Wetenswaardig Allerlei. EEN WOONHUIS a. Een Woonlis A h. Het ijzeren aatschip Stadsnieuws. Prooincienieuws. Kerknieuws. 956e Staatsloterij Jtandelsberiehten Sport en Spel. Rechtszaken. Boeken Zijdschr. Gemengd Jtieuws. A d vort an t/ón. Maandag 18 Mei 1931 Woeasdag 20 Mei 1931, Ingezonden Mededeeling. (6) Mor\/PIIQ en oversPanncn» onrustig liul VüUu en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Uit het Buitenland. ningen staan? De voorzitter: Mogelijk wel zes, drie dubbele bij voorbeeld. Wethouder Marquinie: Het is zoo uitgere kend, dat er zeker nog 2 huizen kunnen ko men, zoodat we met geen hoek blijven zitten. De voorzitter brengt beide verzoekschriften thans in afdoening. Zij worden zonder hoofde lijke stemming ingewilligd. (Wordt vervolgd) Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Gemeenteraadsverkiezingen. Naar wij ver nemen zal de heer Th. Warrens, die zich van de Katholieke candidatenlijst heeft laten af voeren, niet met een vrije lijst uitkomen ten einde de Katholieke zaak niet te schaden. Wielrennen: De renner Ranschaert behaalde gister in een 80 K.M. koppelwedstrijd op de wielerbaan te St. Gilles-Dendermonde den 3de prijs, zijn koppelgenoot was C. Bogaert. Ook wisten genoemde renners de overwinning te be halen in een Australische achtervolgingwed strijd. Prijsschieting. Bij de gister gehouden prijs- schieting op de liggende wip bij F. v. Land schoot op de wijk Stuiver alhier, waaraan 42 schutters deelnamen, was de uitslag als volgt: Hoogvogel: H. v. Hijfte Zij vogels: Clemminck en Ad. Jacobs allen te Selzaete. R.-K. Woningbouwvereeniging. Algemeene ledenvergadering op Dinsdag 12 Mei cm acht uur in het Patronaatsgebouw. Notulen Ingekomen, stukken. Bespreking exploitatiekosten. Verkiezing bestuurslid (vacature dhr. van Goethem.) Rondvraag. SLUISKIL. Een vrije lijst. Naar we vernemen zal bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen alhier ook met een vrije lijst uitgekomen worden door de hee- ren P. David, Br. Goethals en Alfon§ Begheijn. Geen belangstelling. De algemeene ledenver gaderfng van het Wit-Gele Kruis op Vrijdag jl. kon niet doorgaan, daar slechts buiten het be stuur 4 leden aanwezig waren. Door den voor zitter werd mededeeling gedaan, dat de boe ken van den secretaris-penningmeester, nage zien door de controle-commissie in orde wa ren bevonden. Hoe is het mogelijk, dat een zoo nuttig werkende vereeniging niet meer gewaar deerd wordt. Waren die overige 314 leden nu allemaal verhinderd?? Nationale bedevaart naar Lourdes en Lisieux Het Comité tot samenstelling van Neder- landsche Bedevaarten wenscht er de aandacht op te vestigen, dat elk jaar meerdere aanvra gen van zieken, die met den ziekentrein naar Lourdes mede wenschen te gaan, niet in be handeling kunnen genomen worden, omdat de aanvragen te laat worden ingezonden. Teneinde teleurstelling te voorkomen, vordt medegedeeld, dat de inschrijving voor zieken die aan de Bedevaart, welke op 15 Juli a.s. ver trekt, wenschen deel te nemen, gesloten wordt op 15 Mei a.s. Voor pelgrims die wenschen in te schrijven, blijft de gelegenheid geopend tot 1 Juni a.s. nschrijvingsbiljetten voor zieken en prospec- ti voor pelgrims dienen zoo spoedig -mogelijk te worden aangevraagd aan het Bureau der Na tionale Bedevaart, Lindeplein 17, Heerlen. Vierde Klasse Vierde Lijst Trekking van 7 Mei. f 1000 No 17034 f 100 No 16839. Geldleening. De Firma Ls van Waesberghe-Janssens te Hulst sloot met den „Nieuwe-Passageulepolder gelegen onder de gemeenten St Kruis en IJzen- dijke eene obligatieleening groot f 35.000. aan eene rente van 4 pCt. Faillissementen. De volgende faillissementen zijn door verbindend geworden uitdeelingslijsten ge ëindigd Pr. van Hijfte, landbouwer te IJzendijke, curator mr. J. Erasmus te Oostburg. Uit- keering aan de concurrente crediteuren to.409 pCt. Honoré Meervis, autoverhuurder te IJzen dijke, cnrator mr. J. Erasmus te Oostburg. Geen uitkeering aan de concurrente schuld- eischers. P. J. van Luijk, koopman te Cadzand, Curator mr. J. Erasmus, te Oostburg. Uit keering aan de concurrente schuldeischers o 4622 pCt. Voetbal Z. V. B. Rood-Wit ISassche Boys I 0-7. De Sassenaars speelden gisteren hun laat- scen competitiewedstrijd te Sluis. Rood-Wit speelde in blauwe shirts teneinde de spelers beter uit elkaar te kennen. Als scheidsrechter Mesu de elftallen in het veld fluit blijkt dat bij Rood-Wit de spil ontbreekt, terwijl de Boys twee invallers tellen. Alvorens aan te vangen biedt de aanvoerder van Sluis de kampioenen een prachtige bloemenruiker aan. De Boys win nen den toss en verkiezen het eerst met de zon in het gelaat te spelen. De Sassenaars zijn di rect in den aanval maar door treuzelen gaan een paar mooie kansen verloren. xYls de rechts buiten den bal voor het doel plaatst speelt een der blauwe achterspelers den bal met de liand, zoodat de scheidsrechter een strafschop toekent De linksachter plaatst zich achter het leder en zijn schot kent geen genade <0-1) Sluis tracht het spel te verplaatsen maar de achter hoede der kampioenen weet door resoluut in grijpen onheil te voorkomen. De linksbuiten gaat er dan met den bal snel vandoor, een scherpe voorzet en de middenvoor doét de lest (0-2) De Bdoys willen nog meer en opnieuw is het de middenvoor die den doelman der gasthee- ren met een scherp schot passeert. Zoo Preekt tenslotte de rust aan met 3-0 voorsprong vcc>r de kampioenen. Na de thee tracht Sluis z'n achterstand in te loopen en de achterhoede van de Boys moet al z'n krachten inspannen om doelpunten te voorkomen. De Sassenaars verstaan het echter zoo niet en brengen het spel weer in evenwicht Als de linksbinnen den bal mooi voor doel plaatst kopt de rechtsbinnen schitterend in (0-4) De Boys nemen nu het spel geheel in handen en uit een nieuwe strafschop scoort de rechtsbinnen No 5. De rechtsbuiten neemt dan door een mooie, kopbal No 6 voor z'n reke ning. Sluis wil nu kost wat kost tenminste de eer redden en er ontstaan een paar hachelijke mo menten voor het doel der kampioenen. De ach terhoede blijft echter baas en als de Sassche voorhoede er mooi combineerend weer eens van door gaat lost lost de linksbinnen een kogel, waar de doelman tevergeefs naar grijpt. (0-7) Spoedig hierna komt het einde met een 7-0 overwinning der kampioenen die dus niet niet minder dan 5 punten voorsprong de competitie beëindigen. Sluis verdiende om z'n moedig vol houden wel de eer te redden. Steen 2Sassche Boys 2 5-3. De Sassche reserves wisten het te St. Jan steen niet bol te werken en moesten net 5-3 de meerderheid der gastheeren erkennen. Wan neer wij echter nagaan dat verschillende jonge spelers beproefd werden is het resultaat nog zoo slecht niet te noemen. SUPPORTER. Sportliefhebbers vinden in DE MAASBODE alles, wat zij kunnen wenschen. Rechtbank te Middelburg. De volgende zaken werden behandeld: P. A K., 49 jaar, autoverhuurder te Zaamslag, was door den Kantonrechter te Ter Neuzen op 27 Februari 1931 ontslagen van alle rechtsver volging ter zake van hem ten laste gelegde overtreding van de Motor- en Rijwielwet. Ver dachte was ten laste gelegd, dat hij op 21 Ja nuari 1931 in de gemeente Sas van Gent een auto heeft bestuurd op de Westkade terwijl Lij verkeerde onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhoudenden drank, dat hij niet in staat mocht worden geacht het motor rijtuig naar behooren te kunnen besturen. Sub sidiair was hem ten laste gelegd dat hij als- toen de vrijheid en de veiligheid van het ver keer heeft belemmerd en in gevaar gebracht. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch: Vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en vrijspraak. E. L., 32 jaar, koopman te Sint Laureijns (B) werd verdacht dat hij op 1 Januari 1931 te Sint Kruis de woning van E. J. P.londeel is binnengegaan en op de slaapkamer een lade heeft geopend, die op slot was, terwijl zijn plan om te stelen niet is gelukt, doordat er iets viel en Blondeel naar de slaapkamer kwam en verdachte de vlucht nam. Eisch: 4 maanden gevangenisstraf. J. K., 29 jaar, landbouwer te Axel, was door den Kantonrechter te Ter Neuzen op 10 Maart jl. veroordeeld tot f 1 of 1 dag hechtenis met bevel tot inlevering van het niet-inbeslagge- nomen geweer, of betaling der geschatte waar de ad 'f 20 subsidiair 5 dagen hechtenis ter zake van overtreding van de Jachtwet op 26 December jl. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: Bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. P. E., 41 jaar, werkman, wonende te Water vliet (B.) was in eersten aanleg voor het Kan tongerecht te Ter Neuzen ten laste gelegd dat hij op 7 Maart jl. te Philippine met 2 voer tuigen, die aan elkaar waren gekoppeld heeft gereden met korten dissel. De Kantonrechter had bij vonnis van 7 April jl. de telastelegging nietig verklaard. De Ambtenaar van het Openbaar Ministerie was in hooger beroep gekomen. Eisch:Vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter en ontslag van rechtsvervol ging. De volgende vonnissen werden uitgesproken: vervalsching van een rijbewijs: R. A. van de V., 39 jaar, smid te Hontenisse, f 25 of 25 d. h; overtreding van de Motor- en Rijweilwet: A. J. F., 19 jaar, fotograaf te Biervliet-, vernieti ging vonnis van den Kantonrechter, vrijspraak; overtreding Arbeidsswet: A J de V., 26 jaar, aannemer en metselaar te Zaamslag, schuldig verklaard, doch geen straf opgelegd; het doen vervoeren van vee dat lijdende was aan een besmettelijke ziekte: W. du B., 39 jaar vrachtrijder te Breskens, vernietiging vonnis van den Kantonrechter, vrijspraak. Een dorp van mannen. Op de Noordelijke landtong van het Balkan schiereiland is het schiereiland Ohaldidike ge legen, dat bekend is door de mannenrepubliek der monniken, waartoe nog nooit een vrou\y; hetzij als bewoner hetzij als bezoekster toegang heeft gehad. Ook het dorp Kirilli is ontstaan uit een ne derzetting van monniken en van toenaf slechts door mannen bewoond. Het dorp bestaat uit 1500 huis-gemeenschappen, heeft meer dan 100 winkels, een raadhuis, bakkerijen, een Turksch seminarie, een Bulgaarsche school, een orthodo xe kerk en een Turksche moskee. De arbeid, zoowel op het land als in huis wordt door de mannen verricht, die deels Tur ken en deels Bulgaren zijn, die in de beste har monie leven. Wanneer een der inwoners lust krijgt om te trouwen moet hij het dorp \erla- ten, soms gebeurt het, dat een der vertrokke nen, wanneer hij weduwnaar is geworden weer in het mannendprp terugkeert. Hun grootste trotsch is om aan vrouwelijke bezoekers hun mooi en vriendelijk dorp te la ten zien. Zij zijn dan zeer gastvrij. Verder ech ter gaat hun sympathie voor de vrouw niet. Of er velen van deze dorpelingen deson danks om bovengenoemde reden het dorp der mannen verlaten, wordt niet gemeld. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER* INHOUDSOPGAVEN Salesiaansch Tijdschrift Brief van Don Filippo Rinaldi ban de Sale- siaansche medewerkers. Hoe ging Don Bos- ko met zijn jongens om Het Werk van Don Bosko te Lauradorp Internationaal Mede werkerscongres te Bogota. Chineesche Missie Het drama te Shiu-Chow (Mgr. Versiglia en Don Caravario vermoord). Bisschopswijding van Mgr. Kanazei Britsch-Indië: Mgr. Bars door een cobra gebeten De Zaligverklaring van Dominicus Savio Waarom Maria Hulp der Christenen? Nieuwe wonderen van de Zal Don Bosco. Overleden medewerkers. „Het Gezin": Mededeelingen va nhet Hoofdbestuur. Voor 't Christelijk Huisgezin: A. F. Jansen S.J.: In duijsent Vrees. Henri Sicking: De macht van de kunst in het Gezin. Gezinsbelangen: J W F van Meegeren: Een nieuwe coalitie. J W F van Meegeren &k enverhoogde kinderaf trek toegestaan. Verzonden Adressen Uit Boek en Blad. Kroniek Bondsnieuws. Statistiek der Katholieke missies in China over het jaar 19291930. Peking (China) (K.W.P.) De Apostolische Delegaat van China heeft de statistieken van de katholieke missie in China over het jaar 1929-1930 gepubliceerd. Het afgeloopen jaar was voor de missie een jaar van rampen. De burgeroorlog, het bandi tisme en de hongersnood veroorzaakten een groote emigratie uit de provinciën. Toch vermeerderde het aantal geloovigen met 17,773 en bedraagt thans 2.490,392. In 1930 werden 50.109 bekeeringen geregis treerd. Er bevinden thans 2092 vreemde en 1446 ihheemsche msisionarissen. 1463 leerlingen bereiden zich voor op -Ie in treding in de Klein-seminaries. Het aantal theologanten op de Groot-Semi naries is gestegen van 838 tot 921. Deze cijfers zouden zeer zeker nog belang rijk stijgen, wanneer het land zich eindelijk eens in een belangrijke rust mocht verheu gd- H De geestelijken en de Spaansche revolutie K.W.P. De Bisschop van Barcelona heeft in verband met de omwenteling in Spanje aan zijn gee- stelijkhcia de volgende richtlijnen verstrekt: 1. De geestelijken hebben zich verre te hou den van alle politieke twisten. 2. Van den kansel moet niet over den gewij- zigden toestand gesproken worden. 3. De burgerlijke autoriteiten moeten met res peet behandeld worden en men nelpe hen met alle toelaatbare middelen. 4. Den priesters is het toegestaan cpenbare gebeden te storten voor het welzijn van het vaderland. 24 moordenaars ontsnapt. In het mandaatsgebied Syrië zijn uit een ge vangenis 24 gevangenen ontsnapt, die allen wegens moord ter dood veroordeeld waren. Zij overweldigden de dienstdoende ambte naren, maakten zich van hun wapenen meester en sloten de bewakers in de cellen op. De gouverneur van Syrië heeft vliegtuigen en troepen uitgezonden om de ontsnapten weer te vangen. De grens wordt scherp bewaakt. Een slordig geneesheer veroordeeld In 1924 bracht de vrouw van een Belgisch onder-officier te Antwerpen een kind ter we reld. Een bekend chirurg dr. D. diende de eerste zorgen aan den pasgeborene toe en schreef een indruppeling voor de oogen voor. Op het re cept schreef hij „zilvernitraat 20volgde een teeken, dat door een ieder aangezien werd als een afkorting van gram, terwijl er in werke lijkheid centigram moest staan. De vader van het kind bracht het recept naar het militair hospitaal waar volgens het gebruik een geneesheer het overschreef en er hetzelfde onleesbare teeken bijvoegGe. In de militaire apotheek werd dus 20 gram zilver nitraat voor 100 gram water klaarge maakt. Daar de apotheker dit een abnormaal, hooge dosis vond, plakte hij op de flesch een etiket met „zwaar vergift". Dr. D., die dien dag zeer nerveus scheen, schonk hier niet de mirate aandacht aan en in plaats van de indruppeling met een druppeltel Ier te verrichten, goot hij direct een deel van de portie in de oogen van het wicht. Resultaat het kind was den volgenden dag onherroepelijk blind.' Nadat deze zaak eerst voor het militair ge rechtshof was geweest, heeft thans het hof van appel uitspraak gedaan en dr. D. veroordeeld tot het betalen van 100.000 frs schadevergoe ding. j Een krankzinnig soldaat. Volgens een telegram uit Drazzavile in Bor- kou (Sahara) heeft daar in 't dorp Faya een ernstig incident plaats gehad, waarbij riet min der dan drie personen omkwamen en een vier de persoon levengevaarlijk gewond werd. Een inlandsch soldaat werd plotseling krank zinnig en stortte zich op straat op eemge Fran sche onder-officieren, van wie hij twee op de plaats doodde en een derde ernstig wondde. Bij zijn arrestatie bood zij zooveel tegen stand, dat hij moest worden neergeschoten. De Notaris E. B. DUMOLETlf tt Hontenisse zal, ten verzoeke van den heer R. A. LAMPO, op des namiddags 3 uur, in het hotel „Bonte Hert" bij den Heer Brand te Hulst, in het openbaar verkoopen waarin Café en Winkel, met smederij en daarin aanwezigen inventaris, erf en tuingrond te Schuddebeurs, ge meente Hontenisse, kadaster sectie G 1696, groot 12,13 aren (82 roeden). Aanvaarding bij betaling koopsom, uiterlijk een maand na de toewijzing. 20 De Notaris E. B. DUMOLEYH te HonteDlsse zal, op des namiddags 3 uur, in het café bij den heer L. G. Hermans te Ossenisse, in het openbaar verkoopen met ERF en TUIN op het Zee dorp te Ossenisse, samen groot 5,02 aren (34 roeden), en genaamd >De Twee Gezusters*, groot circa 32 ton, met volledigen inventaris, liggende nabij Knui- tershoek te Ossenisse alles eigendom van Wed. JUD. VAN TROOSTSey te Ossenisse en kinderen. 2J Aanvaarding bij betaling koopsom uiterlijk een maand na toewijzing.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3