No. 3778 Woensdag 10 Jnni 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Binnenland Uv Kindje. Zuihnltnd. Prooineienttums. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND |°- POSTREKENING Nd. 52419. F E U I LI- ET ON. De Bedelares van Saint-Sulplce X (10) Purol on Purolpoeder i i Hl' if'- DE ZEEUWSGHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING O IT8TEKEND OE80H IKT VOOR PUBLICITEIT Lichte aardbeving over ons land. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks half twee is een aardbeving geconsta teerd in Zuid Engeland, Londen en Midden- Engeland. Deze aardbeving heeft zich voortgeplant ook C over een gedeelte van het continent en is hier te lande goed merkbaar geweest. Uit verschillende plaatsen in ons land o.a. uit 's Gravenhage, Haarlem, Utrecht, Middel burg en Oostburg komen medecleelingen, dat men een aardschok had waargenomen. Een dezer berichten ging zelfs gepaard met de ver ontrustende bijzonderheid, dat de haard van dezen schok zich in Zuid Limburg zou be vinden. Dit laatste was gelukkig niet juist. Van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Insti tuut te De Bilt ontvingen we het volgende be richt: „Zondagnacht te 1,50 uur is op de instru menten van het Instituut een vrij sterke aard beving opgeteekend Aan de hand van onze be rekeningen zijn wij tot de conclusie gekomen, dat de haard va» de aardbeving zich bevindt op 400 K.M afstand in N.W.-riehting uitko mend dus op de Oost Kust van Engeland in de nabijheid van de Wash-Bay". Tot zoover dit bericht. Naar men weet ligt de Wash-Bay ten Zuiden van de rivier de Humber. De voornaamste plaatsen, welke aan deze baai liggen zijn: Kingslynn en Boston, welke in de oorlogsjaren nogal eens door Ne- derlandsche schepen werden bezocht. Te 's Gravenhage. De trillingen zijn waarshijnlijk het sterkst gevoeld in Scheveningen. Van den hoofdcommissaris van politie, den heer van 't Sant die aan de Nieuwe Parklaan woont, vernamen wij, dat hij omstreeks kwart voor twee door een schok wakker werd. Niet wetende wat er aan de hand was, maakte hij licht en op hetzelfde oogenblik voelde hij een eigenaardige trillende beweging waardoor ver schillende voorwerpen in de kamer schudden en slingerden De heer van 't Sant belde het hoofdbureau van politie op en vroeg aan de dienstdoende telefoniste of er iets bijzonders gebeurd was, een ontploffing of iets dergelijks. De juffrouw wist echter van niets. Wel vroeg zij of de heer van 't Sant wellicht die merk waardige schokken gevoeld had welke even te voren op het hoofdbureau waren waargenomen Een collega-telefoniste stond bij de theetafel en bemerkte duidelijk een schuddende bewe ging en gerinkel. Ook de Inspecteur van dienst had eigenaardige bevindingen; de deuren van de kast in zijn kamer sprongen eensklaps open en gingen klepperen. 71) Een oogenblik bleef hij vol ontzetting staan, toen wilde hij Jeanne ter hulp snellen maar op hetzelfde oogenblik hoorde hij voetstappen, die de trap opklommen, waarlangs ook hij was bo vengekomen Bliksemsnel ging hem een gedachte door het hoofd. Als men hem eens gevolgd had? Als men hem eens zocht? Als de officier der Commune dien hij bij Gilbert Rollin had bedreigd, hem eens herkend had? Als men hem eens fusil leerde? Zeker Raoul d'Areynes vreesde den dood niet maar hij wilde niet sterven op het oogenblik, dat hij den eed gestand zou doen. welken hij den stervenden Paul Rivat gezworen had. De glazen deur van een zijkamertje dat in het woonvertrek der weduwen uitkwam, stond half open. In dat zijkamertje zou hij zich kunnen ver schuilen. Een scherpe rook, die voortdurend dichter werd, vervulde het vertrek, vurige tongen lekten de muren, het huis stond in brand. De vicaris van Saint-Ambroise snelde de woon kamer door, ging in het zijkamertje trok de deur achter zich dicht en door het tu len gordijntje, dat er voor hing, zag hü een man Van verschillende zijden zijn aan het hoofd bureau telefonische kennisgevingen binnenge komen van personen, die lichte aardschokken geconstateerd hadden. Ook onze redacteur nam te zijne huize de trillingen waar. Voor r.oover bekend is van schade niets gebleken Te Haarlem Ook in Haarlem en omgeving zijn op ver schillende plaatsen aardschokken gevoeld. Een vrij groot aantal inwoners werd in zijn eersten slaap opgeschrikt De beweging der bedden was dusdanig dat men het gevoel kreeg, alsof er iemand onder verborgen zat, die aan de ledikanten schudde. Verschillende personen stapten uit bed om een onderzoek in te stellen of er soms inbrekers aanwezig waren. Van een zijde werd cns L.elfs meegedeeld, dat een lid van het vrouwelijk per soneel door een schok uit het bed gevallen zou zijn. Te Utrecht. Ook eenige bewoners van Utrecht en de naaste omgeving zijn ip den nacht van Zater dag op Zondag wakker geworden door een schok die zijn oorzaak moet vinuen in een ster ke aardbeving op de Oostkust van Engeland. Geregeld neemt het Meteorologisch Instituut te de Bilt aardschokken welke Europa treffen waar, doch dat zij in deze streken aan den lijve worden gevoéld is zoover men weet nog nim mer voorgekomen. In Zeeland. In den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer kwart voor twee zijn verschillende menschen te Middelburg in hun slaap gestoord, door een lichte aardbeving, terwijl ook uit an dere deelen der provincie Zeeland oa. uit Oost burg bericht wordt dat men ook daar de tril ling, die vrij hevig was, heeft waargenomen. Personen, die zich te Middelburg nog niet te rusten hadden begeven, hebben echter geen her innering iets bijzonders te hebben opgemerkt. (Maasbode). Ingezonden Vffeoeéeeling Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Prinses Ingrid van Zweden kwam dozer dagen per vliegtuig te Brussel aan. Prin ses Astrid verwelkomt haar. De H. Sacramentsprocessies in Frankrijk. De correspondent te Pakijs van Do Maasbode meldt: De H. Sacramentsprocessies, die 's ochtends na de Hoogmis uittrokken, hebben bijna overal in Frankrijk met den bekenden luister kunnen plaatshebben. Daar, waar ze in den namiddag uittrokken, hadden ze zeer van den regen te lijden. Te Parijs ging de belangstelling vooral naar de processie van de Madeleine, welke omgang tusschen de collonades die het kerkgebouw om sluiten plaats heeft, zoodat van de boulevards af het schoone schouwspel door een aanzien lijke menschenmassa kon worden gadegeslagen De menigte toonde zich als gewoonlijk zeer eer biedig. In de processie van de Madeleine trokken dit jaar ook eenige broederschappen van vreemcle- lingenmissies te Parijs mee, o.a. de Poolsche, de Tjechische en de Hongaarsche, de vrouwen en meisjes daarvan hadden zich in de nationale dracht gestoken. Ter „bescherming" van de koffieproductie. In overeenstemming met het plan tot be scherming van de Braziliaansche koffieproduc tie zijn thans opnieuw 4500 balen koffie in zee gestort. Binnenkort zullen nog 40.000 balen vol gen. in de kamer komen. Raoul sidderde. Hij herkende den man, al droeg deze niet meer dezelfde kleeren als toen hij hem het eerst ontmoette Het was Servais Duplat, de communard, die hem bij Gilbert Rollin bedreigd had, en dien hij toen met gevaar voor zijn eigen leven ontwapen de. Toen hij het lijk van moeder Veronica en Jeanne bebloed, bewusteloos misschien ook dood zag liggen, bleef de kinderdief verschrikt staan maar slechts een oogenblik, toen snelde hij naar de wieg waarin de tweelingen sliepen. Een zwak geschrei deed zich hooren. Servais Duplat nam de wieg op zonder er in te zien keerden zich o men liep er mee weg. De brand verspreidde zich snel Raoul d'Areynes had alles gezien wat de ge wezen kaptitein der commune deed, maar hij vermoedde niet, dat de man misdadige bedoe lingen had. Misschien woonde hij in hetzlfde huis en dan wist hij natuurlijk ook dat in de woning van Jeanne Rivat een pasgeboren kind was. De verandering van zijn kleedij bewees, dat hij geen del meer uitmaakte van de commune. Zeker ondanks den schijn van het tegendeel moesten er toch nog menschelijke gevoelens in dien man huizen, dacht Raoul, want liij hield zich overtuigd, dat Servais met gevaar voor zijn eigen leven hier gekomen was om een f.dele daad te verrichten. Hij redt het kind, zeide de abbé, maar zouden die vrouwen al dood zijn? Oudheidkundige Kring „De Vier Ambachten" te Hulst. f De Kring hefeft het plan opgevat op Donder dag 18 Juni a.s. een excursie te maken naa Zuid-Beveland en Walcheren, met als bijzonde- re attractie de verschillende oude gebouwen en l musea te Middelburg Veere Goes, en een Hij verliet het zijkamertje en ging naar Ve ronica. Toen hij d eoude vrouw, die voorover lag, cm keerde, ontdekte hij dat haar oorst geheel ver pletterd was, het bloed vloeide uit len vreese- lijke wond, geen twijfel meer, Veronica was dood. Vervolgens begaf de abbé zich naar het bed, drukte zijn oor op den mond van Jeanne en luisterde. Jeanne ademde. Zij moest dus nog leven. De rook vervulde het geheele vertrek, de vlammen knetterden, voor er een kwartier ver- loopen was zou het huis één vuurgloed zijn. Gelukkig bleef de trap nog begaanbaar daar de brand op de bovenste verdieping was uitge broken De vicaris van Saint-Ambroise haaste zich de zieke in haar dekens te wikkelen, vervolgens nam hij haar in zijn gespierde armen en baan de zich met haar doortocht te midden van rook en vlammen. Het was een moeilijk werk met dezen teeren last de donkere steile trap af te dalen Vijf minuten had de jonge priester noodig eer hij de straat bereikte, waar het :p dit oo genblik betrekkelijk kalm was. De strijd scheen zich aan den kant van het Chateau d'Eau te hebben samengetrokken. Raoul was voornemens Jeanne mee te nemen naar zijn huis, waar hij zeker was zijn trouwe dienstbode, de oude Madeleine te vinden, aan wie hij had opgedragen, het huis tijdens zijn verblijf e Versailles niet te xerlaten. hort verblijf aan het strand te Domburg en Vlissingen. Om zooveel mogelijk van het schoons der dorpen te genieten wordt de reis gemaakt in zeer confortabel ingerichte autocars die het gezelschap te Hansweert cpwachten. AXEL .Ambtenaarsbenoeming. Met ingang van 1 Ju li wordt de assistent-dienstgelelder der Belastin gen, P J. Voorbraak, verplaatst van Blitterswijk naar Axel. Konijnenfokkerij. Men meldt dat de konij nen- en pluimveefokvereeniging „Ter Verbete ring" zich heeft aangesloten bij den Raad van Beheer, gevestigd te ^giden. Hierdoor zullen dfc^keuringen een grootere waarde verkrijgen voor het publiek, omdat in 't vervolg gekeurd zal worden door gediplomeer de keurmeesters. SCHOONDIJKE. Landbouwschool. In tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten, ouders en belangstel lenden vonden Maandag jl. de eindlessen aan bovengenoemde school plaats. Bevorderd van de le naar de 2e klasse wer den G G Dellaert, Aug. Dellaert en W Quaak te IJzendijke; J J de Feijter, J I van Gilst en H. Vermue te Schoondijke; R Aernaudts én Cam Aernaudts te Sluis. Afgewezen 1 leerling Van de 2e naar de 3e klasse: P. Beun te St. Kruis; H. Cijsouw en A P de Putter te Cad- zand; P. Dekker te Retranchement-, W Diele- man en S van Hoeve te Biervliet; Joh. de Mil- liano te Waterlandkerkje; J P Quaak, J B A Risseeuw, F J van Rosevelt en J F van Rosevelt te Schoondijke. Afgewezen 1 leerling. Van de 3e naar de 4e klasse: A G Contant en A A de Zwart W.Pz. te Schoondijke; P Luteijn, D Quaak C.Mz. en J C Risseeuw te Zuidzande; D. Quaak MJz. te IJzendijke; A S van Strien te Groede; A A de Zwart Izn. te Oostburg en P J Risseeuw te Retranchement Het diploma verwierven: H J Brakman Izn. te Oostburg; H M Brakman Hzn te Schoondij ke; Z C Risseuw te Zuidzande; J J Verplanke te Biervliet; R G Barbé te Philippine; P H de Pastoor FRUYTIER te Boschkapelle die Dins dag jl. zijn zilveren Priesterjubileum vierde Op het oogeblik dat hij het brandende huis verliet, naderde een companie mariniers onder aanvoering van een kapitein. Hij herkende die officier terstond: Mijnheer Kernoël! De abbe d'Aneynes! Beide uitroepen werden bijna gelijktijdig ge slaakt door twee mannen, die verheugd waren elkaar weer te zien Het was inderdaad kapitein Edmond Ker noël, die met zijn manschappen zooeven een barricade op de communard veroverd had. Vanwaar komt gij, mijnheer de abbé en waar gaat gij heen? vroeg de zeeofficier verwonderd Ik heb deze arm vrouw uit een brandend huis gered, zij is gewond, zij sterft misschien, ant woordde de vicaris van Saint-Ambroise. Ik doe mijn eed gestand, dien ik gezworen heb aan haar man, die te Versailles onder mijn oogen en de uwe is gestorven in het hospitaal. Gij moet haar naar de ambulance laten bren gen. Waar is er een? Hier dicht bij, in de reu Servan, ik heb daar zooeven een bezetting van vijf-en-twintig man achtergelaten Mijn mariniers zullen haar er heen brengen. En de kapitein beval: Vooruit vlug, vier man aantreden. Vier mariniers kruisten hun geweren bij wij ze van draagbaar en daarop legde men de ge wonde die nog altijd bewusteloos was. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1