Wetenswaardig Allerlei. Ik zeg maar: De Zeeuwsche Koerier Journalistiek 956e Staatsloterij Gemengd Jtteuws. Er gaat niets boven een Een Vulpen voor Ov leven. Onbreekbaar. 25 jaar garantie op de pen. De Parker is bet nensje van de zalm. Verkrijgbaar in den Boekhandel Belangrijke gebeurtenis in de Katholieke courantenwereld. A dvortontiën. SAS VAN GENT. llit het Binnenland. Uit het Buitenland. prijsaanbiedingen voor lOOO M3 Vestingbrik gelegen in die gemeent^. n»!«i linn; in»* «■■■ii V naert en de schim van van Speijk, door Dr. P. H. Ritter Jr. 7 Wet en geweld, door K. Heer oma, met antwoord van E. Bes.se 3 Ontwa pening of veiligheid uit Dietschen gezichthoek, door Dr. iur. H P Schaap 9 Eenwording in het Vereenigingswezen, door J. A W. Swane 10 Een onjuistheid van minister de Broqueville door Mr. A. Loosjes 11 Distels, door J. van Scherpenzeel 12 Boekbespreking 13 Diet- sche Bond. Jaarverslag over 1930 14 Uit boek en blad 15 Het vijf-jarig bestaan der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche vereeniging en Autotocht naar den Dietschen Landdag. „De Maasbode" koopt „De Tijd" aan. In verschillende couranten komt het bericht voor, dat het dagblad „De Tijd", per 1 Juli a.s. door De Maasbode wordt overgenomen. Aan het personeel van „De Tijd" is tegen 1 Juli a.s. ontslag aangezegd met toekenning van 3, 4 of 6 maanden salaris. Crisis en Pers. Dezer dagen kondigde het te Hulst verschij nende Katholieke dagblad Zelandia aan, dat het zich in verband met de ongunstige tijds omstandigheden genoodzaakt ziet, ten vervol ge zijn uitgaaf in te krimpen en slechts twee maal per week te gaan verschijnen. Deze wij ziging is terstond in werking getreden. Tevens berichtte de directie dat zij naast deze uitgaaf een nieuw politiek weekblad zou gaan uitgeven, getiteld „Het Land van Hulst". Van laatstgenoemd weekblad heeft inmiddels het eerste nummer het licht gezien. Het bevat uitsluitend een natuurgetrouwe overdruk van artikelen, berichten etc. in de laatste twee r;um mers van „Zelandia" verschenen. Ook de idver- tentierubriek is vrijwel eensluidend met die van „Zelandia" Vijfde Klasse Zevende Lij sc. Trekking van 28 Mei. f 5000 No 14257 f 1000 No 559, 6063, 16449. f 400 No 5641, 5869, 10864 f 200 No 3259, 3733, 6587, 11484, 12894, 15828, 16478, 16818. f 100 No 589, 7653, 8258, 12171, 12249, 13172, 14236, 15197, 15708, 17090, 17343. 20820 Vijfde Klasse Achtste Lijst. Trekking van 29 Mei. f 1000 No 594 3039 3869 4726 16643 20468 f 400 No 19936 f 200 No 10687 14201 15691 16551 f 100 No 935 2025 2424 4578 5111 5520 5920 6813 8055 8557 9412 10572 11820 16147 16502 17224 17779 Een vooruitstrevend middenstander leest DE MAASBODE. Exploitatie van graanhalmen. De Amerikaaiische industrie heeft zich nu ook van de graanhalmen meester gemaakt. In den laatsten tijd worden hier isoleerplaten en dergelijke materialen vervaardigd. De halmen worden in kleine stukjes gesneden, met water gekookt en tenslotte met kleine hoeveelheden hars en aluin vermengd. De zoo toebereide massa kan dan in den gewenschten vorm gebracht worden. Vrouwenhandel? Te Almelo is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring overgebracht het echtpaar L., waarvan de man Nederlander cn de vrouw Duitsche van geboorte is. Beiden worden ervan verdacht, door middel van een door hen opge richt bemiddelingsbureau voor Duitsche dienst boden, zich te hebben schuldig gemaakt aan handel in meisjes. Er arriveerden in Almelo ge regeld Duitsche meisjes, die als dienstbode in verschillende betrekkingen werden geplaatst. Zoolang dit geschiedde bij te goeder naam cn faam bekend staande families, bestond hier tegen geen bezwaar, doch er rezen vermoedens dat er ook Duitsche meisjes geplaatst werden in verdachte huizen buiten Almelo. DOLLE STIER OP HOL. Het woedende dier neergeschoten. Woensdagmiddag is in het slachthuis te Ven lo een stier losgebroken. In dolle woede rende het dier door de straten. Het publiek vluchtte in winkels en portieken. Eenige melkwagens en fruitkarretjes moesten het ontgelden cn werden door het woedende dier omvergeworpen en ver trapt. In de etalagegangen der firma Vroom Dreesmann liep het dier zich aanvankelijk vast doch bemerkend, dat het achervolgd werd, keer de het zich tegen zijn belagers. Politie en marechaussées die opgeroepen '.va- ren, verschenen spoedig. Aan het spoorwegviaduct werd de -stier neer geschoten en ter plaatse geslacht. Het verkeer, dat op dit punt zeer druk is, liep ev envast, doch de politie wist spoedig hierin weer orde te scheppen. De eigenaar van den stier, de slagerA, te Ven lo, verklaarde alle, door het dier aangerichte schade te zullen vergoeden. Door den bliksem getroffen Te Buinen is de bliksem geslagen in de boerderij van den heer J. Hulshof. Het per ceel werd een prooi der vlammen. Het vuur sloeg over op de naastbij gelegen boerderij, be woond door het gezin van J. Timmerman. Ook deze boerderij brandde totaal af. Vier kalveren, ruim 20 varkens en eenige kippen zijn in de schuur omgekomen.. Van de beide inboedels kon niets worden ge red. Verzekering dekt de schade. Tijdens zwaar onweder is te Erin (gem. Hëes) de bliksem geslagen in de boerderij van den heer H. Oldenbeuving. De boerderij stond in lichtlaaie en werd met den geheelen inboedel een prooi der vlammen. Drie kalveren, een paar varkens en een groot aantal kippen zijn in de vlammen omgekomen. Het verbrande was verzekerd. Doordat de lichtleidingen werden vernielden ook het telefoonnet zwaar werd beschadigd, was het dorp van electrischen stroom en tele foon-communicatie verstoken. De kapitale boerderij van A. Mulder Jwz. te Hoogezand, is door den bliksem getroffen en afgebrand. Alle landbouwgereedschappen en veel hooi en stroo gingen verloren. Verzeke ring dekt de schade. Te Steenwijkerwold is een groote boerderij, bewoond door de gezinnen K. en S. door den bliksem getroffen en ondanks krachtig rptre- den Van de brandweer in vlammen opgegaan. Vee en inboedel konden worden gered. Verze kering dekt de schade. Te Epse bij Deventer werd de boerderij van G. W. Noordkamp, mede bewoond door de wed. Schoonewille door den bliksem getroffen en brandde totaal af. De levende have en eenig meubilair werden gered. Een kat kwam in de vlammen om. De schade wordt slechts gedeeltelijk door ver zekering gedekt. Te Harfsen sloeg de bliksem in de pas ge bouwde boerderij van J. Bleumink, welke ge heel afbrandde. Verzekering dekt de schade. De kat als helpster bij het smokkelen Sydney (K W P) De smokkelaars van opium in Australië pas sen aller lei trucs toe om het zeer gewilde arti kel in te voeren zonder dat de douane daarvan iets merkten. Dezer dagen kwam een Chinees van boord van een schip hier ter stede, die met een zak op den rug heel voorzichtig door de ccn trole schreed. Op de vraag van een der douane beambten, wat er in den zak zat-, antwoordde hij„Een kat". De douanebeamte wilde dat niet gelooven en maakte de zak open. Inderdaad sprong er een groote zwarte kat uit, die weer naar het schip terugliep, achervolgd door de luid vloekenden Chinees. Oogenscliijnlijk duur de het erg lang voordat de Chinees de kat weer gevangen had, doch later verscheen hij weer met den zak op den rug. „Wilt u mijn zwarte kat nog eens zien?" vroeg hij aan de beambten. „Natuurlijk", antwoordde deze en maakte den zak open. Nu zat er echter geen kat meer in, maar opium. Woningtoestanden op 't platteland in Frankrijk Parijs (KWP) De woningstoestanden op het Fransche plat teland zijn in één woord allertreurigst dit geldt vooral voor Normandië, Bretagne en de omgeving van Aveyron en La Nayenne. In Bretagne zijn de dorpen gewoonlijk slechts gevormd door 5 of 6 hofsteden, die eng tegen elkaar aangebouwd liggen. Het woonhuis be staat slechts uit een kamer, met een klein ven ster; vlak daar aangrenzend zijn de. stallen. Soms wordt zelfs de woonkamer, tevens voor de dieren gebruikt. Daar de boerenfami lies in deze omgeving over het algemeen zeer kinderrijk zijn, laten de hygiënische toestanden in deze huisvesting zeer veel te wenschen ever. Wordt een familielid getroffen door ren be smettelijke ziekte, dan kan men er bijna zeker van zijn, dat ook een ander familielid door de ziekte wordt besmet. Daarbij komt dat de boe ren onverzettelijk gebruik blijven maken van de ouderwetsche afgesloten bedden, waardoor gedurende den nacht de toevloed van frissche lucht volkomen is afgesloten. Door de slechte woningtoestanden nemen zoowel het sterfte cijfer en de vlucht van het platteland naar de stad toe. Op deze wijze is het begrijpelijk, dat jonge vrouwen, die reeds op een groote boerderij werk zaam zijn geweest en dus iets van de groote in stadslucht geroken hebben er bij haar mannen geregeld op aandringen hun onvriendelijken vader-hof te verlaten. Krantenlezende kinderen. Bellijn (K.W.P.) In Berlijn is een enquete ingesteld onder de kinderen der scholen, om te onderzoeken of deze kranten lezen. Van 435 scholieren lazen er 3 in het geheel geen krant; 274 iazen regelmatig en 150 af en toe een krant. Onder de meisjes van Volksscholen kreeg men het volgend resultaat. Van 476 leerlingen lazen er 9 geen, 214 regelmatig en 253 af en toe een dagblad. Het meest geliefd waren bij de jongens de rubrieken „sport" en „techniek" en bij de rneis jes „ongelukken" en „Gemengd Nieuws". Een glazen huisje. De architect Pierre Chareau hoeft te Parijs zijn eerste geheel glazen woonhuis voltooid. Het glas is gedeeltelijk ondoorzichtig, maar laat dan niettemin -toch de zonnestralen door, zoodat de huizen, die vrij zijn gebouwd en door een tuin omgeven den geheelen dag door van de zon profiteeren. Het bij deze constructie gebruikte glas is z.g. „translucent-glas", dat onbreekbaar is en vol gens den architect sterker dan steen of bak steen. Dergelijke glazen huizen voorzien in alle eischen aan moderne hygiëne. Door blauwz,uurgas vergiftigd. Bij de Darwendale Tobacco Company, op veertig mijl afstand van Salisbury in Rhodesia, zijn drie Engelsche employé's en twee inlan ders vergiftigd bij de behandeling van tabak. De tabak wordt in enkele pakhuizen gedesin fecteerd door middel van cyaangas, waarbij al tijd de noodige voorzorgsmaatregelen getrof fen worden. Wat het ongeluk veroorzaakt kan hebben, is niet bekend. Er bevonden zich vijf Engelsche employé's en twee inlanders bij elkaar, toen 't doodende gas ontsnapt is. Alle zeven personen werden bewusteloos ge vonden. De drie Engelschen en twee inlanders ble ken, toen medische hulp ter plaatse kwam, reeds te zijn overleden, terwijl de twee overige Engelschen nog in leven waren. In levensgevaarlijken toestand zijn zij in een hospitaal opgenomen. Moderne manier van reizen. Southampton (K.W.P.) De dochter van den bekenden automobiel koning Durant heeft zich te New York cp de „Hamburg" ingescheept voor een reis naar Eu ropa. Op het dek had zij haar particulier vlieg tuig ingeladen en haar vliegenier en meca- niciën bevonden zich eveneens aan boord. De zer dagen kwam zij te Southampton aan, zij vloog met haar „luchtcoupe" naar Londen en vervolgens naar Parijs. Binnenkort zal zij star ten voor een rondvlucht langs de Middelland- sche Zee. Duitsch planter door wilden overvallen en gedood. De „Times" meldt uit Canberra, dat een Duitsch planter op Nieuw Guinea, aan den bo venloop van de Wettutrivier met een twaalftal inlandsche bedienden, dooi wilden is overvallen en gedood. Vijf van zijn bedienden slaagden er in te ontkomen. Het lijk van den Duitscher Is door de wilden verminkt en met verf besmeurd. Het wordt als talisman gebruikt. 4* Trein door tornado uit de rails 'gelicht. Een trein, welke zich op acht mijlen ten Zuid-Oosten van Fargo bevond werd door een tornado overvallen. De trein werd geheel van de rails gelicht, waarbij^de twaalf wagons waaruit hij bestónd, omvielen. Slechts de locomotief en de tender bleven overeind. Een der passagiers werd gedood, terwijl ver scheidene werden gewond. De lijkverbranding. Praag (K.W.P.) Op hét grondgebied der republiek Tsjechó- Slowakije zijn op het oogenblik 9 crematoria. Het grootste aantal lijkverbrandingen 17.027 geschiedde in Praag. Dan komen het erema- torum te Reichenberg met 6115, Pardubitz met 2823, Brux met 2152, Ostrau met 1639, Pilsen met 1192, Nimberg met 619, Budweis met 461 en Brunn met 283. Het waren 2328 katholieken, 1218 personen zonder godsdienst, 678 aanhangers der Tsjecho Slowaaksche kerk, 370 protestanten en 116 Is raëlieten, die zich lieten cremeeren. De Schinderhannes van Buchara. t Buchara (K.W.P.) De rooverhoofdman Ibrahim Beg, die wijd over de grenzen van Buchara berucht was, is thans een vluchteling, die zich in de bergéh van Russisch Turkestan schuil houdt. Zijn ben de die uit 2000 volgelingen bestond is verstrooid en hun aanvoerder zelf loopt sik oogenblik gé vaar door zijn achtervolgers gevangen genomen, te worden. Tien jaren geleden voerde hij een verbit terde guerilla-oorlog in de bergen, hij plunder-* de kameelen-karavanen en ontvoerde de koop lieden om een hoog losgeld te bekomen. Steeds weigerde hij echter arme lieden aan te valien. Hij strekte zijn strooptochten uit tot op het Afghaansche grondgebied. Door de vervolging ,die de roods Russische troepen tegen dezen Schinderhannes van Bu-: chara instelden, werd hem het leven onmoge lijk gemaakt. Hij nam de vlucht naar de bergen waar hij tenslotte wel zal worden gevondep. -L. Bij Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GBNT, kunnen vanhf heden tot g 'Juni e.k., 2 uur nani., worden ingezonden Prijsopgaven per iooo Kgr. afpame ter plaatse binnen 2 maanden. Betaling vóór de inlading. 21 Opening der inschrijvingsbiljettett in het openbaar op 9 Juni 1931 namiddags 2 uur op het Gemeentehuis. Sas van Gent, 30 Mei 1931. L. W. G. HOEFNAGELS, Burgemeester. F. P. J. STUBBÉ, Secretaris. Parker H Iflfl»' 0*l'Si/ iiiinii ■*■11' «■■■■■li f Duofold

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3