Bij Pijnen Rechtszaken. Stadsnieuws. Provineienieuws. Posterijen Burgert. Standen Kerknieuws. Gemengd Jtieuws. Ingezonden Mededeelibg Mijnhardt's Poeders Rijkspostspaarbank Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. niet kan volstaan met slechts 7an één zijde rook te verwekken, is duidelijk. Nachtvorst treedt enkel op bij stil weer, waardoor het zou kunnen gebeuren, dat een gedeelte der toornen reeds geleden had vóór de rook ze had bereikt. Op zekere afstanden tusschen ie verschillende deelen van het geheel worden- tegelijk de stroo briketten ontstoken, waardoor het mogelijk wordt het geheel tegelijk in rook te hullen. In 't laatst van April begint de bessenbladwesp, een der meest gevreesde insecten voor den bessenteler, te vliegen, als de bladeren nauwe lijks half ontwikkeld zijn. De zwarte bessen- struiken worden niet door haar bezocht, wel de roode en witte, bij voorkeur echter de kruis bessenstruiken. In de bladeren maakt het ^ijf je met haar zaagvormige legboor kleine wond jes, waarin het de eitjes afzet. Tot in Juni ziet men ze vaak nog rondvliegen. In Mei reeds ver laten de eerste larven de eitjes; deze larven behooren tot de bastaardrupsen, d.w.z. larven, die zeer veel op gewone rupsen gelijken, doch er van te onderscheiden zijn door een meer bolronden kop en een grooter getal pcoten. In den regel treft men deze „rupsen" aan op de randen der bladeren, welke ze geheel op eten, cp de nerven na; zijn er veel, dan vreten ze de struiken spoedig kaal en vaak gaat dan de bessenoogst geheel verloren. Er worden ver schillende middelen tegen deze plaag aange wend. 's Morgens vroeg, wanneer de struiken nog nat van den dauw zijn, bestuift men ze door middel van een daartoe ïngevichten blaas balg met fijn, droog tabakstof, bloem van zwa vel, houtasch, kalkstof of roet. Deze middelen hebben dit echter tegen, althans bij de bestrij ding der tweede generatie, dat dan weldra te oogsten vruchten sterk verontreinigd woróen. Heeft de regen de stoffen na eenigen tijd nog niet verwijderd, dan is het goed de -truiken af te kloppen, en daarna met zuiver water flink' af te spuiten. Tegen den oogsttijd is deze af- spuiting noodzakelijk. Ook kan men met den sprenkelaar de struiken bespuiten met 'n op lossing van een halve K.G. groene zeep in 40 L. water, waaraan toegevoegd een vierde L sterke aftreksel van tabakstelen. Voorts heeft men vaak met goed gevolg aangewend een aftrek sel van 1 K.G nieswortel (Helleborus) in 100 L. kokend water, dat men vóór het gebruik 24 uur heeft laten staan. Amerikaansche insec tenpoeder is ook zeer doeltreffend. Eindelijk worden de bastaardrupsen bijna onmiddellijk gedood door een bespuiting met Bordeauxsche pap, waaraan per 100 L. 1 K.G. (ons) Parijsche of Schweinfurter groen is toegevoegd. Farijsch groen is een zwaar vergiftige stof, voorzichtig dus! Vooral mag het net gebruikt worden als de bessen al bijna volgroeid zijn, omdat dan bij den pluk het sproeimiddel nog niet door den regen weggespoeld is.. Alleen wanneer de vruch tjes nog klein zijn, of wel even vóór den bloei, kan de bespuiting zonder gevaar plaats heb ben. Elk vruchtje ontvangt dan slechts een zeer kleine hoeveelheid stof. Met 100 L. vloei stof toch kan men al heel wat struiken be sproeien. Daarbij komt het grootste deel op de bladeren terecht, zoodat op elke vrucht een uiterst kleine hoeveelheid Parijsch groen zal terecht komen. Door het groeien der bessen laat de inge droogde stof los, zoodat ze er vanzelf afvalt of met den regen wegspoelt. In ieder geval kan men de bessen vóór het gebruik flink wes- schen. DE MAASBODE is het familieblad bij uitnemendheid. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 12 Mei waren o.a. de vol gende personen gedagvaard: A. F. d. W., 2o jaar werkman Graauw, we gens mishandeling van J. Bouwens te Graauw op 19 Maart jl. Eisch en uitspraak 1 maand gev. Uitspr&ak 1 maand gev. voorw. proeftijd 3 jaar en f 25 of 25 d.h. en toewijzing viciele vordering ad 'f 20.50; De verdediger mr P C Adriaanse, bepleitte vrijspraak. J. d. W., 48 jaar werkman Graauw, wegens mishandeling van J Bouwens en H. Bouwens te Graauw op 19 Maart jl. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d.h. E d V., 22 jaar wagenmaker te Graauw, we gens mishandeling van J F de Bakker en O J de Bakker te Graauw op 1 Maart 11. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d.h. A v A, 46 jaar, arbeider te Westdorpe wegens wederspannigheid tegen den rijksveldwachter J Warrens, die hem, terwijl hij in dronken schap op den openbaren weg was, beetpakte om hem thuis te brengen te Westdorpe op 5 April Jl. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d.h. H. v V 27 jaar werkman te Eecloo, wegens diefstal van 9 ijzeren bouten en moeren aan een ander toebehoorende te Sluiskil op 1 Maart Jl. Eisch f 15 of 15 d.h. Uitspraak vrijspraak W H, 23 jaar, schippersknecht a.b. \an het sleepschip „Willem", zonder vaste woonplaats wegens beleediging van den wachtmeester Cam bier en den marechaussée De Bukviel en den Rijkshavenmeester te Terneuzen, toen deze daar dienst deden. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d.h. A P F d K, 25 jaar arbeider te Hengstdijk, wegens mishandeling van Honorie van Gassen te Ossenisse op 19 Nocember jl. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d.h. R.K. Vrouwenbond. De jaarlijksclie bedevaart naar Oostacker van de R.K. Vrouwenbond zal plaats hebben op Maandag 18 dezer per boot „Alice" PLEZIERREIS SAS VAN GENT—VLISSINGEN Bericht aan de laatkomers. Zij, die van plan zijn van deze eenige gele genheid om Walcheren te bezoeken alsnog ge bruik te maken worden verzocht zich uiterlijk a.s. Zondag 17 Mei van kaarten te voorzien, daar na dezen datum geen kaarten meer be schikbaar worden gesteld. Mocht Zondagavond onverhoopt geen vol doend aantal kaarten verkocht zijn dan zou de reis jammer genoeg niet kunnen doorgaan. Stelt dus niét langer uit en voorziet U nog heden van kaarten bij de heeren Louis F. Kalfs vel en M. L. Remery. Te Westdorpe zijn kaarten verkrijgbaar bij Cl. Remery. Te Sluiskil bij Constant Heef f er, Kerkstraat. (14) en vele ongesteldheden, zullen U de hier genoemde genezende en pijsstillende spoedig helpen: Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders Kiespijnpoeders. Verkoudheidspoeders. Hoestpoeders. Rheumatiekpoeders. Maagpoeders. Pijnstillende poeders. Op poeders en doos staat de nuam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. HULST. Gemeenteraadsverkiezing. Dinsdag werden de volgende candidatenlijsten voor de gemeente raadsverkiezingen ingediend: R. K. Lijst: Eth. Lockefeer; J. A. van Lièrop; C. J. Burm; Hon. Verwilghen; J. H. Baert; Eug. P. Fassaert, M. C Geerts; Corn. Strydonk; Louis Wauters; Tel. de Murichy Em. de Decke re; A. A. van der Walle; Leo Tanssens, P. A. Koene, C. E. Vermeersen. Lijst Poppe: Aug. C. M. Poppe; J. Hoogerhuis; P. D. Bartstra; C. C. van Arenthals; P. Jeras. Lijst Bauwens: P. Bauwens; M. Blommaert; L. de Koek; J B. de Cauwer; J. J. Hemelaar; J. van Waterschoot; P. Buijsrogge; M. A. de Maat; Th. v. Wesemael. Opgave betreffende het postkantoor Sas van Gent der maand April 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f 10,377,21 en terugbetaald f 12,842,88. Der halve minder ingelegd dan terugbetaald f2,465,67. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 5. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 1200, en afgeschreven fDerhalve meer in- dan afgeschreven f1200. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 1. Opgave betreffende het hulppostkantoor Westdorpe der maand April 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegc f4040,52 en terugbetaald f932,94. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 3107,58 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 3. Opgave betreffende het hulppostkantoor Philippine der maand April 1931. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegc f5439,44 en terugbetaald f3196 79 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 2242,65 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 7. HULST Over de maand April 1931. Huwelijks-aangiften. 8. Marinus Schipper, 28 j. jm. en Julia Maria Judoca Willekens, 21 j. jd. 11. Hendrikus Ferdinandus Voet, 25 jaar jm en Johanna Catharina de Vette22 jaar jd 18. Eduardus Anthonius Blommaert, 26 jaar jm en Maria Elodie de Windt, 24 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7. Leonardus Ver- vaet, 58 jaar, weduwn. en Maria Mathilda de Munter, 44 jaar jd. 8. Johannes Baptist de Smit, 26 jaar jm. Philomena Maria Bertram 22 j. jd. 29. Hendrikus Ferdinandus Vcet, 25 jaar, jm. en Johanna Catharina de Vetter, 22 jaar jd. Marinus Schipper, 28 jaur, jm. rn Ju lia Maria Judoca Willekens, 21 jaar jd. Geboorten. 7. Nelly Bertha Gusta, d. van Al- bert L. M. Eggermont en Magdalena M. Ver- willigen. 11. Jacoba Theresia Maria, d. van Jacobus A. van Dorst en Maria Sophia de Smet. Jan Piet Marie, zoon van Pieter J. Brand en Leonie Johanna Wauters. 13. Leon Petrus, zoon van Jpsephus de Potter en Cornelia van Swaal. 17. Jeanne Catharina Eduardus, d. van Albertus P. F. Picavet en Florentina M. Vlees- kens. Johanna Maria, d. van Levinus Ivens en Elisabeth Maria Neve. Overlijden. 9. Eugene Desiré Boddaert, 6 m. zoon van A. S. M. Boddaert en Louisa M. van Laar. Leonie Maria van Gijsel, 63 jaar, echtg. van Petrus F. Emmaneel. 11. Janna Zegers, 74 jaar, echtg van Cornelis G. Boogaart. 13. Lucie Augusta Marie Janssen, 19 dagen. d. van Ho- politüs J. Janssen en Angela P. Franssens. -.4. I Johannes Elisius Fricot, 69 jaar echtg. van j Eugenia J. Janssens. 20 Augustina Judoca de j Witte, 47 jaar, echtg. van Joannes B. Seghers. Kerkbericht van Sas van Gent. Zondag 17 Mei, plechtige herdenking van het 15e eeuwfeest van het Concilie van Ephese, g waarin de ééne goddelijke persoonlijkheid in Christus en het goddelijk moederschap van Ma ria verklaard en bevestigd werden; de geloo- vigen worden uitgenoodigd om hiervoor de H. Communie te ontvangen. Om 7 uur de Vroegmis voor de overleden ouders van den heer Charles Kindt en echtge noote, met algemeene H. Communie na de preek der leden van de H. Familie en de R.K. Werkliedenvereniging bij gelegenheid van de bedevaart naar Oostacker; om 10 uur de Hoog mis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie. Na de preek zal een geloofsbelijdenis met gebed gebeden worden en na de H.H. Mis sen de reliquie van O. L. Vrouw. Om 2,30 uur Lof met Te Deurn cn daarna H. Familie. Voor de op Maandag 18 Mei te houden bede vaart naar Oostacker van R. K. Vrouwenbond en H. Familie zijn na de Hoogmis en de H. Familie kaarten verkrijgbaar in het patro- naatsgebouw, ook voor niet-leden, a f 0,75, schookinderen a f 0,40. Maandag 18 Mei, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de II. Mis voor een overledene; om 7,45 uur gezongen H Mis voor mevrouw Maria van Waes-van Acker en overleden ouders.. Dinsdag 19 Mei, om 7 uur gezongen jaarge tijde voor madame Duym. van der Heijden; om 7,45 uur gezongen jaargetijde voor den heer Alphonsus van Assche. Woensdag 20 Mei, om 7 uur gezongen H. Mis voor madame Elisabeth van Leemput-de Rooy; om 7,45 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie van den heer en mevrouw Van Acker- Verhelst. Donderdag 21 Mei, om 7 uur de H. Mis voor madame Nathalie Goossens-Minnaert; cm 7.45 uur gezongen jaargetijde voor madame Stefa- nie Stubbé-Bauwens. Vrijdag 22 Mei, om 7 uur de II. Mis voor den heer en madame Polydorus Verplanken-Snabel om 7,45 uur gezongen H. Mis voor de overleden ouders van den heer en mevrouw Charles-Wau ters. Zaterdag 23 Mei, vigiliedag van Pinksteren, geboden vasten- en onthoudingsdag v.aarop het gebruik van vleeschspijzen verboden Is, om 6.15 uur wijding van de doopvont en om 7 uur gezongen jaargetijde "voor mej. Pelagie Bij levens, om 7,45 uur de H. Mis voor mevrouw Hoefnagels-Pontenagel. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 24 Mei, Hoogfeest van Pinksteren, cm 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stof felijk welzijn der parochie; om 10 uur de Hoog mis voor den heer Ferdinandus Ludovicus Bock stael. Onder de H.H. Missen het gebed voor heilige priesterroepinngen en collecte met epen schaal voor de versiering der kerk genuien de de Meimaand en de Junimaand. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer Petrus Johannes Asselman alhier en mej. Anna Apollonia van Kouteren te Terneu zen 3e roep. P. DOENS, pastoor. In het wekelijksch Zondagsmissaal voor het bisdom Breda, „Bron van Christelijken Geest" worden de misgebeden voor den Zondag opge nomen in de juiste volgorde, waarin de pries ter deze aan het altaar bidt. Audiëntie. Z. H. Exc. de bisschop van Breda zal Zater dag dezer week, en Maandag, Woensdag. Don derdag en Vrijdag der volgende week geen audiëntie verleenen. Benoemingen. Z. H. Exc. P Hopmans heeft benoemd tot Kapelaan te Hulst den weleerw, heer E. Tho- maes, tot Kapelaan te Fijnaart den weleerw. heer. C Dekkers, tot Kapelaan te Bergen op Zoom (H. Hart v. Gorcum) den weleerw, heer G. de Grauw, tot Kapelaan te Hoeven den wel eerw. heer C. Smoor. De terugkeer der Jacobieten tot de katholieke kerk. Ernakulam (Indië) (K.W.P.) Ofschoon de autoriteiten van den Jacobiti- sche ritus er paal en perk aan willen stellen, nemen de bekeeringen der Jacobistische pries ters en geloovigen steeds toe. Twee zeer in het oogspringende bekeeringen zijn die van Pater Thomas Kalekattil, den be 5 jaarden pastoor van Kviyur en die van den jeugdigen pater Geervargheze Thompra, voor zfjn bekeering een vurig tegenstander der ka tholieke kerk. De bekeering van Mgr. Ivanios waarover wij onlangs uitvoerig berichtten begint haar in vloed te doen gelden ook in andere deelen van Indië. Zes Jacobieten van het diocees Kumba- konam hebben zijn voorbeeld en dat van Mgr. Theophilos, die eveneens bekeerd is, gevolgd. Het apostolaat van beide bisschoppen is zeer vurig. Zij hebben van den H. Stoel speciale vol machten ontvangen voor de bekeering van de Jacobieten. Tot nu toe zijn reeds 10 Jacobitische pries ters tot de H. Kerk terug gekeerd, Van tlle zij den, zoowel van leeken als van priesters ko men aanvragen om inlichtingen over den ka tholieken godsdienst en het is te voorzien, dat de toename der bekeeringen zal blijven duren. 38e Nationale Bedevaart naar Lourdes. Het bestuur der vereeniging van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten (ziekenafdeeling der nationale vereeniging tot samenstelling der Nederlandsche bedevaarten) doet wederom een dringenden oproep tot geheel Nederland, da mes en heeren van iederen leeftijd cn eiken stand, om zich beschikbaar te stellen als infir- mière en brancardier voor de nationale bede vaart naar Lourdes, die gehouden zal worden van 15 tot en met 24 Juli. Verleden jaar hebben een groot aantal edel moedige dames én heeren aan den oproep van deze vereeniging gehoor gegeven, zoodat onge veer een honderd brancardiers en tweehonderd infirmi res en verpleegsters, de bedevaart ver gezelden en hunne beste krachten gegeven heb ben aan de verzorging der zieken. Vol lof waren de Franschen dan ook ver de hulp aan de Nederlandsche zieken gewijd. Ook dit jaar zal wederom aan een driehon derd zieken, de vreugde van een opgang naar Lourdes worden gegund, mits zich wederom een zeer groot aantal verpleegsters infirmières en brancardiers beschikbaar stellen. Gij moest eens de vurige smeekbeden hooren dier zieken, voor wie Lourdes is het eenige lichtpunt, de eenige onderbreking in een lang jaar van onafgebroken lijden, 't Is zoo heer lijk hun aantal zooveel mogelijk op te voeren, ZQ9 hard hen te moeten weigeren wegens ge brek aan hulp. Kan katholiek Nederland zoo iets gedoogen? Het is een liefdewerk, maar een heerlijk liefdewerk ter eere van O. L. Vrouw van Leur des. Het comité hoopt en vertrouwt dus dat vele dames en heeren zich alsnog zullen aanmel den om 't voornemen van het comité te helpen ten uitvoer brengen. De diensten zijn van dien aard, dat iedere ook niet geschoolde kracht die kan vervullen. Alle hulp is welkom. Aanmeldingen worden liefst zoo spoedig mo gelijk doch zeker voor 1 Juni ingewacht. Voor de verpleegsters bij mej. A. Tilman, Vughterdijk 24, Den Bosch; voor de infirmières bij mej. A. Loeff, Hinthamerstraat 141, Den Bosch; voor de brancardiers bij den heer V. v. d. Camp, Lindeplein 17, Heerlen. De gediplomeerde verpleegsters reizen in den ziekentrein, de andere reizen als gewoon pelgrim; hun dienst begint eerst te Lourdes. Circulaires en nadere inlichtingen kan men bekomen aan bovengenoemde adressen. Ernstig auto-ongeluk. Dinsdagmiddag omstreeks half drie is een luxe-auto, tengevolge van een te groote snel heid bij een der bochten van den Biezeling- schen Dijk te Wemeldinge gereden en in een droge sloot terecht gekomen. De auto werd ge heel vernield, Van de vijf inzittenden werden er twee zwaar en een 'licht gewond. De gewon den zijn naar het gasthuis te Goes overge bracht. In den auto zaten, naar nader wordt ge meld, de gebr. Alleweijn uit Waarde, waarvan een den wagen besturude, voorts een dochter van dezen laatsten met twee harer kinderen De kinderen bleven ongedeerd. Hun moeder is - er echter zeer erg aan toe. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zij stervende te zijn. De broeder van den bestuurder is eveneens in zorg wekkenden toestand in het ziekenhuis opge nomen. De bestuurder zelf heeft een arm ge broken en kon na behandeld te zijn, naar zijn woning worden vervoerd. De auto is in beslag genomen. De namen der gewonden zijn, H. Alleweijn, 60 jaar oud, die den auto bestuurde, die ge lijk gemeld het ziekenhuis weer kon verlaten, W. Allewijen, 35 jaar oud en afkomstig uit Hein kenszand die zwaar gewond werd en diens echt genoote, de 35-jarige mevr. Alleweijn-Moi, die in stervenden toestand in het ziekenhuis werd opgenomen. De millionair als sprookjesfee. K.W.P. Sinds eenigen tijd reist een geheimzinnige persoon in een auto door Missisippi, overal geld verdeelend onder de boeren, die onder de groo te droogte hebben geleden. Als eenige verkla ring voor zijn weldadigheid geeft hij op, dat de rijke menschen den plicht hebben de armen te helpen. De auto van dezen Samaritaan werd gezien in de staten Virginia, Noord- en Zuid- Carolina en Louisiana. Volgens de laatste be- rchten moet deze weldoener een zekere heer Jones uit Jersey City zijn, die onlangs een reusachtig vermogen van zijn vader heeft ge- erfd.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2