Doorzitten Gemengd Jiteums Ingezonden Hetfedeellng (II) Dl Biurbons op dei Spaanscbei troon. llit hef Binnenland. llit het Buitenland. OP DE KOLONIALE VAN PARIJS. Het fraaie paviljoen, waar de Nederlandsche inzendingen zijn ondergebracht, gefotografeerd van uit een vliegtuig treffende goed: de zegeningen van ons heilig Geloof. Die schoone taak vervullen onze missiona rissen, waartoe zij letterlijk alles opofferen. Wanneer we dit eens rustig overwegen, wor den we dan niet vervuld met diepen eerbied voor die heerlijke, opofferende taak? En voelen we dan niet beter den plicht, om allen, ieder op zijn eigen wijze, aan de vervul ling dier taak mee te werken? Mogen we allen uit deze gedachte dit goede putten: het vaste voornemen om meer dan tot nu toe den missionaris te helpen, door ».ns ge bed vooral, maar ook door naar vermogen de missioneering financieel te steunen. De groote Wereld-Missionaris, Die het „Gaat en onderwijst alle volkeren" ook tot ons jprak, zal zich in edelmoedigheid niet laten over treffen. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest Doo« 30-60. Tube 80 ct. Bi) Apoth. en Drogisten Sedert den Spaanschen Successie-oorlog, die van 1701'14 Europa teisterde en die, dank zij de politiek van Frankrijk ten gevolge had, dat Keizer Karei VI bij den vrede van Rastadt den tweeden kleinzoon van Lode wijk XIV. Fi- lips van Arijon, als koning van Spanje erken nen moest, heerschten de nakomelingen van het vroegere Fransche koningshuis, de Pour- bons, over Spanje. Ondanks verschillende bin nen- en buitenlandsche woelingen, hebben zij met kleine onderbrekingen meer dan 200 jaar den troon weten te handhaven. Toen genoemde Filips V de Spaansche ko ningskroon droeg, stond het koninkrijk der Pyreneën reeds niet meer zoo hoog in aanzien als in den tijd toen een zijner voorgangers met trots kon zeggen, dat in zijn rijk de zon niet hij. Indien de officier het wachtlokaal binnen trad, dan was Servais Duplat verloren, hij moest dit dus beletten, tot eiken prijs. Voorzichtig haalde hij zijn pistool te voor schijn .spande den haan en hield zijn \inger aan den trekker, gereed om vuur te geven. XXXVI z De commandant van den post? vroeg de of ficier. Dat ben ik, antwoordde Servais Duplat. Waarom is dat hek niet gesloten? Ik heb een patrouille naar buiten gezonden Waarom staat er dan geen schildwacht bij het hek. Omdat ik er zelf bij sta. Laat de mannen die in het wachthuis zijn, aantreden. Zij slapen. Dan zal ik het wachthuis inspecteeren. De officier van den generalen staf wilde het wachthuis binnengaan, doch nauwelijks had hij Servais Duplat den rug toegekeerd of deze vuurde zijn pistool af en de officier zonk met verbrijzelde hersenpan dood neer. Het paard, door den knal verschrikt;, deed een zijsprong en holde weg, terwijl Servais Du plat het lijk van den offcier bulten het hek Sleepte. Daar wierp hij het in een greppel en zeide: Het was uw eigen schuld, kameraad, waarom waart ge ook zoo nieuwsgierig, als ik u niet doodgeschoten had, dan zoudt ge het mij ge- onderging. Na het einde van den Successie-ror log verdween Spanje in alle stilte uit de rij der Europeesche Grootmogendheden. Pas in de Napoleontische oorlogen nam het weer deel aan de groote politiek zij het dan ook liet zoo heel zelfstandig. De vloot, die uit noodzaak gemeenschappelijk met Frankrijk tegen Enge land streed, werd in 1805 door den Britschen admiraal Nelson bij Trafalgar vernietigd en in 1808 trachtte Napoleon voor goed zijn heer schappij in Spanje te vestigen door zijn bree der Joseph tot koning van het land te laten uitroepen. Het volk bleef echter mes bewonde renswaardige trouw aan zijn koningshuis ge hecht, Er ontstond een guerilla-oorlog, die met hardnekkige taaiheid gevoerd werd en waar door tenminste het moederland voor de Bour bons behouden bleef. Wel scheidden in de 15 jaren tusschen 1810 en '25 zich haast aile Ame- rikaansche koloniën af en stichtten eigen onaf hankelijke staten, die bijna zich zonder uitzon dering tegenwoordig nog in hun ouden vorm gehandhaafd hebben. Van 1833-'39 woedde er in Spanje een burgeroorlog tusschen de .Chris tinos" en de „Carlisten", zoo noemden beide partijen zich naar hun aanvoerders, de regen tes Christine, die voor de minderjarige Isabella II, de Regeering in handen had en den kroon pretendent, Don Carlos, den tweeden i'oon van Karei IV. De oorlog eindigde weliswaar met de overwinning der Christinos en Isabella was een menschenleeftijd koningin van Spanje; doch onder het asch smeulde nog steeds het vuur en in 1865 werd Isabella verdreven. Tegelijxcr- ijtd werd het plan opgevat om den erfprins van Hohenzollern den Spaanschen konings kroon aan te bieden een plan dat aanlei ding gaf tot het bekende conflict tusschen Na poleon III en Wilhelml en in het verder ver der verloop van den Duitsch-Franschen oor log 1870-'71 uitgevochten werd. De prins van Hohenzullern weigerde; Amadeus van Savoye deed na verloop van drie jaar afstand en in 1873 werd voor de eerste maal de Republiek uit geroepen. Maar ook deze republiek, die telkens na een paar weken van president en ministerie verwisselde, kon zich, waar de partijen zoo scherp tegenover elkander stonden en het land in een chaotische verwarring brachten, niet handhaven; een militaire dictatuur werd even daan hebben. Het regelmatige geluid, dat hij zooeven over de vlakte had gehoord, was veel duidelijker ge worden De kapitein der communards keerde naar het hek terug. Eensklaps hield het geluid op. Ongeveer honderd pas van zich af kon Ser vais Duplat in de duisternis een donkere mas sa onderscheiden. Hij had zich niet vergist. De donkere massa, eensklaps onbeweeglijk regeeringstroepen, dat de poort zou binnen rukken. Hij zwaaide zijn fakkel. Een patrouille, onder aanvoering van een lui tenant naderde. Eenige passen van Servais Duplat Kleef de patrouille staan en een man, als matroos ge kleed, met een revolver in elke hand, trad op den kapitein der Commune toe. Versailles zeide hij. Merlin, antwoordde Servai Dupiat, die den spino herkende Ja, ik ben het. Is de weg vrij. Volkomen. Merlin keerde zich om en gaf een teeken door zacht te fluiten. Dit teeken werd door de patrouille herhaald en kort daarop trokken twee compagnies mari niers de poort binnen en maakten halt op den weg daarachter, waar zij zich, het geweer bij den voet, in twee gelederen schaarden elk aan een kant van den weg. Achter de marinier» kwam een generaal met eens een fiasco. Den 2 Dec 1874 werd de zoon van ex-koningin Isabella door het leger als Al- fons XII tot koning uitgeroepen Eerst tegen het einde van Februari 1876 werd aan de laat ste Cs.rlistische pogingen om oproer te verwek ken een einde gemaakt. Twee tientallen jaren van rust volgden nu: het ongelukkig einde van den oorlog met de Ver- eenigde Staten voerde echter in 1898 tot ver lies van Cuba. Portorico en de Philippijnen. Sinds 1912 was Alfons XIII koning en thans nu een heerschappij van haast 30 jaar heeft hij het land moeten verlaten. Een gevaarlijk huwelijkspretendent. Door de Centrale Recherche is dezer dagen aangehouden de 31-jarige J. M., een oude be kende van de politie, die zich aan verschillende oplichterijen heeft schuldig gemaakt. Reeds eenigen tijd geleden waren er klach ten tegen hem binnen gekomen. In verschillen de bladen had hij advertenties geplaatst, waar door hij contact zocht met trouwlustige da mes. Was hem dit gelukte, dan gaf hij zich voor een ingenieur uit, werkzaam bij de Zuider zeewerken Hij vertelde zeer bemiddeld te zijn en tooverde de dames in kwestie zulk een heer lijke toekomst voor oogen, dat deze hals over kop tot den gewichtigen stap in het huwelijks bootje toestemden. Als het zoover was, dan be gon men aan de meer practische zijden van het overigens zoo poëtische geval te denken. R. stelde voor zich met de inrichting van de toekomstige woning te belasten en wist met al lerlei handige praatjes de daarvoor benoodigde gelden van zijn „verloofden" los te krijgen. Dan kwam er plotseling een kink in de kabel. Het huwelijk werd om de een of andere reden uitgesteld, van uitstel kwam afstel en op een kwaden dag kwamen de dames tot de droeve ontdekking, dat zij leelijk bedrogen waren. Reeds na de eerste aangifte liet de recherche R. bij zich komen. De man had reeds een ge vangenisstraf ondergaan en was voorwaarde lijk in vrijheid gesteld. Hij wist de politie ech zijn staf en daarachter een bataljon infanterie onder aanvoering van een kapitein. Op bevel van den generaal bezette de kapi tein de poort en begaf zich naar het wacht lokaal, waar Merlin en Duplat hem volgden. Bij het gezicht van de stomdronken commu nards, die op en over elkaar op den grond la gen, kon de kapitein een beweging van afschuw niet onderdrukken. Al die zwijnen in de gracht der fortificatiën, snel beval hij, zuivert dit lokaal van hen. De soldaten namen de bedwelmde dronk-, aards op en droegen hen naar buiten. Waar zijn de schildwachten uitgezet? vroeg de kapitein aan den commune-officier. Ik heb alle schildwachten laten inrukken, ka pitein, antwoordde Servais Duplat. De heele bezetting van de poort was hier. De kapitein der regeeringstroepen liet ter stond de schildwachten uitzetten. Intusschen rukten nog vier batterijen rtille rie, twee bataljons jagers en twee linieregimen ten de poort binnen. De regeeringstroepen waren nu meester van het Oostelijk gedeelte van Parijs en de commu nards bevonden zich tusschen twee vuren. De kapitein van het bataljon infanterie, dat de poort bezette ging zich persoonlijk overtui gen, dat overal schildwachten geplaatst waren waar dit noodig was en liet Servais Duplat met Merlin in het wachthuis alleen. Merlin trok zijn uniformjas uit en was nu weer een buitenman geworden uit den omtrek van Parijs. Ge hebt goed opgepast, zeide hfi tegen den ter een vrij aannemelijke verklaring van zijn handelwijze te geven en werd dan ook weer vrij gelaten. Toen zich echter weer een geval voordeed, waar de opzet tot oplichting duide lijk uit bleek, werd hij weer aangehouden en ditmaal in bewaring gesteld Hij heeft inmid dels kans gezien zich een flink bedrag weder rechtelijk toe te eigenen. Een van zijn slacht offers heeft hij zelfs niet minder dan f 4000 afhandig gemaakt. Gebleken is, dat hij ver schillende valsche namen voerde: r;.a Branden burg, Bruinsma en Melchers Door kokende soep verbrand. In den winkel van den melkboer K. aan den Geüzenweg te Hilversum was de vrouw des huizes bezig een klant te helpen, toen zij een hevig gegil in de keuken hoorde. Hier had haar driejarig dochtertje eens willen kijken in een pan met soep, die op het comfoor stond te ko ken en bij ongeluk de pan omgetrokken, zoodat de kokende soep over het kind stortte. De rioe der wikkelde haar meisje, dat ernstige brand wonden kreeg, in een deken en spoedde er zich mee naar dr. P. Na behandeling werd de kleine patiënt naar het ziekenhuis aan den Neuweg vervoerd, waar ze in den loop van den nacht tengevolge van de verwondingen is overleden. Schandelijk optreden van jeugdige belhamels. Uit Bernau wordt gemeld: Zondag arriveerden in Lanke bij Bernau met een vrachtauto dertig leden van de Berltjnsche vereeniging „Blickstern". Tegen tien uur verlieten zij het plaatsje en hielden verschillende auto's aan, die echter aanstonds hun weg ongehinderd konden ver volgen. Een postauto werd door de jongens n:et stee nen gebombardeerd, waarop de chauffeur \ol gas gaf en zich zoodoende in veiligheid kon brengen. Hij waarschuwde de politie, die onmiddellijk met auto's op zoek ging naar de belhamels. Intusschen was een volle autobus van een Berlijnsche reisvereeniging tusschen Ladeburg en Lanke door de jongens, die zelfs een ketting over den weg gehangen hadden, aangehouden. De vlegels bekogelden ook .lezen auto met steenen, waardoor de meeste ruiten vernield kapitein der commune, hier is de rest van de toegezegde belooning. Hij gaf hem negen bankbiljetten van duizend franc. Maak nu dat ge weg komt, ging hij voort. Loop door het veld en pas op dat ge niet in handen van de troepen valt, die nog op marsch hierheen zijn. Heengaan? zeide Servais Duplat verschrikt, maar het is toch noodzakelijk dat ik eerst naar huis ga, want ik kan Parijs toch niet verlaten in de uniform van kapitein der commune. Ge hebt gelijk, ga naar huis, trek spoedig burgerkleeren aan en laat u wuniform en uw wapens verdwijnen. Ge kunt gemakkelijk de rue Saint Muar bereiken voordat de troepen die af gezet hebben, maar haast u, want binnen twee uren is geheel Belleville in onze macht, het elfde arrondissements insgelijks en dan worden alle huizen van den kelder tot den zolder door zocht Wanneer men u met uw uniform en uw wapens vond, dan zoudt ge op staanden voet gefusileerd worden en misschien was dat niet meer dan uw verdiende loon. Duplat werd bleek. Gefusileerd? O! zonder pardon. Maar ik heb het leger van Versailles ge diend. Ik heb het leger van Versailles gediend, mijn waarde, ik alleen. Gij zijt slechts een figurant geweest. De kapitein der Commune beefde van top tot teen. (Wordt vervolgd). *■0

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 6