f25,-of f400,-? No. 3776 Vrijdag 5 Juni 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Kameroverzicht. Buitenl. Overzicht PRIMA ZUIVERE KRISTAL STIJFSEL POSTREKENING Ho. 52419. De Volkenbond tegen dee handel in blanke slavinnen. „Een bad-toestel thuis, „Gezondheid in liw huis. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Teebn. Bar. SHEDENBORQH, Postbus 394, AM8TERDAM. Giro No. I273I0. 102 Ingezonden Mededeeling (24) DE ZEEUWS KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager «zER8KK°R0.NQRA^HT,Qi VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND ■>- IT8TEKEND QE80HIKT VOOR PUBLIOITEIT De conventie van 1921 wordt gewij zigd. Hoe de meisjeshandel in zijn werk gaat. Onmenschelijke prac- tijken. Genève, (K.W.P.) Dezer dagen hield de Volkenbonds-commis- sie, welke volgens de statuten van den Volken bond den internationalen meisjeshandel moet bestudeeren en de bestrijding er van moet be vorderen, haar jaarvergadering te Genève. De ze vergadering heeft weer eens de aandacht gevestigd op het probleem dat ondanks de con ventie van Parijs van 1910 en ondanks die van Genève van 1921 nog lang niet opgelost is, zoo- als het eenige jaren geleden beëindigde onder zoek van den Volkenbond bewezen heeft. (Als voortzetting op dit onderzoek bestudeert op het oogenblik een Volkenbonds-commissie den meis jeshandel in Azië) Verschillende handelswegen. De Volkenbondsdeskundigen hebben verschil lende handelswegen der handelaars in blanke slavinnen vastgesteld. De voornaamste leidt van Europa naar Zuid- en Midden-Amerika Te Montevideo is bijna de helft van alle ingeschre ven prostituee's uit het buitenland te Buenos- Aires zelfs drie vierde en te Rio de Janeiro 80 procent. De handelaars moeten voortdurend tusschen de continenten op en neer reizen. Van een hun ner is bekend, dat hij de reis jaarlijks 6 maal maakt. d.w.z. dat hij 36 van de 52 weken op reis is Elk schip, dat van Europa naar Zuid-Amsrika vaart, neemt haar schatting minstens twee of drie vrouwen of meisjes onder zijn passa giers mee, benevens hen, die voor haar onder houd zorgen en die in de meest verschillende vormen optreden: als impressario, als vriend, als bloedverwant, zelfs als echtgenoot. Te Buenos-Aares bestaat een ontspannings- lokaal, waar zich geregeld 100 a 200 vrouwen bevinden, die voor de prostitutie bestemd zijn. Zij worden gewoonweg als koopwaar beschouwd en men noemt het lokaal in de demi-monde de „markt" Een andere handelsweg begint in Oost-Euro pa, loopt over Midden- en West-, .resp. Zuid-Eu ropa naar de Middellandsche Zeehavens van de Italiaansche en Fransche kust, van waaruit men scheep gaat naar Egypte. Soms beweegt de handel zich ook in de richting van Noord- Afrika, ongeveer van Polen over Roemenië naar Konstantinopel of Griekenland, en van daar uit dan verscheping naar Alexandrie. Er is vastgesteld dat een bepaalde handelaar regelmatig elk jaar zeven vrouwen naar Egypte gevoerd had. Eenzelfde handel bestaat ook tusschen Egyp te en Bombay. Dit €eit staat vast, ofschoon het Aziatisch onderzoek waarover wij boven spra ken, nog niet is afeeloopen. Wat is meisjeshandel? Nu zal men vragen: Is het over het alge meen mogelijk dat er thans nog in dezen om vang meisjeshandel bestaat? Wat verstaat men eigenlijk onder meisjeshandel? Zeker zijn gewelddadige ontvoeringen naar verhouding zeldzaam ofschoon ze hier en daar kunnen voorkomen. In het algemeen verstaat men echter onder meisjeshandel: den verkoop of de uitwisselihg van een vrouw ten bate der prostitutie met haar toestemming of - wat dik wijls gebeurt onder andere voorwendsels. Ongetwijfeld zijn er vele meisjes, die zich door de agenten der handelaars een aanlokkelijk leven in het buitenland laten afschilderen en die dan ook bereid zijn, zelfs de zonde op den koop toe te nemen, als ze slechts gemakkelijk, zonder werk en in de grootste luxe, zooals men het haar heeft voorgesteld, kunnen leven. De ontgoocheling, zelfs ten opzichte van de „luxe" laat zich hierbij niet lang wachten. Tal rijker zijn echter de gevallen waarin de agen ten eerst als rijke nietsdoeners optreden, de „vrienden" van een meisje worden, hun slacht offer overhalen met hen naar hun vaderland te reizen, waar dan regelmatig blijkt, dat zij hun vermogen verloren hebben en Jat ze ae vrouw Wij zeggen niet, dat wij voor f 25, een bad-installatie leveren, die overal elders f400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f 25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. moe Óen vragen hen door oneerlijke verdienste te ondersteunen. Of e enzoogenaamde theater-directeur enga geert in Europa danseressen voor een variété in een Zuid-Amerikaansche hoofdstad cn bij de aankomst ontpopt zich dit variété als een publiek huis. In veel gevallen zegt zoo'n im pressario of theaterdirecteur de meisjes een be trekkelijk hooge gage toe, welke ook stipt tot het eerste verval van het contract wordt be taald. Loopt dan het contract ten einde dan wordt plotseling het nieuwe salaris met de helft cf zelfs met drievierde verminderd en den meis jes wordt dan te verstaan gegeven dat zij datge ne, v/at ze buitendien nog voor hun levenson derhoud noodig hebben evenals leder ander zul len moeten verdienen, waartoe in het betreffen de lokaal of theater „gelegenheid" bestaat Het is duidelijk dat de ongelukkige slachtof fers aldus spoedig op het pad geraken v/aar de agenten ze hebben willen. De sociale oorzaken. De laagste en gemeenste manier is evenwel de ontvoering van een jong onschuldig meisje, terwijl een huwelijk in het vooruitzicht wordt gesteld, of de agent zelfs regelrecht, meestal kerkelijk met haar trouwt. Ontelbare derge lijke gevallenzijn voorgekomen. De agenten kiezen meestal meisjes uit de z.g. lagere standen, dikwijls jeugdige Oost-Jodinnen uit het Ghetto in welks omgeving men geen bij zondere wereldkennis en levensarvaring aan treft. Zij treden daar als „vrijer" op en trou wen met hun slachtoffer hetzij met een val- sche pas, hetzij alleen in kerkelijke verbintenis, of wanneer het Jodinnen betreft, volgens het ii\ het Oosten verspreide gebruik /an uitwisseling van geschenken. Ze nemen de vrouw mee naar hun vaderland, brengen ze ofwel terstond in een bordeel of overreden ze, wanneer hun de ongelukkige niet naief en hulpeloos voor komt voor hen een oneerbaar beroep op te vatten, daar ze plotseling „verarmd" zijn. En hier stuiten we op een der voornaamste redenen, waarom de agenten zoo dikwijls suc ces hebben bij onwetende of dikwijls ook licht zinnige meisjes: de sociale oorzaak. Te weinig uitbetaling van vrouwen in alle mogelijke beroepen legt den grondslag voor den meisjeshandel. Daarom is er ook pas werkelijk hulp te ver hopen, wanneer juist in de vrouwelijke beroe pen in vele landen de sociale toestanden ver anderen. De ontworpen uitbreiding der bestaande con venties waar thans de Volkenbondscommissie mee bezig is omvat in hoofdzaak twee voorstel len: de afschaffing van den leeftijdsgrens, voor de te beschermen meisjes (tot nu toe waren slechts de minderjarigen van staatsbsch&r.ming verzekerd) en het strafbaar stellen der soute neurs. Deze voorstellen gaan in ieder geval in de goede rfchting, want hun grondgedachten, dat meisjeshandel, hetzij met minderjarigen hetzij met volwassenen, altijd slecht en verwerpelijk is en dus ook altijd strafbaar moet zijn, en dat de souteneur de eigenlijke schuldige is, zijn in alle opzichten waar. Laten we hqpen dat men tot een scherpere omschrijving van beide punten in de conventie van 1921 geraakt. (Van onzen parlementairen medewerker) Het geldschietersbedrijf. Na haar Pinkster-reces heeft de Kamer een aanvang gemaakt met een initiatief-voorstel van mr. v. d. Bergh, betreffende de wettelijke regeling van het geldschietersbedrijf. Bedoe ling is natuurlijk het tegengaan van den woe ker. In wezen dus een alleszins sumpathiek voor stel. Maar het vastleggen van die bedoeling in een wet is niet zoo gemakkelijk. Wat moet wor den verstaan onder woeker? Als iemand een gulden leent en hij betaalt een cent per week rente, dan maakt dat 50 percent uit. Maar met die cent wordt stellig de administratie van <:en geldschieter niet beloond. Toch voelt men zich geneigd bij een rente van*50 percent, van woe ker te spreken. Mr. v d. Bergh had aanvankelijk een maximale rente van 12 percent, welke dan geoorloofd zou zijn, in de wet willen vastleggen, maar hij is daarvan teruggekomen Hif wil thans de rentebepalingen overlaten aan een ulge- meenen maatregel van bestuur, waarin de Kroon, met behulp van een commissie van bij stand, volgens vaste tabellen rente-maxima zal vaststellen Hfet werd algemeen toegejuicht, dat het maxi mum rentebedrag van 12 percent uit het initia tief-voorstel gelicht werd, maar met het bedrag om een algemeenen maatregel aan bestuur over te laten, plaatst men den betrokken minister voor de moeilijkheden, die de wetgever blijk baar niet aandurft Terecht werd den heer v d Bergh dan ook gevraagd hoe hij zich voorstelt dat zulk een algemeenen maatregel van bestuur er uit zou moeten zien Eenige zichtlijnen zul len toch in de wet dienen te worden vastgelegd En dan dient men er ook rekening mee te houden, dat men het geldleenen niet al te moei iijk moet maken, wil men niet, dat allerhande onsoliede ondernemingen den kop opsteken Het conflict tusschen het Vaticaan en de Ita liaansche regeering Men onderhandelt over een vergelijk De Belgische regeeringscrisis Arbeidsduur en loonen in de steenkolenmijnen Duitsch-Engelsche besprekingen Ten aanzien van de oprichting van Katho lieke jeugdvereenigingen in Italië zijn tusschen het Vaticaan en de facistische regeering moei lijkheden ontstaan, welke zulk een rcherp ka rakter aannamen, dat een oogenblik ernstig voor verbreking der betrekkingen werd gevreesd De opvoeding der jeugd is zulk een teere en zulk een gewichtige kwestie, dat de kerk die niet uit handen mag geven Het facisme echter duldt daarin geen inmenging en een heftige strijd was ontbrand; de Katholieke organisa ties werden ontbonden, haar gebouwen geslo ten, en zelfs werd de exterritorialiteit der pau selijke kanselarij geschonden, welke aan huis zoeking onderworpen werd. Zoover was het ge komen, en de verhouding was tot het uiterste gespannen, toen blijkbaar Mussolini zelf in greep. Onderhandelingen zijn thans met het Vaticaan aangeknoopt en intusschen zijn alle perspolemieken over de aanhangige kwestie ver boden. De hoop op een bevredigend vergelijk hoeft dus nog niet te worden opgegeven. s Op het oogenblik, dat we dit schrijven is de Belgische regeeringscrisis nog steeds niet opge lost. De kloof tusschen de standpunten der Ka tholieke Vlamingen en de liberalen over de taal kwestie schijnt niet overbrugbaar. Gedacht wordt op het oogenblik nog aan een regeering welke de taalkwestie tot de algemeene verkie zingen van 1933 zou laten rusten, of aan een uitsluitend Katholieke regeering, of aan een kabinet van Cauwelaert, die tot ontbinding van de Kamer zou overgaan! Elk dier oplossingen zou echter de moeilijkheden slechüs verschui ven, en waar de Vlamingen steeds dringerder hun recht opeischen, slechts vergrooten. 000 De Internationale arbeids-conferentle te Ge neve heeft den arbeidsduur in de steenkolen mijnen op 7uur vastgesteld. Per jaar zullen 60 overuren geoorloofd zijn, mits het openoaar gezag tevoren de arbeiders- en werkgevers-or ganisaties hierover heeft geraadpleegd. Dit over werk zal moeten worden betaald met ten min ste 25 percent meer dan het normale loon. De Duitsche rijkskanselier en de Dultsche minister van Buitenlandsche Zaken hebben zich naar Engeland begeven, waar ze de gast zullen zijn van den Engelschen minister-presi dent. Natuurlijk worden op dat bezoek heel wat commentaren geleverd, maar in hoofdzaak zullen de besprekingen wel loopen over den 1 moeilijken toestand van Duitschiands financiën

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1