Goede en verkeerde ver kiezingsactie. Geen personenstrijd. RIJKSKWEEKSCHOOL voor ONDERWIJZERS en ONDERWIJZERESSEN te OOSTBURG. Weekblad „11 BINNENVAART". Kameroverzicht. Stadsnieuws. Gemengd Jlteums Proüincienteuws. Hoe kom ik naar «Ic stembus J. VAN DER WORP. a P Uit hst Binnenland. Nu de actie voor de a.s. Raadsverkiezingen is ingezet, achten wij het gewenscht -- ja tot zekere hoogte plicht in het algemeen belang te waarschuwen tegen een gevaar, dat in klei nere gemeenten nu eenmaal steeds aan elke politieke actie vastzit. Wij bedoelen het gevaar van den ppxsonen- strijd. Het behoeft wel geen betoog, dat tegen een EERLIJKEN, GEZONDEN politieken strijd geen enkel bezwaar bestaat. Karakterlops immers zou het zijn, de be ginselen, waarvan men voor de maatschappij in het algemeen en dus ook voor de gemeente heil verwacht, te verloochenen en dezelver door voering, waar het pas geeft, niet naar vermo gen te bevorderen. Niemand kan afkeuren, dat men voor zijn overtuiging opkomt, zijn beginsel met alle ge oorloofde middelen verdedigt. Integendeel! Dat dwingt bij den weidenkenden, hoogstaan den mènsch respect af. Zoo zal men het den Katholiek niet euvel kunnen duiden als hij liberalisme en socialis me, die van ZIJN standpunt uit bezien de maatschappij naar den ondergang leiden, met alle kracht bekampt en den invloed van de vertegenwoordigers dier stelsels op het Staats-, provinciaal- en gemeentebestuur zooveel in zijn vermogen is tracht te verkleinen. Evenmin als de Katholiek het den eerlijk- overtuigden liberaal of socialist kwalijk zal mo gennemen, dat zij in tegenovergestelde richting actie voeren. Die actie behoeft geenszins te leiden tot er- wij dering tusschen de aanhangers dier ver schillende beginselen. Integendeel! We kunnen ons indenken, dat ze zelfs grooter persoonlijke waardeering tot gevolg zou kunnen hebben. Voor een edel tegenstander immers heeft men oprecht respect. Overigens heeft men te bedenken, dat ae welmeenende partijganger denkt te handelen in het ALGEMEEN belang, DUS ÓÓK IN IIET WAARACHTIG BELANG VAN ZIJN TEGEN STANDER. Hij handelt dus zijn eigen begin,sel propa- geerend en dat van zijn tegenstander bestrij dend onbetwistbaar met de bedoeling, zoo wel zijn politieken vrienden als den tegenstan ders een weldaad te bewijzen. Het zou danook in allen ernst gesproken hoogst ondankbaar zijn, hem hiervan PER SOONLIJK een verwijt te maken, ook al is men van dien weldaad geenszins overtuigd, noch ge Uiend. Per saldo handelt hij uit den edelen aan drang, welke elke goede mensch in zich voelt om zijn evenmensch, die zijn broeder is, goed te doen. Zoo opgevat, zal de politieke strijd geen verwijdering brengen tusschen personen, zal hij den vrede en den goeden geest, die vooral in een kleine gemeente het leven zoozeer kan ver aangenamen, niet verstoren. Men strijde dan den strijd fair, met eer lijke middelen en vóór alles principieel En keere zich met kracht tegen hen, die hem in persoonlijke banen willen leiden. Dan kan de gemeenschap er niet anders dan wel bij varen. (Van onzen parlementairen medewerker). De geldschieterswet. Het muziekauteurs- recht. Het initiatief wetje van den Bergh ter wette lijke regeling van het geldschietersbedrijf is door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stem ining aangenomen. Een vast percentage dat als rente voor den geldschieter geoorloofd is, heeft men tenslotte toch niet in het ontwerp durven vastleggen. De omstandigheden zijn zoo ver schillend en met name zou bij kleine bedragen het pêrcentage zoo hoog moeten zijn, om de administratiekosten behoorlijk te beloonen, dat men met een percentage vast te stellen meer kwaad dan goed meende te doen, omdat men allicht het hoogste percentage als geoorloofd zou kunnen beschouwen. Zoo goed als alles is thans aan den minister met algemeenen maat regel van bestuur overgelaten. De regeering zelf hoewel in de persoon van den premier en van minister Donner aanwezig, heeft zich ever het ontwerp niet uitgelaten. Lang en breed is er vervolgens nog gedebat teerd over het wetsvoorstel tot wijziging der auteurswet, inzake het muziekauteursrecht. Practisch hebben we op het oogenblik twee bemidaelingsbureaux ten behoeve der componis ten, om hen aan hun auteursrechten te helpen: het Fransche Bureau Sacem en het Nederlana- sche bureau Buma. De bedoeling van het wets voorstel van minister Donner is aan dit Neder landsche bureau onder strenge controle een monopolistisch karakter te geven, het Fransche derhalve uit te schakelen. Al was er heftig ver zet van de liberale Kamergroep, het voorstel zal stellig met groote meerderheid worden aan genomen. Vrij algemeen werd de noodzakelijk heid van één bureau ingezien en dan viel na tuurlijk de voorrang op het Nederlandsche. V/el had men tegen dit bureau heel wat grieven tegen het Fransche trouwens ook niaar de regeeringscontrole waaronder het voortaan zou staan deed verwachten, dat men die grieven in de toekomst zou weten te voorkomen. Aan alle Katholieke Kiezeressen en Kiezers van Sas van Gent, die door lichamelijke gebreken of anderszins verhinderd mochten zijn, hun stem plicht zonder hulp te vervullen, wordt dringend verzocht, tijdig hier van kennis te geven aan onderstaand adres. Door het Bestuur der R.-K. Kiesvereeniging zal dan eventueel voor een vervoermiddel en de noodige assistentie worden gezorgd. Men kan zich aanmelden bij A. C. VERVERS, Vredestraat 3, Sas van Gent. Gevonden aan de St. Anthonykade op Don derdag jl. een zilver kinderkettinkje met 2 me dailles eraan; Terug te bekomen bij de gemeente-politie. Katholieke Jeugd-Vereeniging. Zondag 1:1 Ju ni zal alhier de plechtige aanneming geschie den van de eerste 12 K.J.V.ers. Het ligt in de bedoeling hieraan een plechtig en demonstra tief cachet te geven. Tot dit doel zijn ook ver schillende afdeelingen van elders uitgenoodigd. De regeling der plechtigheid is als volgt: 4 uur plechtig lof, waaronder aanneming der nieuwe leden en toespraak. 5 uur: optocht door de stad, waarna gelegen heid om een verfrissching te gebruiken in het patronaat. 6V2 uur feestvergadering: Opvoering Evange liespel en feestrede door den Zeereerw. heer Rector Vermolen Trap van een paard. Zaterdag jl. had de de knecht M. G. van den voerman F. v. O. al hier te Bouchaute het ongeluk een trap van zijn paard tegen den buik te krijgen. De man werd naar de R. K Verpleging te Sluiskil vervoerd 4 Gevonden voorwerpen. Gevonden oen heeren rijwiel, Vrijdag jl. op.de Westkada; een rijwielbelastingplaatje, gevonden aan de Ooststraat; een rijwielbelastingplaatje in étui, gevonden dooö de Belgische douane te Selzaete. Bloempjesverkoop. De opbrengst van den bloempjesverkoop ten bate van Herwonnen le venskracht bedroeg circa f 48 R.K. Werkliedenvereeniging. Zaterdagavond heeft d R K. Werkliedenvereeniging „St Petrus" alhier de uitvaardiging der encycliek. Rerum No varum herdacht. De Zeereerw. heer J F van der Maden, aalmoezenier van den Arbeid, hield een herdenkingsrede, waarop wij waarschijnlijk in ons volgend nummer nog nader kunnen terug komen. Uit auto gevallen. Vrijdag jl. is het 4-jarig zoontje van den heer N. alhier door het open gaan van het portier uit een auto gevallen. De kleine, die een hoofdwond opliep, werd in de RK. Verpleging te Sluiskil verbonden gen, dat binnenkort het vervoer een belangrijke wijziging zou ondergaan. Bij navraag bij de directie, bleek ons echter, dat bovenstaand bericht als zoodanig absoluut tendentieus genoemd mag worden. De kwestie der exploitatie van autobusdiensten is name lijk reeds sedert 8 a 9 jaar. bij de tramdirectie „in studie". Echter is er geen enkele aanwij zing, dat dit vraagstuk momenteel een oplos sing nabij'is. WESTDORPE. Gemeenteraad. Dinsdag a.s. des namiddags '-71//2 uur vergadert de Raad dezer gemeente ter behandeling van de volgende agenda: 1 Ingekomen stukken. 2 Aanbieding rekening Burgerlijk Armbestuur 1930. 3 Vaststelling kohier rioolbelasting 1931. 4 Vaststelling kohier hondenbelasting 1931. 5 Voorstel tot wijziging van het contract met de N.V. P.Z.E.M. inzake stroomlevering ten be hoeve der straatverlichting te Stroodorpe. 6 Voorstel tot wijziging tarief G.E.B. 7 Vaststelling verordening art. 208 der ge meentewet. 8 Benoeming leden Commissie tót wering van schoolverzuim. 9 Verzoek N.V. P.Z.E.M. om ontheffing van het bepaalde bij art. 44 sub d van het Motor en Rijwielreglement voor wat betreft het be rijden van de wegen liggende binnen de be bouwde kom dezer gemeente, geen Rijks- of Provinciale wegen zijnde. 10 Voorstel tot verbouw bijbouw gemeente huis. 11 Voorstel tot stichten lokaal voor noodslach tingen. 12 Voorstel tot afkoop van planïenrecho van den Canisvlietpolder in het bebouwd gedeelte van de Molenverkorting. 13 Herstel woning Rijksveldwachter. 14 Wijziging begrooting G.E.B. 1930 15 Wijziging gemeente-begrooting 1930. 16 Wijziging gemeente-begrooting 1931. TER NEUZEN. Kruisbessenveiling Op de Zaterdagvoormid dag door de Coop. Vruchtenveiling „Zeeuwsch- Vlaanderen gehouden kruisbessenveiling waren aangevoerd 7000 kg. De prijs bedroeg f 6.70 per 100 kg. CLINGE. Eerste H. Mis. Dinsdag a.s. zal de WelEerw Heer A Hermans zijn eerste H. Mis opdragen in de parochiekerk alhier. GROENENDIJK. Eerste H. Mis. Dinsdag a.s. zal de WedEerw Heer R van der Heijden zijn plechtige eerste H. Mis opdragen in de parochiekerk, alhier. STOPPELDIJK. Samenvoeging gemeenten. In de «Jhier eehou den vergadering der Commissie, uit ingezete nen, bedoeld in art. 158 der gemeentewet, wer den tal van bezwaren tegen samenvoeging d^r gemeenten Stoppeldijk, Hengstdijk, Ossenisse en Boschkapelle naar voren gebracht. Bij de ten slotte gehouden rondvraag ont hielden zich van stemming de heeren P. Mang- nus, Weegenhausen en de Rijk, de laatste wijl z.i. het voorstel van Ged. Staten niet gemoti veerd is. Tegen vereeniging verklaarden zich de heeren: P. Vereecken-Boogaert, P. D. A. Vereecken en J. Mangnus, terwijl de heer de Cock zich uit sprak vóór de vereeniging. Gemeenteraad. In de gehouden gemeente raadszitting werd ten aanzien van de voorge- selde samenvoeging der gemeenten Stoppeldijk Boschkapelle, Hengstdijk en Ossenisse besloten, aan Ged. Staten te rapporteeren: le dat Ged. Staten geen motiveeringen heb ben aangehaald om de financieele voord eelen aan te toonen; 2e de waterleidingkwestie,, waaromtrent in het wetsontwerp eene bepaling zou moeten wor den opgenomen, of wel eerst ontbinding dier wa terleiding-maatschappij 3e dat eerst eene beslissing door den raad kan worden genomen indien alle gegevens ter be schikking staan. Ten aanzien van de werkloosheid werd be sloten tot den Minister een schrijven te rich ten, waarin wordt voorgesteld, een regeling te treffen, waarbij de boeren er eenige arbeiders- werkloozen tewerk stellen tegen 1 1 per dag- en de gemeente en het rijk dan elk 50 cent toeslag per dag zouden geven. IJZENDIJKE. Decoratie. De heer A van Waes, landbouwer alhier, is door den koning van Bclgié begiftigd met de landbouwersdecoratie 2e klasse. Een inbrckersplan dat niet ten uitvoer werd gebracht Dezer dagen bleef de deur van den landbou wer Van Regteren in de Buitennieuwstraat te Kampen gesloten, meldt het „Hbld". Toen de- poli tie de deur had open gebroken vond zij den- boer midden in een plas bloed op den grond* liggen. Van Regteren, die al geruimen tijd al leen woonde stond bekend als een zonderling en buitengewoon schriel man. In tegenwoordig heid van familieleden ging de politie over^tot opening van een oud brandkastje dat half .door den vloer gezakt in den hoek van net vertrek stond. Achtereenvolgens kwamen te voorschijn bundeltjes bankpapier, zakjes specie, pakjes effecten. Toen alles een beetje geschift was bleek er bijeen te zijn een bedrag van bijna f 25000 aan contanten, terwijl de aanwezige ef fecten geschat werden op een f 70.000 Het feit, dat er bij van Regteren wel wat. te halen was bleek echter niet onbekend te zijn bij verschillende leden van het inbrekersgilde. De vorige week werden toch, naar aanleiding van een onbeduidend inbraakje te Kampen, aan gehouden een Duitscher, een Oostenrijker en een Kamper voddenkoopman. De Duitscher be kende het inbraakje en toen hij toch eenmaal aan het bekennen was, vertelde hij ook, dat het in het voornemen van het drietal had gelegen Van Regteren „koud" te maken om den spaar pot die men daar wist te zitten Op het laatst waren zij echter voor het plan teruggeschrok ken. Het naderhand ingestelde onderzoek wees uit. dat van Regteren een natuurlijken dood was gestorven. Advartontiën. AANGIFTE VAN LEERLINGEN voor den nieuwen cursus kan geschieden bij den Directeur der School vóór 1 JULI a.s. Candidaten voor klasse I moeten op 1 Augustus a.s. minstens VEERTIEN jaar zijn, candidaten voor klasse II minstens VIJFTIEN. Het toelatingsexamen zal worden afgenomen in de eerste helft van Juli. 42 Inlichtingen geeft de Directeur der School Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij. Tendentieuze berichtgeving. Het Dagbl, v. N. Br. en Z. bevatte dezer dagen het volgende bericht: „Naar wij vernemen worden door de Z- VI. Tramweg-Mij. thans plannen bestu- l deerd tot exploitatie van autobussen voor personenvervoer langs de lijnen van het v tramwegnet. Het voornemen zou bestaan j de tramdiensten nog meer in te krimpen, terwijl in de plaats van deze diensten auto bussen zouden worden ingelegd" Dit bericht moet wel den indruk hebben ge wekt, dat de tramdirectie met nieuwe plannen rondloopt, die de verwachting zouden wetti- Het officieel orgaan van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart te Amsterdam. Dit weekblad beslaat de geheele Binnen- en Rijnvaart van ons land en komt bovendien op de kantoren van alle groote scheepvaart maatschappijen. Het heeft tot zijn lezers ie. Alle bij het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart aangesloten binnenscheepvaartorganisaties. 2e. De leden van de Nederlandsche Vereeniging van Gezag voerders bij de Binnenvaart. 3e. Directies der Binnen- en Rijnvaartreederijen en der groote scheepvaartmaatschappijen 4e. Directies van alle sch^psw°rvrn in den lande. 5e. Scheepsagenten, scheepsmakelaars, motoren- en machine fabrikanten, scheepsbevrachters, assuradeurskantoren, haven kantoren, honderden particuliere schippers enz. enz. Abonnementen en advertenties worden aangenomen door den Boekhandel DE ZEEUWSCHE KOERIER*, Sas van Gent. Abonnementsprijs f 1,25 per 3 maanden. Ook losse nummers verkrijgbaar 10 cent. 50

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3