No. 3768 Vrijdag 15 Mei 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. „RERUM NOVARUM" Kameroverzicht ,11 BnilenL Overzicht Binnenland Buitenland Landb. en Deeleelr PüSTREKEMIMB Mo. 52419. f25,-of f400,-? „Een bad-loestel thuis. „Gezondheid in llw huis. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. ffluiscnJla. jdentunu*'' «^medenooryh /Amsterdam (26) DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maandent of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiëa 20 cent per. regelbij contract lager BKRTNQr^htiqI I VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND Pï L_g' 1 ZEER LEZERSKRING UIT8TEKEND QE8CHKT VOOR PUOLIOITEIT Wat onder „Rerum Novarum" wordt ver staan, weet tegenwoordg ieder katholiek ar beider. Het zijn de beginwoorden van de ency cliek over het arbeidersvraagstuk, uitgevaar digd door Paus Leo XIII op 15 Mei 1891. Geen geschrift over dit vraagstuk werd zoo populair als dit. Voor de katholieke arbeidersbeweging is het als 't ware een catechismus geworden. Zij vindt erin aangewezen en verklaard de be ginselen, welke haar leiden moeten en het doel waarop haar streven gericht moet zijn. Bij el ke gelegenheid, in redevoeringen en geschrif ten, wordt naar die encycliek verwezen steunt men op argumenten of bewijsgronden van den Paus. Straks vieren we het 40-jarig bestaan van „Rerum Novarum". In die veertig jaren is er veel veranderd; werd onze tegenwoordige ar beidersbeweging geboren en is zij groot en machtig geworden; zijn vele toestanden ver beterd, èn door organisatie èn door sociale wet geving. Geheel andere verhoudingen zijn ont staan. En is het dan niet merkwaardig, dat de Pauselijke encycliek ook nu nog den weg wijst naar de oplossing van de sociale vraag stukken? En wordt dit niet nog veel merk waardiger, wanneer wij weten, dat de Paus zich in „Rerum Novarum" hoofdzakelijk be roept op de leer van den H. Thomas van Aquino uit de dertiende eeuw? Dat honderden jaren geleden reeds werd vastgesteld hoe wij moeten oordeelen b.v. over het eigendomsrecht, over de plichten en rechten van den staat, over de gezagsverhoudingen, vooral over den grondslag van den staat, het huisgezin, en over het ver- eenigingsleven? Maar is het te verwonderen? Alle beginselen welke hierop betrekking hebben, zijn afgeleid uit de wetten der natuur, de eeuwige wetten Gods en door de grootste geesten, die in de we reldgeschiedenis bekend zijn, vastgeankerd in een natuurrecht. Het beperkt menschenverstand kan niet steeds uit die goddelijke wetten precies aflei den, welke gedragslijn wij moeten volgen ten opzichte van de ontelbare vele vraagstukken, welke zich in de menschelijke verhoudingen kunnen voordoen. Daarom is voor cns, katho lieken, van zoo onschatbare waarde de voort durende en gewetensvolle voorlichting dei- Kerk, die voortbouwt op studie en ervaring van eeuwen. Dat is de groote waarde van alle uitspraken der Kerk. Dat is ook de groote waarde van „Rerum Novarum". Deze encycliek is zeer eenvoudig gv schre ven. Dit wil niet zeggen, dat men ze daarom ook vluchtig lezen kan, om precies te weten, wat haar inhoud is. Neen, iedere zin, ieder woord heeft beteekenis. De Paus kan geen boekdeelen gaan schrijven en heeft daarom in zeer beknopten vorm meesterlijk de moeilijk ste vraagstukken behandeld. Dat moet woord voor woord worden bestudeerd en overwegen. De moeite wordt beloond, precies als net be stijgen van een berg. Eenmaal op de hoogte ge komen, langzaam en met veel inspanning, over zien wij met klaarheid de verre omgeving in het volle zonnelicht. Hebben velen dat gedaan? Heeft men „Re rum Novarum" inderdaad goed gelezen en be studeerd? Wij betwijfelen het. Daarom moet het kleine boekje nog eens voor den dag wor den gehaald en met groote aandacht gelezen. Onze geestdrift bij het vieren van het 40-jarig bestaan der encycliek zal er ongetwijfeld door worden aangewakkerd en wij zullen er ons geestesleven en onze idealen mee verrijken. H. I (Van onzen parlementairen medewerker). De Drankwet. Nog steeds de Drankwet. En veel verder is de Kamer nog niet gekomen. Minister Vei schuur verdedigt taai, hardnekkig en tot dusver met volledig succes zijn ontwerp tegen alle oogin- gen van degenen die de wet zouden willen ver- Wij zeggen niet, dat wij voor f25, een bad-installatie leveren, die overal elders f 400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f 25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. Teehn. Bar. SMBDBNBORBH, Postbus 394, AMSTERDAM. airs No. 127310. 102 ruimen zoowel als van degenen die het ver krijgen van drank verder zouden willen be moeilijken dan hij oirbaar acht. Het amendement van der Heide, beoogende verbod van den verkoop van sterken drank in legerplaatsen of in lokalen onderworpen aan het militair gezag, werd met 37 tegen 26 stem men verworpen. De groote strijd om de Plaatselijke Keuze is voor de verdedigers daarvan een fiasco gewor den. De Plaatselijk Keuze, zooals die door de voorstanders in de wet zou willen worden ge legd, behelsde drooglegging der gemeente r a- dat op aanvraag, op initiatief van 15 percent der kiesgerechtigden in die gemeente een stem ming was gehouden, waaraan minstens de helft der kiezers zou deelnemen, terwijl der stem mers zich vóór drooglegging uitsprak. Er wer den van allerhande bezwaren aangevoerd, be zwaren van constitutioneelen aard; de meerder heidsdwang; het gevaar dat om de vijf jaren de gemeenten door een felle campagne zouden worden verontrust; de zekerheid van ontdui king in ons dichtbevolkte land; het precedent op den weg naar het algeheele drankverbod; het gevaar van het overbrengen van den drank van kroeg naar huisgezin enz. Oud-Minister Slotemaker de Bruine werd zoo zeer onder al die opwerpingen overstelpt, dat hij van armoe zijn amendement inaar introk. De kans op aanneming was verkeken. Door het ingeslopen gebruik van de verpach ting van vergunningen is een vergunning een vermogensobject geworden. Minister Verschuur wilde daar een eind aan maken. Binnen een jaar zouden alle vergunninghouders ook zelf die vergunning moeten exploiteeren. Ze zouden dan ook een jaar gelegenheid krijgen om die vergunning te verkoopen. Tegen dit plan van den Minister ging ook al weer een felle strijd, eveneens door intrekking der amendementen door hem gewonnen. Al leen is er nog eenige kans, dat er een overgangs bepaling komt, die „verkregen rechten" van vergunningspachters eerbiedigt. Spanje onder communistische terreur De Fransche presidentsverkiezing Nog steeds de Duitsch-Oostenrijksche Tol-Unie. In Madrid en in verschillende andere Spaan sche steden is het toch nog in het begin van de week tot scherpe onlusten gekomen. De ex treme elementen zijn eenige uren meester ge weest van de straat en ze hebben -- zoo gaat het altijd daarvan op de eerste plaats ge bruik gemaakt om tegen kerken en kloosters tekeer te gaan. 't Is een waarschuwing geweest voor het nieuwe Spaansche bewind. Ze hebben niets anders dan critiek en hoon gehad voer een bestuur dat Spanje tot nieuwe welvaart, tot aanzien in het buitenland bracht De moei lijkheden voor de nieuwe regeerders beginnen pas. Wat zullen zij er van terecht brengen? Als wat wij hier neerschrijven onder het oog van onze lezers komt, heeft Frankrijk een nieuwen president. Er zijn feitelijk slechts twee candidaten: Doumer, de voorzitter van den Se naat en Briand, de Minister van Buitenland- sche Zaken. Vooral voor de laatste candidatuur is de laatste dagen met buitengewone felheid gewerkt. We hebben geen voorkeur voor perso nen. Slechts dit hopen we, dat de nieuwe pre sident, hoe zijn naam dan ook luidt, stevig den pas er in zal helpen zetten om vermindering van bewapening, versterking van de goede ver standhouding, versterking van de vredesbe weging te helpen bevorderen. Intusschen blijft heel Europa met spanning uitzien wat de Volkenbondsraadsvergadering voor nieuws zal brengen. De debatten in de Fransche Kamer, geëindigd met een uitspraak waarin het Duitsch-Oostenrijksche tolverbond werd afgekeurd, hebben een wederwoord van den Duitschen Minister van Buitenlandsche Zaken uitgelokt, dat bizonder tactisch was ge steld en den weg openlaat voor een oplossing. Als die weg Duitschland maar de voordeelen biedt, welke het van een tolunle verwachtte. Wat zal Frankrijk te Genève bieden? Kon. Besluiten. Bij Kon. besluit is, te rekenen van 1 Januari 1931, bevorderd tot hoofdingenieur der domei nen A. G. Verhoeven te Middelburg. Ingesondon Meledeeliog Frankrijk's nieuwe President. Tot opvolger van den heer Doumergue ia Zaterdag na twee stemmingen de 71-jarige heer Doumer tot president der Fransche Re publiek gekozen. De nieuw gekozen president heeft een schit terenden staat van dienst. Comn^unistische gruwelen in Spanje. In de steden langs en in de nabijheid van de grens hebben anti-godsdienstige onlusten plaats gehad. Het gepeupel te Algeciras, San Roque et La- linea hebben de kerken aangevallen, de alta ren ontheiligd, de heiligenbeelden omverge worpen en deze met een touw om den hals door de straten gesleept onder de spottende kreten van de menigte. Automobielen met vluchtelingen op weg naar Gibraltar werden aangehouden en in brand gestoken, terwijl de inzittenden mishandeld en van hun bezittingen beroofd werden. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, kelder en keuken. (2e helft Mei.) Wat te doen ter bescherming onzer vrucht- boomen tegen nachtvorsten? Deze vraag kwam telkens weer naar voren, wanneer een enkele nachtvorst de mooie belofte van een rijk bioei ende boomgaard te niet deed. Langs muren of schuttingen of bij een enkel boompje in kle'ne tuinen kunnen we door een beschermende laag van rietmatten, grof linnen of clennetakken ons doel bereiken, maar bij grootere aan planten, hooge boomen of boomgaarden zijn deze middelen niet in toepassing te brengen. Rook is een middel, dat met succes kan vorden toegepast. Indien we gedurende de nachten, waarin vorst te verwachten is, de boomen in een dikke rookwolk hullen, dan blijkt dit vol doende te wezen om de temperatuur boven het vriespunt te houden, 't Is duidelijk, dat zoo'n enkel rookwolkje niet voldoende wezen kan, maar dat we moeten zorgen, dat door het ver branden van veel rook-voortbrengende stoffen de boomen geheel en al door rook omgeven blijven. In Californië, waar appelen, peren en perziken in kolossale hoeveelheden worden ge kweekt, wordt rook tegen vorstschade met goed gevolg toegepast. Het materiaal, waar van de rook verkregen wordt, bestaat uit voch tig stroo vermengd met teer; dit stroo wc rdt tot groote briketten te samen geperst en wordt in dien vorm vóór den aanvang der periode, waarin de nachtvorsten optreden, langs alle zijden en op bepaalde afstanden in gereed heid gelegd. Op verschillende plaatsen zijn thermometers aangebracht, die zoodanig zijn ingericht en van electrlsche geleidingen ver bonden, dat ze, wanneer de temperatuur bene den een zeker punt daalt, electrlsche schellen in beweging brengen, die het personeel waar schuwen voor het gevaar, dat er dreigt. Enkel van de windzyde wordt het stroo In brand ge stoken en brandende gehouden tot de morgen zon alle gevaar voor dien nacht opheft. Dat men op een uitgebreide plantage (daar zyn er waar ruim q»" u~ix1

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1