f25,-of f400,-? No. 3779 Vrijdag 12 Jnni 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREK fierste Blad. ,11/ Eerlijk blpni 7e Eeuwfeest van den ff. Antonlus, uC^medenSory^ /rfmstQrddtn VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING Na. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. den beroemden volksheilige der gansche wereld. Techn. Bar. SMEDENRORGH, Postbus 394, AMSTERDAM. Girê No. 127310. 102 „Een bad-toestei thuis, „Gezondheid in Uw huis. DE ZEEUWSOHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 TelegramadresKoerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advortentiëa 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING) UIT8TEKEND QESCH <T VOOR PUBLICITEIT 13 Juni a.s zal liet 700 jaar geleden zijn, dat de H. Antonius gestorven is. Deze gebeurtenis moet volgens den wensch van Onzen H. Vader den Paus over geheel de wereld feestelijk worden herdacht. 13 Juni 1931- 13 Juni 1932 moet een jubel jaar zijn St. Antonius te eere. Op den vooravond van zijn feest wordt dit jubilé plechtig ingeluid en, het is niet meer dan passend, dat ook in de Katholieke i ers een woord aan dezen grooten heiligen wordt ge wijd. St. Antonius! Voor de meesten is hij geen onbekenden. De meesten hebben zijn naam al hooren noemen, toen zij nog op den schoot van hun moeder zaten*, de meesten hebben reeds als kind hun handjes opgeheven tot zijn beel tenis en hem de inwilliging van nun wenschen gevraagd. In Portugal werd hij geboren uit diep gods dienstige ouders, die van ouder op kind de wa penen hadden opgenomen ter verdediging van het,katholiek geloof tegen den Mohamedanen, De ijver voor het geloof zat hem in het bloed. Maar met andere wapenen als zijn ouders wilde hij werken. Hij wilde priester worden. Op jeugdigen leeftijd trad hij in hij de Augus tijnen Hij was er een model kloosterling. „In sanctitate et scientia: in heiligheid en weten schap" kon hij zich wel gekozen hebben als devies. Bijzonder legde hij zich toe op de studie der H Schrift. Door schijnbaar toevallige omstandigheden werd zijn lev enin een andere richting gestuurd Toen hij jong-priester was, drongen de ge ruchten van het wondervol evangelische le ven van den H. Franciscus tot hem door Fran- ciscus trachtte zoo getrouw mogelijk het loven te volgen van Christus en de apostelen en had een nieuwe richting gegeven aan het klooster leven. Zelfheiliging en heiliging van i.ndeïén, kloosterleven en apostolaat zouden hand in hand gaan. Dat was iets voor Antonius! Daar zou zijn apostelziel zich ten volle kunnen uitleven! Hij benijdde in alle stilte die arme Franciscaan- sche bedelbroeders, die hij daar vol geestdrift had zien vertrekken "naar Marokko, den burcht den Mahommedanen. O, hoe gaarne was hij met hen meegegaan! Hij volgde hen in den geest Maar spoedig zag hij hen dood terug, bebloed en verminkt, gemarteld voor het geloof. Nu was hij niet langer te houden. „Laat ook mij daar heengaan en sterven zooais zij!" vroeg hij aan zijn oversten. Na bekomen toestemming trad hij in de orde der Franciscanen en niet lang daarna vertrok hij naar Marokko. Wat stelde hij zich niet voor van deze mis siereis! hoeveel bekeerlingen, hoeveel vervol gingen! Hij had in zijn hoofd al een heel plan uitgewerkt. Koude ontnuchtering volgde. Hij werd ziek en moest na aankomst om gezondsheidsrede- nen terugkeeren zonder ook maar een hand aan het werk te hebben geslagen. Op de terugreis kreeg hij storm, zoodat hij inplaats van in zijn vaderland in Sicillië aan kwam In Italië kende men hem niet. Bij het Ge neraal Kapittel werd hem een klein klooster tje in Romagna als woonplaats aangewezen. Niemand had ook nog maar een flauw ver moeden van de buitengewone gave van wel sprekendheid, die de H. Antonius bezat. Beschei den had hij zich op den achtergrond gehouden Maar toen hem bij gelegenheid van de priester wijding van eenige medebroeders opgedragen werd te preeken, kwam hij vor den dag in al zijn kracht. Nooit hadden ze iemand zóó hoo ren spreken Een zijner levensbeschrijvers zegt er het vol- 1 Xuis-en fiamerflctdtoedd jdfeniunus* ifcLiscü Wij zeggen niet, dat wij voor f 25, een bad-installatie leveren, die overal elders f400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. gende van: Met de vreeze Gods bezield, drukte hij aan vankelijk zijne gedachten eenvoudig uit, maar naarmate hij in de ontwikkeling van zijn onder werp voortschreed, gebruikte hij een zóó sehitte rende taal, nam hij in de uiteenzetting der mys tische waarheden een zóó hooge vlucht, dat hij zijn gehoor meesleepte en verbaasde, zoowel door zijn verrassende welsprekendheid als door zijn volmaakte liefde, waardoor men steeds zeer gesticht bleef. Nooit getuigde men luid had men een dergelijke predicatie gehoord" Hoezeer zijn preek insloeg, blijkt wel uit het feit, dat de provinciaal der Romagna den H. Franciscus onmiddellijk in kennis stelle van het gebeurde en dat de H. Vader vol vreugde moet hebben uitgeroepen: „Eindelijk hebben wij een bisschop" iemand, die om zijn begaafd heid aan het hoofd kan staan Als gewijde redenaar, missiepredikant en apologeet zou hij nu wonderen verrichten. Hij werd de groote missiepredikant van zijn tijd. Waar hij predikte, was geen kerk groot genoeg Van heinde en ver kwamen de menschen toe gesneld. Slechts enkele woorden en het was doodstil. Slechts enkele zinnen en hij had ze er onder, Tegen zijn overtuigend betoog was niets in te brengen. Hij wist de waarheden zoo aangrijpend pakkend voor te stellen dat wie niet absoluut hardnekkig was, zich gewonnen moest geven. Met volle grepen pakte hij uit de H Schrift en deelde er uit mede! "Area tes tamenti: Ark des Verbonds" noemde de paus hem, toen hij een preek van hem had gehoord, geheel geput uit de H. Schrift. Met het woord der H Schrift weerlegde hij ook ketters en on- geloovigen en dit met zulk een kracht, dat hij den bijnaam verwierf van „hamer der ketters" en schrik der ongeloovigen" Waar St Antonius optrad, daar moesten de ketters het afleggen en zag men heele scharen afgadwaalden terug keeren. Men staat er gewoonweg voor, welk een in vloed zijn woord heeft gehad en welk een berg van werk hij in zoo'n korten tijd heeft weten te verzetten. Zijn eerste predikatie in Italië nield hij in de vasten van het jaar 1222 en op 13 Juni 1231 stierf Tiij, q,og geen 36 jaar oud. In dien tijd zien we hem in Italië, zien we hem in Frank rijk, zien we hem in Sicilië. In dien tijd preekt hij voor den paus, preekt hij voor bisschoppen en priesters, spreekt hij voor geloovigen, ket ters en ongeloovigen Vandaag is hij hier, mor gen daar. En dan is hij daarenboven nog leeraar zijner medebroeders, die zich tot het priesterschap voorbereiden en tevens overste. Wat hij in zulk een kort tijdsbestek tot stand bracht zou geij noeg zijn om meerdere levens te vullen. Hij was het mirakel zijner eeuw door het werk, dat hij verrichtte en ook door zijn tallooze wonderen Meer dan aan welken heilige ook schijnt God aan hem de macht van wonderen te werken te hebben geschonken. St. Bonaven- tura, zijn heilige ordebroeder, bezong deze qp de volgende wijze: Wilt gij wonderen zien geschieden? Op Antonius voorspraak vlieden Dood, melaatschheid ketterij; Onheil, duivelen gaan voorbij, Zieken zijn gezond 4 In een enkele, stond. Storm en boeien vallen neder; Oud en jong ontvangen weder Op hun bee 't verloren goed; Is een lidmaat, hand of voet Ziek, gekwetst of teèr 't Ontvangt gezondheid weer. Wie Antonius wil vragen, Ziet gevaren, nood en plagen Vlieden als een schaduw heen; Ja verhaalt het iedereen, Gij die 't ondervondt; Spreek, o Padua's mond. Tot op den dag van heden handhaaft de H Antonius zijn reputatie als wonderdoener. Men noemt hem wel eens schertsend den advocaat voor verloren zaken. En werkelijk in hoeveel hopelooze gevallen hij uitkomst heeft gebracht is bij geen benadering aan te geven. Het ken merkende is, dat hij bij voorkeur uitkomst brengt in gewone moeilijkheden die in het dage lijksche leven voorkomen De geheele katholieke wereld bereidt zich thans voor om het 7e eeuwfeest van den groo ten H. Antonius die reeds binnen een jaar na zijn dood heilig werd verklaard, met passen den luister te vieren. Jammer dat de grootsche feestviering te Pa- logesoadeu Mededeeling dua door de troebelen in Italië niet door kan gaan. Laten wij echter een zoo grootsch mogelijke hulde brengen aan dezen grooten heiligen, die door Paus Leo 13 niet zonder reden genoemd werd „de heilige der gansche wereld". Fr. MARINUS JORNA O.F.M. De SD.A.P. heeft haar verkiezingsactie inge luid door verspreiding op ruime schaal van het .Arbeidersblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen Oost" genaamd „Omhoog". Dat is stellig haar goed recht, hetwelk wij haar niet kunnen betwisten. Wat wij echter wèl betwisten is, dat zij het recht zou hebben in dat blaadje stemming te maken vóór haar candidaten en tegen de „bur gerlijke" MET GROVEN LASTER EN INSINUA TIES. Dat is om het eens erg correct uit te druk ken hoogst ongepast. Helaas schijnt men het in socialistische pu blicaties met de begrippen „fatsoen" en „waar heid" nu eenmaal niet zoo nauw te nemen als het erom gaat stemming te maken. Lezen we immers niet bijna dagelijks in onze katholieke grootbladen hoe door couranten als „Het Volk", „de Voorwaarts" e.d. vaak met de waarheid wordt gesold en hoe deze bladen, die aan den beklagenswaardigen onontwikkelden rooden werkman het dagelfjksche geestenjke voedsel moeten brengen met 011 ge- looflijke brutaliteit de grofste laster aan hare lezers te slikken ge ven en wat nog erger is van de meest afdoende en zakelijke weerlegging geen cf on voldoende melding maken Als de hoofdorganen zoo voorgaan is 't be grijpelijk dat een „zelfbewust" courantje, dat in de Tulpstraat te Goes het levenslicht aan schouwt, volgt. We lazen daarin onder „Sas van Gent" o.a. het volgende: „Wie stelde zich te weer, waar het openbaar „onderwijs dreigde te worden opgeofferd aan „Kerkelijke willekeur". En de lezer wordt dan door den redacteur uitgenoodigd op deze, evenals op een 4-tal m- dere vragen, het refrein te herhalen: T. de Leux! Ziet, dat is nu toch wel wat al te grof, zelfs in verkiezingstijd, waarin men niet elk wo »rd op een goud schaaltje moet gaan wegen. Na de artikelen als reactie op'de bespre kingen in den Raad van de hand van den Zeereerw. heer pastoor P Doens in „De Zeeuw- sche Koerier" verschenen, mag dergelijke sehrij verij toen niet meer tot de eerlijke strijdmid delen gerekend worden, waarop wij in een vorig artikel doelden. Dat is lasteren tegen beter weten in. Wie zoo schrijven durft, huldigt klaarblijke lijk het parool van Voltaire: Lieg er maar op los, er blijft altijd wat van hangen. En een partij, die dergelijke middelen tebaat moet nemen om het „heil oan de rnensrh heid te brengen, steunt toch klaarblijkelijk niet op deugdelijke grondslagen. Men moge zich van die nuchtere waarheid goed doordringen.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1