No. 3770 Woensdag 20 Mei 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND |°- POSTREKENING Na. 5241 De Volkenbond behoeft steun en propaganda. F E U I L LET ON. De Bedelares van Saint-Sulpice. DE ZEEUWSGHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-GENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maauden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Ad vertent iën 20 cent per regelbij corifcract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND GE80HIKT VOOR PUBLIOITEIT De nieuwe president der Fransche republiek Doumer. Ruim tien jaren geleden kwam de Volken bond in concreten vorm tot stand. In gedachte was hij er reeds lang, reeds eeuwen achtereen. Hij is in die tien jaren tijds uitgegroeid tot ten instrument, waarvan de nuttige werking op internationaal gebied wordt erkend door een ieder, althans door een ieder, die niet blind wil zijn voor de feiten. Hij heeft in elke rich- tin garbeid ter hand genomen, dié vaak wij denken aan voorkomen geschillen en finan- cieële saneering als in Oostenrijk en Hongarije en elders zegenrijke gevolgen heeft gehad. De Volkenbond heeft van den aanvang van-zijn bestaan af aan het ontwapeningsvraagstuk aandacht gewijd; de mogelijkheden overwogen om deze ontwapening, die met de veiligheid der volken onder elkander nauw verband houdt, ter hand te nemen, het Protocol van 1921 ge schapen de atmosfeer van Locarno van zich doen uitgaan, en is zoo, dan kzij uen rr.ceite- vollen arbeid der Commissie-Loudon gekomen tot de eerste Ontwapeningsconferentie, die cp 2 Februari 1932 zal worden geopend. Waarom dan steun aan dezen Volkenbond, die immers door de Staten werd gesticht en in materieelen en moreelen zin wordt onderhouden? Waarom dan propaganda voor zijn arbeid, die immers door een ieder gekend, als is het technisch niet door een ieder geprezen wordt? Inderdaad, de Volkenbond is een vereenigmg van volken. En hij is in zekeren zin georgani seerd gelijk elke vereeniging, goort of klem. 63) Op den hoek van de rue des Amandiers en de Chausseé Menilmontant moest hij een oogen blik halt maken Een nieuwe troep communards, voorafge gaan en gevolgd door een woesten, tierenden volkshoop, rukte uit het middelpunt van Parijs aan. In het midden van dien troep ging, het hoofd fier omhoog, kalm, zonder eenig teeken van vrees, een honderdtal gevangenen waaronder zich bevonden voormalige gemeente-ambtena ren, municipale garden en priesters, wier eeni- ge misdaad het was, dat zij eerlijke menschen wilden blijven- Het gemeen, dat dezen troep omstuwde, wierp met vuilnis, brulde de vreeselijkste bedreigin gen en schreeuwde: Aan den muur die ontmaskerde huichelaars, aan den muur die landverraders, leve de Com mune! Steenen en handenvol slijk werden door be schonken mannen en verdierlijkte vrouwen naarde gevangenen geworpen Een stem, door duizend anderen herhaald 'riep: Naar de rue Haxo!. Daar gaan we heen! riepen de soldaten der Pommune terug, die slechts met groote moeite Hij heef., een algemeene ledenvergadering, de jaarlijks 'op den tweeden Maandag van Sep tember bijeenkomende Assemblée; hij heeft een besiuur, den Raad, die thans uit veertien leden bestaat; hij heeft een secretariaat, dat te Genève is gevestigd en uiteraard, gezien de gewichtige werkzaamheden, die daaraan zijn en voortdurend worden opgedragen, ook oen groo ten omvang heeft. Maar de Volkenbond is meer dan een gewone vereeniging, want- hij beoogt het welzijn van alle volken tegelijk door dezen .te verhinderen elkander en tegelijk zicozelven nadeel toe te brengen door elkander te beoor logen en de beste krachten van elkanders bloed af te tappen. De Volkenbond nu bewandelt ter bereiking van dit doel tweeërlei weg: den di- recten en den indirecten Gezag berust slechts zelden, en dan alleen op het beslissende oogenblik, op daadwerkelijke kracht; gezag berust voor een groot gedeelte op de suggestie, die er van het gezag uitgaat. Wel in geen enkele stad van ons toch in liet al gemeen ordelievend vaderland is er _en politie corps, krachtig en talrijk genoeg om weerstand te bieden aan pogingen tot ordeverstoring., die de gezamenlijke bewoners van zulk een stad zouden aanwenden. JVfaar de politie is geor ganiseerd, de menigte ongeorganiseerd; deze laatste leeft voor een groot deel onder sugges tie, die niet alleen suggestie is, dat verzet- tegen het gezag toch vruchteloos is. Vandaar, dat met een relatief kleine politiemacht kan worden volstaan, en dat in het algemeen de inner lijke orde in elke Staat kan worden gehanhaafd met e enmacht, die eigenlijk slechts berekend behoeft te zijn ter beteugeling van de opzet telijke kwade en kwaadaardige elementen der samenleving! Een zoodanig gezag zal de Vol kenbond zich slechts langzaam kunnen verwer ven; nu ligt de' krachteloosheid van dien Bond tegen daadwerkelijk verzet no gte veel voor ieders oog open Vandaar, dat de Volkenbond uiterst voor zichtig moet zijn om den directen weg te be wandelen ter bereiking van zijn doel; den di recten weg, die zou kunnen uitloopen hetzij op fiasco, hetzij op toespitsen der werkelijke kracht. Slechts enkele malen dan ook heeft de Volkenbond de krachtproef genomen; wij denken daarbij aan het Italiaansch-Grieksche geschil om Corfu; aan het Mosoel-geschil tus- schen Engeland en Turkije; aan de merkwaar dige oplossing van het Grieksch-Bulgaarsche grensconflict, dat zonder den Volkenbond onge twijfeld tot een bloedige oorlog in den Balkan zou hebben geleid. Als men eenerzijds den Vol kenbond wel eens te groote voorzichtigheid ver wijt op politiek gebied, dient men anderzijds hem de erkenning niet te onthouden, dat tel kenmale zijn ingrijpen een juist ingrijpen is gebleken Daarnevens de andere, de indirecte v eg. De ze indirecte weg leidt langs de internationalisa tie van de wereld en van de gedachten der we reld. Ongetwijfeld, ook vóór den oorlog was er veel internationaal geregeld. Maar wie zich be denkt, hoevele moeilijkheden de bijeenroeping hun slachtoffers tegen de woede van het j?rauw konden beschermen. i Servais Duplat sloot zich met zijn troep aan bij dezen stoet van ongelukkigen, veroordeeld door het schrikbewind der Commune. In de rue Haxo gekomen moest een terrein, voor een bouwvalligen muur met geweld door de Communards worden afgezet. Tegen dien muur werden de ongelukkigen bij tientallen tegelijk geplaatst, het excutie- peloton trad voor, een officier commandeerde vuur en de slachtoffers vielen dood cf stervend in het slijk. Ruw werden de lijken weggesleept om plaats te maken voor nieuwe slactoffers, die hetzelf de lot ondergingen en toen de laatste was ge vallen Tukte de moordenaarsbende in drong het woeste gemeen naar voren, om zijn dier- lijkste woede nog aan de lijken te koelen. Het was een afzichtelijk schouwspel, dat zelfs een woesteling als Servais Duplat deel sidde ren en tot zichzelf zeggen: Om het even, die brave burgers gaan toch wel een weinig te ver. Wee hun als hét uur der vergelding slaat, zooals zij met die aihie drom mels doen, zullen de Versaillanen met hen doen dat kan niet uitblijven. De dagen der Commune zijn geteld. Gelukkig dat ik mij met zoo'n voor- deelig zaakje, bij de reactionnairen heb aan gesloten. Hij vervolgde met zijn troep zijn weg naar de poort en had deze weldra bereikt. 2'ijn vroo- lijkheid van zooeven was teruggekeerd. Hij zet te zijn schildwachten uit en trok zich met de overige mannen in het wachthuis terug van een internationale conferentie over een desnoods onbelangrijk doel ondervonci, zal den grooteri vooruitgang zien van het feit, dat thans de Volkenbond zijn gfcTruv.a apparaat maar in werking heeft te stellen om tot zulk een conferentie te geraken. Bovendien heeft de Volkenbond voor zijn zn. secundaire werkzaam heden het stelsel van decentralisatie toege past, dat uitnemend werkt. Er is, zij het nok min of meer onafhankelijk van den Volken bond, aan dezen verbonden een internationale Arbeidsorganisatie, die voor de doorvoering der internationale aröeicsweigevmg zorg araagt; er is een organisaite van doorvoer en verkeer, die de moeilijkheden, tevoren aan het inter nationaal verkeer verbonden, aanmerkelijk vergemakkelijkt; er zijn organisaties voor fi- nancieele en economische aangelegenheden, bij welke men den naam van Oostenrijk en van Hongarije maar behoeft ce noemen cm van haar nut verzekerd te zijn; f.r is -.en hy giënische organisatie, die reeds menige ramp van Europa heeft afgewend. Er zijn commis- siën voor de mandaten, die de Volkenbond over de vroegere Duitsche koloniën en Turk- sche gebieden uitoefent; voor de opiumbestrij- ding, die het in 1912 in Den Haag aangevan gen werk krachtdadig voortzet; voor de be strijding van den handel in vrouwen en kin deren; voor de intellectueele samenwerking, en op nog menig ander gebied, die alle nuttigen arbeid afwerpen. Deze commissiën vergaderen geregeld te Genève; de uitwisseling van ge dachten tusschen de vooraanstaande perso nen, die aan den arbeid dezer commissiën deel nemen, waarborgt voor het internationaal ver keer reeds een belangrijke verbetering. Maar hoe nu dezen arbeid, den ondergrond zijner gedachten, tot de groote massa's in de verschillende landen te brengen? De Volken bond is, zonder superstaat te zijn, een officieel lichaam, waarvan leden zijn het meerendeel der landen, die de wereld vormen. De Volken bond mag en kan tusschen .zijn leden geen onderscheid maken, en toch beseft hij 'evendig, dat datgene wat in het eene land kan geschie den, in het andere onmogelijk is. De Volken bond kan daarom zoo moeilijk, anders dan langs indirecten weg, propaganda maken voor eigen arbeid, eigen gedachten in populairen zin toelichten, in het kort zeiven tot de groote massa's gaan. Daarom was het zoo juist ge zien van de Engelsche pacifisten, dat zij, ter zelf der tijd bijna, dat de oprichting van den Volkenbond practisch aan de orde werd ge steld, een League of Nations Union oprichtten; een voorbeeld spoedig in Frankrijk en Italië gevolgd. Ook andere landen zijn in dit voet spoor getreden, en in Nederland, waar gedu rende den oorlog de aloude Bond „Vrede door Recht" en de Nederlandsche Anti-oorlog Raad samenwerkten, werden deze beide samenge smolten teneinde tot een geheel nieuwe Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede te gera ken. Ook deze Nederlandsche vereeniging, die als centrale organisatie voor de /erspreiding van de kennis van den Volkenbond mag worden beschouwd, stelt zich ten doel den Volkenbond XXXV. Daar gekomen riep Servais Duplat Drie flinke kerels aantredefrL Alle communards sprongen op. Hier zijn we! Drie maar, hernam S«rvais Duplat. Hij koos er drie uit. Wat moet er gedaan worden? vroeg een van hen. Een werkje, dat u wel bevallen zal. Gij gaat eerst naar Saint-Gervais, daar is een groot res taurant waar gij een dejeuner bestelt voor een en-twintig personen, dat klokslag elf uur hier moet zijn, ge zegt er bij dat, waaneer 't er niet stipt op tijd is, wij 't zullen komen halen en dat er dan in huis geen stuk heel blijft. Een lang aangehouden hoera volgde op deze woorden ,men schreeuwde „Leve de kapitein" met oprechte gemeende geestdrift. Servais ging voort: Wij kunnen ons hier rustig vermaken, het oostelijk gedeelte van Parijs wordt niet bedreigd en wij lachen wat met de bommen, die de Ver- saillianen hier werpen, het wachthuis raken zij toch niet. Luistert nu wat ge verder te doen hebt. Van Saint-Gervais gaat gij naar de rue Lemaire, daar is een koffiehuis waar ce vijftig liter cognac, vijf-en twintig liter rum en vijf liter absinth haalt. Die laadt ge op een wagen, ge zult er hier of daar wel een vinden, en met dien wagen rijdt ge vervolgens naar de rue de Belliville waar een wijnkooper woont. Hem be veelt ge het beste vat wijn uit zijn kelder op den wagen te rollen en dan komt ge hier terug Een caricatuur van den nieuwen president nader tot de massa in Nederland tè brengen; den Volkenbond en zijn arbeid te doen kennen en daardoor waardeeren. Want, het moge vreemd en bevreemdend klinken, maar ontstel lend is soms de onwetendheid, die tegenover den Volkenbond heerscht, ook, ja voorname lijk zelfs bij degenen, die dezen het meest be- critiseeren. In die leemte aan kennis moet wor den voorzien; niet het minst ter wille 1 an den Volkenbond zeiven. Want deze is geenszins vol maakt; deze is gebrekkig samengesteld en op gebrekkigen grondslag opgetrokken Het is het streven van de Volkenbondsvereenlgingen in de verschillende landen om die samenstelling en dien grondslag te verbeteren, uit te breiden, te verbreeden. Dat zal slechts kunnen geschieden door lang zamen, gestadigen arbeid, die inspanning en toewijding zal vorderen. Dat zal slechts kun nen geschieden, indien vereenigingen als die voor Volkenbond en Vrede een deel, bij voor keur een groot deel der massa achter zich we ten. Zeer zeker, niet alle Nederlanders kunnen lid worden van deze vereeniging, tnaar zij kun nen door middel der organisaties, waarin zij op politiek of ander gebied worden omvat, blijk geven van hunne belangstelling in den aibeid dezer vereeniging en zoodoende de kracht ha- rer werkzaamheden schragen. Want, laten wij één ding niet vergeten. Er worden menigmaal uitingen van ontevreden heid vernomen over den Volkenbond en zijn werkzaamheid; er worden menigmaal wenschen geuit in positieve richting. Maar hoe kan men van de regeering van eenig land verlangen, dat zij met zoodanige klachten of wenschen zal rekening houden, ze bij den Volkenbond f.el ven zal voorbrengen, indien niet deze wenschen en klachten worden geuit in organisatorisch verband? Er zijn er in ons land velen, en er komen er steeds meerderen, die belangstellen in den Volkenbond, en ook onder degenen, die nog sceptisch staan tegenover de resultaten, die hij kan en zal bereiken, is het besef leven dig, dat indien aan de samenleving der vol keren één kans geboden wordt om dezen op vredelievenden en vriendschappelijken grond slag te vestigen, deze 'kans is gelegen in den Volkerfbond te Genève. Veranderd, verbeterd, verbreed, maar niettemin bestaande gelijk thans. Vandaar, dat op dezen 13 Mei de Ver- Ik geloof wel dat we daarmee feest kunnen vie ren. Ingerukt marsch! De mannen bleven echter staan cn een van hen stak de hand uit. Bestellen en halen, dat is alles goed '.n wel, kapitein, maar dat gaat niet zonder geld, zeide hij Servais Duplat haalde de schouders op en lachte. Wat geld! riep hij uit. Houdt ge mij voor den gek. Dat doen wij tegenwoordig rnet een „bon de requisition" af. Wij zijn de meesters van Parijs en die schelmen van handelaars mogen van geluk spreken, dat zij op die manier hun diensten kunnen bewijzen aan de Commune, die hen rijk maakt. Hij nam een vel papier, scheurde dat in drie stukken en schreef: Parijs, 27 Mei 1871. „Requisition. Goed voor een dejeuner voor een-en-twintig personen, te leveren aan de poort der Prés- Saint-Gervais, klokslag 11 uur. De commandant van de wacht. Servais Duplat, Kapitein Zoo schreef hij nog een bon voor den koffie huishouder en voor den wijnkooper, doch hij worgde er wel voor, dat zijn handteekening to taal onleesbaar was. Deze drie bons gaf hij aan oen der mannen en zeide: Nu is het in orde. Vooruit! Nog bleven zij staan. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1