8innenland> Stadsnieuws. Provineiemeuws. Kerknieuws. Jtandelsberiehten Landben Deeteelr Gemengd Jtteuws. Uit het Binnenland. UJke nota-wisseling kon tot stand komen, doch dat deze aangelegenheden eerst terdege moes ten besproken worden in de vergadering van 5 Januari 1931. Aldus is geschied. Door de Ne- derlandsche delegatie is in Parijs vooral op den voorgrond geschoven deze vraag: zijn alle partijen als geheel inclusief de parlementaire fracties der partijen, het met deze resolutie eens? En vooral: zijn zij bereid zich er naar te gedragen. Onze delegatie heeft gewaarschuwd voor een politiek van phraseologie, welke het prestige onzer jonge Katholieke internationale samenwerking slechts zou schaden Omtrent de resolutie is na uitvoerige dis cussie en na verduidelijking, wijziging en aan vulling van den oorspronkelijken tekst, over eenstemming verkregen. Op de uitdrukkelijke vraag der Nederl. delegatie verklaarden de aanwezige afgevaardigden formeel gemachtigd te zijn om te teekenen. Daar de Ned. delegatie zoodanige formeele machtiging niet had, is op dien grond aanvankelijk het standpunt in genomen, dat Nederland niet kon teekenen. De Duitsche Centrum-delegatie stelde echter als voorwaarde voor onderteekening harerzijds, de unanimiteit van alle delegaties en deze blijkende uit de onderteekening. Toen is, om de overigens zeer toe te juichen resolutie niet te doen mislukken, door de Ned. delegatie de oplossing aangeboden van een onderteekening „onder voorbehoud van goedkeuring der be voegde partijorganen". Dit voorbehoud stelde het D.B. voor de vraag, aan welk Partijorgaan de Parijsche resolutie ter goedkeuring moest worden voor gelegd. Het P. B. heeft bij de beantwoording dezer vraag geheel ingestemd met de aanvankelijke meening van het D.B., dat bedoelde goedkeu ring van den Partijraad moest worden verkre gen, reden waarom deze aangelegenheid in deze vergadering is aan de orde gesteld. 9. Rondvraag. a. Behandeling en beantwoording der even tueel schriftelijk ingediende vragen. Onder verwijzing naar de regeling van de rondvraag zooals die onder punt 10 der na jaarsvergadering 1930 van den Partijraad werd aangekondigd, en nader is uiteengezet en to$ gelicht in de circulaire no. 31 Maart 1931 namens het Partijbestuur gericht aan de Rtfkskieskringbesturen en aan de leden van den Partijraad worden deze leden ook thans wederom in de gelegenheid gesteld vragen over algemeene politieke onderwerpen schriftelijk in te dienen bij het Partijsecretariaat, Laan van Meerdervoort 65 te 's Gravenhage, en dat wel voor den 31 Mei a.s. b. Mondelinge Rondvraag. Schorsing der vergadering tot Zaterdagmor gen 10,15 uur. 10. Heropening der vergadering. 11. Behandeling van „Gezin en Overheid, Beschouwingen over enkele onderdeelen van de taak van de Overheid met betrekking tot het gezin", aan de hand der uitgebrachte prae adviezen van mejuffrouw Mia van der Kallen en van de heeren J. H. Maenen, dr. H. W. E. Moller en mr. C. P. M. Romme. 12. Sluiting. Evenals de vorige malen ligt het in de be doeling de z.g. huishoudelijke agenda -- pun ten 1 tot en met 9 in de avondvergadering van Vrijdag 12 Juni af te werken. De geheele Zaterdag d.a.v. kan dan aan punt 11, de behandeling der uitgebrachte prae adviezen worden bésteed. Zaterdagmorgen 8,15 uur zal in de Kathe drale Kerk te Utrecht (Lange Nieuwstraat) een H. Mis worden opgedragen voor de R. K. Staatspartij en hare leden. Het Partijbestuur vertrouwt, dat zooveel mogelijk alle leden in de kerk zullen aanwezig zijn en vooraan zul len plaats nemen. De nieuwe Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië. Betreffende den nieuw benoemden gouver neur-generaal van Nederl. Oost-Indië, jhr. mr. B. C. de Jonge, meldt de Zierikzeescho Nieuws bode, dat deze, uit het oude Zierikzeesche ge slacht gesproten, de kleinzoon is van den alge- meenen rijksarchivaris jhr. mr. J. C. de Jonge, die in 1793 te Zierikzee geboren werd in het huis aan den Mol, nu A 309. Van diens broeder, jhr K. W. de Jonge (geb. 1789) stamt het eenig nog op Schouwen en Duiveland wonende lid der familie De Jonge af, n.l. jkvr. H. C. W. de Jonge, weduwe van jhr. mr. J. W. D. Schuur- beque Boeije, wonende op „Mon Plaisir", onder Noordgouwe. ...Arbeid in kapperszaken. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft aan hoofden of bestuurders van bar biers- of kappersondernemingen in alle ge meenten des Rijks vergund, dat in het tijdvak van 18 tot en met 23 Mei 1931 aan de daarin werkzame arbeiders geen vrije halve dag wordt gegeven, onder voorwaarde, dat alsdan aan de betrokken arbeiders een vrije ochtend wordt gegeven op Maandag 25 Mei, onverminderd de verplichting tot het geven van een vrijen hal ven dag in het tijdvak van 25 tot en met 30 Mei. Een nieuwe Encycliek over het sociale vraagstuk. Ter gelegenheid van de Rerum Ncvarum- herdenking heeft Z. H. de Paus een nieuwe encycliek uitgevaardigd over het sociale vraag- stuk. Zij is getiteld „Quordrogesimo Anno Een uittreksel ervan werd aan de pelgrims, die zich momenteel te Rome bevinden terhand ge steld. De Romeinsche correspondent van De Maas bode seinde hieromtrent o.a.: Onze H. Vader Paus Pius XI, die van zijn grooten voorganger Leo XIII een vaderlijke ge negenheid heeft geërfd voor de arbeidersklas se, heeft niet alleen de plechtige viering van den 40sten gedenkdag der encycliek „Rerum Novarum" aangemoedigd, maar ook van deze herdenking een uitgangspunt willen maken naar verder na te streven doeleinden. Inderdaad heeft Z. H. van de omstandigehid gebruik gemaakt, om een nieuwe encycliek uit te geven, waarin hij voor de Kerk en voor ge heel de wereld het vredesprogram schetst, dat nog afgewerkt moet worden, voordat men zeg gen kan, dat de groote en grootsche initiatie ven van Leo XIII haar doel hebben bereikt. De Rerum-Novarum-feesten te Rome. Donderdagmorgen is te Rome de interna tionale herdenking ingezet van de gebeurtenis, dat 40 jaar geleden de Encycliek „Rerum No varum" door Z. H. Paus Leo XIII-Zaliger werd uitgevaardigd. De plechtigheid werd ingezet met een H. Mis in de St. Jan "an Lateranen, waar het stoffelijk overschot van den grooten Paus der werklieden rust. Zij werd door tien duizenden pelgrims bijgewoond waaronder Ne derland met ongeveer 800 deelnemers was ver tegenwoordigd. Na afloop ving het défilé der organisaties aan langs het graf van Paus Leo XIII naar het plein achter de basiliek, waar het werklie denmonument is opgericht. Weldra was het voetstuk begraven onder da kransen bloemen en palmen door het inter nationaal eerebetoon daar neergelegd. Door den algemeenen president der katho lieke actie in Italië commaadatore Cirriaci, werd een welkomstwoord gesproken tot de buitenlandsche gasten. Daarna bracht elke groep nationaal zijn hul de. Nadat eerst namens Hongarije en Polen gesproken was, besteeg de voorzitter van ons. R. K. Vakbureau, het eerste Kamerlid, De Bruyn, "het voetstuk van het monument, om namens de Holanders het woord te voeren: een woord van innigen dank voor alles, wat „Re rum Novarum" in het belang der arbeiders heeft gewrocht. „Daaraan hebben zij hun ver heffing te danken aan .t recht en den plicht tot organisatie, hun door Leo XIII gegeven, die hun ook de kerk als beschermster schonk! Maar deze Paus uit het verleden blijft de groote socfale voorganger in de toekomst, aan wien de arbeiders in den persoon zijner opvolgers hun hart hebben verpand en op wien zij on wankelbaar blijven vertrouwen. Aan den voet van dit monument hernieuwen wij den eed van trouw, om te blijven streven naar liefde en recht, bereid de handen te ei ken aan meester en knecht, cm als broeders elkaar te beminnen!" Een geestdriftig applaus volgde op deze wocr den waarna enthousiast het „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen werd. Donderdagavond werd de herdenking voort gezet op het Binnenhof der Pauselijke Kanse larij. Ttal van Kardinalen en Bisschoppen wa ren hierbij tegenwoordig. Het Nederlandsche) episcopaat was vertegenwoordigd door Mgr. Jansen en Mgr. Aengenent Namens de verschillende naties werd het woord gevoerd. Voor Nederland sprak Prof. Aalberse. Vrijdagavond vond op het Damasasplein ont zagwekkende audiëntie plaats. Ongeveer 10.000 pelgrims, afkomstig uit 28 verschillende Janden woonden ze bij. Z. H. de Paus hield een 'ndruk wekkende rede, waarin hij o.a. nog eens nadruk kelijk de dwaling van het socialisme veroordeel def dat, aldus Z. H., ook al moge het verschil lende punten van zijn propramma hebben ge wijzigd, toch gebaseerd is op een opvatting van de maatschappij, die in strijd is met de ware opvatting van het Evangelie, zootlat het niet mogelijk is, tegelijk goed Katholiek en waar socialist te zijn. Zaterdagmorgen droeg Z. H. een H. Mis op in den St. Pieter. In den loop van den namiddag zijn de Ne- derlandsche pelgrims door den II. Vader in bijzondere audiëntie ontvangen, bij welke ge legenheid Z II Exc. Mgr.. Jansen, aartsbisschop van Utrecht een toespraak tot Z. H. hield. Na diens rede nam Z. H. de Paus het wóórd en liet zich in zeer vereerende bewoording over Nederland's Katholieken uit, waarna Hij allen zijn zegen gaf. Zaterdagavond is het nieuwe Nederlandsche Priestercollege door Mgr. Jansen plechtig inge zegend. Stadsbrand in Japan. Te Shiranemachi, ongeveer 150 mijl ten Noorden van Tokio gelegen, heeft een ontzet tende brand gewoed. Meer- dan .'>00 gebouwen zijn verwoest, waaronder een bank, het post kantoor het stadhuis, een kerk en. een schouw- bur. Dertig personen worden vermist. Er zijn meer dan 2500 dakloozen. Men vermoedt, .at de ramp aan brandstichting te wijten is. In een dorp, aan de overzijde van de rivier gelegen, werden twintig huizen verwoest door een brand, ontstaan door het overslaan van vonken. De taalstrijd in België. De gemeenteraad van Gent heeft besloten, alle officieele stukken in het vervolg alleen in het Nederlandsch te doen verschijnen. Slechts officieele papieren, die volgens de wet in de twee landstalen moeten verschij nen, zullen ook in het Fransch vertaald wor den. Aardbevingen in Pevziê. Uit Perzië worden hevige aardbevingen ge meld. Tal van huizen zijn verwoest. De be vol-, king is door een paniek aangegrepen en kampeert in het open veld. Alfonso's particuliere bezittingen in beslag genomen. De Spaansche ministerraad heeft besloten alle bezittingen van koning Alfons voor zoover deze binnen zijn bereik liggen in beslag te re- men. Alle officieele instanties, alle banken, en ban kiers zijn verplicht eventueele saldi, deposi to's e.d. ter kennis te brengen van den minis ter van financiën. De regeering motiveert deze houding met de bewering, dat de koning zijn geprivilligeerde positie zou hebben misbruikt om zich persoon lijk ten koste van de bevolking, te verrijken. Protest van den H. Stoel. Door middel van den pauselijken nuntius te Madrid heeft de H. Stoel aan de Spaansche regeering een krachtdadig protest gericht tegen de daden van vandalisme, waarvan verschillen de godsdienstige instellingen het slachtoffer zijn geworden. Sprinkhanenplaag op Sardinië. Volgens bericht uit Rome hebben groote zwermen sprinkhanen Sardinië geteisterd. In het Zuiden van het eiland zijn uitgestrekte vel den kaalgevreten. De zwermen waren zóó «.'.root dat zij zelfs het verkeer belemmerden; de au to's bleven in de massa sprinkhanen steken. Ook Belgisch Congo geteisterd. Volgens bericht uit Elizabethstad is in de om geving van Kalfoer een reusachtige sprinkha- nenzwerm van 25 K.M. lengte neergestreken. Er zijn toepen gezonden, om te trachten de sprinkhanen met vlammenwerpers en vergif te verdelgen. Loonsverlaging. Naar wij vernemen zal door de Amoniakfabriek en de cokesfabriek te Sluis kil alsmede door de Glasfabriek en de Phos- phaatfabriek alhier ëen uniforme loonsverla ging worden ingevoerd en wel van 5 pCt. Deze verlaging omvat watbetreft de Glas- en Phos- phaatfabriek zoowel de employe's als de ar beiders. voor de beide andere genoemde fabrie ken alleen de arbeiders. De verlaging wordt van kracht: voor hen die per week worden betaald op ongeveer 1 Juni; voor hen, die per 14 dagen worden betaald op 15 Juni; voor hen, die per maand worden be taald per 1 Juli. Aan de Glas- en Phosphaatfabriek worden door deze loonsvermindering 428 oersonen ge troffen, waarvan 350 a 360 werklieden. Aan de cokesfabriek circa 300 werklieden. Een meevallertje. Naar wij vernemen zal door onze gemeente aan de tewerkgestelden bij de ge meentewerkverschaffing wegens loonderving op 's Heeren Hemelvaartsdag f 1,50 worden ver goed. Prijsschieting. Bij de gister gehouden prijs- schieting op de liggende wip bij Aug. de Rceck alhier, was de uitslag als volgt: Hoogvogel en 1ste zij vogel Aertjes Sedzaete, 2e zijvogel M. Houtepen alhier. Er namen 22 schutters deel. WESTDORPE. Voetbalclub. Naar gemeld wordt, Is alhier e envoetbalclub opgericht met aanvankelijk een 24-tal leden. HULST. Reclame. Bij de firma A. Wilking te Hulst wordt vanaf Zaterdag a.s. gratis „Het Nieuwe Modeblad" uitgave van de N.V. Uitgeversmaat schappij „Neerlandia" verstrekt aan de koo- pers. BRESKENS. Het wapen van Breskens. Het bekende hotel: „Het Wapen van Breskens" van den heer A. Adriaansen, is overgegaan aan den heer N. Valk. Badpaviljoen. Het badpaviljoen zal op eersten Pinksterdag worden geopend. LIMBURGSCHE BEDEVAART NAAR LOURDES Z.H. Exc. Mgr. Lebouille neemt aan de Bede vaart deel De elfde Linmburgsche Bedevaart naar Lour des zal dit jaar de hooge eer genieten een Bis schop onder haar pelgrims te tellen, nl. Z. H. Exc. Mgr. Eug. Lebouille, Tit. Bisschop van Conana, Coadjutor van Yungpingfu in China. Mgr. Lebouille is Limburger van geboorte, en was 27 jaren werkzaam als missionaris. Sedert twee maanden vertoeft Mgr. bij zijn familie. Z. Exc. is geen onbekende in den lande, vooral niet in Limburg, Nwaar hij de laatste weken meerdere malen onzen geliefden en thans ge lukkig herstelden Bisschop bij H. H. Wijdin gen of Vormsel mocht vervangen. In Augustus as. hoopt hij de terugreis te aanvaarden naar het „verre gewest". Het was sedert lang de stille en innige wensch van Mgr. de belangen van zijn uitgestrekt en moeilijk missiegebied te kunnen gaan stellen onder de schutse van de H. Maagd in Haar genadeoord, waar Z. Exc. nog niet was en waar hij, menschelijker wijze gesproken, ook wel nooit meer zal terugkomen. Mgr. zal de reis maken in den Lisieux-trein, die zooals bekend is op 24 Juni uit Maarstricht ver trekt. De deelname belooft ook dit jaar aan alle verwachtingen te voldoen. Voor den z'.eken- trein kunnen geen zieken meer worden aan genomen. Reeds thans heeft het Comité zich genoodzaakt gezien een groot aantal pelgrims van deze trein over te plaatsen naar den recht streekschen trein Maastricht-Lourdes. Zoowel voor dezen trein als voor den Parijs- Lisieux trein kan de inschrijving nog tot na der bericht geopend blijven zoowel bij de Directie Bogaardenstraat 36 Maastricht en het Secretariaat Kapelanie te Grons/eld als bij de verschillende correspondenten. Teneinde echter teleurstelling te voorkomen schrijve men zoo spoedig mogelijk in, omdat, wanneer eenmaal het getal vol is, onder geen enkele voorwaarde nog pelgrims worden aange nomen. N.V. Confectionery. In de gehouden algemeene vergadering van de confectionery Works is besloten het divi dend over het afgeloopen boekjaar vast te stel len op f 60 per aandeel. Zeeuwsche Landbouwersorganisaties en de crisis. Onder leiding van den heer Mr. P. Dieleman hield de commissie uit de Zeeuwsche Land bouworganisaties een vergadering te Goes waarin uitvoerig gesproken is over den toe stand van den landbouw. Algemeen was de vergadering van oordeel, dat er krachtig doorgewerkt moet worden en bij voortduring op betere steunmaatregelen moet worden aangedrongen. De vergadering sprak zich uit om het plat teland mobiel te maken door middel van de centrale landbouworganisaties. Tusschen deze dient de samenwerking zoo goed mogelijk te zijn. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de wijze, waarop een nieuw urgentie-program dient te worden opgesteld. Besloten werd een nieuw ontwerp samen te stellen en dit aan de organisaties voor te leggen. Daarin zal o.m. aandacht worden geschonken aan de voorzie ning van de binnenlandsche markt, nu het buitenland ons telkens nieuwe moeilijkheden in den weg legt. De steun aan de suikerbieten teelt dient belangrijk hooger te worden. Voor andere producten dient een productiepremie of een verbruiksverplichting te komen. Een gestoorde picnic op den Ruijgenhoek. Baldadige handen hebben Donderdagochtend het hek verbroken, dat de afsluiting vormt van de hooge trap, die van het strand af toegang- geeft tot het duinterrein, behoorende tot het buitenverblijf van H. M. de Koningin aan den Ruygenhoek. Toen het hek van den dam, in dit geval van de trap was, verdween ook het bord „verboden toegang" in een ommezien, waarna het pu~ blek, waaronder veel Rotterdammers waren, de trap op stormde en in een oogwenk bezit nam van het duinterrein. Zelfs fietsen werden naar boven gesjouwd, koffertjes werden uitge pakt. Alles wees erop, dat men het zich daar behaaglijk wilde maken, om het veroverde ge bied niet spoedig weer te verlaten. Ooch daarmede was toch buiten den v.aard gerekend, d.w.z. buiten het waakzaam oog van het zoontje van den concierge, die het land huis onder zijn hoede heeft. Het jongetje was daar toevalligerwijs aan 't spelen en stelde zijn vader in kennis van het vreemd en luid ruchtig gebeuren in de anders zoo stille dui nen. Daar kwam de knecht al aangeloopen, die pogingen in het werk stelde, het landschap van zijn indringers te zuiveren. Het publiek muntte echter niet in welwillendheid uit en uien eisch te op hoogen toon, dat die meneer zich zou legitimeeren, hetgeen hij met den besten wil niet kon. Op deze manier was er dus niets te bereiken. Toen kwam er hulp opdagen. Op eenigen af stand ontwaarden scherpziende oogen achter een duin een paar groote spitze ooren en wel dra stond daar te grijnzen met opgeheven kop: Max, de politiehond, een groote Duitsche her der, die aangewezen is, zoo noodig deze een zame duinen tegen kwaadwilligen te bescher men. Hij zwaaide ongedurig piet den staart en zijn geweldige tanden glansden fel on dreigend in het zonlicht. Max kwam niet verder. Hij wist, dat hij zich zonder bevel van zijn meester koest te houden had Maar op de duinen kwam beweging. Kof fertjes werden gepakt en de fietsen gleden met een vaart naar beneden. Achter Max kwam de concierge, tevens onbezoldigd Rijksveldwach ter, die den hond aan den ketting legde. Deze kon zich rustig houden, want na eenige minu ten lag het terrein weer verlaten als voorheen. Slechts Max stond op het hooge duin en keek met minachting op de verbouwereerde bezoe-*

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2