PUROL No. 3769 Maandag 18 Mei 1931 46ste Jaargang fl NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN PDSTBEKEHIHE h. 5241B. Ilailio zielzorg in de l. S. A. FEUILLETON. Zonnebrand lil de R.-K. Staatspartij. VERSCHIJNT elken MAANDAG., WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Do Bodolaros van Saint-SuÊpice. Ingezonden Meaedeellng ZEEUWSCHE KOERIER II rt' e J Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-GENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZER8KRINQ C IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Een interessant experiment. „The Commonncal" een katholiek weekblad in New-York bevat een bericht over een typisch experiment op het gebied der Katholieke actie in de Vereenigde Statenover de radio -preeken van een priester uit Detroit, Charles Cönghlin, die iederen Zondag vanuit zijn kleine kerk tot miliioenen Amerikanen spreekt en daarmede zoo buitengewone successen behaalt op het ge bied der sociale zielzorg. Als uitgangspunt voor zijn preekendienst de encycliek „Rerum Npyarum" van Paus Leo XIII Father Congklin predikt een nieuwe kruistocht: de terugkeer tot de grondstellingen van Chris tus en de kerk in het sociaal en economisch leven: de wereld staat voor de keus: vóór of tegen Christus. Het auditorium van dezen predikant bestaat, naar berekend werd, letterlijk uit miliioenen. Bij 17 Amerikaansche zendstations uit alle dee len der Vereenigde Staten heeft Father Cong klin één uur gevraagd, waarvoor hij betaalt; andere stations zijn aangesloten bij de Colum bia Broadcasting Company, die steeds voor Father Congklin beschikbaar is. In totaal gaat het over 22 tot 25 Amerikaanscne zenders. Ie dere week ontvangt deze priester meer dan 50.000 brieven. Op de preek van Zondags vóór Kerstmis volgden meer dan 75,000 brieven. De experts van de radiomaatschappijen schatten dat in den regel op 200 luisteraars een brief geschreven wordt. Dan zou Father Congklin dus een auditorium van ruim 10 millioen per sonen hebben. Deze schatting wordt echter nog te laag geschat. De brieven komen uit slle Bondsstaten der U.S.A., uit Canada en uit Me xico. Zelfs zijn er brieven gekomen van Oceaan schepen, die zich onderweg bevonden. Meer dan de helft van de briefschrijvers zijn niet-Katho- lieken. De inhoud der brieven is meestal zeer vriendelijk, soms zelfs enthousiast; onder de 1000 brieven zijn er gemiddeld twee, waarin te genwerpingen gemaakt worden: de critiek komt gewoonlijk van de zijde der katholieken. De kosten van deze radio-uren beloopen 83000 dollar per week. Zij worden betaald uit vrijwillige giften, waar niet om gevraagd wordt, maar die, meestal kleine bedragen, uit alle deelen der Unie toevloeien. De gevers worden in de „Radio League of the Little Flower" in geschreven (de parochiekerk van Father Cong klin is aan de H. Theresia toegewijd). Niet minder dan 52 geestelijken verzorgen onder toezicht en leiding van den beroemden pries ter de post, die zeer vaak een apologetisch ka rakter draagt. Er wordt in Detroit een eigen drukkerij ge huurd, die 50,000 exemplaren van iedere weke- lijksche preek stuurt aan al degenen, die deze wenschen te bezitten. De preek heeft Zondags avond plaats tusschen 7 en 8 uur. Tegelijk met het gedrukte exemplaar wordt ook telkens een 62) Toch kan ik u niet aanraden naar hem te gaan. HQ heeft het op het oogenblik veel te druk en hij zal de burgeres Rollin ook niet naar behooren kunnen helpen. Hij kan een ver band leggen, maar veel meer ook niet. V/at die arme drommels betreft, ging hij voert, terwijl hij naar de gewonden wees die op de draag baren lagen, hun rekening is gemaakt, het zal nog de vraag zijn of zij levend in het hospi taal komen. Hoeveel gewonden zijn er? Zeven, door één bom getroffen. Ja het gaat daarginds warm toe, zooals ge ziet. Hebben 0e Versaillanen zich al meester ge maakt van deze wijk? Ja dat zal zoo gemakkelijk niet gaan. Neen, neen, zij zullen hier geen voet zetten, die schel men van roodbroeken. De wijk wordt goed be waakt en al mocht het hun al gelukken, er binnen te dringen, dan zijn de maatregelen ge nomen om alles in de lucht te doen vliegen. Gilbert sidderde. De communard ging voort: Zij, die wij daar vervoeren, zijn door hun eigen schuld getroffen. Zij behoorden tot de batterij der artillerie, die op Père-Lachaise is opgesteld. Dronken als kartouwen hebben zij pen stuk afgevuurd waarvan zy vergeten had- afdruk van de „Rerum Novarum" Encycliek, als men zulks wenscht, gezonden. Tot nu toe zijn er maandelijks tusschen 150.000 en 200,000 exemplaren van den brief van Paus Leo XIII uitgegeven. De brochure bezit een aantrekkelijk bandje en bevat ten persoonlij ken groet van Father Conglkin. De priester uit Detroit predikt geen revolu tie maar hervorming. Hij is een groot vriend van de derde Orde van den H. Franciscus, waar van Leo XIII gezegd heeft: „Miju sociaal-re formatorisch plan is de derde Orde van den H. Franciscus". Fathér Congklin heeft ook een hulporgani satie onder den naam „God's Poor Society" ge sticht. Ie de maand November van het vcrig aar, verdeelde zij kleeren onder 7000 behoef tige gezinnen. „Onze tijdgeest" zegt Father Congklin, „vertoont zeer veel overeenkomst met den geest, dien de H. Franciscus in de 12e eeuw meemaakte. De menschen begonnen toen ook den rijkdom te aanbidden. Doch binnen zes maanden had de H. Franciscus geheel Italië veranderd." In zijn radio-preeken behandelt Father Cong klin de problemen der arbeiders, bedienden, werkloozen; hij bespfeekt het recht om eigen dommen te bezitten, de verdeeling der bezit tingen. Hij maakt daar gebruik van een rijk cijfermateriaal, dat hem door ervaren vaklui ter beschikking wordt gesteld. Hij staat, in voortdurenden verbinding met Washington én de bureaux van verschillende sociologen en nationaal economen van naam in de Vereenig de Staten. Zijn critiek op de methoden van ver schillende naamlooze vennootschappen en con cernen is dikwijls aanleiding geweest tot scher pe oppositie. Zoo b.v. wendde de algemeene directeur van een zeer bekende maatschappij zich tot den Bisschop van Detroit, om een ver bod van de preeken te verkrijgen. Ook op de radio-vereenigingen en de Nationale radio-bom missie wordt in dezen zin druk uitgeoefend. Maar tot nu toe zijn al die pogingen zonder succes gebleven. Father Congklin heeft de vol le toestemming van zijn Bisschop en een Pause lijke waardeering van zijn arbeid. Evenals bij de meeste groote dingen was ook hier het begin zeer nietig of haast toevallig. De Bisschop van Detroit, Mgr. Michael Is Cal- lagha, had Father Conglin een som geld gege ven voor den bouw van een parochiekerk in Royal Oak, een voorstad van Detroit (dat, zoo als men weet, meer dan anderhalf millioen in woners telt). Er wonen daar slechts weinig ka tholieken. Na het bouwen van de St. Theresia- kerk, hield Father Congklin nog geld over. Hier mee begon hij in October 1927 zijn radio-pree ken met een localen zender, waarvoor hij elke Zondagmiddag, wanneer hij zijn uitzending hield, betaalde. Men beschouwde de heele zaak slechts als een proef. Na korten tijd sloten zich echter reeds twee andere stations aan: in Cincinnatie en in Chicago. En thans spreekt Father Congklin, zooals gezegd, cct miliioenen Amerikanen. Aanhoudend hoort men van bekee ringen, die door deze radio-preeken bewerkt den, de veiligheidsklep te sluiten en de bom, in plaats van tusschen de roodbroeken te bar sten, is er van achteren uitgevlogen en heeft de kanonniers zelf verminkt. Die ongelukkigen Gilbert Rollin gevoelde volstrekt geen mede lijden met de verongelukte kanonniers, maar hij vond het toch goed dit voor te wenden. Trouwens, hij had zich de moeite kunnen besparen, want de communard hernam op bar schen toon: Zeg liever die stommeriken. Als zij niet zoo veel gedronken hadden dat zij van toeten noch blazen meer wisten, dan zouden zij ons niet 't karweitje gegeven hebben, hen naar de ambu lance te dragen. Eensklaps kwam het denkbeeld bij Gilbert op, om van deze ontmoeting partij te trekken ten einde inlichtingen te verkrijgen omtrent den man dien hij noodig had. Hij vroeg: Is Servas Duplat ook op de Père-Lachaise? Neen. Weet ge het zeker? O! volkomen zeker. Hij heeft de wacht aan de poort des Près-Saint-Gervais. Ik heb hem vanmorgen met mannen daarheen zien gaan. De sergeant der Commune, die net escorte commandeerde, gaf bevel dat men weer op marsch zou gaan. De dragers namen hun vracht weer op en begaven zich naar de hoofd-ambulance van het elfde arrondissement, die sedert den aan vang van het beleg gevestigd was in een ver laten klooster in de rue Servan. worden. De priester zelf geeft als direct ge volg van zijn actie het volgende aan: „Het Amerikaansche volk is in nauw contact met de sociale leer der Katholieke Kerk gekomen, wat in vele harten tot een zeer verrassende uitwer king heeft geleid. Verder is een breede muur van misverstanden en onverdraagzaamheid te genover het katholicisme neergehaald". En dit heilzaam werk wordt iederen Zondag voortgezet. (10) Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten NEGENDE VERGADERING VAN I-EN PARTIJRAAD. De agenda. De agenda van de negende vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij, te hou den Vrijdag 12 Juni 1931, te 20 uur en Zater dag 13 Juni 1931 te 10,15 uur in de groote zaal van het Restaurant „Centraal", Jaarbeursge bouw te Utrecht luidt als volgt: 1. Opening door den voorzitter. 2. Hoofdelijke oproeping van de stemgerech tigde leden van den Partijraad. 3. Notulen der Partijraadsvergadering van 28 en 29 November 1930. Deze zullen wederom in een tiental exemplaren vóór den aanvang der vergadering ter inzage worden gelegd. Na vaststelling ter vergadering zullen de secreta riaten der Rijkskieskringbesturen een exem plaar ontvangen. 4. Ingekomen stukken. a. Brief namens het bestuur der R. K. Kies- vereeniging Rijkskieskring 's Gravenhage d.d. 9 Februari 1931, meldende de afvaardiging naar den Partijraad van den heer G. A. Hin- felaar in plaats van mr. M. J. F. Andreoli. b. Andere ingekomen stukken. 5. Mededeelingen van het Partijbestuur. 6. Mondeling verslag namens de Kas-Com missie betreffende rekening en verantwoording over het dienstjaar 1930. 7. Verkiezing van een lid van het dagelijksch bestuur in de vacature van mr. A. J. M. Lees berg. 8. Behandeling en goedkeuring der vredes- resolutie aangenomen en namens de delegatie der R. K. Staatspartij mede-onderteekend op de bijeenkomst van het Comité Executif van het Secretariat International des Partis Dé- mocratiques d'Ispiration Chrétienn^ gehou den te Parijs, 5 Jan. 1931. Toelichting. Uit de R. K. dagbladen van 10 Januari jl. zullen de leden van den Partijraad kennis genomen hebben van de navolgende Firmin drukte zijn gewezen kapitein de hand en voegde zich weder bij zijn kameraden. Gilbert snelde door de rue da Chemin-Vert en ging langs Père-Lachaise. Hij begaf zich naar de poort des Près-Saint- Gervais, in de hoop daar Servais Duplat te vinden. Toen hij dezen post bezette, die, zooals wij weten, hem niet was aangewezen, maar dien hij met zijn luitenant had geruild, had de ex- fourier van de 3e compagnie, 57e bataljon van de Nationale Garde reeds 'n plan ontwor pen om, zonder gevaar te loopen ontdekt te worden, den Oostelijken toegang tot Parijs voor de regeeringstroepen te openen. Hij moest nog negenduizend francs van zijn verradersloon ontvangen en die wilde hij zich onder geen voorwaarde laten ontgaan. Alvorens echter het loon te kunnen opstrij ken, moest het ditmaal verdiend zijn. Het plan, dat hij goed bestudeerd en goed overdacht had, waarvan hij alle kansen van slagen en mislukken had overwogen, was in derdaad gemakkelijk ten uitvoer te brengen en maakte de kans van slagen zoo goed als zeker, in aanmerking genomen den bijzonde ren aard van de mannen, waarover hij het be vel voerde. De kapitein der Commune scheen in zeer goede luim. Hij lachte luidkeels en vertelde allerlei grap pen aan zijn ondergeschikten, terwijl hij met hen naar de poort des Près-Saint-Gervais Dok De kapitein heeft zijn draai vanmorgen, zei den de communards onder elkaar, die de ge- resolutie welke op dien datum is gepubli ceerd: RESOLUTIE INZAKE DE VREDES POLITIEK, VAN DE INTERNATIONAAL SAMENWERKENDE KATHOLIEK POLITIEKE PARTIJEN. De partijen, aangesloten bij het Secrétariat International des Partis démocratiques d'in- j spiration chrétienne, vertegenwoordigd op de bijeenkomst van het Comité Exécutif van ge noemd Secretariaat, gehouden op 5 Januari 1931 te Parijs, hebben de navolgende resolutie aangenomen: Onder den indruk van het wederopleven van een onverzettelijk nationalisme in verschillen de landen, van de sfeer van malaise op politiek gebied, welke nog wordt versterkt door het gemis aan economische organisatie van Euro pa en door de moeilijkheden van de wereld crisis, geven de partijen opnieuw uitdrukking aan haar onwankelbare gehechtheid aan de zaak van de doelmatige organisatie van den vrede en van de toenadering tusschen de vol keren. Zij veroordeelen en verwerpen elk gebruik van geweld tot eigenrichting als een misdaad en een dwaasheid en bevestigen haar onver- zettelijken wil om alle pogingen in het werk te stellen, zoowel in het kader der binnenland- sche politiek van hun respectieve landen als op internationaal terrein, om elke extremis tische actie tegen te gaan, om de publieke opinie te leiden in de richting van de samen werkng der volken, zoowel economisch als politiek en van de organisatie van den vrede en om de vredespolitiek in Europa en in de geheele wereld, volgens de methoden en mid delen in het werk gesteld door den Volken bond, voort te zetten en verder te ontwikkelen Van de Fransche Democratische Volkspartij A. Champetier de Ribes; voor de Duitsche Centrumpartij: J. Stocky; voor het Belgische Christen-Werkersverbond O. Behogne; voor de Partij der Rechterzijde in Luxemburg J. Ori- ger; voor de Poolsche Christen-Democratische Partij Waclaw Bitner; voor de Christen-De mocratische Partij in Lithauen Pr. Dielinin- kaitis; voor de Italiaansche Volkspartij F. L. Ferrari; voor de R. K. Staatspartij in Neder land (onder voorbehoud van goedkeuring der bevoegde partij organenC. Goseling. Een ontwerp der resolutie was aan de leden van het Comité Exécutif reeds toegezonden bij schrijven van den secretaris van hèt Secréta riat International, d.d. 12 October 1930, met verzoek, om zoo spoedig mogelijk instemming daarmede te betuigen en daarbij tevens de vraag te beantwoorden, hoe de band van sa menwerking tusschen de aangesloten partijen nauwer zou kunnen worden gemaakt. Bij uitvoerig schrijven van 6 November d.a.v. hebben voorzitter en secretaris van het P.B. als leden van het Comité Exécutif, geantwoord, dat zulk een resolutie en ook het vraagstuk van nauwere samenwerking met een uitvoe rend orgaan niet langs den weg van sc'nrifte- wone ruwheid van hun officier kenden. Ik weet zeker dat hij ons nog zal tracteeren. Ja, dat zal hij bepaald doen, antwoordden anderen. Deze vreemdsoortige soldaten dachten slechts aan drinken, terwijl de batterijen der regee ringstroepen van den heuvel van Montmartre haar bommen wierpen op Père -Lachaise en Belleville. De troep communards, onder aanvoering van Servais Duplat, liep dicht langs de huizen om zich zoodoende te beschutten tegen de ka nonskogels, die elk oogenblik op de straat uit eenspatten. De kapitein der Commune luchtte zyn va derlandsliefde door te schreeuwen. Ja, buldert maar met uw kanonnen, werpt maar bommen, Versaillaansche honden, de Commune lacht er wat mee. Waagt het maar eens hier te komen en we zullen u aan onze bajonetten rijgen! En de communards, door zijn voorbeeld aan gevuurd, galmden: Wij zullen misschien sterven, maar de Com mune zal overwinnen. Leve de Commune! Servais Duplat moest met zijn troep, om aan de poort des Près-Saint-Gervais te ko men, langs de Chaussée Ménilmontant trekken Hij ging de rue des Amandlers door, waar ver scheidene barricaden waren opgericht en toen hij deze hindernissen overgeklommen was met zijn mannen, bereikte hij de Chaussée Ménil montant die hij te volgen had tot aan de rue Haxo, die op de poort uitliep. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1