8uilenland Stadsnieuws. Provineienteuws. Kerknieuws. Uil ome Oost. Jtandelsberiehlen Sport en Spel. Boeken Sijdschr. driftige peroratie, waarin hij aanspoort onder den vlag te blijven strijden tot de volledige overwinning zal zijn behaald. (geestdriftig applaus). Groet aan de vlag. Hierna werd door een twee-stemmig kinder koor onder begeleiding van de R. K. harmonie uit Selzaete op keurige wijze een „Groet aan de Vlag" vertolkt, hetwelk, olijkens het harte lijk applaus zeer veel waardeering vond. Rede van de Wattijne. Alsnu sprak de heer van de Wattijne namens den gouverneur van Oost-Vlaander en, die door verblijf buitenlands niet aanwezig kon zijn. Ook deze spreker bracht hulde aan minister Heyman. Hij wees er voorts op dat de toekomst van het groote gezin ten nauwste samenhangt met de toekomst van de natie en bracht ten slotte een eere-saluut aan de Belgische en vooral aan de Vlaamsche moeders, die, aldus spr., voor het vervullen van haar moederplich ten niet terugschrikken. Rede Z.Exc. Minister Heyman. Onder applaus trad dan ZJExc. H. Heyman, Minister van Arbeid, Nijverheid en Sociale Voor zorg voor de microfoon. in een hooggestemde toespraak bracht spr. allereerst warmen lof aan den Bond van Groote 'gezinnen voor alles, wat deze ten behoeve van het kroostrijk gezin heeft gedaan en ook voor de schitterende betooging, waarvan spr. thans getuige mocht zijn. In het leven, aldus spr., zijn er geen schooner bloemen dan kinderen. Na den oorlog was er geen ernstiger vraagstuk dan dat van het herstel der familie. Het verval was diep en men beschouwde het hebben van veel kinderen meer als een schande dan als een eer. En daarom, aldus spr., zal het de on vergankelijke eer blijven van den Bond van kroostrijke gezinnen, dat hij heeft geijverd om de zedelijke grieven te helpen opruimen, die zich rondom het gezin hadden opgestapeld. Dank zij die schitterende actie neemt men thans weer eerbiedig den hoed af voor vaders en moeders van groote gezinnen, heeft men eerbied en achting voor de vrouw met een talrijk kroost, beschouwt men den vader van vele kinderen niet langer als een oeul en de moeder als een slavin, doch ziet men daarin menschen, die men met eerbied dient te begroeten. Spr. wijst dan op de plicht, die de bestuurslichamen ten aanzien van het groo te gezin te vervullen hebben. Hij memoreert voorts de maatregelen, die door het landsbe stuur en van particuliere zijde de laatste jaren zijn genomen, maatregelen waarvan 2.200.000 werknemers reeds profiteeren, waartoe 400.000 patroons bijdragen en waardoor jaarlijks 450 millioen wordt uitgegeven, dat alles om den kinderzegen eerbiedig te erkennen. Spr. wijst er nadrukkelijk op, dat die steun niet te be schouwen is als een soort premie op het kin dertal doch ten doel heeft de ouders van groote gezinnen instaat te stellen hun kinderen iets meer te geven dan tot dusverre. Na nog met enkele woorden het euvel der krotwonin gen te hebben gesignaleerd, bracht Z.Exc. nog maals hulde voor hetgeen tot stand is gebracht en spoorde alle bestuurders aan, hun medewer king aan den Bond te verleenen. Spr. eindigde zijn treffende toespraak met de enthousiaste ontboezeming, dat Vlaanderen het land is van kunsten en wetenschappen doch meer dan dat ook het land der kroostrijke gezinnen, dat in zijn talrijke kinderen de onoverwinnelijke kracht voor zijn grootheid en toekomst vinden zal. (daverend applaus). Hiermede was de feestyergadering geëindigd. Tot besluit van den indrukwekkenaen feestdag werden door de verschillende muziekgezel schappen concerten gegeven op de markt, die door een talrijk publiek werden bijgewoond. Een eere-saluut is hier stellig op zijn plaats aan allen, die een zoo indrukwekkende en in "dezen tijd zoo veelzeggende manifestatie mo gelijk maakten, in het bijzonder aan den heer A. v. Overwalle den onvervaarden en cnver- moeibaren voorvechter der belangen van het groote gezin, die in den voorbereiding van de zen luisterijken dag het leeuwenaandeel heeft gehad. Ook Nederland kan met dit welgeslaagde Congres zijn nut doen. Communistische excessen te Berlijn Vrijdagavond is het soc. dem. rijksdaglid Reissnach, door communisten overvallen en door een schot in het hoofd vrij zwaar gewond Hij is naar het ziekenhuis overgebracht Op 'n ander punt der stad hebben commu nisten een lid van de Stahlhelm doodgescho ten. Hier en daar vielen communisten de politie aan, die van haar wapens moest gebruik ma ken, waarbij tien personen werden gekwetst. Er hadden vijftien arrestaties plaats. Reddingsboei van de „Titanic" aan land gespoeld. Een reddingsboei van het passagiersschip „Titanic", dat 15 April 1912 schipbreuk leed, is in de baal van Gravesend, in den Staat New- York, op^ het land geworpen. De boei was vrijwel vergaan en verkleurd, doch de naam „Titanic" was (na negentien Jaar) nog leesbaar. Hittegolf te New-York. pê warmste van de laatste dagen bereikte Donderdag te New-York een hoogtepunt van 85 graden, een record-temperatuur voor de maand Mei, die slechts wordt geslagen door de eenmaal in Mei 1860 bereikte temperatuur, die een graad hooger was. Een protest van 35.000 Katholieke vrouwen Naar „El Mati" uit Madrid verneemt, heeft dezer dagen een deputatie van katholieke da mes aan Alcala Zamora een schrijven cveman digd, dat is onderteekend door 35.000 katho lieke vrouwen uit Madrid, en waarin met kracht wordt geprotesteerd tegen de treurige voorvallen van 11 Mei jl., zij verzoeken den pre sident der regeering, den kardinaal van Toledo en de bisschoppen van Victoria en Malaga toe te staan, wederom naar Spanje terug te kee- ren. 1 De bomaanslag op Mussolini. Voor het bijzonder gerechtshof tot bescher ming van den staat te Rome is het proces ge voerd tegen den anarchist Miehele Shirru, die een bomaanslag tegen Mussolini had voorbe reid en bij zijn in Februari jl. plaats gehad hebbende arrestatie, drie politiebeambten met revolverschoten had gewond. Schirru, die reeds bij zijn eerste verhoor be kend had, wist voor het gerecht weinig nieuws te vertellen. De procureur-generaal eischte de doodstraf en het hof wees na korte beraad slaging vonnis overeenkomstig den eisch. Schirru hoorde het vonnis onbewogen aan. Het publiek bracht een ovatie aan het facisme. Een nader telegram uit Rome meldt dat Schirru reeds op de binnenplaats van het fort Barschi bij Rome is gefussilleerd. Ernstig conflict tusschen Italië en het Vaticaan Naar gemeld wordt, werden alle kringen der Katholieke actie door de politie onderzocht en gesloten. De zending van den pauselijken legaat raar Padua is ingetrokken en het Eucharistisch con gres te Rome is eveneens opgeschort. a.s. Mulo-examens te Zwolle en Maastricht. Koningschieting. Bij de Zaterdagavond ge houden schieting om den koningstitel van de schuttersvereeniging „Ons Genoegen", geves tigd bij Aug. de Roeck, alhier, mocht het den heer Ed. Renique, alhier, gelukken, iiï de 10de ronde den vogel af te mikken. Daar genv.emde schutter de koningstitel van het vorige jaar be zat, is hij twee achtereenvolgende jaren ko ning der vereeniging, wat zelden voorkomt. Wielrennen. De renners Ranschaert-Bogaert behaalden gisteren in een 2-uren koppelwed strijd op de wielerbaan te Rumbeke den .'sten prijs. Zaterdagavond behaalden zij in een 80- K.M. koppelwedstrijd op de wielerbaan te Wan dre den 3d^n prijs. Aanrijding. Hedennamiddag is een handwa gen met groenten van de firma G. alhier in de Stationsstraat door de tram aangereden De in houd van de wagen kwam op de straat terceht. Overigens liep het geval goed af. Samenvoeging van gemeenten Boschkapelle voor aansluiting. Zaterdagmorgen vergaderde de commissie in gevolge art 158 der Gemeentewet te Boschka pelle ter behandeling van de samenvoeging der gemeenten Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengst dijk en Ossenisse onder voorzitterschap van burgemeester J Truijman. n de commissie hadden zitting de heeren J Th Heijens Th Borm, E T M de Nijs, A de Bak ker, C de Feijter, Jas de Feijter en P A van Leuven. Na een uitvoerige uiteenzetting door den voor zitter verklaarde zich de Commissie eenstem» mig vóór samenvoeging der 4 gemeenten. WESTDORPE. Nummering candidatenlijsten. Bij de gehou den loting werden de ingeleverde candidaten lijsten voor den Gemeenteraad genummerd als volgt: No 1 Lijst de Beleir (boeren en middenstan ders). No. 2 Lijst de Jonghe (S.D.A.P.) No 3 Lijst Kalle (R. K. arbeiders). TER NEUZEN. Uitslag aanbesteding. De Directie der Domei nen te Middelburg heeft het opnemen van be staande en het maken van nieuwe rioleerings- werken ca. te Terneuzen opgedragen voor f 37,442 aan C Verwater te Made, met voorbij gaan van de beide laagste inschrijvers. Nieuw raadslid. Wegens de ontslagname \an den heer N A Hamëlink, als lid van den ge meenteraad, is door het hoofdstembureau be noemd verklaard de heer A J Harte. Onderwijs. Tot voorzitter van gecommitteer den van groep 26 in de 3de hoofdinspectie voor de af te nemen eind-examens der rijks-, ge meente- en bizondere kweekscholen voor onder wijzers en onderwijzeressen, is benoemd de weledelgestrenge heer H van de Weyer. inspec teur van het lager onderwijs alhier. Opzichter. Tot opzichter bij de dijkverzwa- ringswerken van den Cal. Magarethapolder is aangesteld de heer Scheele uit Breskens. Onderwijs. De dames H. en W. van Wel al hier zijn aangewezen als examinator voor de Kruisbessenveiling. Dinsdag 2 Juni worde door de coop, vruchtenveiling alhier c-en kruis bessenveiling gehouden om 9.45 uur. ërvolgens iederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Arts-examen. Aan de Universiteit te Leiden slaagde voor het arts-examen onze vroegere stadgenoot de heer Jac. van de Ree. Diploma boekhouden. De heer J. de Doelder alhier, behaalde in den schriftelijken ourcus voor Zelfontwikkeling, Bosboom Toussainstraat te Amsterdam, het diploma voor boekhouden. Onderwijs. Met ingang van 16 Juni a.s. is benoemd tot onderwijzer aan de openbare lage re school te Rossum (Geld.) de heer A. Ver- poorte, onderwijzer te Sluiskil. Zweminrichting geopend. Heden is de bad en zweminrichting opengesteld. Tot badmee ster is benoemd de heer H. Rode uit Haarlem. HULST. De Beiaard-verloting. Bij de gehouden trek king van de loterij tot stichting van een fonds ter verkrijging van een Beiaard in den Hulster schen toren, zijn de meeste hoofdprijzen ge vallen op de nummers der niet-verkoehte loten Het Beiaard-comité deelt ons mede, dat het door deze gelukkige omstandigheid in staat zal zijn voor dit fonds een belangrijke som gelds aan de gemeente af te dragen, waardoor de verwezenlijking van dit door vele Hulstenaren zoo zeer gewenschte doel een groote stap nader bij is gekomen. STOPPELDIJK. Stemming Gemeenteraad. Bij de op 29 Mei jl. gehouden stemming voor leden van den ge meenteraad alhier werden uitgebracht 688 gel dige stemmen, waarvan op lijst. 1. Kerckhaert, H C F 151 Staal W P J 51 Campen van, P F M 8 Mangnus, PL 14 Maat de, E H M 11 Cammaart, J 9 Serrarens, E Th. 9 2. Baart, P Veeken van der, P A Poorter de, J F Eijsackers, C P Booij de, A Bergen van den, A Rijck de, E Mangnus, A Eek van, P 3. Adriaansens, Th A Vereecken J C F Cock de, C Peersman, Th A Totaal 253 66 24 16 12 9 2 Totaal 129 184 15 23 10 Totaal 232 4. Maat de, P L S 74 Gekozen verklaard zijn: H C F Kerckhaert, W P J Staal, P F M van Campen, P Baart, Th A A Adriaansens, J C F Vereecken, P L S de Maat. OSSENISSE. Coöperatieve Boerenleenbank. Dezer dagen had alhier ten huizen van den heer L G Her mans, de verplichte Algemeene vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank te Ossenisse plaats. Van de 86 leden, die de bank telt, waren slechts 43, of de helft aanwezig. De rekening en balans werden goedgekeurd. Er bleek f 187410.73 te zijn ontvangen en uitge geven. Het aantal spaarbankboeekjes bedroeg 121. Medegedeeld werd, dat er bij de Centrale Bank ruim f 50.000 uitgezet is, dus dat er nog ruime voorschotten kunne verstrekt worden. De rentestandaard, voor voorschotten en in lagen wordt onveranderd vastgesteld. De heer J F Verdurmen werd als bestuurs lid herkozen. In de vacature als lid van den Raad van Toezicht wegens overlijden van den heer P Hiel werd met 29 stemmen gekozen de heer E G M de Waal. GROEDE. Onderwijs. De nieuwe katholieke school wordt thans reeds bezocht door 85 leerlingen, zoodat een derde leerkracht moet worden aangesteld. OOSTBURG. Ziekenhuis. De verbouwing van het zieken huis is gegund aan den heer M. Bakkeren te Princenhage voor de som van f 146995. Arts-examen. Aan de Universiteit te Gronin gen is bevorderd tot arts de heer R Veen te Oostburg. Wijkverpleegster. De Eerw. Zuster Albertona wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis al hier, is dezer dagen teruggeroepen naar het Moederhuis te Roosendaal. WATERLANDKERKJE. Arts-examen. Aan de Universiteit te Amster dam is voor het eerste gedeelte van het arts examen geslaagd de heer W J van der Hooft. Audiëntie. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Mf.an- dag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag der vol gende week geen audiëntie verleenen. Uit Sancta Maria). H.H. Wijdingen. Zaterdag, den 30èn Mei, heeft Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans in de kapel van het Groot Semina rie te Hoeven o.a. de volgende H.II. Wijdingen toegediend. De TONSUUR aan de eerw. heeren Ant. Die- rick van Koewacht, Hon. Fassaert van Lams- waarde, Hon. de Munck te Westdorpe. Het EXORCISTAAT en het ACOLYTHAAT aan den eerw. heer L. Verschuere van Hengst dijk. Het SUBDIACONAAT aan de eerw. heeren L. Mabesonne van Oostburg en C. Weemaes te Hulst. Het PRIESTERSCHAP aan de eerw. heeren R. van der Heijden van Clinge en Al. Hermans van Hontenisse. Brigade door kwaadwilligen aangevallen. De Regeering ontving een telegram van den Gouverneur van Atjeh en O., d.d. 23 Mei, mel dende, dat een brigade, onder luitenant Van den Heuvel, nabij Geroegoe werd aangevallen door drie kwaadwilligen, waarvan er een werd neergelegd, terwijl twee ontsnapten. Onzerzijds werd de sergeant 1ste kl. Nasarani zwaar ge wond. (Msb.) Faillissementen. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: 27 Mei. I C Scherbeyn, koopman, Zuidzande R.c. Mr Th. Portheine. Cur. Mr J Erasmus Oostburg. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 27 Mei Jac. Schipper Dzn., Wemeldinge. De Leipziger Najaars-Messe. De herfstbeurs zal in Leipzig dit jaar gehou den worden van 30 Augustus tot 3 September. Gelijktijdig met ae algemeene Messe in de bin nenstaa heeft cp het tentoonstellingsterrein van de technische groepen in 9 hallen een Mes se voor bouw-, woning- en bedrijfsbenoodigd- heden plaats, die ook tot 3 September zal duren De textielafdeeling wordt één dag vroeger ge sloten, dus op Woensdag 2 September. De openingsdatum van de in 1932 te houden Voorjaars-Messe is bepaald op 6 Maart Axel ISassche Boys 11-4. De Sassenaars hebben gisteren bewezen mo menteel over een der sterkste elftallen van Zeeuwsch-Vlaanderen te beschikken. Nadat zij op overtuigende wijze het kampioenschap hun ner afdeeling gewonnen hebben, hebben zij thans Axel met sprekende cijfers geslagen. Wan neer wij nu bedenken dat Axel in de K N V B~ competitie de 2e plaats be^et achter Terenu- zen dan mag men er zeker van zijn, dat de Boys volgend seizoen een hartig woordje zullen meespreken voor den titel. In de eerste helft waren de Sassenaars be paald in de meerderheid en wisten ?.Jj driemaal te scoren. Na de thee ging de strijd een tijdlang gelijk op zonder dat een der partijen erin slaagde den weg naar het net te vinden. Ongeveer een kwartier voor het einde wist de Sassche doel man het leder niet volkomen te bemachtigen, doch de rechtsachter trapte den bal uit het doel Hoewel deze de doellijn niet gepaseerd was kende de scheidsrechter het doelpunt toe. De Boys maakten toen door een vierde doel punt aan alle onzekerheid een einde Het ein de kwam met een 4-1 overwinning voor de Sassenaars die dan ook met den prachtigen beker huiswaarts keerden SUPPORTER. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van »DE ZEEUWSCHE KOERIER* INHOUDSOPGAVEN Moederschapszorg voor Juni bevas het vol gende De noodzakelijkheid van het geneeskundig schooltoezicht; de geestelijke ontwikkeling van- den zuigeling en het jonge kind; Het jubeltij ter eere van Maria's Goddelijk moederschap: Boekbespreking; Uit lang vervlogen tijden; Leeke preekjes. De Dietsche Gedachte van 28 Mei. Inhoud: 1 In memoriam Mr Flor Heuvelmans door Mr P. W de Koning 2 Muziek en Na tionaliteit, door Dr. M. Minnaert 3 Een moge lijke ruil in de toekomst? door L. Simons 4 Benoorden den Moerdijk en 't Rumoerig; staatje, door René de Clercq 5 Verhelderd inzicht? door Mr A. Loosjes 6 De heer Min-

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2