PUROLt Stukge/oopen U Uit kei Parlement. Binnenland Buitenland. Stadsnieuws Onderwijs. Jtandelsberiehlen Provineienieuws. Sport en Spel. Rechtszaken. Gemengd Jlteuws. llit het Binnenland. Keerschte hét onderwerp door en door, en ook verschillende Kamerleden hadden er zich ter dege ingewerkt, zoodat men in den doolhof van bizonderheden altijd nog den rechten weg heeft weten te vinden. De heer Hellenberg Hubar heeft het, zij liet op het nippertje, met één stem meerderheid, toch klaargespeeld, om overdracht van vergun ning op één kind toe te staan. Voor verloven is thans ook een maximum vastgesteld, zij het met eenige ruime bepalin gen. Zoo is bepaald, dat als het aantal be staande verloven gelijk aan of hooger is, dan het nu vastgestelde wettelijke maximum,inde eerste tien jaar geen verdere verlaging dan 10 pCt. van di tbestaande aantal mag plaats heb ben. In een openbaar middel van vervoer, met uit zondering van autobussen, mogen wak-alco holische dranken worden gebruikt. Ten aanzien van overschrijving van vergun ningen is thans bepaald, dat een door B. en W. verleende vergunning op schriftelijk verzoek van den houder gedurende een jaar na den dag waarop de Drankwet in werking treedt, door dat college kan worden overgeschreven ten name van hem die op 1 Mei 1931 den hou der van de vergunning in de uitoefening van het vergunningsbedrijf verving en dit het be drijf zal blijven uitoefenen in de localiteit, waarin het op 1 Mei 1931 -werd uitgeoefend. Houders die het vergunningsbedrijf niet zelf uitoefenen, maar hun vergunning hebben ver pacht, moeten dus binnen een jaar zelf hun be drijf weer ter hand nemen, of hun vergunning aan den tegenwoordigen pachter verkoopen Door den heer Floris Vos was een initiatief voorstel ingediend behelzende, de akten van overdracht van landelijke eigendommen aan hen, die gedurende ten minste een jaar, aan de overdracht voorafgaande, pachter van deze eigendommen is geweest, vrij te stellen van re gistratierecht. Er bestond zooveel tegenstand niet tegen de gedachte van dit voorstel maar tegen de vast legging in een initiatief-voorstel dat de heer Vos zijn ontwerp in een motie omgoot, waar over óp 3 Juni zal worden gestemd. iBgeianëen MeiedeeHng. (9) voeten, verzacht en geneest men met W Het Kamerlid Braat en de ambtenaars salarissen. Door den heer Braat is aan den minister van Financiën de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid mede te deelen, of door hem reeds maatregelen genomen worden om de salarissen van de ambtenaren hier te lande in overeenstemmig te brengen met de algemee ne conjunctuurdaling en de daaruit voortvloei ende daling der prijzen van de levensmidde len? VQIde* Nederlandsche Katholiekendag Tot besluit van den Katholiekendag zal, zoo- als het programmaboek mededeelt, een tocht naar Heiloo en Egmond worden ondernomen Prinses Juliana vergezelt de Koningin naar Parijs. Naar wij vernemen, zal Prinses Juliana de Koningin bij haar bezoek aan de koloniale ten toonstelling te Parijs vergezellen. De Prinses heeft het voornemen een week te Parijs te ver blijven. Dit bezoek vormt den inzet voor de j aarlij ksche buitenlandsche reis waarvan de beide vorstinnen einde Juli zullen terug ko men. Het nieuwe Spanje. Volkomen vrijheid voor alle religies. De regeering keurde een decreet goed, vol gens hetwelk alle religies n Spanje worden toe gelaten en iedere uitoefening van den gods dienst zoowel in het openbaar als in het par ticuliere leven geoorloofd is. Te Constanttnopel vreest men voor het vergaan der wereld Te Constantinopel liepen de laatste dagen geruchten dat de wereld zou vergaan. Duizenden menschen hebben den nacht van Donderdag tot Vrijdag onder den olootea he mel doorgebracht. De leiders van de sterrenwacht te Constan tinopel wérden voortdurend opgebeld en lastig gevallen met de vraag of het waar was dat een verschijnsel aan den hemel den iaatsten dag zou aankondigen. In de moskeeën brandden overal kaarsen. Het nieuws uit Spanje. De republikeinsche autoriteiten te Bilbao heb ben vijf jachten en motorbooten van ex-ko ning Alfonso in beslag genomen, zy zullen waarschijnlijk in het openbaar wor den verkocht. Het Spaansche Ministerie van Financiën, heeft de offcieele cijfers gepubliceerd van de vermogens van dé verschillende leden der vroë gere Spaansche koninklijke familie. Het ver mogen van ex-koning Alfonso in geld en in papieren bedraagt ruim 500.000 Pond Sterling (f 6.250.000) terwijl het particuliere vermogen van ex-koningin Ena 47.000 pd. st. (f 587.000) bedraagt. Het totale vermogen der koninklijke prinsen en prinsessen bedraagt 240.0000 Pond Sterling (f 3.000.000) De geheel* koninklijke familie, met alle neven en nichten van den koning er bij inbegrepen, beschikt over een ka pitaal van 1.600.000 Pond Sterling f20.000.000) Motorongeluk met doodelijken afloop. Toen Maandagnamiddag de heer E A P v d H., uit Sas van Gent, die per motor huiswaarts keerde nabij de Stijf self abriek te Sas van Gent, voor een hond wilde uitwijken, kwam hij zoo onge lukkig te vallen, dat hij een schedelbreuk en een polsfractuur opliep. Per auto door dokter Puylaert uit Sas van Gent naar de R.-K. Ver pleging te Sluiskil vervoerd, is hij aldaar Maan dagnacht, zonder tot bewustzijn ie zijn geko men, overleden. De verongelukte, die 33 jaar oud en onge huwd was en eerst enkele maanden in het be zit was van een motorrijwiel, stond bekend als een zeer kalm rijder. Wielrennen. Onze renner Ranschaert be haalde Zondag in een 100 K.M. koppelwed strijd op de wielerbaan te Beijnen-Heusaij den 2den prijs. Den dag daarop volgend behaalde hij even eens in een zelfden wedstrijd op de wieler baan te Heerlen den 2den prijs. Bij beide wed strijden was zijn koppelgenoot C. Bogaert van St. Jansteen. Pleziertocht naar Vlissingen. Een deelnemer schrijft ons: Tweeden Pinksterdag maakten verschillen de ingezetenen dezer gemeente een uitstapje naar Vlissingen. Door eenige heeren was het initiatief genomen om ter gelegenheid van een voetbalmatch van de Sassche Boys te Vlis singen een bootreis te organiseeren. Een sa lonboot van de Provinciale Stoombootdienst lag des 's-morgens gemeerd in het oude ka naal voor het suikerdepot der E.N.C.S. Er heersche tegen het vertrek van de boot een gezellige drukte, en vooral het mooie, zachte weer deed de gemoederen leven, in de hoop een mooien dag op en aan het water te kun nen doorbrengen. Om 8 uur stak de boot, na eenige klinkende fluitsignalen te hebben gegeven, langzaam van wal om onder het spelen der zich aan boord bevindendje harmonie uit Selzaete met een flinken gang door het kanaal naar Sluiskil te stevenen, waar voor de brug werd ge meerd om nog een 30-tal passagiers op te ne men. De reis werd dan vervolgd tot Neuzen, waar in de grfcote Sluis de laatste reisgenoo- ten aan boord stapten, waarna door de nieu we haven de Schelde werd bereikt. Om 10.45 uur stapten te Vlissingen de ruim 300 passa giers aan wal waarbij verschillende opge wacht werden door familieleden en kennis sen. De mededeeling werd gedaan, dat de boot om 6 uur weer zou afvaren. Supporters van de voetbalclub trokken mede met hun spelers naar het clublokaal. Anderen maak ten van de gelegenheid gebruik om per rij wiel een tocht rond Walcheren te maken. Va ders en moeders trokken met hun kinderen naar het strand om daar hun dag door te brengen. Des avonds om 6 uur waren allen weer pre sent, waarna de boot de terugreis aan vaardde. Omstreeks 7,15 uur arriveerde de boot te Neuzen, waar de eerste personen weer aan wal werden gelaten. Dan ging het weer door de groote brug naar Sluiskil, waar de Sluiskille- naren werden ontscheept om dan verder naar Sas van Gent te varen, gevolgd op den weg langs het kanaal door een escorte wielrijders Om 8,45 uur was het punt van uitgang weer bereikt. Verschillende personen, die de reis hadden mede gemaakt deelden onze meen.ng, dat het een prachtige reis was geweest. Vooral de tocht van Sas naar Neuzen met het uitzicht vanaf het bovendek over het landschap aan weerszijden van het kanaal was eenig. Ook op het traject Neuzen-VUssingen heeft men volop kunnen genieten. Het heerlijke weer en het kalme Schelde- water waarin men zeehonden en bruinvisschen naar hartelust kon zien dartelen, maakte de Schelde tocht tot een waar genot. En te Vlis singen hebben vooral de kleinen volop kun nen genieten van het strandvermaak. In één woord: het was een uitstekend ge slaagde tocht, waarvoor den organisatoren alle lof toekomt en die stellig tot een herha ling prikkelt. Onweer. Tijdens een vrij hevig en zeer lang durig onweer, dat hedennacht boven onze ge meente woedde, zijn enkele zekeringen van de huisinstallatie en kabelaansluitingen stuk gesprongen, waardoor verschillende bewoners (o.a. aan de Oostkade) van licht waren verstoken Schade werd verder niet aangericht Mede als gevolg van het onweer raakte voorts een gedeelte van het electrisch net gedurende eenigen tijd span ningloos. Het eerstgenoemde euvel was hedenmorgen weer tijdig verholpen. Geslaagd. Naar wij vernemen is onze \roe- gere stadgenoot, de heer Jos. Vereauterer?. te Amsterdam geslaagd voor het verlicht examen v. ontvanger der Directe Belastingen enz. Auto te water. Hedennamiddag reed de j.uto met brood van den bakker P. Fermont alhier bij het keeren op de Prinsenkade tegenover de wielerbaan in het kanaal.* Gelukkig bleef de wagen op de palen van de beschoeiing han gen, zoodat alleen de voorwielen en een ge deelte van den radiator in het water geraak te. De chauffeur, die uit de auto sprong, kwsm in het kanaal terecht doch was spoedig weer op het droge. Hij kwam met een nat pak en den schrik vrij. De materieele schade beperkte zich, voor zoover we konden constateeren tot enkele broo den, die in het water waren gerold, zoodat dit ongeval bijzonder goed afliep. Aan de gemeente-universiteit te Amster dam is bevorderd tot arts de heer W. J. van der Hooft te Waterlandkerkje. Spoorwegmaatschappij Ter Neuzen -Mecbelen Uit het jaarverslag van de spoorwegmaat schappij Ter NeuzenMechelen blijkt, dat de zuivere winst over het verloopen boekjaar be droeg 6,589,618 frank tegen 8,025.212 frank het jaar „tevoren. Voorgesteld wordt ten di vidend uit te keeren van 475 frank tegen 525 frank het jaar daarvoor. Nederlandsch-Indische Guldens-Leening 1931. Blijkens de in dit nummer voorkomende an nonce wordt op Vrijdag, 29 dezer, de inschrij ving opengesteld op f 65.000.000 4y2 pCt. Schuldbewijzen aan Toonder ten laste van Ne derlandsch-Indië. De koers van uitgifte bedraagt 97 y2 pCt. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce bovenbedoeld alsmede naar het prospectus, hetwelk op aanvraag verkrijg baar is. SLUISKIL. Op bezoek bij de C.N.A. Zaterdag bezochten de R. K. Onderwijzers van Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen de nieuwe Amoniakfabriek. Onder geleide van een 3-tal ingenieurs werden de verschillende afdeelingen bezocht. Een 60-tal onderwijzers (essen) namen aan deze excursie deel. Allen waren hoogst voldaan over hetgeen ze gezien hadden. HULST Huldiging Kap. Dekkers. In een Woensdag jl. gehouden vergadering van „De Hanze" is de scheidende adviseur, de Weleerw. heer C. A. Dekkers, die uit de gemeente vertrekt wegens verplaatsing naar Fijnaart, op hartelijke wijze gehuldigd. De vergadering besloot voorts, een request te richten tot de stoomtrammaatschappij „Hulst-Walsoorden", in zake het afschaffen van den avonddienst van bovengenoemden tram. STOPPELDIJK. Gemeenteraad. In de op 20 dezer gehouden raadszitting werden de notulen der vorige ver gadering goedgekeurd en een 4-tal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Voorgelezen werd een schrijven van Ged. Staten van Zeeland omtrent de wenschelijk- heid van samenvoeging der gemeenten Bosch- kapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Ossenisse. Deze kwestie zal in een afzonderlijke vergade ring worden besproken. Naar aanleiding van een schrijven van den heer Th. Fassaert, waarin deze wijst op het gevaar dat de schietbaan oplevert voor zijn in een aangrenzende weide loopend vee, entspint zich een uitvoerige discussie over schietbaan en burgerwacht, welke eindigt met de opmer king van den heer Baart, dat het maar het beste zal zijn, dat de burgerwacht verdwijnt, daar er ter plaatse toch nooit veel sympathie voor heeft bestaan. Medegedeeld werd een schrijven van den heer Collot d'Escury, houdende toestemming, onder bepaalde voorwaarden het restant van den dijk nabij de R. K. School af te graven. De voorzitter deelt mede, dat een gedeelte van den dijk nog niet afgegraven was en nu hadden B en W gemeend toestemming te vra gen om zoodoende wat werkverschaffing te verkrijgen door het afkomend zand te gebrui ken tot demping van een sloot, waar dan riool buizen in worden gelegd. Een van de voorwaarden is ook, dat van ge meentewege pogingen zullen worden aange wend om den weg, die boven op den dijk ligt, van den ligger af te voeren. Spr. vroeg of de raad die voorwarden kan aannemen en na het einde van het werk in Cambron door de werkloozen dien dijk te laten afgraven. Zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Een ambtenarenreglement werd conform het ontwerp vastgesteld. Besloten werd, het herstel van den toren met goedkeuring van Ged. Staten onderhands te doen uitvoeren. In de gemeentebegrooting 1930 en de begroo ting G.E B. 1930 werden enkele wijzigingen aan gebracht. Tot leden der schattingscommissie werden benoemd de heeren D Fassaert (aftr.), D F Raes (afr.), W van Son (aftr.) en A van Cra- nenbroeck. Het ontwerp-besluit tot periodieke vaststel ling der nog geldende strafverordeningen werd goedgekeurd. Besloten werd aan de Geitenfokvereeniging „St. Joseph" voor 1931 f 25 subsidie toe te ken nen. Goedgekeurd werd het ontwerp-besluit tot het verhuren van een perceeltje grond achter het gemeentehuis aan P. Uiterhoeve. Een tiental besluiten van den Pensioenraad betreffende P de Gier, W. J. Mazzola en A C M Poppe, die buiten de pensioenregeling waren gehouden omdat zij er zelf geen prijs cp stel den, doch die nu alsnog daarin betrokken zul len worden werden vastgesteld. De verbouw van het voormalige magazijntje van het G. E. B. tot brandspuithuis, werd aan B. en W. overgelaten. De heer Staal deelde mede, dat het niet on- i mogelijk is dat het werk in Cambro:i meer dan f 1000 zal gaan kosten, zooals oorspronkelijk geraamd is en hij vraagt of het gemeentebe stuur daartegen bezwaar heeft om in die meer dere kosten ook bij te dragen. Het Polderbe stuur vindt het goed om nog wat door te gaan Niemand oppert daartegen bezwaar. VlissingenSassche Boys 3-5 Zondag ondernamen de Boys met een extra boot en vergezeld van ongeveer 300 personen het aangekondigde uitstapje naar Vlissingen om aldaar uit te komen tegen een combinatie van Vlissingen 1 en 2. De wedstrijd werd door de Sassenaars verdiend gewonnen, Zelfs is de uitslag eenigszins geflatteerd voor Vlissingen daar zij twee doelpunten in buitenspel positie scoorden, wat door den scheidsrechter niet werd opgemerkt. In de eerste helft speelden de Sassenaars een prachtige partij en de 3-0 stand aan de rust was meer dan verdiend. In de tweede helft kregen de Boys even een inzinking, waar van Vlissingen profiteerde om een tegenpunt te maken. De Sassenaars deden er toen nog een schepje op en 2 kogels van den linksbin nen leverden evenveel doelpunten cp. Vlis singen profiteerde daarna van een paar blun ders van den scheidsrechter om den stand op 5-3 te brengen. De Boys kunnen de zware wedstrijden te Axel welke voor de deur staan met een ge rust hart tegemoet zien. SUPPORTER. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 19 Mei werden o.a. de volgende personen gedagvaard: A K., 18 jaar, opperman te Zaamslag, we gens mishandeling van D. L. Oppenaer te Ter Neuzen, door hem eenige malen met een mes of scherp voorwerp te steken. Eisch en uitspraak f 25 of 25 dagen h. Ma Ha de B„ huisvrouw C. P., 31 jaar, zen der beroep te St. Jansteen, wegens het ver koopen of toedienen van een fleschje bier aan A. de Maeijer, toen deze in staat van dron kenschap verkeerde te St. Jansteen op 30 Maart jl. Eisch f 25 of 25 dagen h., uitspraak vrij spraak. Ma. de M., 53 jaar, zonder beroep te Gent (België) wegens beleediging van K. L. van den Bunder te Sas van Gent op 15 Maart 1931. Eisch en uitspraak f 10 of 10 dagen h. E. van der K„ 27 jaar, klompenmaker te Clinge, wegens mishandeling van V. Franc- kaert te Clinge (België) op 7 April 1931. Eisch en uitspraak f 10 of 10 dagen h. C. J. B. 54 jaar, landbouwer te Aardenburg, wegens ophitsing van zijn hond tegen een kip van den landbouwer P. J. de Molenaar, waar op de hond de kip heeft gebeten en bescha digd. Eisch f 10 of 10 dagen h. Uitspraak ont slag rechtsvervolging. J. de B„ herbergier te Hulst, wegens belee diging van de gemeenteveldwachters Cdrt- vriendt en Wijnacker te Hulst op 6 April 1931, toen de veldwachters surveillancediensten verrichten en een bezoeker uit de herberg van den verdachte verwijderden. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d.h. Bloeiende, smokkelhandel langs de Oostgrens. Het smokkelen langs de Limburgsch-Duit- sche grens, in de buurt van Aken, neemt steeds grooter afmetingen aan. Bij Hasselerhof werd een smokkelaar in den schouder geschoten; hij was in 't bezit van 3000 sigaretten. In het aan Kerkrade gren zende Wormdal sloeg een smokkelaarsbende op de vlucht voor in hinderlaag liggende be ambten. Een der smokkelaars bleef zwaar ge wond achter, koffie en thee werden in be slag genomen. Beambten uit Schmidthof om singelden een bende uit Stolberg, die 45000 sigaretten en 15 K.G. koffie frauduleus over de grens had gebracht. Smokkelaars uit Ma- riadorf werden bij Merkstein ontlast van 170 pond koffie en 1000 sigaretten. Smokkelaars uit Eilendorf werden ontnomen 22,000 siga-

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2