Transpireerende Eenige Meubilaire- Roerende Goederen, sis; Kerknieuws. Marktberichten Gemengd Jtteuws. Sport en Spel. 956e Staatsloterij Boeken Zijischr. KÖOLPLANTEM Rectificatie. Sint Norbertus-Lyceum Sint Gertrudis-Lyceum n s c h r ij v i n g Vrije opmerkingen AUvertentiön te koop Zaterdag 30 Mei 1931, Zaterdagvoormiddag 9—12 uur. ABONNEERT U OP OE ZEEUWSCHE KOERIER. Ingezonden Mededeeling (10) oksels en voeten MIDDELBURG, 28 Mei. {g' Uit het Buitenland. Vanaf heden a le soorten mooie bij EM. DOOLAEGE, Oost- kade 5, SAS VAN GENT. - Hontenisse zal, ten verzoeke va,n de ERVEN van wijlen den Heer D. VAN DEN BERG, op en verdere KIJKDAG* (Gymnasium, H.8 3. en Handels school) voor Jongens; (Gymnasinin en H. B.8.) voor meisjes te ROOSENDAAL. behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor/ Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. belang te dienen. Den heer Lammens, zoo ver volgde de voorzitter, had reeds geruimen tijd geleden te kennen gegeven, niet meer in aan merking te willen komen, maar het was voor spreker daarom een bijzondere voldoening, toen hij op den vooravond van de Kandidaat stelling, den heer Lammens toch heeft kunnen overhalen als eerste opvolger plaats te nemen; want toen waren er nog zooveel nieuwe moei lijkheden te overwinnen. In onze lijst zijn ook vertegenwoordigd de landbouw, ;ie midden stand en de arbeid zoodat wij in meer dan een v opzicht reden hebben tot tevredenneid. Alvorens nu tot behandeling der agenda over te gaan wenschte de heer Gijsel eenige woer den te zeggen. Hij dankte, als oudste der raads leden, den burgemeester voor diens werken voor deze verkiezing; hetgeen niet alleen groo- te kosten bespaard heeft, doch zooveel heeft bijgedragen tot het behoud en de versterking van den vrede in onze gemeente. Persoonlijk wilde hij hieraan nog toevoegen dat vooral de manier waarop de voorzitter zulks gedaan had bijzonderen dank waard was. Op de instem ming die de andere leden hierbij deden blij ken, sprak de voorzitter: „Ik hoop dat de hee- ren altijd zoo tevreden over mij zullen zijn". Het voorlezen der notulen werd uitgesteld. De vele ingekomen stukken werden mede door de prettige stemming waarin de raad verkeer de ook goed behandeld. De bijdrage aan de gezondheidscommissie werd goedgevonden. Toen B. en W. tot het benoemen van de commissie tot wering van schoolverzuim wilden overgaan, verklaarde de raad echter ook hier met eene enkele candidaatstelling tevreden te zijn, zoodat de oude commissie herbenoemd was. Van Ged. Staten was ingekomen de goed keuring aan de begrooting van 1931 terwijl de begrooting van 1930 eenigszihs gewijzigd werd; uit een en ander bleek dat in dat crisisjaar niet meer uitgegeven was dan het strikt noodige. Zulks werd door den raad ten zeerste gewaar deerd. Bij een der posten merkte de voorzitter nog op, zoo juist vernomen te hebben dat de Raad van State, in het geschil van 's' Graven polder met Ged. Staten, deze gemeente in het ongelijk gesteld had. Met voldoening merkte hij op dat onze raad gelukkig geen posten voor het voeren van een soortgelijk geschil op haar begrooting had geplaatst. Bij e enanderen post, merkte de heer Gijsel op, dat de nieuwe Gemeentewet van April 3931 thans ook nadrukkelijk aangaf dat bij ver vanging van een ambt, waaraan salaris ver bonden is, de minimum wedde als die aan den vervanger uit te keeren, wordt beschouwd. Hiei over was vroeger in onzen raad veel discussie geweest.. Spreker meende, dat liet beste bewijs, dat de vroegere wet onduidelijk was in dit op zicht, wel was gebleken uit het gewijzigde ar tikel waarin uitdrukkelijk gesproken wordt van de minimum wedde. Dat de heer Lammens en hij zelf dus vroeger in hun recht waren ge weest is eerst thans duidelijk gebleken. In de rondvraag werd nog gesproken om te trachten de zomervacantie der schoolkinderen te verschuiven en niet zoo#s thans van 3 5. Au gustus tot 15 September te houden, doch 14 dagen later en wel over de geheele maand Sep tember. Op voorstel van den heer Jan de Clerck werd besproken gedurende de zomermaanden, het uur van aanvang der raadszittingen zoo moge lijk te bepalen op hetzelfde uur waarop ge woonlijk het koffieuurtje eindigd. Zoodat in de geregelde levenswijze der raadsleden nie's zou veranderen. Ook hiermede ging men ac- coord. Terwijl de heer Gijsel nu, in druk gesprek met den heer Lammens, het gemeentehuis had verlaten, gingen de overige heeren over tot het teekenen van de formulieren om hun nieu we benoeming tot raadslid aan te nemen; nie mand had hiertegen bezwaar en eenigen tijd later kwam ook nog de heer Gijsel terug cm met genoegen schriftelijk te verklaren dat hij zijn benoeming aannam. CADZAND. Cadzand vooruit! Donderdagavond werd al hier een vereeniging opgericht, waaraan de naam „Gemeentebelang" werd gegeven en die zich ten doel stelt het bevorderen van al dat gene, wat dienen kan tot verhooging van den bloei der gemeente. Hoewel verscheidene punten werden ge noemd als werkprogram, werd toch unaniem als aanvankelijk voornaamste doelwit der ver eeniging beschouwd, de bevordering van het vreemdelingenverkeer door in ruimen kring be kendheid te geven: aan de aanwezigheid der duinen en het mooie strand, zoo bij uitstek ge- schikt tot baden; aan de nabijheid der Bel gische kustplaatsen en aan de verbindingen der gemeente met de omgeving. Staande de vergadering traden oen dertig tal personen als lid toe. Onder instemming van de aanwezigen ver klaarde de burgemeester, daartoe uitgenoo- digd, het eere-voorzitterschap te willen aan vaarden. Kerkbericht van Sas van Gent. Zondag 31 Mei, o m7 uur de Vroegmis \oor den heer Willy Modest Polydor Nevejan; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stof felijk welzijn der parochie. Na de H.H. Missen de reliquie van O. L. Vrouw. Om 2,30 uur Lof. Maandag 1 Juni, om 7 uur uitreiking der II. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis voor een overledene; om 8 uur gezongen jaar getijde voor den heer Paul van Oppen. Dinsdag 2 Juni, om 7 uur gezongen jaarge tijde voor madame Anna Cornelia de Roeek- Dankers; om 8 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie Puylaert-Cattoir. Woensdag 3 Juni, om 7 uur gezongen II. Mis voor mej. Malvina Vervaet; om 8 uur gezongen H. Mis voor mevrouw de Weduwe Hendrikus Wauters. Woensdagavond biechthooren van 5 tot 7 uur. Donderdag 4 Juni, H. Sacramentsdag, geen geboden feestdag, doch de diensten gelijk op Zondag, waartoe de geloovigen worden uitge- noodigd. Om 7 uur de Vroegmis voor het gees telijk en stoffelijk welzijn der parochie om 19 uur de Hoogmis voor mevroiiw Maria van Waes- van Acker en overleden familie. Na de H.H. Missen de religuie van den H. A^ysius. Om 2,30 uur Lof en daarna biechthooren tot 4 uur. Vrijdag 5 Juni, eerste Vrijdag der maand toe gewijd aan het H. Hart van Jezus; om 7 uur gezongen H. Mis voor madame Wilhelmina Re- gTna IJsebaert-van Acker; om 3 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie Doens.» Vrijdagavond om 6 uur Lof ter eere van het H. Hart. Zaterdag 6 Juni, om 7 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie Govaert; om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer August Florent Marie de Meijer en overleden ouders. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur e nom 6 uur Lof. Zondag 7 Juni, om 7 uur gezongen Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa rochie, met algemeene H Communie na de preek der leden van den Bond van het H. Hart om 10 uur de Hoogmis voor mej. Coleta Jo hanna Feijen. Door Z. H. den Paus is de Zondag na de H. Sacramentsdag bestemd voor le bevordering van de veelvuldige en dagelijksche H Commu nie onder de geloovigen. Dezen worden daarom verzocht, om dien dag tot de H Tafel te nade ren en veel te bidden, opdat hier en elders het Eucharistisch leven mogé groeien en bloeien zoowel onder de volwassenen als onder de kin deren. De maand Juni is toegewijd aan de vereering van het H Hart van Jezus; de parochianen worden verzocht om in die maand dikwijls de H Mis bij te wonen, en veelvuldig de H Com munie te ontvangen, vooral op den eersten Vrijdag der maand en op den Feestdag van het H Hart teneinde de beloofde zegeningen van Jezus H. Hart te mogen ontvangen. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer Ivo Marie van Aperealhier en mej. Maria Boer jan te Assenede, le roep Het gebed wordt verzocht voor den heer Euge nius Aloysius Petrus van den Hemel, overleden in het R.-K. Ziekenhuis te Sluiskil, sn voor den heer Willy Modest Polydor Nevejan, overleden te Willebroeck, beiden alhier begraven. P. DOENS, pastoor. In het wekelijksch Zondagsmissaal voor het bisdom Breda, „Bron van Christelijkon Geest" worden de misgebcden voor den Zondag opge nomen in de juiste volgorde, waarin de pries ter deze aan het altaar, bidt. LATEN WIJ GEVEN De mensch heeft slechts in zooverre recht op de goederen der aarde als God hem dit schenkt Het Christendom is de godsdienst van het geven. Wie niet geven wil is geen Christen. Geven is plicht. God, die alle dingen uit het niet geschapen heeft, heeft volgens zijn Wezen uitsluitend en onbeperkt eigendomsrecht over al datgene, wat Hij schiep, zoowel op de menschen als op de goederen dezer aarde, aldus „De Kandelaar" Dit eigendomsrecht van God kan door geen staatswet en geen maatschappij ooit beperkt worden. De mensch heeft slechts in zooverre recht op de goederen der aarde, als God hem dat schenkt. Als derhalve de mensch een zoogenaamd eigendomsrecht op zekere dingen bezit en wij leggen er den nadruk op tegenover het socia lisme, dat het Gods wil is, dat een zeker eigen domsrecht bestaat, zoo kan toch van den an deren kant dit eigendomsrecht voor God niets anders beteekenen dan een recht om het te beheeren en het te gebruiken overeenkomstig den wil van God. Welnu.... het is Gods wil, dat de natuur alle menschen onderhoudt en voedt.. Ieder die leeft heeft het recht om te leven. Daaruit volgt: De bezittende klasse heeft de plicht van haar overvloed zooveel weg te ge ven, dat ook de armen een menschwaardig be- staan kunnen hebben. De beruchte jitspia&k van Proudhon: „Eigendom is diefstal" is niet louter een dwaalleer, doch er zit ook ren kor reltje waarheid in. Niet alleen is hij een dief,, die aan anderen iets ontneemt of van hen wegsteelt, maar ook hij, die anderen niet geeft, wat hij aan anderen moet geven. Op liet eigendomsrecht rust volgens godde lijke -en natuurwet de zware plicht om te ge ven. De goederen dezer wereld mogen slechts gebruikt worden tot het ware welzijn en het nut der volkeren. foon-ontvangst het „non licet" van Minis ter de Geer" (slot) Plichten der gemeenten met betrekking tot de volkshuisvesting. Het nut van periodieke samenspreking tusschen hoofden van gemeentediensten. Communis tische waanzin Vereeniging van R. K. Ge meenteraadsleden te Rotterdam e.o. - Boek. bespreking Cursus in het gemeenterecht. Op de graanmarkt werd wegens geringen aanvoer geen noteering opgemaakt. Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter f0,72, kipeieren f3,90, eendeieren f4,00,, ganseieren f 10. Aangevoerd door handelaren boter f0,67 kipeieren f 3,50, eendeieren f4,00 ganseierèn Part. prijs: boter fo,8o, kipeieren f4.5°, poelje f3,50, eendeieren f4,50. Boes, 26 Mei. Ter graanmarkt werd we gens zeer geringe aanvoer geen noteering opgemaakt. Boter f0,65, eieren f3. Aan voer .V.P.Z. 33976 stuks, f3,30 per 100 stuks. De koninklijke familie van Engeland woonde voor het eerst sedert het herstel van den koning een tooneelvoorstelling bij. Br,utale juweelendiefstal. Uil Boekarest wordt gemeld: Zaterdag heeft hier een sensationeele juweelendiefstal plaats gehad. Een elegant gekleed paar trad in de middag uren een juwelicrszaak binnen in een der druk ste straten der stad en wenschte brillanten te koopen. De juwelier legde zijn klanten een cassette voor met een aantal kostbare diamanten, waar cp de dame nog een brillanten armband wenschte te zien, welke in een hoek van den winkel tentoongesteld was. Terwijl de juwelier het gevraagde haalde, maakten de bezoekers zich van de cassette meester èn renden de straat op, waar zij in het menschengewoel verdwenen. De waarde van de cassette, waarin zich 3200 brillanten bevonden, wordt op meer dan 6 mil lioen lei geschat. Alle nasporingen zijn tot nu toe vruchteloos gebléven. Men heeft hier klaarblijkelijk met een inter nationaal georganiseerde bende te doen. f Axel ISassche Boys I. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der vereeniging Axel hebben groote wadstrij den plaat, welke a.s. Zondag een aanvang ne men met den bekerwedstrijd Axel-Sassche Boys Axel heeft het in de competitie tot de 2e plaats gebracht, wat een prachtige prestatie is. De Boys hebben het kampioenschap behaald in de le klas Z. V B en zullen willen bewijzen dat er het volgend seizoen met hen rekening zal moeten gehouden worden. Beide tegenstanders hebben elkaar steeds weinig toegegeven, doch nu zij sedert een jaar niet meer tegen elkaar zijn uitgekomen is het natuurlijk moeilijk een voorspelling te wagen. Wanneer de Sassenaars echter met een spel voor den dag komen, zooals Maandag in de ie helft tegen Viissingen dan bestaat er groote kans dat de beker naar Sas verhuist. We zullen ons echter van een voorspelling- onthouden en vertrouwen dat de sterkste partij de overwinning mag behalen. Supporters wij rekenen op U om onze jongens aan te moedigen Aanvang 2 uur. SUPPORTER. Vijfde Klasse Zesde Lijst. Trekking van 27 Mei f 50000 No 14285 f 1000 No 2758 17050 18334 f 400 No 11445 12992 13937 19460 20949 f 200 No 1124 4369 5873 6623 f 100 No 3415 4633 6434 7320 7631 7950 8395 10964 12476 14556 17884 Alle Boeken en Tijdschriften* zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCIIE KOERIER ■oS.'iX A (12) V. k In de verkoopingsannonce INSPAN VERBIST, afgedrukt op de 4e pagina van het eerste blad staat vermeld: «Koopen tot en met f25 contant». Dit moet zijn tot en met f5 0. INHOUDSOPGAVEN Practische Gemeente-Politiek van 15 Mei 1931: De Hinderwet en de storing bij radio-tele- De Notaris E. B. DÜMOLLYN te des -namiddags 2 uur (N. T.) in de zaal van het Hotel »De Zwaanté Sas van Gent, in het openbaar contant geld verkoopen Salonameublement (6 stoelen, 2 fauteuils, buffet, zetel, tafel,, spiegel, enz.), piano (Klingmano), Woonkamerameublement (6 stoelen, tafel, buffet, spiegel), bronzen pendule, 2 slaapkamer ameublementen, keukengerief, lampen, vulkachels, haard, tapijten, tuinbank en wat verder zal wordCn gepresentèerd. 34 van nieuwe leerlingen van 8 tot en met 13 Juni. Schrifte lijke aanmelding eiken dag mondeling op Maandag en Donderdag van half twee tot vijf uur; op andere tijdep na aanvraag. Voor jongens Brugstraat 70A, voor meisjes Molenstraat 13 25 Internaat en Externaat.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3