No. 3767 Woensdag 13 Mei 1931 46ste Jaargang y NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Blad. Denkt om Jen Zomeitijd De ware democratie. Ook de Katholieke Pers? Sociaal Jïïeuws. Buitenland. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND VOOR PUBLIOITEIT POSTREKENING Ha. 52419. x r Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Onze lezers worden eraan herinnerd, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag de Zomertijd ingaat. Men zette dus Donderdagavond vóór het naar bed gaan de klokken één uur VOORUIT. Ingezonden Mededeeling Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden,' of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING -crr-rr-^:- - 1 ri' W Reeds de verschillende benamingen, weike door de linksche partijen aan de democratie worden gegeven, wijzen erop, dat men het aan dien kant niet eens is over het juiste begrip van dat woord. Hierover wordt dan ook veel gestreden. De „sociaal-democraten" b.v. zien in elke .burger lijke" een kapitalistische partij. En eene kapi talistische partij kan natuurlijk niet democra tisch zijn! De „vrijzinnig-democraten" daaren tegen verwijten de S.D.A.P., dat deze niet op het standpunt der ware democratie staat, om dat zij alléén de arbeiders, niet het gansche volk vertegenwoordigt. Hiertusschen bewegen zich de liberalen en alle andere, groote en klei ne partijen, die van de democratie hun eigen opvattingen hebben. Democratie is een mode woord geworden, dat veel indruk maakt op het volk, en daarom wil ieder „democraat" zijn. Wie immers geen „democraat" is, wordt „con servatief" genoemd, al is dit geen juiste tegen stelling. Conservatief wil immers zeggen: be houdsgezind, en nu staat wel vast, dat ieder „democraat" ook op zijn beurt „conservatief" kan zijn, nl. om te behouden, wat hem lief is. In dit gescherm met woorden verliest men den weg. Om niet af te dwalen, moet men lei ding zoeken bij de juiste beginselen. Slechts waar men deze niet voor oogen heeft, gaat men strijden over de beteekenis van een woord. Paus Leo XIII, de grootste staatsman van zijn tijd, heeft in zijne encycliek „Graves de com- muni-re" te lezen in het logisch verband zij ner andere encyclieken duidelijk uiteen gezet, wat ware en valsche democratie is. De ware democratie steunt op de grondslagen van de staatsgemeenschapop den goddelijken oorsprong van staat en staatsgezag; op rech ten en plichten van overheid en onderdanen, van personen en huisgezinnen; op vrijheid, die geen ongebondenheid is en op natuurlijke ver schillen van stand en staat. De leer van Leo XIII omtrent al deze punten die wij hier niet breedvoerig kunnen uiteenzet ten, is helder en logisch. Men moet ze bestudee ren en haar telkens raadplegen en men zal in de strikken der valsche democratie niet ver ward geraken. H. RECTIFICATIE In ons hoofdartikel van Maandag jl. is een storende zetfout ingeslopen: In de tweede ko lom namelijk komt de volgende passage voor: „Al moeten de Katholieken alle menschen als broeders beminnen, toch mogen zij ook gods- dienstige dwalingen goedkeuren" enz... hetgeen natuurlijk zijn moet: „Al moeten de Katholie ken alle menschen als broeders beminnen, toch mogen zij ook GEEN godsdienstige dwalingen goedkeuren" enz (Ingezonden). Een 19-jarige jonge man, die een verkoopster had vermoord, legde de sensationeele bekentenis af, dat hij met groote belangstelling de uitvoe rige berichten over het proces tegen den Dusseldorfschen massamoorde naar in de bladen had gelezen. Aldus luidt een krantenbericht, dat we al eenige dagen op onzen lessenaar hebben lig gen. Vlak boven dit bericht stond een ander, dat ook wees op 't ontstellende feit, dat de beestmensch Kuerten bezig is, school te maken VORSTELIJK HUWELIJK TE PARIJS. - Prins Gaëtan, een broer van ex-keizerin Zita van Hongarije, trad in het huwelijk met prinses Margaretha van Thurn und Taxis. Het bruidspaar (links) en ex-keizerin Zita (rechts) bij de kerk. Het betrof de arrestatie van een 22-jarig en Oostenrijker, die in België reeds "ier vrouwen had vermoord; een jonge Poolsche was zijn vijfde slachtoffer. Maar wij keeren terug tot bovenstaand kran tenbericht. Dat ééne zinnetje: hij had met groote beangstelling de uitvoerige berichten in de bladen over den Dusseldorfschen massa moordenaar gelezen, laat ons maar niet los. Heeft het lezen van die kolommen ja, pa gina's groote verslagen dien kwajongen van 19 jaren geprikkeld, en heeft het zijn lagere driften wakker geroepen tot clen afschuwelij ken moord? En is het niet een verschrikkelijk vonnis, dat we moeten vellen over de bladen, die de sen- satielust van hun lezers bevredigd hebben, maar die nu wellicht samen dezen moord ge heel of gedeeltelijk op hun geweten hebben? En, zoo gaan we verder, zouden er in Ne derland geen lezers zijn geweest die door het verwerken van die tot in bijzonderheden af dalende verslagen min of meer geestelijk uit hun lood zijn geslagen? En wanneer wij nu nog maar konden zeg gen: onze R. K. Pers treft dat verwijt niet; zij heeft om principieele redenen niet meegedaan aan die jacht naar sensatie. Maar zoo is het niet! Vele van onze R. K. dagbladen hebben eigen redacteurs of verslag gevers gezonden en zij hebben tot in bijzon derheden hun lezers het verloop van het ('ra- ma voorgezet. Wij weten heel goed, dat onze bladen zulk een drama niet kunnen doodzwij gen, maar tusschen het behoorlijk vermelden en het tot in de puntjes „verslaan" bestaat wel een hemelsbreed verschil! (7) Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. De circulaire van Ged. Staten van Zeeland over steunverleening; aan werkloozen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft, op de vragen van het Tweede Kamerlid Drop in verband met een door Ge deputeerde Staten van Zeeland aan de ge meentebesturen in die provincie gerichte cir culaire van 29 Augustus 1939, betreffende steunverleening aan werkloozen, geantwoord: De ondergeteekende mag niet nalaten er op te wijzen, dat hij in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal vaift.2 Februari 1.1. niet heeft gezegd: „gaarne be reid (is) te zorgen, dat ten deze in de ver volge op juiste wijze wordt gehandeld". Hij heeft een eenigszins grooter citaat is hier onontbeerlijk gezegd: „De geachte afgevaardigde de heer Van den Tempel heeft met een woord gesproken over een circulaire van Gedeputeerde Staten der provincie Zeeland. Die circulaire is uitgegaan zonder mijn voorkennis, maar het blijkt in de practijk, dat Gedeputeerde Staten van Zeeland zich bij de toepassing der werkverschaffing aansluiten bij de Regeeringsmaatregelen. Mocht dat niet het geval zijn, dan ben ik gaarne be reid te zorgen, dat ten deze in den vervolge op juiste wijze wordt gehandeld" (Vgl s.v.p. bladz. 1630 der Handelingen) De ondergeteekende is op 12 Februari uitge gaan van de veronderstelling, dat in de pro- vinsie Zeeland bij de gemeentebesturen een juist inzicht zou bestaan in hetgeen ten aan zien van de werkloozenzorg noodig en ge- wenscht is. Voor een oogenblikkelijk overleg bestond derhalve destijds geen aanleiding. Echter bleek hem uit een later bij verschillen de gemeentebesturen ingesteld onderzoek, dat het juiste inzicht ter zake niet overal in vol doende mate aanwezig was. Uit de ingezonden rapporten kon worden opgemaakt, dat hier de invloed merkbaar was van het rondschrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland d.d. 29 Augustus 1930. De ondergeteekende heeft daar in aanleiding gevonden op 19 Maart van dit jaar uitvoerig aan Gedeputeerde Staten van Zeeland uiteen te zetten, hoe het Regeerings- standpunt ten aanzien van steunverleening en werkverschaffing is. Uit nadere inlichtingen, door genoemd col lege bij brief van 27/28 Maart jl. verstrekt, bleek, dat dit per circulaire van 6 Febrauri van dit jaar, zijn zienswijze had verduidelijkt. Uit dit rondschrijven en de hierboven bedoelde in lichtingen trok de ondergeteekende de .olgende conclusies. a. Genoemd college wenscht ten aanzien van de werkloozenzorg volledig met de regee ring samen te werken. b. Er bestaat geen verschil van inzicht tus schen de regeering en Gedeputeerde Staten voor zoover betreft de steunregeling c. Er heerscht ten opzichte van de werkver schaffing in de provincie Zeeland nog eenig misverstand. In verband met deze conclusies heeft de on dergeteekende Gedeputeerde staten verzocht ten opzichte van de werkverschaffing aan de gemeentebesturen een nadere uiteenzetting van de opvattingen van de regeering op dit punt te willen geven. Tot zijn leedwezen meenden Oeeputeerde Staten, dat een nieuwe aanschrijving weinig re sultaat zou opleveren. Zij verzochten evenwel, kennis te mogen nemen van de aan den onder geteekende uitgebrachte rapporten, opdat het college kon trachten om, ingeval in sommige gemeenten crisiswerkloosheid héerscht, zijn in vloed aan te wenden om haar besturen te be wegen, de leiding en verantwoordelijkheid van de werkverschaffingen op zich te nemen. Geen misdaden in de krant. De Chileensche regeering heeft besloten, aan de publicatie van misdaden in de pers een ein de te maken. De leidende politieautoriteiten zullen met de uitgevers tot overeenstemming zen te komen en met hen overleggen, op welke manier deze maatregel het best te vewezenlijken is. Men stelde vast, dat de politie-president, da- gelijks een aantal politieberichten zal samen stellen, welke dan in vastgestelden vorm door de pers kunnen gepubliceerd worden. Het gaat alleen om een bloote weergave der feiten, zonder eenigen opsmuk of uitbreiding van de zijde der pers. Een broodwedstrijd. Ter gelegenheid van de opening van haar j aarlij ksche bedrijf stentoonstelling, organiseert het internationaal instituut van broodbakke rijen te Brussel, op 20 Mei a.s. 'n grooten in ternationalen wedstrijd voor levering van het beste brood voor de gewone consumptie. Een eerebeker zal worde ntoegekend aan het beste brood voor elk land. Talrijke andere eere prijzen worden toegekend aan de meest ver- 1 dienstelijke inzendingen. Eugène Ysaye t Naar gemeld wordt, is te Brussel de Bel gische viool-virtuoos Eugène Ysaye tengevolge van een hartaderbreuk overleden. Nieuwe aardschokken in Italië. In Zuid-Italië zijn Zondag ^n Maandag op nieuw aardschokken waargenomen. Verschei den huizen werden beschadigd. Moscou en Spanje. (K.W.P.) Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de zer dagen te Moscou een vergadering plaats gehad van het Comité der Communistische In ternationale, die zich hoofdzakelijk heeft bezig gehouden met de gebeurtenissen in Spanje. Aan de Spaansche Communistische partfj werden op deze bijeenkomst belangrijke in structies gegeven. De „Prawda" schreef kort na de Spaansche omwenteling: „Het proletariaat in Spanje kan op de hulp der Internationale rekenen" Ook de Russische Kommintern heeft besloten een energieke agitatie in Spanje op touw té zetten. De actie is toevertrouwd aan den béruchten Dr. Goldenstein, die bekend is om zijn werk zaamheden voor de Tscheka in het buiten land. ANARCHISTISCHE UITSPATTINGEN IN SPANJE STAKINGEN EN BLOEDIGE GE VECHTEN KLOOSTERS IN BRAND GESTO KEN. Na afloop van een vergadering van leden der monarchistische partij is het te Madrid tot bloedige botsingen gekomen. Eenige aanhan gers van ex-koning Alfons werden door de woedende menigte gelyncht. In verschillende bedrijven zijn stakingen uit gebroken. Het tramverkeer kan slechts gedeel telijk worden onderhouden en cok de taxi chauffeurs staken uit vrees voor molestatie. Het genootschap „Atenez" heeft een verga dering belegd, die vrij druk bezocht werd. De vergadering nam een motie aan waarin 'onder andere opheffing der gendarmerie, aftreden van den minister van binnenlandsche zakehi

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1