Stadsnieuws. GELAATSMASSAGE. Miguel Maura en de uitwijzirf| van alle reli- gieuse orden uit Spanje worden geëischt. Op sommige pleinen worden de inenschen aangezet tegen de kerken en speciaal tegen de kloosters. De politie grijpt slechts af en toe in. De meeste winkels en groote zaken zijn ge sloten uit vrees voor plundering. Het ziet er naar uit, dat Spanje een toestand van anarchie tegemoet gaat. Nader wordt gemeld: Te Madrid is de staat van beleg afgekondigd. De bewaking der straten en pleinen is opge dragen aan de troepen. Twaalf gepantserde auto's zijn in de straten opgesteld, vooral in de buurt van de banken. Ook voor het vroegere koninklijke paleis zijn vier gepantserde auto's opgesteld. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen is de me nigte er in geslaagd, het Jesuietenklooster in de „Gran Via" in brand te steken. Het gebouw brandde tot den grond af. Het communisme meet zijn krachten. En ge lijk overal valt het allereerst zijn sterksten te genstander, de Kerk, aan, in de diepe overtui ging, dat als eenmaal de Kerk verdrongen is geen macht meer in staat is het opstuwende bolschewisme tegen te houden. De gevechten, begonnen voor en in de ge bouwen van „A.B.C.", het Madrileensche r o- narchistische dagblad, verplaatsten zich al heel spoedig naar de kerken en de kloosters. Volgens de jongste berichten zijn te Madrid tien kloosters, waaronder meerdere van de Je- suieten, door communisten en gepeupel in brand gestoken. Ook in de provincie, in Ali cante, Cordova, Cadix, Malaga en elders, heb ben ernstige uitspattingen tegen de kerkelijke instellingen plaats gehad; ook daar zijn ker ken en kloosters in de vlammen opgegaan. Om nieuwe aanvallen en brandstichtingen te voorkomen zijn de voornaamste pleinen van Madrid door troepen-contingenten, met een bijna volledige oorlogsuitrusting, bezet. Ook de kloosters kregen een militaire bezetting WESTDORPE. Candidaatstelling gemeenteraad. De volgen de officieele lijsten zijn ingediend: R.K. Lijst: 1 Alphonse de Beleir. 2 Petrus van der Heijden. 3 Oswald Joseph Emerie Verhae- gen. 4 Maurice Prudent Marie de Munck,5 Li- vinus Oscar Joseph Daelman. 6 Eugène Con stant Verhelst. R.K. Lfjst (arbeiders): 1 Kalle Eduardus. 2 de Maertelaere Emiel. 3 Janssens Xaverius. 4 Talboom Alfred. 5 Simoen Raymond Louis Ma rie, 6 van Waes Maurice Eduard, 7 Thomas Richard Bernard, 8 van Vooren Hipoliet, 9 Herman Petrus Franciscus, 10 Wille Petrus. Lijst S.D.A.P. 1 de Jonghe Franciscus Petrus Josephus, 2 Bogaert Oscar, 3 Vermeulen Ca- miel, 4 Vermast Gustaaf Philemon Franscis- cus, 5 de Bel Elias Franciscus, 6 Audenaerd Franciscus Eduardus. De stemming vindt plaats op 18 Juni a.s. SLUISKIL. Verlaging melkprijs. Alhier hebben de melk- slijters de prijs verlaagd met 2 cent per Liter en kost thans de melk 12 cent. Veiligheid voor voetgangers. Door de bewo ners van het kanaal is een verzoek aan de raad gericht, nu de Rijksweg verbreed wordt en als het ware tegen de afrasteringen der hui zen komt te liggen, met het oog op het drukke verkeer een trottoir te leggen, om de veiligheid der voetgangers te verzekeren Baldadigheid. Maandagavond, na het slui tingsuur, hebben enkele schipperknechts van de alhier liggende Rijnschepen, de afrasterin gen voor een paar huizen vernield. Door hun luidruchtigheid, kwam een zekere C. naar bui ten, die zijn nieuwsgierigheid met een blauw oog moest bekoopen. Bij den heer V. werden ook nog eenige pannen stuk gegooid. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt AXEL Gemeenteraadsverkiezingen. Dc uitslag van de 10 Mei gehouden stemming voor de candi- daten van de gemeenteraad, in de R.K. Kies- vereeniging luidt als volgt: 1 B Seghers 481 p.; 2 F J Tieleman 294 punten; 3 C J van den Bos 147 punten; 4 A J Antheunis 95 punten; 5 C M Schauwaert 50 punten; 6 C M de Coninck 41 punten. Gemeenteraadsverkiezingen. Alhier werden officiéél de volgende candidatenlijsten inge diend Van de anti-revolutionaire kiesvereeniging: 1 J M Oggel, aftr. 2 F Dieleman, aftr. 3 J de Feijter aftr. 4 A P de Ruijter. 5 C van Kampen. 6 C de Putter. 7 J J de Feijter. 8 L P Bakker. 9 J W Bakker. 10 R C Boeije. Van de afd Axel van de vrijheidsbond: 1 A E C Kruijsse aftr. 2 H Wolfert aftr. 3 A Esselbrugge aftr. 4 C A Dekker. 5 T O Vink. 6. A van Sabben. Van de R. Kath. kiesvereenigi.ig: 1 B Seghers. 2 F J Tiéleman. 3 Cam J van den Bos. 4 A J Antheunis. 5 F Schauwaert. 6 C M de Coninck. Vandè afd. Axel van de s.d.a.p.: 1 C Hamelink Kz. 2 C van Bendegem Pz. 3 P Huljssen. 4 F J de Danschutter. 5 J Dieleman Cz. 0 J Overdulve 7 J Meijer. 8 L van Cadsind. Van de Chr. Historische kiesvereeniging: 1. P de Feijter aftr. 2 P J van Bendegem. 3 H Smies. 4 Joz Scheele. 5 P de Jonge. 6 O Over dulve. Voor de Staatk. Geref kiësvereënigng: Iz de Feijter. 2 Jac Dekker. 3 II T Harte. 4 Abr Deij. Door eenige vrije kiezers: 1 A Th 't Gilde aftr. 2 A Hamelinck, 3 L P Orte lee. 4 A Verschelling. Door eenige vrije R Kath kiezers: 1 C Th van de Bilt aftr. 2 J Michielsen. De stemming zal plaats hebben op 10 .Juni. OVERSLAG. Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gehouden officieele candidaatstelling is slechts één lijst ingeleverd en zijn derhalve de daarop vermelde eerste zeven candidaten gekozen ril. de heeren wethouder L. Verdurmen (aftr.), en J. Apers (aftr.) met de heeren H. Gijsel, A. A. de Cierck, V. A. Plasschaert, P. J. de Cierck, allen R. K. Als nieuw lid is toegevoegd de heer J. van Her- mon (C.H.) De eerste opvolger is de heer H. Lammens (aftr.) en voorts R. de Brauwer, S. Verstrepen en G. Verdurmen. In deze lijst is vertegenwoordigd de landbouw, de midden stand en de arbeiders. TER NEUZEN. Winkelweekplannen. Dezer dagen is op initi atief van den heer A. van den Bruele alhier een vergadering gehouden ter bespreking van de mogelijkheid en wenschelijkheid om ook dit jaar een winkelweek te organiseeren. De heer van den Bruele ontvouwde een grootsch z.g. vijfjarenplan, dat bedoelde gedu rende de eerstvolgende 5 jaar winkelweken >- houden in steeds grootscher stijl. Spr. schetste in bijzonderheden op welke wijze zulks zou kun nen geschieden o.a. door het houden van op tochten, het geven van muziekuitvoeringen. Besloten werd, dit jaar in elk geval weder een winkelweek te organiseeren. Maandag a.s. zul len hieromtrent nadere besprekingen plaats vinden. Onderscheidingen. Namens het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis is door den voorzitter der af deeling Terneuzen, de medaille van verdienste in brons uitgereikt aan den heer P J van den Ouden, bestuurslid der transport colonne. Candidaatstelling gemeenteraad. J.l. Dins dag werden de volgende lijsten van candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen inge diend: R.K. lijst: 1 P F de Bakker (aftr.) H J Col- sen (aftr.) 3 A F Mannaert, 4 Ed. Kalle, 5 A Rennekere, 6 Ed. Hamelinck. Anti-Rev. lijst: 1 J J de Jager (aftr2 Jac. den Hamar, 3 J A Mertens, 4 H R J van der Veen, 5 Jac. van Drongelen, 6 P J van Striën, 7 A J Klaassen, 8 J C Oostdijk. C. H.-lijst: 1 A de Bruyn, 2 W Bedet (aftr.) 3 J van Riet, 4 F Dekker, 5 J Witte, 6 JPKA P Filius, 7 J de Bruyne,, 8 J de Visser, 9 Jac. Donze, 10 D van Aken (aftr.) Vrije Anti-Rev. lijst: 1 D. Scheele Azn. (aftr.* 2 J J Huijssen-de Koeijer, 3 G Dees jr. 4 J Kiel man Czn., 5 Abr. van Doezelaar 6 A Wieland Vrije R.K. lijst: 1 P David, 2 A J F Begheijn 3 B A Goethals. Vrije SDAP-lijst: N A Hamelinck (aftr) SDAP-lijst: 1 L J van Driel (aftr) 2 J H van Doeselaar, 3 C van den Bulck (aftr) 4 A J Har te, 5 C Hofman 6 J B DoomsGzn. 7 Jac. Meeu- sen Czn. 8 W A Riemens Azn. 9 Jac. Riemens Czn. Vrijheidsbondlijst: 1 L J Geeliioedt (aftr) 2 C Verlinden (aftr) 3 M de Jonge, 4 A de Bruy ne (aftr) 5 C L de Smidt, 6 P Risseeuw, 7 J A Donze, 8 A de Vrieze, 9 N J Harte, 10 L J de Vries. v Saatkundig Geref. lijst: 1 P van Cadzand, 2 F Dekker Azn. (aftr) 3 G Klaassen, 4 J A Mul ler, 5 M. Dieleman. HULST Gemeenteraadsverkiezingen. De uitslag der stemming voor de katholieke groslijst is als volgt: 1 E. Lockefeer 428 stemmen. 2. J. A. van Lierop 406 st. 3 C. J. Burm 398 st 4 H. Verwilghen 348 st. 5 J. H. Baert 348 st. 6 E. P. Fassaert 325. 7 M. C. Geerts 324 st. 8 C. Strijdonk 311 st. 9. L. Wauters 308 st. 10 F. de Meurichy 292 st. 11 E de Deckere 247 st. 12 A. A. van de Walle 199 st. 13 L. Janssens 199 st. 14 R. A. Koene 189 st. 15 E. Vermeersen 124 et. Er waren 50 ongeldige stemmen. Plosteling dood. Een bewoonster aan de Paar denmarkt te Hulst, mej. M. H., die Maandagmor gen haar dochtertje naar school had gebracht, gevoelde zich bij het naar huis gaan plotseling onwel. Een hartverlamming maakte een eind een haar leven. Gouden Huwelijksfeest. Maandag vierde het echtpaar J. Krieckaart zijn gouden huwelijks feest. Uit alle huizen in de Bierkadestraat wap perde de driekleur en een buurtconimissie had voor het huis der feestelingen een keurige eere- boog aangebracht. In dn loop van den dag ontvingen de gouden jubilarissen tal van blijken van belangstelling. CLINGE. m Gemeenteraad. Vrijdagnamiddag te drie uur had er een spoedeischende vergadering plaats van den gemeenteraad, naar aanleiding van een adres van den R. K. Arbeidersbond te Clinge, inhoudende een verzoek om '.teun, doch liever om werk voor de talrijke werkloozon. Besloten werd, verschillende polderbesturen en particulieren, die reeds te kennen hadden gegeven, wel eenig grondwerk te kunnen la ten uitvoeren, een toeslag van 10 pCt. op de loonen te geven. Het te geven loon zal echter een zeker peil niet mogen overschrijden, daar anders geen te gemoetkoming der 10 pCt door de Provincie zal kunnen worden gedaan. Verder zal aan hoofden van gezinnen of kostwinners een wekelijksche oitkeering Wor den gegeven van f 7 ingaande Maandag 11 Mei. voor hoofden van gezinnen zal dit met 50 cent per kind beneden de 14 jaar worden verhoogd Deze steun zal worden gegeven tot dat be langhebbende zal zijn te werk gesteld, waar voor den meesten spoed zal worden betracht. Nog werd besloten 10.000 zoo goed als nieuwe keien aan te koopen tot gedeeltelijke vernieu wing en verdere verbetering van den weg naar Hulst. ST. JANSTEEN Gemeenteraad. De agenda van de Vrijdag a.s. te houden Raadszitting luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken w.o: a schrijven van Ged Staten van 1 April 1.1. omtrent wijziging jaarmarkt te Aardenburg. Waar daartegen geen bezwaren bestaan, wordt geadviseerd tot aanneming voor kennisgeving. b. De missives van de N.V. P.Z.E.M. te Mid delburg van 9- en 18 Maart 1.1 inzake uitbrei ding der straatverlichting langs Roskamweg, Dijk van den Oud-Sint-Jansteenpolder en Gentsche straat Aangezien deze uitbreiding met slechts 4 lampen eene uitgaaf van f 395 zoude vorderen, wordt voorgesteld deze niet te doen uitvoeren. c. De rekening van het Vleeschkeuringsbe- drijf, kring Hulst, over 1930. Voorgesteld wordt deze rekening ongewijzigd voorloopig vast te stellen in ontvang en uitgaaf op f >182,985. d. De rekening van de Gezondheidscommis sie te Hulst over 1930, sluitende met een goed slot der rekeningen 1929 en 1930 en de werke lijke kas f 491.30 bedraagt. Dit verschil is ont staan doordat ingevolge verschillende Konink lijke besluiten de uitgaven zijn verminderd en wel als volgt: over 1926 met f 296.50, over 1927 met f 191,50 en over 1928 met f 3.30 totaal f 491,30. Aange- zein dit tekort is ontstaan, doordat belangheb- den tot heden toe niet zijn overgegaan tot res- stitutie van ten onrechte ontvangen uitkee- ringen, wordt voorgesteld, de rekening goed te keuren onder het uitdrukkelijke voorbehoud, dat onder de ontvangsten op de begrooting voor 1931 alsnog een post zal worden uitge trokken met de omschrijving restitutie van door leden der commissie ten onrechte ont vangen uitkeeringen over 1926 t.m. 1928 tot een bedrag van f 491,30 en dit in de rekening over 1931 werkelijk zal worden verantwoord. 3. Vaststelling eener verordening lot geldig verklaring der in deze gemeente bestaande strafverordeningen ex art. 208 der Gemeente wet. Wordt voorgesteld, conform het concept besluit, deze verordening vast te stellen. 4 Voorstel tot onderhandsche verhuring aer nieuw gestichte gemeentewoningen voor een ter mijn van 7 achtereenvolgende iaren, ingaande op den datum van ingebruikneming, en wel als volgt: a. de woning te Heikant, kadastraal be kend gemeente Sint-Jansteen sectie B nummer 313, aan C. J. de Backere, rijksveldwachter, al hier, voor de som van f 200 per jaar; b. de woning te Sint-Jansteen, kadastraal bekend gemeente Sint-Jansteen, sectie O num nier 2354, aan P. H. Geirnaerdt, alhier, voor de som van f 470 per jaar; c. de woning te Sint-Jansteen, kadastraal be kend gemeente Sint-Jansteen, sectie C. num mer 2354, aan C. L. Ivens, alhier, voor de som van f 230 per jaar. 5 Voorstel tot gunning voor den prijs van f 1070, aan P. de Bleyser, te Clinge (Kapelle- brug van de woning te Heikant, kadastraal be ken gemeeente Sint-Jansteen, sectie D nummer 513, zijnde het bedrag door hem geboden op de veiling, gehouden ten overstaan van notaris Dumoleyn te Hontenisse, op 20 April 1.1. en het nemen eener afwijzende beschikking op het adres van L. S. van Vlierberghe, ulhier, om deze woning aan hem te verhuren, tegen een bedrag van f 1,50 per week. Dit voorstel woidt gedaan uit de overweging, dat, tengevolge van de waardedalingen der woonhuizen geen hooge re opbrengst is te verwachten en uit een in- opzichter is gebleken, dat eene afdoende res tauratie een uitgaaf van ruim f 500 zoude vor deren. 6. Verzoekschrift inzake ontheffing van plaatselijke belastingen. Voorgesteld wordt, na behandeling in eene besloten vergadering de gevraagde ontheffing te verleenen. 7. Rondvraag. Steun aan de vlassers. De steun aan de vlas sers alhier is thans verlengd tot tot 30 Mei aanstaande. BOSCHKAPELLE. Cooperative Bcerenleenb^rk Zondag jl. hield de Coöperatieve Boerenleenbank haar ge wone jaarlijksche algemeene vergadering. Uit de rekening en verantwoording bleek o.a. dat de Spaarbank in 1930 aan spaargelden ont ving 133521,93 en terugbetaalde f 108804,54 en aan rente uitkeerde f 11563,04. De totale ont vangsten in loopende rekening bedragen f 158,057,44, de uitgaven f 183,404,45. Aan voorschotten werd verstrekt f 30,970 en terugontvangen f 26,770. Het geheele" bedrag der uitstaande voorschot ten was f 179,308, het tegoed in loopende re kening f 141,505,97. De totale schuld der spaarbank bedroeg f 301,018,70 en die in rekening-courant f 27,639,46. Aan winst kon de bank boeken f 514,78. Uit hei; jaarverslag bleek dat ultimo Decem ber '30 het ledental der bank 149 bedroeg. Loo pende waren 242 spaarboekjes; .108 voorschot ten en 28 stuks rekening-courant. Bij behandeling van punt 5 der agenda, werd als rentevoet aangekondigd van 1 Januari tot 1 Julia.s. 31/2 pCc. voor de spaargelden en 4.44 pCt. voor voorschotten en loopende rekening en na dien datum tot 31 December '31 3*4 pCt. voor de spaargelden en 4,444 pCt. voor voor schot en rekening-courant. De aftredende leden voor den raad van be stuur werden herkozen. HONTENISSE. Reelarne-week. Aan de reclame-week alhier zal door niet minder dan vijftig winkeliers wor den deelgenomen. LAMSWAARDE. Winkelweek. Zaterdagnamiddag is alhier met groot feestbetoon de eerste winkelweek ge opend. De belangstelling was zeer bevredigend. Des namiddags vond een ballonwedstrijd plaats. De fanfare „Vrijheid Eendracht" zorgde cp verdienstelijke wijze voor muzikale opluistering SCHOONDIJKE. Onderwijs Aan de O L. school te Sasput is tot onderwijzeres voor handwerken benoemd mej. I. Hamelinck te Slijkplaat. Gemeenteraad. In de Donderdag gehouden raadszitting alhier werd o.a. de post voor steun aan werkloozen verhoogd tot f 1000 De raad nam voort het besluit om de maxi mumsnelheid voor auto's in de kom der ge meente die nu 20 km. bedraagt, te /erhoogen tot 30 km. IJZENDIJKE. Muziekgezelschap. Tot directeur van het Mu ziekgezelschap „Geduld Overwint" is benoemd de heer J. Ch. Cornelis, alhier. De gemeenteraadsverkiezingen. Naar gemeld wordt zal bij de as. Raadsverkiezingen een vrije R.K. lijst worden ingediend met de vol gende namen: 1 H. Carpreau, 2 Ch. Haverbeke (aftr.) 3 Pr. Wijffels, 4 C. Mullaert, 5 J. Temmerman, 6 A. Goossens. Voorts zal ook nog een „Volkslijst" worden ingediend,, waarop de volgende candidaten voor komen 1. A. Cammaert, 2. P Kremer Ingestoken Mooedeellpg (14) Altijd een mooie en gezoncU huM door ee:i 0: tweemaa per week ces avj.ads tegen het naar led gaan, het gelnt ee'. paar minuten met Purol te masseeren, waarna men de niet in de huid gedrongen Purol met een droog doekje kar afvegen Te door massage in de huid ge drongen Purol zal dan gedurende den nacht een verzachtende en reinigende werking op de huidweefsels uitoefenen en bij eenigszins regel matige toepassing der hierboven aangegeven eenvoudige behandeling, aan de huid een bij zonder zachte en mooie teint geven. Gevonden. Op 9 Mei jl. te Sas van Gent, Westkade een zwartgelakt heeren rijwiel merk W.K.C., achtergelaten. Rechthebbende kan zich vervoegen bij de Gem. politie. Langs het kanaal (St. Anthonykade; op 10 dezer een granaten kinderrozenkransje Terug te bekomen-bij de gemeente-politie. Verkiezing leden gemeenteraad. Ingeleverde candidatenlijsten op 12 Mei 1931. S.DArb. Partij: 1 de Leux J J.2 Seijbel P J. 3 Machielsen C. 4 van Ham G. 5 Briquet R. 6 Brouwer E. 7 Teunisseen H. 8 Neissen J C. 9 de Wagenaere F J. 10 Troch O J. 11 de Lessine A. Gemeente Belang.: 1 Marquinie A A. 2 de Meijer L F B. 3Wauters H. 4 Stouthamer A. 5 VernaeveA. 6 Warrens L E. 7Vermoet J V Lzn. 8 Wehrens J A. 9 de Vriend M J 13, 10 Ammon. C J E H. Lijst Neeteson: 1 Neeteson Vrije Katholieken: 1 Tak W. 2 Kaas P J. 3 Van Rompu C J M. 4 Colpaert L. 5 Schauw- vliege P F. 6 Steppe MFC. R.K. Partij: 1 Verschaffel V. 2 van Goethem E C. 3 de Maayer C L. 4 de Mul Ch. C A. 5 Ver vers A C. 6 Goethals A J. 7 van de Putte Ed. 8 Kindt A P F. Met de Sassche Boys naar Vlissingen. Op Maandag 25 Mei a.s. (2e Pinksterdag) on dernemen de Boys een reisje naar Vlissingen, met een prachtige salonboot, cm aldaar uit te komen tegen de vereeniging Vlissingen. Wij zijn wel benieeuwd wat de Sassche kampioenen tegen deze tegenstanders zullen presteeren. Hun die dezen wedstrijd willen bijwonen en tezelfder tijd een bezoek willen brengen aan Vlissingen en Middelburg wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk van kaarten te voorzien. Ook zij die dien dag een rondreis willen maken rond Walcheren per fiets kunnen van deze eenige gelegenheid gebruik maken. De zoo gunstig gekende gemengde zangver- eeniging „Kunstmin" van Selzaete zal ver moedelijk eveneens aan dit uitstapje deelnemen en op de boot en te Vlissingen concerteeren. Tevens is er gezorgd voor een puik orkest. Voor inlichtingen en kaarten kan men zich wenden tot den heer L. F. Kalfsvel, Schulpen-»

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2