Bij Exameos Stadsnieuws. Uit het Parlement. Onderwijs. Posterijen Landt en Deeteelr Laatste berichten. Gemengd Jlteuws. Rechtszaken. Hoc kom ik naar de stembus Suikerfabriek „Sas van Gent Uitslagen Cemsenteraadsverkiezingen. Uit het Binnenland. Burgemeester vosr den Kantonrechter. Ridder te Retranchment en J Donzë të Groede Voor de le klasse zijn ingeschreven: J P Ris- seeuw te Groede; Z Cornelis Pzn te Nieuw vliet; J Nieuwenhuise en P M Quaak te Zuidzande; J de Hullu te Retranchement; J Provoost Azn. en E Haverbeke te IJzendijke; J I Risseeuw te Schoondijke; A de Feijter te Waterlandkerkje en R J Scheele te Sluis WESTDORPE. R.-K. Radiofonds Dank zij de ijverige be moeiingen van de onlangs gevormde commis sie, bestaande uit de heeren E Baeke, Pr van Bambost, Des de Cooker, G van Haelst, G. de Hulsters, M de Hulsters, RAM Vereauteren, welke commissie was opgericht om te komen tot stichting van een R.-K. Radio Fonds, teneinde de zieken in de gelegenheid te stellen van de K R O-uitzendingen te profiteeren, is thans een bearag van f 206,85 bijeengebracht, zoodat de plannen tot uitvoering kunnen komen. Dezer dagen vergaderde de Commissie boven bedoeld met het bestuur van het Wit-Gele Kruis, in welke vergadering besloten werd, het R.K. Radicfonds als onderafdeeling in het W. G. K. op te nemen Als bestuur van dit fonds zullen optreden de heeren G van Haelst (voor zitter), M de Hulsters, (penningmeester) en RAM Vereauteren (secretaris) De commissie werd onder dankzegging voor haar hoogst loffelijken arbeid ontbonden. H. Hart-hulde. Naar wij vernemen, zal Zon dag a.s. na het Lof een bloemenhulde worden gebracht bij het H Hart-monument op het Kerkplein. Een beroep ;s gedaan op de ter plaatse be staande vereeniging om hieraan zooveel moge lijk deel te nemen. 45 jaar Priester. fSë'n 19den dezer zal het 45 jaar geleden zijn, dat de Zeereerw heer P. Mijnen, pastoor onzer parochie de H Priester wijding ontving. OVERSLAG. Kinderzegen Naar gemeld wordt, is het gezin August Poppe-d'Hcrdt alhier, dezer dagen ver blijd met de geboorte van den twintigste telg. Onder de kinderen, die allen nog in leven zijn, bevinden zich vijf tweelingen. HENGSTDIJK. iiulu in de sloot. Zaterdag vend reed door het weigeren de stuurinrichting de auto, be- siv.LJd door den teer A B uit Boschkapelle, die eentje familieleden naar Walsoorden wilde brengen alnler in een sloot. De inzittenden kwa men met enkele onbeduidende kwetsuren, een nat pak en den schrik af. De auto werd vrij ernstig beschadigd BRESKENS. Gemeenteraad In een Vrijdagmiddag gehou den vergadering van den Raad werd een voor stel Notebaert om een steunregeling in het le ven te roepen verworpen. De Z. VI Jaarbeurs De navolgende heeren heb ben zitting genomen in het Eere-Comité van de le Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs, die te Bres- kens van 2-13 Juli a.s. gehouden wordt. D H van Zuijen, burgemeester van Breskens, J A van Rompu, Lid van Ge dStaten Voorz. Kamer van van Koophandel Neuzen. P Erasmus burgemeester van Oostburg, Lid v d Prov. Sta ten, I v Melle, Lid Kamer van Koophandel In- dustrieël te Breskens. GROEDE. Gemeenteraad In de vorige week gehouden raadszitting werd besloten het door de R.-K. School gvraagde bedrag voor leermiddelen toe te staan mits de Inspecteur van het L.O. hier mede accoord gaat. CADZAND. Gemeenteraad. De raad kwam Woensdag avond jl. in voltallige vergadering bijeen, hoofd zakelijk ter vaststelling eener steunregeling voor werkloozen. Aan het verzoek van den Bond van Vereeni- gingën, werkzaam in den zin der Landarbeiders wet, om adhaesie te betuigen aan zijn adres tot de Regeering om verlaging van het renteper centage, waartegen voorschotten, ingevolge de genoemde wet worden verleend, zal voldaan worden. Op grond van art. 54 van het Motor- en Rij wielreglement wordt aan de PZEM ontheffing verleend van het bepaalde in art. 44 sub d van dat reglement, voor wat betreft het berijden door de vrachtauto's dier Maatschappij van de wegen, binnen de bebouwde kom gelegen, geen rijks- of provinciale wegen zijnde. Hoewel er momenteel in deze gemeente geen werkloozen zijn hebben B. en W. toch een steunregeling ontworpen, die zij den raad aan bieden. Nadat B. en W. de concept-regeling ge reed hadden, werd een verzoek ontvangen van den Nederl. Bond van arbeiders in het land bouw-, tuinbouw- en boschbedrijf om een steun regeling in het leven te roepen. De volgende regeling werd vastgesteld, de steun bedraagt ten hoogste f 7,80 per week, be nevens f 1 per week per gezinslid boven de twee personen tot een maximum van zes per sonen voor gehuwden en ongehuwde kostwin ners; voor kostgangers f 6 per week. Ten aanzien van reglementair nog geen recht hebbenden, dubbel-uitgetrokkenen en niet-ge- organiseerden bedraagt de steun ten noogste: voor gehuwden en ongehuwden kostwinners f 7,20 per week, benevens f 1 per week pc r ge zinslid boven de twee personen tot een maxi mum van 6 personen; voor kostgangers f 5 per week Aan den minister zal voorgesteld worden den leeftijd, waarop geen recht van uitkeering meer bestaat, te verhoogen van 60 op 65 jaar. (Midd. Crt.) Aan alle Katholieke Kiezeressen en Kiezers van Sas van Gent, die door lichamelijke gebreken of anderszins verhinderd mochten zijn, hun stem plicht zonder hulp te vervullen, wordt dringend verzocht, tijdig hier van kennis te geven aan onderstaand adres. Door het Bestuur der R.-K. Kiesvereeniging zal dan eventueel voor een vervoermiddel en de noodige assistentie worden gezorgd. Men kan zich aanmelden bij A. C. VERVERS, Vredestraat 3, Sas van Gent. R. K. Werkliedenvereeniging. Vrijdag 1.1. hield de R. K Werkliedenvereeniging een ledenver gadering in het patronaat Als de voorzitter H. van Assche om 8 uur de vergadering opent blij ken er 35 leden aanwezig te zijn. Rij heette de aanwezigen van harte welkom in !t bijzon der den spreker van dezen avond, aalmoezenier van den arbeid J v d Maden, die een belangrijke rede zou houden, getiteld nl. „Bij den 40sten verjaardag van Rerum Novarum". Waar wegens ambtelijke afwezigheid van den secretaris de no tulen komen te vervallen, krijgt aalmoezenier v d Maden aanstonds 't woord. Spreker begint er op te wijzen dat men op 't oogenblik in de organisatie een bijzondere pe riode meemaakt. De groote massa bezoekt de vergadering niet zoo gemakkelijk meer, 't welk natuurlijk een geweldig nadeel met zich mee brengt. Toch zit hierin ook wel degelijk wat goeds. De kalme rustige sfeer door een betrek kelijk klein aantal aanwezigen geschapen eigent zich bijzonder tot meer overtuigend spreken zoodat ook de aanwezigen die tot de beste van de organisatie behooren beter onder den indruk komen. Tot. het eigenlijk onderwerp van zijn rede komend, zegt spreker dat de tegen woordige Paus Pius XI „Rerum Novarum" ver klaart heeft nog steeds bijzonder actueel te zijn, nog even sterk sprekend tot de mensehen van vandaag als veertig jaar geleden Alleen een kleine aanpassing op meer nieuwere can gele genheden bleek noodzakelijk. Eerst wilde spre ker echter nog een kleine waarschuwing geven voor een eigenaardig verschijnsel. Direct na 't verschijnen van Rerum Novarum in 1890 deed 't Werkliedenverbond een vertaling van dezen omzendbrief verschijnen en deze met duizen den verspreiden. Nu echter blijkt dat verschil lende passages niet juist vertaald zijn, dat Paus Leo XIII de dingen veel scherper heeft willen zeggen dan deze door de vertaling Hjn weerge geven. Vandaar dat op 't oogenblik de centrale commissie voor ontwikkeling (voorzitter Pater Beaufort) werkt aan een zoo accuraat moge lijke vertaling èn van Rerum Novarum èn van Quadragesimo Anno. Bedoeling is deze samen in een boekje uit te geven met een oplage van 160.000 Merkwaardig zoo vervolgt spreker dat de eerste zinnen van Rerum Novarum nog vol maakt van toepassing op dezen tijd. De Paus is Uitgegaan van de eerste vraag van den cate chismus „Waartoe zijn wij op aarde" ,n om hier practisch aan te kunnen voldoen is 't noodza kelijk dat de arbeiders hun leven, ock mate rieel" zoo goed mogelijk volbrengen. Spreker vraagt zich af waarom het principieel christe lijke zoo dikwijls teloor ging. Tn een wereld van trust en kartels leeft de werkgever zoo dik wijls alsof hij den arbeider niet noodig heeft, terwijl van den ander kant de arbeider zoo dik wijls vergeet dat ook hij het kapitaal niet mis sen kan. Wil men Rerum Novarum en Quadra gesimo anno begrijpen, dan moet men de waar heden allereerst zien als komende van God zelf Rerum Novarum heeft gewaarschuwd tegen een stelling die sprak van afschaffing van orivaat bezit. Vast staat dat van dat princiep 't socialisme al meer en meer is afgeweken en het hoe lan ger hoe meer naar de katholieke opvatting over helt. Komende tot de bespreking van 't socia lisme trekt spreker een vergelijking tusschen hun werkwijze en de onze, de aanwezigen aan sporend 't geen van hen wat werken betreft te leeren valt over te nemen, Komend tot een besluit zegt spreker dat 't lezen van ..Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" ons moet bijbrengen dat wij te strijden cn te vechten hebben, niet zoozeer om uitbreiding van leden tal, maar om de menschen bij te brengen 't daadwerkelijk beleven van den inhoud der beide encyclieken. E endankbaar applaus beloond den spreker na deze interessante lezing. Na het be antwoorden van verschillende vragen sloot de voorzitter na een bijzonder dankwoord aan aalmoezenier v. d. Maden, de vergadering N?ar hei Eucfi C iagres ie (tijxscl In een ver- pac'fring van leden \an den Bond van het H. Hart is Zondag jl. in principe besloten per auto-rnr op Zindag 5 »11 naar Rijssel te trek ken om ncf Eucharistisch Congres aldaar bij te wonen. Fen 12-tal leden gaven zich hiervoor op. Onderwijs. Aan de R-K. Kweekschool voor onderwijzaressen te Moerdijk i.N.B.) slaagden dezer dagen voor examen Acte L O. de dames M. Geilleit en M. Kieboom, beiden alhier. Prijsvlucht. Bij de Zondag gehouden prijs- vlucht uit Breteuil gegeven door de Duivenm. „De Vrije Vlucht", gevestigd bij F. Marquinie alhier was de uitslag als volgt: Mededingende duiven 121. Los 6,38 uur. 1 J Fermont Sluiskil, 2 en 7 J v d Heijden, West- dorpe 3 M Meuleman, 4 J v Acker, 5 A Remerij 6 G Marchaut- 8 Aug Marquinie 9 L Cordon, 10 Alfr. Bockstael. De namen achter welke geen plaatsnaam zijn vermeld zijn uit Sas van Gent. NEDERLANDSCIIE ARBEIDERS IN BELGIE. Vragen van den heer Lockefeer. Het Tweede Kamerlid Lockefeer heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld Kan Zijn Excellentie de Minister meedeelen of de verspreide berichten omtrent de uit wijzing op groote schaal van Nederlandsche arbeiders, die in België werken, zonder de aldaar verlangde arbeidsvergunning, op waarheid berusten Indien deze berichten juist blijken te zijn, acht de Minister dan het oogenblik nog niet gekomen, om alleen onder beperkende bepalingen en met arbeidsvergunning bui- tenlandsche arbeiders verlof te geven in ons land te werken, ten einde daardoor de onrust op te heffen, die naar aanleiding der bnitenlandsche bekende maatregelen heerscht onder groepen Nederlandsche werklooze ar beiders Congres voor den kleuterleeftijd te Parijs. Van 27 Juli tot; 1 Augustus zal te darijs een congres gehouden worden over den kleuter leeftijd zoowel op medisch als op paëdagigisch gebied. Drie Nederlanders hebben zitting in het bui- tenlandsch eere-comité, nl. prof. dr. J. H. Gun ning Wzn., dr. R. N M. Eykel, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid en mevr. J. Riemens- Reurslag. Er heeft zich een comité van aanbeveling ge vormd van personen uit verschillende kringen, waarvan professor Gunning voorzitter is. Aan dit congres is een kleine tentoonstelling ver bonden; een Hollandsche inzending is in voor bereiding. Het geheel belooft zeer belangwekkend te wor den, voor ieder die met den kleuterleeftijd iets te maken heeft, dus b.v. voor onderwijzeressen bij het Voorbereidend Onderwijs, leidsters van kinderhuizen, ouders enz. Een gemeenschappelijke reis met bezoek aan de koloniale tentoonstelling wordt overwogen Nadere inlichtingen worden verstrekt aan het secretariaat Valeriusstraat 220 te Amster dam. Esperanto. De heer Le Mat Jr. te Ter Neuzen behaalde het Esperanto-diploma B (onderwijsbevoegd heid). Dezer dagen slaagde bij het Nederl Technicum P.B.N.A. voor het diploma adspirant waterbouwkundig opzichter de heer C. L. Rijnberg uit Ter Neuzen. Bevorderd tot kantoorbediende le klasse, de heer A. Herrebout van het post- en telegraaf kantoor te Ter Neuzen. Hoofdbestivirs- en algemeene vergadering der Z. L. M. De eerstvolgende vergadering van het H. B. der Z. L. M. zal worden gehouden op Dinsdag 14 Juli ek. te Wissenkerke, terwijl de Algemeene Vergadering op Woensdag 15 Juli wordt gehou den. Hierop zullen een tweetal onderwerpen inge leid worden. In verband met de tijdsomstandigheden zal de Kring Noord-Beveland dit jaar geen ten toonstelling organiseeren. Na de algemeene vergadering zal een eenvou dige maaltijd worden genuttigd, waarna in den namiddag een rijtoer wordt gehouden over het eiland. Chr. Landbouwschool. Dinsdagnamiddag werden aan de Chr. Land bouwschool Axel de overgangs- en eindlessen gehouden. Hierbij waren tegenwoordig de hee ren Stevens, Rijkslandbouwconsulent voor Zee land, het Bestuur der school, de Commissie van Toezicht en eenige vaders van leerlingen. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd negen leerlingen, van de derde naar de vierde klasse werden bevorderd vijf leerlin gen (Er was geen tweede klas). Aan de volgende leerlingen werd een diploma voor met vrucht gevolgd landbouwonderwijs uitgereikt: D. van Alten, Axel; W. de Feijter, Walsoorden; C. de Putter, Zaamslag: J. Ra- mondt, Sas van Gent; J de Regt, Axel en E. Wolfert, Hulst. Eén leerling was reeds geruimen tijd door ziekte verhinderd de lessen bij te wo nen. Hij zal nu in de nieuwe vierde klas plaats nemen. De nieuwe cursus begon Maandag met 10 loer lingen. HONTENISSE. Gekozen zijn de heeren:: Jos F Asselman, F Arends, Th C Vereecken, A Adriaansens, A We- sepoel, JAM Staal, P A de Klerk, P F Voet, P J Adriaansens J J Jansen en E Ivens. HULST Bij de heden gehouden stemming ter ver kiezing van den Gemeenteraad, zijn uitge bracht 1677 geldige stemmen Kiesdeeler 1434/ii. Hiervan verkregen lijst I (berrhnigingspartij) 347; lijst II (links) 304 en lijst III (Kath. Staats partij) 926 stemmen. Gekozen zijn: Op lijst I de heeren P Bauwens en M Blommaert. Op lijst II de heeren ACM Poppe, J Hooger huis. Op lijst III de heeren E Th Lockefeer J A van Lierop, C J Burm, Hon Verwilghen, J H Baert, Eug Fassaert, M C Geerts. BRESKENS. Vrijheidsbond: W Carels, L Bruinooge S Taze laar. Vrijz. democraten J W Vasseur. S.D.A.P.: P Notebaert. C de Cruyter H W Brand. Christ. Hist. Partij: W Lutein. I Cappon, L Lijk, A Monje. 8 4, PHILIPPINE. De uitslag van de jl Maandag gehouden stem ming voor de leden van den gemeenteraad is als volgt: Gekozen: F J L M Dhooge, C A Barbé R F Everaert, E H de Graeve E F A Abroscheer, W F Voerman, E A Rammeloo KOEWACHT. Bij de op 8 dezer gehouden stemming voor leden van den Gemeenteraad waren uitge bracht 888 geldig stemmen. Hiervan verkregen lijst I (Kath) 529, Hjst II 293 en lijst III 66 stemmen Gekozen zij nop lijst I de heeren A F J M Dierick, A de Waele A C de Blieek, G J V Vael en P van den Berghe. Op lijst II de heeren C J M van Dorselaer en Al. Hamerlinck. VAN BETROUWBARE ZIJDE VERNEMEN WIJ, DAT OOK DIT JAAR DE SUIKERFA BRIEK „SAS VAN GENT" AAN DE CAMPAGNE ZAL DEELNEMEN. EEN OFFICIEELE BEVESTIGING KONDEN WIJ ECHTER NOG NIET BEKOMEN. Gelukkige familie te Arnhem. Een der winnaars in de Derby, welke Woens dagmiddag te Epsom verreden is, is de familie C W Fruithof, wonende aan den Bakenbergsche weg no 122 te Arnhem. De familie was zoo ge lukkig in de loterij der Dublin Sweepstake en kele dagen geleden een prijs van 833 p. st. te winnen en haar kansen waren daarmede ver bonden aan de prestaties van het paard „Sand wich", dat aan de Derby deelnam. Het geluk bleef standvastig. Sandwich" kwam als derde aan en vrouwe Fortuna wierp daarmed? de fa milie Fruithof de kapitale som van 10.000 p.st. ruim f 120.000 in den schoot. Inqeionden Mededeellpg(6) blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Gisterenmorgen diende voor het Kantonge recht te Ter Neuzen de strafzaak tegen den Edelachtb. heer Pr. Geirnaerdt, burgemeester van St. Jansteen, wien was ten laste gelegd, dat hij „op of omstreeks 15 Juli 1930 althans in de tweede helft van het jaar 1930 uit de gemeente Bergen-op-Zoom, althans uit een andere ge meente binnen het Rijk, niet Sas van Gent zijnde, zijn werkelijke woonplaats overgebracht hebbende naar de gemeente Sas van Gent, te Sas van Gent niet uiterlijk binnen 2 weken na zijn aankomst, aldaar, zijnde op of omstreeks 15 Juli 1930, althans in de 2e helft van het jaar 1930, een verklaring heeft gedaan aan het ge meentebestuur met overlegging van een ge tuigschrift van verandering van werkelijke woonplaats, bedoeld in art. 5 van het Konink lijk Besluit van 27 Juli 1887 Stbl. 141, hebbende hij zulks althans aldaar nog niet gedaan op 1 Mei 1931". Kantonrechter Mr. F. F. J B. van de Ven. Ambtenaar v. het Openbaar Ministerie Mr. F. M Wilbrenninck j Als getuige was gedagvaard Mevr. de Wed. i C. J. Oole-de Bock, schoonzuster van den ver- dachte. j Verdachte verklaarde, desgevraagd de niet- l aangifte te erkennen. Op voorlezing der op de zaak betrekking heb bende stukken bleek door verd. geen prijs te worden gesteld. f Allereerst werd na beëedigd te zün de, *4

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2