Rechtszaken. Landb en Deeleelt Posterijen Kerknieuws. Marktberichten Burgemeester voor den Kaotonrecbter. Uitslagen Sem;enteraadsverl(iezingi>n. De directie der Compagnie ftêerlandaise de i'Azöte gedagvaard Steno voor de vlascoltonr en -iadnstrie. Rijkspostspaarbank. MIDDELBURG, u Juni. worden gedempt doch dit werk zal dermate kostbaar worden, dat spr. geen tremen kan vinden om daaraan te beginnen. Men zal zich voorloopig moeten bepalen tot kleinere werk jes b.v. den weg langs de grens en den weg langs de tram De heer de Jonghe wijst erop, dal er in elk geval voor de menschen iets zal moeten worden gedaan. Zóó kunnen ze niet blijven leven. Het is te verwachten, dat het aantal werklcozen zal toenemen. De voorzitter verklaart, zich gaarne voor wenken aanbevolen te houden. B. en W. zijn eveneens heilig overtuigd, dat er iets moet ge beuren. Wethouder Kalle oppert het denkbeeld, om aan den Minister te verzoeken, aan de gemeen ten de bevoegdheid te verleenen te bepalen, dat geen buitenlandsche werkkrachten mogen wor den aangenomen als er nog menschen in de eigen gemeente werkloos zijn. Spr. vei Wijst voorts naar de vragen, dienaangaande door het Kamerlid Lockefeer tot de minister gericht. De voorzitter: Dat schijnt zoo gemakkelijk niet te gaan. Wethouder Kalle: De hooge ambtenaar, die hierover beslist zit in Holland. Als hij hier in het Nederlandsche Ierland zat en er van f 3 moest rondkomen zou hij anders lullen. Spr. becritiseert dan het aannemen van Belgische werkkrachten voor het afbreken der cokes. Het is een schande, roept spr uit. Het volk moest ertegen in opstand komen. Als de Schelde er niet was, zouden we moeten demonst.reeren in den Haag met vrouwen en kinderen. De hoof den der gemeenten moesten tegen zulke prac- tijken oplkomen Wethouder de Beleir wijst erop, dat de boe ren het volk niet aan den kant hebben gezet. Men trok naar Sluiskil en liet het werk bij de boeren staan. Wethouder Kalle wil gaarne lof brengen aan de boeren die met menschen uit de gemeenten werken. Spr. oefent dan nogmaals critiek op verschillende mis toestanden. Wethouder de Beleir merkt op, dat men niet den goeden weg bewandelt door hard tegen elkaar in te gaan. Men moet elkander liefheb ben. Wethouder Kalle (ironisch) Liefhebben! Ik ken boeren, die lachen als de menschen geen werk hebben. De heer Daelman zegt, er reeds meer op aan gedrongen te hebben, dat men geen Belgen zou aannemen Men dient echter de billijkheid te betrachten. Spr. wijst er o.a. op, dat het on billijk zou zijn, menschen, die jarenlang hun werk goed hebben verricht, aan den dijk te zet ten. Spr. zegt, dat het ook hem ^pijt, dat in dezen tijd loonsverlaging moet worden toege past, doch het kan niet anders. De arbeiders willen hier echter niet aan. Spr. heeft verno men, dat in verschillende andere gemeenten Misbruiken voorkomen. Die keurt hij uiter aard af. Wijl niemand verder het woord vraagt, sluit de voorzitter de vergadering, die door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond BOSCHKAPELLE. Zilveren Priesterfeest. Met passenden luister is het Zilveren Priesterfeest van pastoor A. G. Fruytier Dinsdag jl. gevierd. Het geheele dorp prijkte in vlaggentooi en ook de Kerk was schitterend versierd. Woensdag is de jubileerende herder door de schoolkinderen afzonderlijk gehuldigd. (Vervolg). Het O. M: Er schijnt een afschuwelijk mis verstand te heerschen Spr. merkt dan cp, dat verd. terecht staat voor overtreding van art. 5 niet voor 6. Art 6 kan niet worden overtreden als niet moeilijkheden voorafgaan in verband met art 5. Spr. zegt dan, dat er veel door verd naar voren is gebracht en dat hij naar aanleiding daarvan op eenige dingen de aandsrcht wenscht te vestigen. Wat betreft het niet vermelden van een woonplaats in de dagvaarding merkt spr. op, dat deze dagvaarding den persoon in kwestie heeft bereikt Hij is hier verschenen. Er staat vermeld: inwonende bij etc. Aangaande het begrip woonplaats zegt spr. dat onder „wonen" niet verstaan wordt „wer ken, koffiedrinken, eens in de drie weken sla pen, doch dat men daarbij in aanmerking heeft te nemen, waar het gezin verblijft. Spr is dan- ook van meening dat verdachte's hoofdverblijf te Sas van Gent is. Een door het gemeentebestuur van St. Jan steen ingesteld beroep heeft spr. niet kunnen vinden. Spr weet niet, waarop dal berust. Iets vreemds in het verweer noemt spr het, dat betoogd wordt, dat het Sas van Gent te doen zou zijn om het zielental op te voeren terwijl er anderzijds op gewezen wordt, dat een andere burgemeester spr acht er geen enkel bezwaar tegen mede te deelen, dat het hier gaat o mden heer G. Stevens, burgemee ster van Overslag ook niet is ingeschreven. Dat zou een inconsequentie zijn, die spr. van het gemeentebestuur van Sas van Gent niet kan verwachten. Dat de wet de bedoeling heeft, een richtig bijhouden van het bevolkingsregister te bevor deren en aan het publiek zoo weinig mogelijk last te veroorzaken is vanzelfsprekend zegt spr. Eenige last brengen dergelijke maatrege len echter altijd mede. Dat verd. zooveel last ondervindt en ongetwijfeld ook nog zal onder vinden heeft hij aan zich zelf te wijten Spr. wijst er dan verder nog op, dat verd. als deskundige op dit gebied uiteraard het ge meentebestuur te St. Jansteen domineert en dat het Kon. Besluit van 1922 door spr. als richtsnoer is aangehaald Verd. repliceert, dat het opmerkelijk is, dat ieder zoekt om een uitspraak te krijgen in deze zaak doch dat allen zoeken langs een een zijdig paadje om hem onder de knie te krijgen. Hij kan het daarmee niet eens zijn. De Kantonrechter interumpeert verd. en wijst erop, dat te dezer plaatse niet aan /oe- kerij wordt gedaan. Verd. zegt, zulks niet te hebben bedoeld. Zijn repliek vervolgend, zegt hij, dat hij gedagvaard is, wegens beweerde overtreding van art 5. Nu wordt ineens art 6 er weer bijgehaald Dat is nog nooit voorgekomen. Spr. heeft den indruk, dat het O.M. zich beroept op art 6 wijl het met art 5 geen raad weet. Iiiertegenwenscht spr. te protesteeren. Ik kan me voorstellen, zegt hij, dat het O.M. als zijnde geen practijk-mensch hier mistast 't Bewuste artikel is niet op mij van toepassing. Het O.M. spreekt nooit over werke lijke woonplaats doch alleen over hoofdver blijf. De minister, de Commissaris en alle anT deren hebben echter reeds uitgemaakt, dat mijn hoofdverblijf is St. Jansteen. Het gaat mij aan het hart, aldus spr., dat in een admi nistratief geschil als dit de ambtenaar spreekt over hoofdverblijf, en er allerlei bijkomstig heden als slapen, eten. enz. bijhaalt, terwijl het hier alleen gaat over het bepalen van de wer kelijke woonplaats. Heel dit zaakje, roept spr. dan met stemver heffing uit, is niet een zaak doch een soort wraakproces. De Kantonrechter: Ho, ho, ho! U windt zich zoo vreeselijk op. Ik zou U willen aanraden, U te matigen. Hebt U nog iets meer te zeggen? Verd. merkt dan nog op, dat hei laatst bij gehaalde Kon. Besluit alleen administratief is op te vatten, zoodat de rechter hier buiten heeft te blijven. De Kantonrechter: U zegt zelf; Rechter, houd U buiten dit administratief geschil. Of er al dan niet een „Hetze" aan deze zaak vast zit, laat me zoo koud als een steen Spr. deelt dan mede, in deze zaak over 8 dagen schriftelijk vonnis te zullen vellen. Dinsdag jl. werd voor het Kantongerecht te Terneuzen de zaak behandeld tegen heer Ir. Casalio, bestuurder der fabrieken van de Com pagnie Neerlandaise de I'Azote te Sluiskil, wien was te nlaste gelegd, dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan overtreding der veilig heidswet in verband met den verstikkingsdood van twee werklieden op 21 April jl., waarover wij indertijd uitvoerig berichtten. Een groot aantal getuigen was gedagvaard, waaronder verschillende ingenieurs en technici van de fabriek. Als verdediger trad op Mr.Jos Maeijer uit Breda De heer Verhoef, inspecteur van den Arbeid t eDordrecht verklaarde, dat de directie alles doet voor de veiligheid, wat redelijkerwijze- te doen valt en dat de Arbeidsinspectie tevreden is over den toestand in het bedrijf. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie oordeelde, dat hoewel er tal van veiligheids voorschriften bestaan er toch nog een en ander ontbreekt. Hij achtte het ten laste ge legde bewezen en eischte een voorwaardelijke hechtenisstraf van 10 dagen. De verdediger betoogde in een uitvoerig plei dooi, dat alles gedaan is voor de veiligheid, wat redlijkerwijze kon worden gevorderd. Men heeft hier te doen met een geval van overmacht. Plei ter wees er ten slotte op, dat in een zco om vangrijk bedrijf de hoofdbestuurder een deel van zijn verantwoordelijkheid op anderen moet kunnen overdragen, daar anders de directie van een grootbedrijf onmogelijk zou werden Spr. vroeg vrijspraak. Het O.M repliceerde daarop, dat voor de re deneering van den verdediger inderdaad veel te zeggen viel Spr. betoogde, dat de veiligheids wet te streng is en dat hij tot het laatste cogen blik in twijfel had gestaan omtrent de door hem te stellen eisch. De verdediger hoopte, dat men hierin temeer aanleiding zou vinden om verd. vrij te spieken De Kantonrechter bepaalde de uitspraak op 19 dezer. Alsdan zal schriftelijk vonnis worden gewezen. TER NEUZEN. Aantal kiezers 5186; uitgebracht 4648 stem men; van onwaarde 152 stemmen. Aantal gel dige stemmen 4496 Vrijheidsbond 727, 3 zetels. Vrije SDAP 295, 1 zetels Vrije R.K 172, 0 zetels Anti-Rev. 323, 1 zetel R.K. Staatsp. 558, 2 zetels. Vrije A Rev. 528, 2 zetels. Staatsk. Geref. 324, 1 zetel. Chr. Hist. 726, 2 zetels. SDAP 873, 3 zetels. De oude Raad bestaat uit 13, de nieuwe telt 15 leden. Gekozen zijn. Lijst 1 (Vrijheidsbond) de heeren L J Geel- hoedt (aftr.) C A Verlinde (aftr.) en M de Jonge. Lijst 2. (Vrije Sos. Dem.) de heer N A Hame link Lijst 4 (Anti-Rev.) de heer J J de Jager (aftr Lijst 5 (R.K.) de heeren F1 de Bakker (aftr) en H J Colsen (aftr) Lijst 6 (Vrije Anti-Rev.) de heeren: D Schee- Ie Azn (aftr.) en J. J. Huijssen—de Koeijer. Lijst 7 (Staatsk Ger.) de heer P van Cadsand Lijst 8 (Christ Hist.) A de Bruijn en D van Aken (aftr) (met voorkeurstemmen- Lijst 9 (SDAP) de heeren L J van Driel (aftr J H van Doeselaar en C van den Bulck (aftr.) AXEL Uitgebracht 2658 Onwaarde 30. Hiervan verkregen: Lijst Vrijheidbond 268 1 zetel Lijst van de Bilt 175 1 zetel Lijst Chr. Hist. 283 1 zetel Lijst Roomsch-Katholieken 208 1 zetel Lijst Anti-Revolutionairen 795 4 zetels Lijst SDAP 261 1 zetel Lijst 't Gilde 480 3 zetels Lijst Staatkundig Geref. 158 1 zelet Gekpzen zijn alzoo de heeren: A E C Kruijsse (aftr.)C Th van de Bilt (aftr)P de Feijter (aftr.); B Seghers; JM Oggel (aftr); F Diele- man (aftr)J de Feijter Lz (aftr)A P de Ruijter; C Hamelink Kz; ATh 't Gilde «aftr.); Adr. Hamelink L P Ortelee en I de Feijter Te Roosendaal is een vergadering ge houden van het onlangs vermelde Zeeuwsch Vlaamsche Comité ter bevordering van de instandhouding der vlascnltuur en het vlassers bedrijf in Nederland, met afgevaardigden van den R. K. Vlasserbond in West-Noord- Brabant en der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der vlasindustrie. Daarin werd verslag uitgebracht van de besprekin gen die door een deputatie aan het Depar tement van binnenlandsche zaken en Land bouw. is gehouden met vertegenwoordigers der Commissie-Lovink. De vergadering besloot ees- stemmig aan te dringen op invoering van een steunregeling zoals deze in het oorspronkelijk verzoek van hèt Comité uit Z Vlaanderen is aangegeven. Aangezien het te voorzien is dat invoering daarvan een geruimen tijd zou vor deren, werd tevens de mogelijkheid van een tijdelijke steunregeling in den vorm van toe slag op het loon voor de vlasbewerking onder de oogen gezien. Een regeling daaromtrent, waarmede de afgevaardigden zich vereenigden, zal aan de commissie-Lovink worden kenbaar gemaakt Het algemeen gevoelen was, dat voer al de kleine vlassers met de tijdelijke steunre geling gebaat zouden zijn. Uit de verschillende mededeelingen ter vergadering bleek opnieuw hoe grootde nood in het vlassersbedrijf gestegen is. Indien de gevraagde steunregelingen zouden tot stand komen, zou het naar het oordeel der ver gadering zoowel voor de telers als voor de vlasbewerkers mogelijk zijn het bedrijf gaande te houden, ofschoon alsdan nog geenszins de moeilijkheden waarin vele vlassers verkeeren, nog geenszins zijn opgelost, daar nog velen rnet betrekkelijk groote partijen vlas zitten, die bij de tegenwoordige markt tegen enor mverlies kunnen w.orden verkocht. Zou steun evenwel Uitblijven, dan is bij den tegenwoordigen stand van zaken het geheele bedrijf, waarin anders in ons land ongeveer 7000 gezinnen betrokken zijn geheel ten doode opgeschreven. Door de marktprijzen worden de kosten van bewerking, bij schamel loon nog niet 'verkregen, zoodat er niets overschiet voor het aankoopen van grond stof bij den teler. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Middelburg, Juni '31. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van mijn ingezonden stukje in Uw blad van Woensdag 3 Juni No 3775 ont ving ik een schrijven waarin mij verzocht werd middelen en wegen te willen aanwijzen welke er toe zouden kunnen leiden om aan de onge- wenschte toestand inzake de werkloosheid een einde te maken. Natuurlijk bedoelt de heer B de werkloos heid in Zeeuwsch-Vlaanderen Ik geloof, mijnheer de Redacteur, nog nimmer voor een dergelijk moeilijk vraagstuk te zijn gesteld. Niet dat de beantwoording van deze vraag op onoverkomelijke moeilijkheden stuit, doch meer om het legio antwoorden dat in deze te geven is Voorop zij gesteld, dat voor alle Zeeuwsch- Vlaamsche arbeiders met nog een flink aantal Nederlanders buiten Z.-VI. massa's werk is; doch dan dienen ALLEN, die belang hebben bij een welvarend Zeeuwsch-Vl. deze ar beiders van werk te voorzien en niet terwille van een enkele gulden weekloon deze (onze) werkkrachten uit te sluiten. Steekt uw neus eens buiten de deur, geachte Heer B., en kijk eens in uw eigen omgeving. Hoeveel werkgevers zijn er niet die buitenland sche werkkrachten in dienst hebben en onze arbeiders laten toezien. Beseft deze werkgever nu niet dat het door hem uitbetaalde loon aan de circulatie in Z.-Vl. ontsnapt. En nu de door U bedoelde vraag. Wij verzoeken alle Z.-Vl. werkgevers dringend om alléén Nederl. arbeiders in dienst te stellen. Het is zoowel in zijn belang als in het belang onzer arbeiders. Ik vraag u, mijnheer B, is deze vraag niet billijk? Of zij niet gelijk is aan het kloppen aan dovemans deur? Oen, dan zijn cr nog pijlen genoeg in voorraad waar een Hotten tot trotsch op zou zijn Ik meen wel eens ge hoord te hebben van een zwarte lijst of boycot. Doch dit is iets waar een vredelievend Neder lander slechts bij uitzondering toe overgaat doch zéér zeker een middel ter bereiking van een voor Zeeuwsch-Vlaanderen en zijn bevol king gewettigd doei. Met dank voor de plaatsing A. M. VALK. Opgave betreffende het postkantoor Sas van Gent der maand Mei 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f9,324,28 en terugbetaald f 12,248,85. Der halve minder ingelegd dan terugbetaald f2,924,57. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 8. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal fen afgeschreven f3000, Derhalve minder in-dan afgeschreven f 3000. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg o. Opgave betreffende het hulppostkantoor Westdorpe der maand Mei 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f3291,en terugbetaald f3643.34 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 352,34 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 3. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 500 en afgeschreven f Derhalve meer in- dan afgeschreven f 500. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg o. Opgave betreffende het hulppostkantoor Philippine der maand Mei 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f526,34 en terugbetaald f9105.Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 8578,66 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg o. Opgave betreffende het postkantoor Neuzen der maand Mei 1931Aan bovenge noemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 29,443,82 en terugbetaald f25,882,07. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f3,561,75. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 22. Kerkbericht van Sas van Gent. Zondag 14 Juni, om 7 uur de Vroegmis voor den heer Alfred van Callenbergh met algemeene H. Communie na de preek van het patronaatom 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der paro chie. Na de H.H. Missen de reliquie van den H. Antonius. Om 2,30 uur Lof. Maandag 15 Juni, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis voor een overledene om 8 uur ge zongen H. Mis voor den heer Willy Modest Polydore Nevejan. Dinsdag- 16 Juni, om 7 uur gezongen jaargetijde voor den heer Camiel Schelfaut om 8 uur gezongen jaargetijde voor madame Vercauteren-van Heeze. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan de heer Ivo Marie van Apere alhier en mej. Maria Boerjan te Assenede, 3e roep de heer Henri Simoëns te Cbarleville en mej. Magdalena Augustina Petronella Ver- vaet, onlangs alhier, 2e en 3e roep. P. DOENS, pastoor. (Vervolg a.s. Maandag). Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Woensdag der volgende week geen audiëntie verleenen. Benoemingen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot Kerkmeester te Aardenburg den heer Rich Lannoye, tot geestelijk advi seur van de Kath. Werkliedenvereeniging te Ossenisse, te Groede en te Schoondijke de respectieve zeereerw. heeren Pastoors. 111 u11 Op de graanmarkt werd wegens geringen aanvoer geen noteering opgemaakt. Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter f0,75, kipeieren f 3,75, eendeieren (3,75, ganseieren f 10. Aangevoerd door handelaren: boter f0,70 kipeieren f 3,25,eendeieren f3,50 ganseieren j f6. Part. prijs: boter f0,82, kipeieren f4,50 poelje f3,50, eendeieren f4,50.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3