Kameroverzicht. Suilen!. Overzicht Buitenland. Stadsnieuwe. Provincienteuwz. Hoe kom ik ii.iar de stembus 1 Rijkstelefoon. Aangesloten is onder no. 82 L. Ducarmon, voerman, Oostdam, alhier. Snikerfabrlek. Naar wij vernemen, is het thans officieel bekend dat de Suikerfabriek »Sas van Gent< aan de campagne zal deel nemen. (Van onzen parlementairen medewerker). De Wet op het muziekauteursrecht aangeno men. Interpellatie inzake de werkloosheid: Het vraagstuk is slechts internationaal op te lossen, zegt minister Ruys. Met 57 tegen 16 stemmen heeft de Tweede Kamer het wetje op het muziek-auteursrecht, waardoor aan de Nederlandsche instelling on der bepaalde voorwaarden het monopolie in zake bemiddeling voor het auteursrecht bij mu ziekuitvoeringen wordt verleend, aangenomen. Vóór stemden alle katholieken anti-revolution nairen en sociaal-democraten, mitsgaders een aantal christelijk-historischen Daarop kregen we weer eens een debat over de werkloosheid, ditmaal naar aanleiding van een interpellatie van den communist De Vis ser. Kan men de heeren De Visser en Wijnkoop g oiooven, dan is alleen het Russische systeem in staat aan de werkloosheid een einde te ma ken. We weten echter hoe men dat in Rusland klaarspeelt. Daar is eenvoudig arbeidsdwang opgelegd. De arbeiders hebben te werken waar ze heen worden gedirigeerd.*Onvoorwaardelijke gehoorzaamheid is hen opgelegd tegenover de fabriekslcidingop bevel der leiding kunnen ze ook tewerk worden gesteld op andere plaat sen dan waarvoor ze zijn aangenomen. In Rus land heerst de arbeidersslavernij Minister Ruys gaf volmondig toe, dat in onze werkverschaffing de toestanden niet volmaakt zijn, maar ze kunnen de vergelijking met alle andere landen doorstaan. Rijk en gemeenten doen wat ze kunnen. Voor gemotiveerde klach ten heeft de minister altijd een open oor en met medewerking der organisaties wordt er steeds zooveel mogelijk aan tegemoet gekomen. Den heer Kuiper (r. k.) zegde hij toe te zul len overwegen om aan werklooze gehuwden in de werkverschaffing weer gelegenheid te ge ven naar huis te gaan, terwijl ook overwogen zal worden het verleenen van kindertoeslag bij het derde kind. Waar in den algemeenen toestand ilog geen verbetering valt te bespeuren, vreesde de Mi nister voor den komenden herfst nog grooter werkloosheid. Nationaal is deze niet te ver helpen. Slechts internationaal is verbetering mogelijk. Duitschland's nooden. Ze hangen samen met de internationale crisis Amerika moet mede werken. Renkin slaagt erin, een nieuw Kabi net in België te vormen. De werktijd in de kolenmijnen. De Duitsche kanselier en zijn minister van Buitenlandsche Zaken hebben als gasten van den Britschen premiei het week-end op Che quers, het buitengoed van den Engelschen Eerste-Minister, doorgebracht en daar gelegen neid gevonden vriendschappelijk de interna tionale aangelegenheden en 'met name den noodtoestand in Duitschland, in een nieuwe noodverordening tot uitdrukking gekomen, te bespreken. Vriendschappelijk zijn de besprekin gen alleszins geweest, maar ten duidelijkste is ook gezegd, dat alle landen, zij het in minder scherpe mate, met dezelfde moeilijkheden te kampen hebben als Duitschland. Verbetering kan niet van één land alleen komen Daar is een krachtige samenwerking voor noodig en op de eerste plaats zijn de oogen naar Amerika gericht, dat jaar op jaar de Europeesche koop kracht leegzuigt. Duitschland's lasten Minnen door Frankrijk en Engeland slechts worden verminderd als in dezelfde mate Amerika de Fransche en Engelsche schulden afschrijft. En van een geneigdheid daartoe valt helaas nog maar weinig in de Vereenigde Staten te be speuren Renkin is er tenslotte in geslaagd een nieuw Belgisch Kabinet, te vormen. Groote figuren celt het niet, maar met voorzichtig manoeu vreeren hoopt men toch de verkiezingen van 1933 te halen De groote moeilijkheid zal zijn de taalkwestie. De defensie zou desnoods com missoriaal kunnen worden gemaakt en is dan voorloopig van de baan. Gehoopt wordt, juist omdat men verkiezingen liefst zoover mogelijk verschuift, dat ten aanzien van de taalkwestie het meer conservatieve gedeelte wat vlugger met de maatregelen die door de Vlamingen worden geëischt, accoord zal gaan. In den bin- nenlandsch-politieken toestand zou dan het oogenschijnlijk 'zwakke Kabinet zijn kracht vinden Te Genève onderhandelt men nog steeds over den werktijd in de kolenmijnen. De groote moeilijkheid zit hem nog in de bruinkoolin dustrie, waarvoor Duitschland, dat wil zeggen de regeering, op de algemeene regeling van den arbeidsduur een groot aantal overuren ver langt. Ijverig wordt naar een compromis ge streefd en de laatste berichten maken het niet onmogelijk dat een compromis tot stand komt op dien voet, dat eventueele onderteekening van een conventie niet tot vergrooting van het aantal overuren zou leiden in die landen, welke tot dusver een voor de mijnwerkers gunstiger regeling hebben. Een vooruitstrevend middenstander leest DE MAASBODE. Aardschokken bij Leer. Naar het „Hamburger Fremdenblatt" meldt, zijn in het Westerhauderfehn (Kreis Leer) sterke aardschokken waargenomen Dinsdagavond hoorden de bewoners een dof gedreun en bemerkten vervol^ns een licht be ven van den grond. Toen zij naar buiten liepen, zagen zij, dat de palen van de lichtleiding bewogen. Woensdagmorgen is weder een licht beven waargenomen Het Hamburgsche hoofdstation voor het op sporen van aardbevingen deelt in verband hier mee mede, dat het hier vermoedelijk om een lokaan verschijnsel gaat. De crisis in Japans scheepsbouw. Als gevolg van depressie in de Japansche scheepvaart en de daardoor ontstane crisis in den scheepsbouw, zijn te Kobe drieduizend v- beiders, werkzaam op de scheepswerven, ont slagen. Prehistorische ontdekking te Brugge. Tijdens baggerwerken, uitgevoerd in de bin- nen-kanalen van Brugge, heeft men bij de Sleu telbrug een buitengewoon goed geconserveerde rib van een mammouth opgehaald. Bij het graven van het kanaal van Brugge naar Zeebrugge heeft men indertijd reeds ver schillende fragmenten van geraamten van der^e voorhistorische dikhuiden gevonden; de thans gedane vondst komt dus ten overvloede de lezing bevestigen dat in die streken in de oer tijden de voorvaderen der olifanten moeten rondgezworven hebben (Maasbode). Aan alle Katholieke Kiezeressen en Kiezers van Sas van Gent, die door lichamelijke gebreken of anderszins verhinderd mochten zijn, hun stem plicht zonder hulp te vervullen, wordt dringend verzocht, tijdig hier van kennis te geven aan onderstaand adres. Door het Bestuur der R.-K. Kiesvereeniging zal dan eventueel voor een vervoermiddel en de noodige assistentie worden gezorgd. Men kan zich aanmelden bij A. C. VERVERS, Vredestraat 3, Sas van Gent. Detail-verkoop door fabriek Naar wij verne men, zullen door de N.V. Textielfabriek „De Schelde", alhier, vanaf Maandag 15 Juni a.s, heeren-kleedingstoffen rechtstreeks aan de fa briek en détail worden verkocht. Men zie de advertentie in dit nummer. WESTDORPE. Gemeenteraad. In de Dinsdagavond gehou den Raadszitting, welke door alle leden werd bijgewoond, werden de notulen der vergaderin gen van 13 Februari en 12 Maart voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Als ingekomen stukken werden vermeld: a. een drietal missiven van Ged. Staten, hou dend goedkeuring van wijzigingen in de be grootingen 1930 en 1931. b. Proces-verbalen van het opnemen van kas en boeken bij gemeente-ontvanger (saldo f 1614,32y2) en administrateur G.EB. (saldo f 1337,18). c. Afrekening van 't gemeentebestuur van Sas van Gent inzake den veekeuringsdienst 1930. Ontvangen werd f 3138, uitgegeven f 2746,10, saldo f 391.90, waarvan Westdorpe f 67,69 ontvangt. d. Verslag over 1930 van de Gezondheidscom missie, gevestigd te Ter Neuzen Wordt ter inzage gelegd. d. Kennisgeving Em. de Maertelaere, dat hij zijn benoeming tot lid der schattingscommissie aanneemt. e. Rekening en verantwoording over 1930 van de muziekvereeniging „Eikels worden Boomen" met begeleidend schrijven, waarin dank wordt gezegd voor de toegekende subsidie. De rekening wordt ter inzage gelegd. f. Verzoek van den Bond van Verecnigingen en Stichtingen, bedoeld in art. 6 der Land- arbeiderswet te Groningen om adhaesie te be tuigen aan een adres, bedoeld om den rente voet van 3 PCt van voorschotten verlaagd te krijgen. Door den secretaris werd medegedeeld, dat einde Mei reeds een desbetreffend wets ontwerp was ingediend. Desondanks achtte de Raad het gewenscht, alsnog adhaesie te betui gen g. Verslag van het correspondentschap der arbeidsbemiddeling over 1930. Enkele leden vragen hiervan een afschrift, dat hen zal worden verstrekt (Publicatie van dit verslag volgt in ons nummer van Maandag a.s) h. Rekening en verantwoording van dé Ge zondheids commissie te Terneuzen over 1930 vermeldend aan ontvangsten f 1579 en aan uit gaven f 1089 wordt goedgekeurd i. Begrooting dierzelfde Commissie voor 1932. Ontvangsten en uitgaven worden ge raamd op f 1648. De bijdrage vaxi Westdorpe a 2V2 ct per hoofd bedraagt f 49.20 Wodrt goedgekeurd. Wethouder Kalle vestigt hierbij de aandacht op een vuile sloot te stroodorpe. Spr. zou wen- schen, dat de Gezondheidscommissie zich hier eens mee bemoeide en zich eventueel tot den minister zou wenden. De menschen ondervin den er veel last van. De voorzitter deed toezegging, dat er over geschreven zai worden. j. Verzoek van het gemeentebestuur van Zaamslag om adhaesie aan zijn adres inzake de salarissen van Burgemeesters, wethouders etc Nadat de voorzitter had opgemerkt, dat deze kwestie inmiddels door Ged. Staven is afge werkt, werd het stuk voor kennisgeving aange nomen. k Missive van den Minister v. Binnenl. Za ken inzake den werkloozensteun, luidend als volgt: Ik heb de eer Uw College mede te deelen, dat ik heb besloten, de regeling vervat in mijn besluit van 7 Januari 1931 Nr 65 S. afd. A geldig te verklaren voor de in Uw gemeente woonachtige werk'.oozen ge noemd in Uw brief, met uitsondering- van den arbeider van den Rijkswater staat en van die van de Amo- niakfabriek slechts voor zoover deze geen bouwvakarbeiders zijn, die bij den bouw van de fabriek gewerkt hebben. De regeling geldt voorloopig voor het tijdvak 3 t.m. 30 dezer. Mocht t.z.t. verlen ging gewenscht blijken, dan gelieve U daar toe tijdig, onder opgaaf van het aantal werkloozen van elke groep, een aanvraag bij mijn Departement in te dienen. Omtrent de toe te kennen Rijkssubsidie zal t.z.t. een beslissing worden genomen Ik moge U verzoeken in stede van de door U voorgestelde, de volgende tarieven toe te passen, die ook voor enkele andere gemeenten in Z.-Vlaanderen geldig ver klaard zijn. Voor de .uitgetrokkenen (artfi) .a Voor gehuwden en ongehuwde kost winners f 8 per week benevens f 0.50 per week per gezinslid boven de twee peisonen b. voor kostgangers f 6 per week. Voor de Dubbel uitgetrokkenen, reglemen tair nog niet rechthebbenden en ongeorga niseerden (art 18.) a. voor gehuwden en ongehuwde kostwin ners f 7 per week benevens f 0.50 per week per gezinslid boven de twee personen, b. voor kostgangers f 5per week. Voorts deel ik U, naar aanleiding van het tweede lid van art 3 Uwer regeling, mede, dat ik er geen bezwaar tegen heb, dat ten aanzien van de landarbeiders een loon wordt aangenomen van f 15.—, doch met de vaststelling van een loonbedrag van f 20 voor fabrieksarbeiders (transport en bouwvakarbeiders vallen niet onder de regeling) kan ik mij niet vereenigen. Ik acht het gewenscht, dat van eiken onder steunden fabrieksarbeider het juiste loon als basis van de berekening wordt geno men. Dit zal m.i. zonder bezwaar kunnen geschieden. Ten slotte deel ik U mede, dat ik mij met de samenstelling der Commissie van steun- verleening kan vereenigen. Aan den heer de Jonghe zal op diens verzoek een afschrift van dit schrijven worden ver strekt. Hiermede was de rubriek „Ingekomen Stuk ken afgewerkt. Volgde alsnu aanbieding der rekening v. h. Burgerlijk Armbestuur over 1930, welke in han den werd gesteld van de Commissie van On derzoek. Vervolgens werd het kohier der rioolbelas ting 1931 vastgesteld op een totaalbedrag van f 60. Idem he kohier der hondenbelasting 1931 be treffende 129 honden tot een bedrag van f 239 Bij het voorstel tot wijziging van het con- tracht met de N.V. PZEM inzake stroomleve- ring ten behoeve der straatverlichting te Strco dorpe werd door den secretaris een toelichting gegeven, waaruit bleek, dat het de bedoeling is, het z.g normaalcontract ook voor Stroodorpe in te voeren. Practisch zal deze wijziging, aldus spr., weinig verandering brengen. Uit de discussies, hierover bleek, dat het voor stel nogal eenig wantrouwen ontmoette. Wet houder Kalle wenschte nader omschreven te zien wat voor rekening van de PZEM zou zijn. Ik veronderstel, zegt spr o.a., dat zij er voor deel bij zullen hebben, anders zouden ze er niet zoo happig op zijn We kennen de PZEM onder hand zoo'n beetje'. Ten slotte werden B. en W. gemachtigd te handelen, zooals hun na nauwkeurig onderzoek het beste zou blijken te zijn. Z.h.st. werd daarna tot wijziging van het ta rief van het G.E.B. besloten. Blijkens de door den secretaris gegeven toelichting zou het ta rief va'n April t.m. September van 35ct. op 30 ct. worden gebracht en het wintertaiief (Oct. t.m.. Maart) van 48 ct op 44 ct Een en ander beteekent bij eenzelfde verbruik een mindere opbrengst van f 700. Het is echte* gebleken, dat bij tariefverlaging het verbruik toeneemt Zoodoende hoopt men het verlies te compen- seeren. Z. h. st. werden de geldende strafverordenin gen, welke volgens art 208 der gemeentewet aarlijks opnieuw moeten worden vastgesteld, geldig verklaard. Tot de leden der Commissie tot; Wering van Schoolverzuim werden benoemd de heeren Eggermont, Pluym, O. van Waes, A. Kindt en R Heyman, zulkt nadat erop gewezen was, dat het in de bedoeling lag de samenstelling der Commissie meer in overeenstemming te brengen met de wet door hierin meer ouders van schoolgaande kinderen in te benoemen. Het verzoek van de PZEM om ontheffing van het bepaalde bij art. 44 sub d van het Motor- en Rijwielreglement voor wat betreft het berijden van de wegen liggende binnen de bebouwde kom dezer gemeente, geen Rijks- of Provinciale wegen zijnde, werd ingewilligd met de bepaling, dat, als er iets gebeurt, zulks voor rekening is van de PZEM. Besloten werd dan bij het stadhuis een nieu we W.C. te bouwen. De kosten hiervan (inclu sief een verandering aan het kolenhek zullen f 300 a f 400 bedragen. Naar aanleiding van het voorstel tot het stichten van een lokaal voor noodslachtingen ontspon zich een langdurige discussie. Allereerst gaf de voorzitter een toelichting. Spr. wees erop dat kortgeleden een proces verbaal was opgemaakt wegens uitponden. Tot dusverre is daar steeds vergunning voor ver leend doch de slagersbond is daartegen opge komen. Na September zal het uitponden in elk geval verboden zijn. Nader zal worden gein- formeerd, aan welke eischen het locaal zal moeten voldoen. Het zal bestemd zijn voor uit slachten en noodslachtingen, niet voor slagers Desgevraagd verklaarde de voorzitter, dat hij van meening was, dat een en ander ten hoogste f 1500 zou kunnen kosten. Een begrooting was echter nog niet gemaakt. Ook was nog niet be kend, waar het gebouw zou komen te staan. De heer Daelman adviseerde, dat men zich in verbinding zou stellen met den N.C.B. De heer de Beleir wilde een maximum be drag genoemd zien. De voorzitter merkte op, dat zulks moeilijk was, aangezien dat van den inspecteur af hangt. Wethouder Kalle verklaarde, zich niet met den opzet te kunnen vereenigen Men moet n*et voorop stellen, dat het gebouw zichzelf zal moe ten bedruipen en de kosten niet op de gebrui kers verhalen. Dat is niet de manier om de menschen te helpen, die in moeilijke omstan digheden verkeeren. Des noods kan er dan be ter van gemeentewege iets worden bijgelegd. Wethouder de Beleir wijst erop, dat met een tarief van f 2 het gebouw bij lange na zichzeli niet zal bedruipen. Spr. acht het niet in he -* belang van de gemeente, het gebouw kosteloos ter beschikking te stellen. De voorzitter merkt op, dat die kwestie be ter sprake komt als de desbetreffende veror dening zal worden vastgesteld. Z. h st besluit de Raad dan, B. en \V. to machtigen de noodige stappen tot het bouwen van het bewuste locaal te doen. Het voorstel tot afkoop van het plantrech - van den Canisvlietpolder in het bebouwde ge deelte van de Molenverkorting, gaf eveneens tot uitvoerige besprekingen aanleiding. De secretaris gaf een toelichting, waarui - bleek, dat het ging om ongeveer 14 boomen. die hinderlijk zullen worden voor het electrisch net en voor de bewoners. De polder vraagt f 10 per boom. Wethouder Kalle verklaarde zich tegen het voorstel tot afkoop. De gemeente heeft jaren lang duizenden guldens uitgegeven voor weg verbetering, rioleering etc, ten prof ij te van de polders. Spr. noemt het inhalig van den pol der thans f 10 te vragen temeer waar eigen lijk tegen de wet gehandeld is door het plan ten der boomen zonder vergunning te vragen aan de gemeente. Wethouder de Beleir betoogt daartegenover, dat het juist de gemeente is geweest, die gepro fiteerd heeft van den polder. Sedert 1873 is do weg door den polder keurig onderhouden. Dc polder heeft veel meer gedaan voor de ge meente, dan de gemeente voor den polder, zoo besluit spr. Wethouder Kalle bestrijdt de zienswijze van wethouder de Beleir. Spr. merkt o.a op dat dc polder niet eens kan bewijzen, van v-ien zij het eigendomsrecht van den weg gekregen heeft. Voorts zegt spr., dat, als des tijds gemeentebe stuur en polderbestuur niet in dezelfde hand geweest waren, de weg in kom niet aan den polder gekomen zou zijn. In stemming gebracht, wordt het voorstel met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Tegen stem den de heeren Janssens, de Jonghe. Guineau en Kalle. Na een korte bespreking werd daarna beslo ten, aan de woning van den Rijksveldwachter de noodig gebleken verbeteringen aan te bren gen. De huur zal worden gebracht van f 120 op f 150. Z. h. st. werden ten slotte de voorgestelde wijzigingen in de begrooting G.E.B. 1930, de ge meentebegrooting 1930 en de gemeentebegroo- ting 1931 aangebracht Rondvraag. 1. De heer de Jonghe zegt, dat in Stroodorpe de menschen last ondervinden van het water, dat van de straat afstroomt. Hij vraagt zulks te onderzoeken en te verbeteren. De voorzitter belooft, een en ander in B. en W. te zullen bespreken. 2. De heer de Jonghe vraagt, hoe het staat, met de werkoozen en de werkverschaffing. De 'voorzitter antwoordt, dat de werkver schaffing is afgeloopen. Spr. verklaart, dat wordt uitgezien naar werkgelegenheid. Op Stroodorpe zou de poel bij de vlasser ij kunnen

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2