No. 3772 Woensdag 27 Mei 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Uit de Pers. Kameroverzicht De toestand in Gentraal-China in het eerste kwartaal 1951. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND 1 POSTREKENING No. 52413. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. De lijd, waarin „Itemn Koiarim" verscheen. Socialism;, Zedelijkheid en Godsdienst. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advortentiën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GE8CHIKT VOOR PUBLIOITEIT Uit de inleiding van deze encycliek over het arbeidersvraagstuk blijkt reeds onder welke tijdsomstandigheden zij verscheen. Wij vestigen nog eens de aandacht op deze bekende uitlating van den Paus: „Hoe het ook zij, wij zien duidelijk, en allen stemmen "hiermee in, dat aan de mensehen der lagere klasse spoedig en afdoende moet worden hulp verschaft, daar het grootste deel onverdiend in een ellendigen en betreu renswaardige^ toestand verkeert. Immers, se dert in de vorige eeuw de oude werklieden- vereenigingen werden vernietigd en in de plaats daarvan geen ander hulpmiddel werd gesteld, is het omdat ook de staatsinstellin gen en wetten den voorvaderlijken godsdienst hadden verloren, geleidelijk ertoe gekomen, dat de tijdsomstandigheden de arbeiders, op zich zelf staande en zonder verdediging, overleverden aan de hardvochtigheid der patroons en de onbeteugelde hebzucht der concurrenten. Een verslindende woeker, wel ke meer dan eens door de uitspraken der Kerk is veroordeeld, maar die toch. al is het dan ook in een anderen vorm, nog altijd begeerige en hebzuchtige menschen wordt uitgeoefend, verergerde nog c'en treurigen toestand, waarbij nog komt het feit, dat zoo wel het bedrijfsleven als nagenoeg de ge- heele handel in de macht is gekomen van en kelen, zoodat zeer weinige rijken en buiten gewoon vermogenden een bijna slavenjuk aan de overgroote massa der proletariërs hebben opgelegd". Zoo waren de toestanden in 1891. WTel be stond er reeds toen eene socialistische bewe ging, maar deze had weinig meer beteekenis dan die van eene bedreiging en een protest. Over het algemeen was zij revolutionnair ge zind en was zij nog niet gekomen tot een pro gram van praktische hervormingen. De socialisten geloofden nog in eene geweld dadige omwenteling. Zelfs nog na het verschij nen van „Rerum Novarum" hebben de Duitsche socialisten minachting uitgesproken voor het werk der hedendaagsche vakorganisatie. En in ons land waren het vooral de volgelingen van den anarchist Domela Nieuwenhuis, die op de socialistische beweging hun stempel drukte. De vakbeweging stond nog onder de leiding van het N. A. S. en sommige van die vereenigingen hadden 'n socialistisch-politiek program, maar geen echte vakvereenigingstaak in hare sta tuten vastgelegd. Het was nog een wilde bewe ging. Van den anderen kant bestonden er nog maar weinige katholieke en protestantsche werkliedenvereenigingen en ambachtsgilden. Het kapitalisme, zooals de Paus het in zijne encycliek beschreef, had dus vrij spel en werd hoogstens zoo nu en dan wat verontrust door revolutionnaire stakingen, die weinige dagen duurden en de arbeiders telkens in grootere ellende stortten. De sociale wetgeving was nog maar in het begin en sterk gecentraliseerde vakvereenigin gen met weerstandskassen waren onbekend. Een groot deel der arbeiders kende slechts be rusting, een ander deel zocht redding in revo lutionnafren klassenstrijd, terwijl in andere standen en onder de overheden van dien tijd het liberalisme nog grooten invloed had. Onder deze omstandigheden verscheen „Re rum Novarum". H. Hieronder laten wij volgen een beschrijving van den toestand in Centraal China, zooals aeze zich afteekende in het eerste kwartaal 1931. Bij lezing van deze gegevens houden men in het oog, dat volgens de laatste berichten n aafsluiting van het kwartaal de burger oorlog weer dreigt. EEN ZELDZAAM RENDEZ VOTJS. - Wanneer alle plannen slagen willei^ zal de Noordpool binnenkort het tooneel zijn van eon zeldzame ontmoeting tusschen de Nautilus van Wilkins en de Graf Zeppelin van dr. Eckener. Dr. Eckener (links), Wilkins (rechts) en Lady Drummond, die de Zeppelinreis voor de Heartspers zal meemaken, bij een ontmoeting. Redactie K.W.P. Sanghai (China) K. W. P. De toestand in Centraal China heeft zich in het afgeloopen kwartaal 1931 bestendigd. Het Noorden is gecapituleerd voor de po litieke en militaire invloeden van president Chiang-Ka Shek. Er zijn geen nieuwe missi onarissen gevangen genomen. De paters Avito en Hidalgo van de Spaan- sche Jezuieten in de Provincie Anhwei bevin den zich sinds April 1930 in gevangenschap. Hetzelfde geldt voor de paters Heirera en Von Arx. Hoqge losprijzen worden door de troepen geëischt. Pater Cornelius Tierney is, zooals reeds ge meld, in gevangenschap gestorven. In December 1930 hebben de regeerings- troepen Tong-Ku de bakermat der roodon in Zuid-Kiangsi heroverd; zij bevrijdden vier pa- ters-Lazaristen en vijf liefdezusters. Acht dagen later werd Tong-Ku opnieuw door de roode troepen hernomen, die, bij die gelegenheid generaal Tchong-Hoeitsjang op wreede wijze vermoordden. In Februari van dit jaar stierf in Kiangsi Mgr. Fatiguet, apostolisch-vicaris van Nan- chang. In Noordelijk Anwhei hebben de mis sionarissen order gekregen hun staties te ver laten. Lou-Mgan werd eerst gedeeltelijk geplun derd door de roode troepen en vervolgens door de regeeringstroepen. De generaal en vier of ficieren werden gedood en verschillende strij ders gewond. De hoofdstad van Ing-Chan op de grens bij Hupeh werd tweemaal achtereen door de roo- den geplunderd. In Szechwan streed generaal Yang-Sen met afwisselend succes. In Cheng-Tu werden ue semenaries en de weeshuizen door generaal Hoang in beslag genomen voor de troepen. De residentie van Chen-k'-Eou, Chunkin werd door de troepen bezet en geplunderd. Slechts een klein vertrekje werd den missionarissen over gelaten. In het vicariaat Ichang werden in 1930 3 missies verwoest, 15 staties werden geplunderd 22 missionarissen moesten met hun geloovigen vluchten, 30 katholieken werden vermoord en 3000 werden gevangen genomen of moesten vluchten. Zeer actief waren de roovers van Chekiang in de omgeving van Nin-Po aan den oever der Fukien. De protestantsche gebouwen werden bezet door de regeeringstroepen, die voor de rooden moesten terugtrekken. De eerst onlangs voltooide kerk van de Duitsche kerk van üe „Paters Salvatoris" werd eveneens bezet. Nog steeds worden den katholieken door de burgerlijke autoriteiten moeilijkheden in den weg gelegd bij den aankoop van bezittingen. In de provincie Kiangsu valt een opleving te bespeuren. Spoorwegen en waterleidingen worden aangelegd. Dé luchtdienst tusschen Shanghai en Kiukiang functioneert regelmatig Het Observatorium der Jezuieten te Zi-Ka-Wei verschaft de luchtvarenden de noodige mete orologische berichten. De derde zitting van Binnenlandsche en Burgerlijke Zaken die te Nanking werd ge houden confiskeerde een aantal tempels om ze in te richten als scholen. Een besluit werd genomen om het aantal religieuze scholen te beperken. Het mag als bekend worden verondersteld, dat de president Chiang-Kai-Chek tevens mi nister van onderwijs is. Het groote vraagstuk in Nanking is de bij eenroeping van de Mei-conferentie waarin de besprekingen over de aanneming der grondwet zullen beginnen. Dr. Sun Yat Sen (de stichter der republiek) heeft de drie fazes uitgestippeld in welke China een ideale republiek moet worden. Ie het militaire regime voor de onderdruk king der oppositie; 2e e enperiode van voogdijschap onder de Kuo-Min-Tang (de politieke partij); 3e een bestuur van het volk door het volk. Wij zijn thans de eerste faze voorbij en be land bij de Kuo-Min-Tang (men zal de berich ten over dreigenden hernieuwden strijd verder moeten afwachten om te concludeeren of dit al dan niet juist is Red. K.W.P.) De verkiezingen voor de nationale Conven tie vinden steun bij de politieke organisaties, de industrieelen, professoren en vooraanstaan de burgers. Deze conventie zal het oordeel uitspreken ever het huidige gouvernement. Chang-Kai-Chek wenscht een provisioneele constitutie; Hou-Han-Min, het hoofd van den Wetgevenden Raad wenscht oen bestendiging van de voogdijschap der Kuo-Min-Tang. (Nadruk verboden. Een vooruitstrevend middenstander leest DE MAASBODE. De Maasbode schrijft: Paus Pius XI heeft nog pas katholicisme en socialisme onvereenigbaar verklaard. 't Schijnt daat het „Volk" zijn West wil doen deze pauselijke uitspraak, zoo het nog noodig mocht wezen, in een minimum van tijd afdoende bewijzen te staven. r In het feuilleton van dat blad van 20 Mei ko men twee. passages voor,'waartegen elk zedelijk en godsdienstig gevoel in opstand komt. Alsof het de meest natuurlijke zaak der we reld was wordt daar verteld, dat twee perso nen de duisternis introkken" gehoorzaamden aan de roepstem der riatüur,s'en.huns weegs gingen. Alsof men aan redelijke schepselen Gods geen andere eischen'behoeft ïe stellen dan aan redelooze Verder wordt er gewaagd van een „wreeden God" die gediend wordt1 in vijftien kapellen op het Roode Plein. Daar *stond ook een tribiine „Schedelhof" geheeten, op de plaats waar eens een schouwburg stond. Niet ver vandaar was de plek „waar eens verstarde koppen der te- rechtgestelden aan de ijzeren spijlen bungel den". Nu is de collectie gereed voor'de pakkende conclusie En zoo was alles dicht bij élkaar; de fon kelende Kremlin, vele kapellen, de doodgfe- bloede slachtoffers, de kluchtige grappen der tooneelspelers, de gebeden, de vloeken, de zuchten, de vonnissen en oyer diw alles troon de ergens in een sagenhemel -.een onbestaan bare, sprookjesachtige God. AA De vermaning des Pausen .is waarachtig nog niet overbodig. (Van onzen parlementairen medewerker). De drankwet afgehandeld Een initiatief voorstel, dat ingetrokken werd. Bijna drie weken heeft de Kamer noodig ge had om door de wijzigingen van de Drankwet heen te worstelen. De eindstemming moet neg plaats hebben, omdat de redactie hier en daar nog onder de loupe moetworden genomen. Aanneming staat buiten twijfel, pe ïCünister bö

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1