het geval de kleinen wak ker worden. Maar zeg eens, kan de burgeres Rollin ons niet hooreri? Geen nood, zij ligt bewusteloos, maar toch moet ge zoo min mogelijk geraas maken Ik zal voorzichtig te werk gaan, stil als een muis. XLII. Servais Duplat begon aan het sombere werk, terwijl Gilbert de melk voor de zuigelingen toebereidde. De grond van den kelder was zacht, zoodat derlandsche gemeenten voor de bezoldiging der Rijksambtenaren (met inbegrip van leeraren en onderwijzers) is dit beginsel geheel onvol doende in practijk gebracht. 15. Het is zeer goed mogelijk, dat voor be paalde personen het wonen in bepaalde ge meenten voordeelen meebrengt. Practiseh ia echter een eenigszins algemeene rangordening van de gemeenten, waarin het beginsel onder 13 geformuleerd, wordt verwezenlijkt, derhalve een redelijke classificatie, niet mogelijk; zeker niet, zonder dat juist de kinderrijke gezinnen de ernstge nadeelen lijden. IV. Het gezin en het arbeidende meisje. 16. De arbeid van het meisje buiten den eigen huiselijken kring en dien van anderen (dienst bode) moet en kan dienstbaar worden gemaakt aan hare vorming tot toekomstige echtgenoote en moeder. 17. Dit is hoofdzakelijk, omdat het.gezin, niet alleen om economische, maar ook ?m ethisch- psychologische redenen, die voorbereiding in vele gevallen^ zeker in den tegenwoordigen tijd, niet kan geven. Dit is mogelijk, mits de arbeidende vrouwe lijke jeugd een veiligen bodem vindt in een jeugdbeweging, op diep godsdienstigen grond slag, onder een leiding, die geheel doordrongen is van haar opvoedingstaak en zich daaraan geheel kan wijden. 18. Daardoor worden nieuwe waarborgen ge schapen voor de vorming van gezonde, nieuwe gezinnen, „beginsel van allen sta,at en ko ninkrijk". Deze hulp bij haar taak om^het goe de en ordelijk geregelde gezin te bevorderen behoort de Overheid met groote tegemoetko ming en krachtigen steun te beantwoorden. Een nader verslag der vergadering publicee- ren wij in ons volgend nummer. Ingezonden Meteéeellof (10) Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. de ex-communard geen moeite had er in te gra ven Binnen tien minuten had hij een kuil van ongeveer een halven meter diep Met zijn- bijl maakte hij de aarde los en met zijn handen wierp hij die er uit Nog niet diep genoeg, mompelde hij, nadat hij den kuil gepeild had Hij zette het werk voort Weldra was het kleine graf omstreeks een meter diep. Dat is voldoende, zeide hij, terwijl hij zich het zweet van het voorhoofd wischte, leg de kleine hier nu maar in. Gilbert nam het laken weg en legde sijn doode kind, zonder een enkelen traan, zonder het geringste teeken van ontroering, in den donkeren kuil. Servais Duplat wierp de uitgegraven aarde er weer in, trapte die vast en legde de vloer tegels, die hij had weggenomen, weer -op hun plaats. De tweelingen sliepen gerust. Het is klaar, zeide Servais Duplat. Breng mg nu naar uw woning. Ik kan u we! verzekeren, dat ik moe ben waht ik heb vanavond- nogal het' een en ander gedaan. Neem een van de kinacien en ga mee. Beslist maar eerst welke ge wilt behouden, in uw kwaliteit an papa komt het u wel toe cm te kiezen. Zoek er de gezondste maar uit. Gilbert boog zich over de wieg, bekeek de bel de kinderen en wees er een aan. Ik behoud deze. (Wordt vervolgd».

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1