No. 3774 Maandag 1 Juni 1931 46ste Jaargang NIEUWS' EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Stnkloopen Vierde Provinciaal Congres van den Bond van groote gezinnen in Oost-Vlaanderen. Do Bedelares van Saint-Sulpice- PSSTBEIEHMS Ha. 52419. tEZER8K>R>iNoRfl'^HT'Q— 1 VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG., WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND ^'T8^5ERNPDuguo,?^ Een grootsche, welgeslaagde manifestatie voor het groote gezin. FEU I LLETO N. ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1 AO per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regelbij contract lager Op uitnoodiging van het „Provinciaal Komi- teit van Oost-Vlaanderen" woonden wij giste ren het vierde Provinciaal Congres bij der „Kroostrijke Gezinnen van Oost-Vlaanderen", dat te Selzaete werd gehouden en dat een schitterende propagandistische manifestatie is geworden voor het groote gezin. Het program vermeldde tevens: vaandel-inhuldiging van het gewest Selzaete. Inwijding van het Vaandel. Ten half 10 werd de dag ingezet met een plechtige heilige Mis in de parochiekerk te Selzaete, waaronder de inwijding van het kleur- en zinrijke nieuwe vaandel plaatsvond. In een gloedvolle predicatie schetste pater Oswald O.F.M. uit Gent de beteekenis van het groote gezin en prees hij het werk van den Bond, die zoo krachtig ook voor de zoo ge wichtige materieele belangen van de groote huisgezinnen opkomt. .In optocht naar het stadhuis. Na afloop van de H. Mis werd in optocht achter een 12-tal wapperende vanen van zus- ter-vereenigingen, die uit alle deelen van Bel gië waren opgekomen, naar het stadhuis ge trokken, waar in de ruime bovenzaal het Con gres zou worden gehouden onder leiding van den heer A. van Overwalle, den volijverigen voorzitter van het gewestelijk Comité .Selzaete. De aanwezigen. Aan de bestuurstafel merkten wij behalve de heer van Overwalle o.a. nog op de Zeereerw. heeren E. H. v. Kerkhove, afgevaardigde van het Bisdom en Palms, pastoor te Selzaete, als mede de heeren Graaf 't Kindt de Roodenbeke, voorzitter van het Provinciaal Comité. Mr. "Ver- geylen, voorzitter van het gewestelijk Comité Dendermonde en bestuurder van de Compen satiekas Oost-Vlaanderen, Mr. Baliet, voorzitter van het gewestelijk Comité Tongeren, Mr. We- wulf, voorzitter van de Provinciale Commissie W. F. (woningfonds) en De Pelleyn Remy uit St. Niklaas. Later kwamen nog resp. ter ver gadering generaal Lemercier, de oprichter van de Compensatiekassen en de Wereerw. pater Fallon s.J. uit Brussel. Openingswoord. Ten circa 11 uur opende de voorzitter het druk bezochte Congres met het uitspreken van een kort welkomstwoord, waarin hij o.a. den wensch naar voren bracht, dat de bijeenkomst in het teeken zou mogen staan van studie der belangrijke vraagstukken, die aan de orde zou den worden gesteld. 67) Deze vroeg: Welnu? Servais Duplat krulde zijn knevel op en ant woordde: Welnu, het is zooals tweemaal twee is vier. Die suikeroom schijnt niet veel met u op te hebben. Als dat testament naar de letter ten uitvoer gebracht wordt, dan zult gij op een goe den dag aan het hoofd staan van twaalf dui zend francs rente, en dat is een mager beestje voor iemand, die een gat in zijn hand heeft, zooals gij. Maar, antwoordde Gilbert, tot aan de meer derjarigheid of het huwelijk van mijn kind zouden wij honderd-zeventig duizend francs per jaar ontvangen hebben. Jawel, daar kan een burgerhuishouden best mee rondkomen, denk ik, maar wanneer zal die erfenis eens loskomen, hoelang zal het nog duren tot de suikeroom uitknijpt.? Ik heb u al gezegd, dat hij een '„anval van beroerte heeft gehad, die hem op den rand van het graf bracht en dat hij een tweeden aanval niet zal overleven. Maar hoeveel jaren zal die tweede aanval neg uitblijven? Dat zal geen Jaren, dat kan hoogstens een paar maanden duren. Gezinsvergoedingen en Compensatiekassen. Daarna gaf hij het woord aan den eersten i spreker, den heer Vergeylen, die verslag zou l uitbrengen over de „toepassing der veralge- i meening van gezinsvergoedingen en Ccmpen- satiekassen". In een uitstekend gedocumen teerde rede zette spr. de werking en voordeelen der Compensatiekassen en gezinsvergoedingen uiteen, eindigend met een woord van hulde aan allen die hadden meegewerkt om tot het thans bereikte resultaat te komen, in het bij zonder ook aan generaal Lemercier en pater Fallon. De Belastingkwestie. Na een dankwoord van den voorzitter, onder streept door krachtig applaus der aanwezigen, gaf de heer Ballet een belangwekkend over- zich over de ontwikkeling van het belasting wezen speciaal met betrekking tot de groote gezinnen en stelde de voordeelen en tekorten van het momenteel aanhangige desbetreffende wetsontwerp duidelijk in het licht. Een waardevolle wenk. In aansluiting aan deze rede gaf de Zeereerw heer Van Kerckhove onder luid applaus der vergadering aan het Comité in overweging, er op aan te dringen dat naast het nieuwe ont werp ook maatregelen zouden worden getrof fen, waarbij hooger belastingen zouden worden geheven van zware, vreemde bieren boven 3pCt gehalte, zulks zoowel in het belang van de con sumenten als van de binnenlandsche brouwers en van den Staat. Het Woningfonds. Hierna besprak de heer Dewulf uitvoerig het Woningfonds, waarbij hij op rake wijze de hou ding becritiseerde van den Provincieraad voor Oost-Vlaanderen. Spr. bracht voorts groote hulde o.a. aan generaal Lemercier, Senator Volkert en vooral ook aan minister Heyman voor hetgeen door deze in het belang van het groote gezin is gedaan. Rondvraag en sluiting. Bij de Rondvraag werd door een der aanwe zigen critiek uitgeoefend op het bestuur der Compensatiekassen, welke critiek echter door den voorzitter dier kassen alsmede door ver schillende andere sprekers werd geëndosseerd aan de regeering, terwijl de voorzitter van het Congres in zijn dank- en slotwoord opmerkte, dat de schuld van de geconstateerde tekorten v/el zal gezocht moeten worden bij de huidige crisis op alle gebied, waardoor ook de regee ring, die onmiskenbaar blijk heeft gegeven, krachtig te willen medewerken, wordt gehandi capt. En als ge u daar nu eens in vergist? Onmogelijk. Waarom onmogelijk? Ik heb dikwijls opge merkt, dat juist bij menschen die men zoo gaarne naar de andere werelcl zou zien ver huizen, de ziel als in 't lichaam geroest schijnt Menige suikeroom heeft zijn neef nog begraven die al bezig was schulden te maken op de erfe nis in het vooruitzicht. De erfoom van u »kan het wel in zijn hoofd krijgen nog vijf of tien jaar of misschien nog langer in het land dei- levenden te blijven en zoolang «;ij op de erfenis wacht, blijft ge wat ge nu zijt, een arme slok ker, Hetgeen ik zeg, is wel niét plezierig voor u, maar dat kan ik niet helpen, wij moeten het kind bij zijn waren naam noemen. Gij biedt mij honderd-duizend francs, maar tot onder pand toont ge mij een stukje papier, dat op het oogenblik nog niets waard is. Aan den ande ren kant waag ik wel tienmaal mijn huid, wan neer ik u den dienst bewijs, dien ge van mij vraagt, want zoo ik in handen van de Versail- lanen val, dan zullen zij mij in het gunstige geval naar het bagno zenden, maar er is veel meer kans op, dat ze mij zonder veel omslag tegen den muur zetten en ge begrijpt, als ik twaalf kogels in mijn karkas krijg, dan is van die honderd duizend francs de aardigheid hee lemaal af, of denkt ge van niet? Op het oogenblik, vooral nu ge in burger- kleeding zijt, loopt ge nog zooveel gevaar niet om door de regeeringstroepen gevat te worden en ik zal u een schuldbekentenis geven op ge zegeld papier, waarbij ik mij verbind u honderd duizend francs uit te betalen, zoodra ik in net Spr. sloot dan de zeer geslaagde bijeenkomst en noodigde de aanwezigen uit, zich te begeven naar de zaal „De Pluim" in de Fr. Wittouck- iaan, alwaar het aan een behoorlijk Congres onafscheidelijk verbonden banket zou plaats vinden. Het Banket. Een 200-tal Congressisten zat an aan het feestmaal (dat dien naam inderdaad ten volle- verdiende) aan. Tijdens den maaltijd, waaronder een zeer ge animeerde stemming heerschte, werd allereerst gesproken door den Congresvoorzitter, den heer van Overwalle, die de moeilijkheden schetste, welke men had moeten overwinnen alvorens men dezen feestdag had kunnen arrangeeren. Spr. wees o.a. op het gebrek aan medewerking, dat het vorig jaar bij den Raad bestaan had en hij bracht in dit verband zeer bijzonder dank aan allen, die hadden medegewerkt om het be oogde doel te bereiken. Spr. richtte zich dan nog in 't Fransch tot de Waalsche afdeelingen, waarop een Waalsch vertegenwoordiger uit Re mouchamps onder daverend applaus naar best vermogen een toast hield in het Vlaamsch. Graaf 't Kindt de Roodenbeke toastte daaina op een nationale eenheid, betoogend, dat de Vlamingen geen scheiding wenschen doch eer biediging van hun gevoelens. Spr. richtte woor den van hartelijken dank tot de Waalsche vrien den, die als broeders naar Vlaanderen vraren gekomen. Hij sprak den wensch uit, dat de Vlaming ook in het Walenland steeds als broe der behandeld zal mogen worden. Vervolgens sprak de heer van Iseghem nog namens de afd. West-Vlaanderen. De Optocht. Na afloop van het banket werd aan de Oost- tragel een optocht geformeerd, welke door de Congressisten, waarbij zich inmiddels ZExc. Minister Heyman had gevoegd, vanaf de mu- ziekkiosk op het Marktplein werd gadegesla gen. De stoet bestond o.a. uit zinnebeeldige kinder groepenReus, Reuzin en 12 Reuzenkinderen van Saffelaere, een praalwagen etc. Zij werd voorts opgeluisterd door verschillende muziek gezelschappen, vaandels, ledesn van den oond en vreemde afgevaardigden. Tal van doeken en schilden werden meegedragen, waarop in sympathieke woorden getuigd werd van den eerbied voor het groote gezin. Ook namen en kele groote gezinnen aan deze demonstratie deel; zij hadden bij het passeeren van de kiosk een hartelijk applaus in ontvangst te nemen. Vermelden wij ten slotte nog dat door een 7-tal paren in speciaal costuum enkele dansen wer den uitgevoerd. Een en ander werd door de duizendkoppige menigte met ^Tooto belang stelling gadegeslagen. Hulde aan de oorlogshelden. Een indrukwekkend moment was het, toen, na afloop van den optocht een vaandel- en 1 bloemenhulde werd gebracht bij het monu- ment, dat ter eere van de in den wereldoorlog genot van het vruchtgebruik ben. Een schuldbekentenis! Uw handteekening. Wat is die waard? Bovendien komt gij nog niet eeiis in het bezit van die schuldbekentenis maar uw vrouw. Zal de burgeres Rollin mis schien ook haar handteekemng onder die schuldbekentenis plaatsen. Neen, mijn vrouw weet niets en mag niets weten van hetgeen wij doen zullen. Dan moet ik er niets van hebben. Zij weet niet eens dat haar kind dood is! Och kom Bij de geboorte leefde het kind en mijn vrouw werd terstond door een hevige koorts aange tast, die naar ik hoop haar leven niet in ge vaar brengt, maar die haar tot op dit oogen blik in een toestand van volslagen bewuste loosheid doet verkeeren. Dus zeide Servais Duplat langzaam en met klemtoon op ieder woord, het zaakje moet be klonken worden tusschen ons beiden, alleen tusschen ons beiden? Ja. De ex-communard stond op en liep met groc- te stappen het vertrek heen en weer; hij had zijn hoed achterover geschoven, zijn hand draaide zenuwachtig de punten van zijn knevel op, zijn oogen waren half gesloten en een diepe rimpel in zijn voorhoofd toonde aan dat hij ernstig nadacht. Gilbert Rollin sloeg met angstigen blik en vol spanning al zijn bewegingen gade. Servais Duplat was bezig een plan te ont- i werpen. Als ik het doe, dan ben ik in het bezit van gesneuvelde Selzaetsche soldaten opi del Markt is opgericht, zulks onder het spelen van de Brabangonne. De feestvergadcring, die daarna op de Markt in de open lucht werd gehouden trok massale belangstelling. Op de muziekkiosk, van waaraf de verschillende" spre kers zich zouden doen hooren, was een micro foon aangebracht en meerdere luidsprekers zorgden ervoor, dat het gesprokene overal ver staanbaar zou zijn. t Rede Graaf 't Kint dc Roodenbeke. Eerste spreker was Graaf 't Kint de Rooden beke, voorzitter van het Provinciaal Comité, die, na gewezen te hebben op de machtspositie, welke de Nationale Bond zich reeds had weten te verwerven, dankbaar den steun der .autori teiten herdacht en daarbij speciaal memoreer de den Gouverneur der provincies en minister Heyman. In sympathieke woorden schetste spr. dan de beteekenis van het groote t gezin óók voor dén Staat, die daarin zijn groot-sten steun vindt en derhalve ook den plicht heeft zooveel mogelijk de belangen van het groove gezin te bevorderen. Spr. eindigde met oen y/oord.van warme hulde aan het Belgisch Vorstenhuis, dat hij ten voorbeeld stelde aagi .allejfegische gezinnen. (Luid .applaus). Rede A. van OvejrwaïJe. Hierna was de beurt aan dén heer Ji^van Overwalle, voorzitter van het gewesfejjjSiJ' Co mité, om de menigte, die nog sterkwas aan gegroeid en waaronder we tal van Nederlanders opmerkten, toe te spreken. Spr. ving zijn rede aan met te wijzen.op. het krachtig weerstandsvermogen, dat door het groote gezin aan de samenlevin g wordt ge schonken. Hij werkte deze gedachte aan de hand der symbolische voorstellingen v^n. de pas gewijde vlag, die inmiddels op het ppdium was gedeponeerd, op pakkende Wijze uft. De laatste jaren, aldus spr. is de tpestand voor het groote gezin reeds veel verbeterd dank zij vooral ook de medewerking van verschillende vooraanstaande figuren, waaronder Z Exc, Mi nister Heyman een eerste plaats inneemt. Toch valt er nog ontzaglijk veel voor de kroostrijke gezinnen te doen. In kloeke, krachtige taal waarschuwt spr. dan tegen het zedelijke verval, dat de vorming van groote, krachtige gezin nen belet. Hij wijst voorts op de' onverschillig heid, waarmede vélen in stad en gewest, die toch door hunne medewerking zoo ontzaglijk veel goeds zouden kunnen bewerken, nog tegen over den Bond staan en eindigt metr een geest Ingezonden Mededeelinq (4) van huid en voeten geneest men met PUROL Doos 30, Tube 80 ct. Bij Apoth, en Drogisten 1 een geheim, waarmee ik hem in mijn macht heb, mompelde hij. Die oom daarginds is vijf- en-zeventig jaar, hij zal dus zoo lang ;iiet meer leven. Ligt hij eenmaal onder de aarde, clan wordt de burgeres terstond in het bezit van haar rente gesteld. Haar man kan met haar doen wat hij wil, dat weet ik en ik kan rp mijn beurt weer met hem doen wat ?k wil, want hij zou, wanneer ik uit de school klapt?, zijn ge- h,eele kapitaal verspelen en iop den koop toe nog achter de tralies worden gezet. Hij zal mij dus wel betalen uit vrees voor een schandaal en wanneer ik hem naderhand nog eens wil laten bloeden, dan zal hij zich dat ook moeten laten welgevallen. Inderdaad de kans van slagen is zeer groot, ik waag het er op. De gedachten waren Servais Duplat bliksem snel door het hoofd gegaan, maar toch werd Gilbert ongeduldig: Komaan, zeide hij neem een besluip doen of niet. Servais Duplat ging weer zitten én zeidè: Nu Nu goed ik doe het. Hebt gij vijf vel gezegeld papier. Ja. Men weet dat de echtgenoot van Henriette zaakwaarnemer was,, hij had dus dikwijls-geze geld papier noodig en had dit -steeds* in," voor raad. V- Hij nam een kartonnen doos van een der planken langs den muur en haalde daaruit tie verlangde vijf formaatzegels te voorschijn! (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1