Hei ;eg&kind Stadsnieuws. PUROL Gemeenteraad van Sas van Gent zakelijke schifting der candidaten te bewerk stelligen. Volgens Wet en Besluit moet dit ge schieden door een examen, doch gelukkig ge ven de desbetreffende bepalingen aan de Mid delbare school de gelegenheid zich omtrent dit examen te verstaan met de leerkrachten der lagere scholen. Van deze gelegenheid wordt in Ter Neuzen steeds gebruik gemaakt. Ook oh- langs is er weer een vergadering gehouden van de leeraren der H.B.S. met de hoofden en onderwijzers van lagere scholen. Deze verga dering werd ook bijgewoond door den heer In specteur van het Lager Onderwijs, Aan alle scholen in O. Zeeuwsch-Vlaanderen was een op roeping voor deze vergadering verzonden. De besprekingen omtrent het op te geven examen werk op deze en dergelijke vergaderingan heb ben dit goede resultaat, dat de kans op een ver keerde beoordeeling zoo klein mogelijk wcrdt. Gemeenteraadsverkiezing. Door de liberale kiesvereeniging „De Vrijheid' alhier zijn voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing candidaat ge steld de heeren: L. J. Geelhoedtt (aftr.), C. Verlinde (aftr.), M. de Jonge A. de Bruijne (aftr.), C L de Smidt, P Risseeuw, J A Donze, A. de Vrieze, N J Harte en L J de Vries. OVERSLAG. ToL De gemeente tol bracht over de aand Maart f 42,37 op en over April f 38,02. Sinds 1 Januari jl. f 353,22. HULST R. K. Kiesvereeniging. Maandagavond werd, in een druk bezochte vergadering der R.-K. Kiesvereeniging voor den Gemeenteraad, een door de vorige algemeene vergadering, in strijd met het reglement, samengesteld politiek ad vies vernietigd. Bepaald werd, dat a.s. Zondag van 11 tot 4 uur de stemming voor de groslijst zal gehou den worden over de 15 opgegeven candidaten, tefwijl bij de namen der zeven aftredende raadsleden en van den heer Strijdonck het woord geadviseerd" (dat is door het Bestuur) zal worden geplaatst. Door enkele sprekers werd nog gewezen op de wenschelijkheid om ook den arbeider een rechtmatige vertegenwoordiging in den Raad te helpen verkrijgen. HOEK. In een dezer dagen gehouden raadsvergade ring is besloten het Gemeentelijk Electrisch net aan de P.Z.E.M. te verkoopen voor de som van f 25.000. OOSTBURG. Ver. v. Volkenbond en Vrede. Op initiatief van de directeuren der R.H.B.S. en Rijkskweek school te Oostburg is alhier practisch herop gericht de eenige jaren geleden opgerichte af- deeling Oostburg van de vereeniging voor Vol kenbond en Vrede, van welker oestaan bijra niemand meer iets wist Een 27-tal personen gaven zich als lid op. Bloemenmarkt. In het beursgebouw zal voor taan eiken Zaterdag een bloemenmarkt wor den gehouden. WATERLANDKERKJE. R. K. Kiesvereeniging. Voor de a.s. gemeente raadsverkiezing zijn candidaat gesteld de hee- ren A. H. de Milliano, J. B. Sturm (beiden aftr.) J. F. Feijnant, C. B. Tas, C. C. B. Tas en A. J. Buijck. Het aftredend lid de heer H. J. Wijffels wenschte niet meer in aanmerking to komen. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad op Donderdag, den 7den Mei 1931 des namid dags 6 uur. Afwezig dhr. V. Verschaffel. Wegens ongesteldheid verslaggever waren de officieele notulen nog niet ter tafel, zoodat voorlezing tot een volgende vergadering moest worden uitgesteld. I. Mededeeling ingekomen stukken. IL Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1930. Wordt den raad aangeboden en voor een ieder ter secretarie ter inzage neergelegd. III. Verzoekschrift van de Dresseervereeni- ging „Zeeuwsch-Vlaanderen" om een jaarlijk- sche subsidie uit de gemeentekas. Aangenomen z.h.st. voor een subsidie over 1931 van f 10. IV. Verzoekschrift van Cl. Remery om meer dere verlaging van zijn erfpachtsrecht. Z.h.st. voor kennisgeving aangenomen. V. Verzoekschriften van Aug. van Reeth, G. F. de Wagenaere en van H. de Wagenaere om gemeentegrond in erfpacht en om vergunning tot afwijking van de bepalingen vervat in art. 7 der Bouwverordening. Onder gewone voorwaarden toegestaan. VL Voorstel tot aankoop wielerbaan. Blijft onbeslist wegens staken der stemmen 33. qp VII. Voorstel tot wijziging der begrooting van het Gemeentelijk Electriciteits-bedrïjf voor 1930. Z. h. st. goedgekeurd. VIII. Voorstel tot wijziging der gemeente-be- grooting voor 1930. Z.h.st. goedgekeurd IX. Alsboven voor 1931. Alsboven In de omvraag wordt door den heer de Leux de uitbetaling der wachtweek nog ter sprake gebracht, waarna sluiting AJI.K.A. Donderdag had in het hotel De Zwaan alhier eene algemeene ledenvergadering plaats van de afdeeling Zeeuwsch-Vlaanderen f IJ 6 Z i) I« 9 R N M£U EDEELIN6 f Moedersgeneest de roode of gesmette deelen van de kleine met en houdt 'thuidje droog met PUROLPOEPER Beide artikelen bij Apotb. cn Drogisten van de Algemeene Roomsch-Katholieke Amb-^ benarenvereeniging. De voorzitter, de heer L. A. Leushuis, constateerde dat de opkomst nog al bevredigend was. Nadat de secretaris, de heer Ververs* de notulen gelezen had werden en kele ingekomen stukken behandeld. Als afge vaardigde naar het op 18 en 19 Mei a.s. te Bergen op Zoom te houden congres werd ge kozen de voorzitter, de heer Leushuis en tot diens plaatsvervanger de secretaris, de ,heer Ververs. Hierna hield de vergadering zich ge ruimen tijd bezig met het bespreken der ver schillende te behandelen onderwerpen op bo vengenoemde jaarvergadering. Aan den afge vaardigde werd in de meeste gevallen /rij man daat gegeven. Uit deze besprekingen bleek dui delijk van hoe groot belang de A.R.K.A. voor zijne leden is. Indien niet-leden deze bespre kingen eens gevolgd hadden zouden zij werke lijk geen enkel oogenblik aarzelen als lid toe te treden. Zulks geldt eveneens voor de groep ge meenteambtenaren. Enthousiast, zooals de meeste A.RK.A. ver gaderingen dezer afdeeling zijn, werd beslo ten de jaarvergadering op den tweeden dag per autobus te gaan bijwonen; daar immers zal men in contact komen met de A.R.K.A. menschen uit geheel ons land en dus tevens ook met de afdeeling Zeeland-Noord. In de rondvraag Werden nog behandeld de a.s. propaganda in Zeeuwsch-Vlaanderen waar over men te Bergen-op-Zoom met meerdere hoofdbestuursleden besprekingen zal houden. R.K. Bouwvereeniging. Naar wij erne men heeft de heer M. van Goethem als voorzitter en als lid der R.K. Bouwvereeniging bedankt. Semeenteraadsverkiezlnaen Naar wij ver nemen, hebben de heeren M. van Goethem en Th, Warrens naar aanleiding van de plaatsgevonden groslijststemming in de R.K. Kiesvereeniging hun candidatuur voor het raadslidmaatschap ingetrokken. Zitting van Donderdag 23 April 1931 des namiddags 6 uur. (Vervolg) IX. Voorstel tot wijziging der gemeente-be grooting voor 1930. X. Alsboven voor 1931. De voorgestelde af- en overschrijvingen wor den zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De voorzitter stelt alsdan een schrijven be nevens voorstel aan de orde van den heer J. de Leux in zijn kwaliteit als voorzitter der plaa- seiijke afdeeling van de Nederl. Ver. v. Fa brieksarbeiders. Edel acht bare Heeren. Zoo als u zult weten is Maandag 13 April voor Verscheidene arbeiders aan de werk ver schaffing de werkzaam heden stop gezet. Met de nadeelige gevolgen dat al deze men schen Een week zonder een cent in komen zijn geweest. En waar deze menschen nu reeds vele weken van een te klein loon hebben moeten leven wil ik in deze een voorstel doen om aan hen die een week zonder hun schuld werkeloos zijn met terugwerkende kracht een maal een geldelijke bijdrage te geven. Hopende dat dit Uwe goedkeuring zal kun nen verwerven voor het bestuur W.g. J. DE LEUX. 21 April 1931. Voor stel Voor de eerste vergadering die: achter deze datum valt. De Raad van Sas v. Gent besluiten voor een maal en wel met terug werkende kracht van Zaterdag 13 April aan alle werkelooze bij de werk verschaffing een maal een geldelijke uit- keering te geven van f 13,50 de som die zij anders uit hun werkelooze kas zouden hebben getrokken. Moest de Minister nader alsnog be sluiten dat geen wacht week moet worden door gemaft. Dan zal dit niet worden behandel. w.g. J. DE LEUX. raads lid De voorzitter: De heer de Leux zal zijn schrij ven wellicht nader wenschen toe te lichten. De heer de Leux: Het zal U allen bekend zijn, dat overeengekomen is, om de menschen aan de werkverschaffing om de andere week te laten werken. Volgens het reglement van den fabrieksarbeidersbond echter, moet er een wachtweek worden doorgemaakt van aes da gen, gedurende welke geen inkomen wordt ge noten. Met over en weer te praten is men er nu «toe gekomen om voor te stellen, het moge lijk te maken, dat de arbeiders de wachtweek zouden betaald krijgen doordien de Bond de helft zou bijdragen en de gemeente het restee rende. Aangezien echter het hoofdbestuur van den Fabrieksarbeidersbond geen termen kan vinden, om die wachtweek door te betalen, doe ik aan den raad het voorstel» om éénmaal het bedrag uit te keeren, dat de menschen anders uit de steunkas zouden ontvangen, zijnde f 13,50. Dan hebben ze weer 13 weken spelens, om hun stéungeld in ontvangst te nemen. Het is een onmogelijke toestand om de menschen een week lang zonder inkomen te laten. Ie der weet, dat de inkomsten der bij de werk verschaffing te werk gestelden laag zijn en dat zij van hun loon van f 15,75 niets kunnen overleggen. Verschillenden hebben de vorige week dan ook geer; huishuur kunnen betalen. Tot heden is er aan de menschen niets gege ven. Indertijd is gevraagd of het niet mogelijk zou zijn, de wachtweek uit te schakeltm. De burgemeester heeft toen gezegd, dat hij het zou probeeren. Het is echter niet gelukt. Nu moet men niet zeggen, dat het bestuur van den bond niet heeft meegewerkt. Dat bestuur kan niet buiten zijn reglement gaan en het heeft tot dusverre van den minister nog geen opdracht ontvangen om de wachtweek door te betalen. Spreker betoogt dan, dat het hoofdbestuur bij een vorige gelegenheid in 1929 in goed ver trouwen uitkeeringen had gedaan, doch dat later bleek, dat de regeering geen restitutie wenschte te verleenen. Dergelijke ervaringen manen uiteraard tot voorzichtigheid, te meer daar de kas toch niet rijk is. Spreker merkt dan op, dat het de vorige week ging om een uitkeering aan 16 werkloozen. Deze week zal het aantal niet veel minder zijn. Sprekers doel was nu, den raad te verzoeken, een uitkeering te verstrekken gelijk aan die der werklozen kassen. Ik hoop, zegt spreker, dao de raad op dit verzoek goedgunstig zal beschikken Men zal het met mij eens zijn, aldus spr., dot het niet mogelijk zal zijn, de menschen den ge- heelen zomer aan werk te blijven helpen. Ik geloof ook, aldus spr., dat deze zomer geen uit zicht op verbetering in den crisistoestand brengen zal. Dan zullen de werkloozen toch gesteund moeten worden, daar men ze toch niet zonder meer zal kunnen wegzenden. Daar men derhalve dan toch tot steun zal moeten ever- gaan, is er, volgens spreker, alles voor te zeg gen, om de thans gevraagde tegemoetkoming jte verleenen. Ook al zouden de suikerfabrie ken dit jaar een goede campagne maken, dan mogen toch in verband met den bietenprijs hiervan geen groote verdiensten worden ver wacht, zoo merkt spr. nog op. De heer Stouthamer: In een vorige bijeen komst van den raad, is toch overeengekomen, dat de gemeente de helft voor hare rekening- zou nemen? Ik meen, dat het voor de hand ligt, dat nu de zaak er zoo voor staat, de ge meente ook de andere helft bijdraagt. Wethouder Neeteson: De heer de Leux heeft een tipje opgelicht van iets, waarvan we eigen lijk meer zouden moeten weten. Ik veronder stel, dat de voorzitter er meer van weet. De voorzitter zet dan uiteen dat B. cn W. in deze kwestie niet hebben stil gezeten, daar zij ervan overtuigd waren, dat in dit geval de wachtweek behoorde te worden uitgeschakeld. Naar aanleiding van met de arbeiders organi saties en de betrokken departementen gevoer de onderhandelingen kwam men tot de over tuiging, dat de zaak in orde v/as en dat de werkloozenkassen het bedrag zouden uitkee- ren. In de week dat men gedaent had. dat de uitkeering zou plaats hebben, is de heer de Leux bij me geweest, zegt spr. Ik heb hem een en ander meegedeeld; hij heeft daarop stappen gedaan bij het hoofdbestuur van zijn bond. Ook spr. heeft zich met het hoofdbestuur van dien bond in verbinding gesteld. Dit was echter niet bereid, tot uitkeering over te gaan. Men wensch te zich ook niet met den minister in verbin ding te stellen, wijl men meende, dat deze er toch niet voor te vinden zou zijn. Voelende, dat ten slotte de arbeiders de dupe van de his torie zouden worden als zij niet werden ge steund, heeft spr. toen het hoofdbestuur nog maals uitgenoodigd, zich met het betrokken Departement te verstaan, hetgeen echter per tinent werd geweigerd. Spr. is toen naar den Haag getogen en heeft daar persoonlijk op het Ministerie van Landbouw de zaak ter sprake gebracht. De Hoofdambtenaar, die hem daar tewoord stond, verklaarde, veel voor zijn op vatting te voelen, aangezien het hier werk- loózèn gold, die door de gemeente aan de werk verschaffing tewerk waren gesteld. Een be slissing kon echter deze hoofdambtenaar niet geven, aangezien de zaak, naar hij verklaarde, ressorteerde onder het Ministerie van Aibeid. Op zijn advies is spr. toen naar het Ministerie van Arbeid gegaan. Hier kon hij echter den directeur, den heer Volmer, niet te spreken krijgen, aangezien deze uitstedig was Hij heeft toen de kwestie aan een der hoofambtenaren uiteengezet. Ook deze was het met hem ems, dat de wachtweek in dit geval diende te wor den uitgeschakeld en dat de werkloozenkas kon uitbetalen. Bedoelde hoofdambtenaar ad viseerde spreker de betreffende belangen tele grafisch aan den uitstedigen üirecteur kenbaar te maken. Hij beloofde hem, dat tele gram alsdan voorzien van zijn advies aan den heer Volmer ter hand te zullen stellen. U zal dan telegrafisch antwoord geworden, zoo verklaarde hij. Dat antwoord-telegram, nu, al dus spreker is eerst Dinsdagavond 21 April, in mijn bezit gekomen. Er blijkt uit, dat men op het Departement van Arbeid met onze opvat ting geheel accoord gaat. Spr. leest dan het be treffende telegram voor, dat alsvolgt luidt: Referte telgrain 17 dezer. Accoord met Uwe opvatting. Geen wachtweek werk arbeiders. Zooals U ziet, zegt spr. is dit telegram zeer duidelijk en is hiermede de zaak beslist. Het hoofdbestuur had hierin aanleiding kunnen vinden tot volle uitkeering te adviseeren. Het oehijnt echter, dat het met deze oplossing niet tevreden was en dat het wenschte rechtstreeks van den minister machtiging tor, uitkeering te ontvangen. Daar ik meende, aldus spr. dat hier niets tegen kon zijn heb ik met het ministerie van Arbeid nogmaals getelefoneerd en erop ge wezen, dat het hooMebestuur van den Ned. Fa brieksarbeidersbond tot uitkeering niet bereid was, al voren het directe machtiging van den Minister zou hebben ontvangen. Ik verzocht nog denzelfden dag aan den wensch van het hoofdbestuur te willen voldoen. Later aldus spr. zijn wij nog opgebeld door een hoofdamb tenaar van het Ministerie van Arbeid, die me dedeelde, de overtuiging te hebben, dat het hoofdbestuur in kwestie niet tot uitkeering zou adviseeren. Mogelijk geschiedde zulks uit vrees, dat men het bedrag, dat er mee gemoeid zou zijn niet zou gerestitueerd krijgen. De hoofd ambtenaar heeft echter nog aan zijne mededee ling toegevoegd: Wacht maar af; w'ij zullen met het hoofdbestuur nog wel eens ronferee- ren. Wij hebben dus ons best gedaan, aldus spr. Ons dunkt danook, dat in dit geval de Ge meente niet mag worden lastig gevallen. De heer de Leux verklaart, dat hij het hoofd bestuur heeft opgebeld en van die zijde ver nam, dat de maatregel sloeg op de gemeente lijke steunregeling. Spr. zet dan uiteen, dat het hoofdbestuur krachtens zijn reglement niet tot uitkeering mag overgaan. Het heeft slechts volmacht van den minister om uit te keeren, .als het niet buiten zijn reglement gaat. Zoo lang van den minister geen opdracht is ont vangen, mag niet worden uitbetaald. De fa brieksarbeidersbond is verspreid over geheel Nederland, aldus spr. Als men op de eene plaats gaat uitkeeren, zullen ook de andere plaatsen om uitkeering vragen. Men zal het met mij eens zijn, aldus spr., dat het niet aangaat, de strijdkas hieraan te wagen. Men zou in moeilijk heden kunnen komen met het Rijk, dat con trole uitoefent. Het is inderdaad een heel moeilijk geval Niemand zou stellig tot uitkee ring durven overgaan als 't eigen kapitaal betrof Behalve aan het ministerie is men ook reken schap verschuldigd aan de leden van den bend Inmiddels zij er nu reeds veertien dagen ver- loopen. De vorige week en deze week zijn de menschen zonder geld naar huis gezonden. Het valt te begrijpen, dat er onder die gezinnen wat tekoop is. Ik hoop danook, dat de Raad goedgunstig op mijn verzoek zal beschikken. Als we een steunregeling hadden gehad, aldus spr., zouden we met deze kwestie niet gezeten hebben. Spr. wijst dan op onbillijken toestand, dat zij, die ongeorganiseerd zijn en blijven wer ken, f 2.25 meer krijgen dan zij, die bij een bond zijn aangesloten. Als die 6 weken zonder werk zijn geweest, hebben zij inmiddels allicht ander werk kun nen krijgen. Verschillende gemeenten geven veel meer aan ondersteuning uit dan Sas, al dus spr. Daarmee wil spr. niet beweren, dat te Sas niets gedaan wordt, doch men dient in dit geval te bedenken, dat men zonder inkomen niet kan leven. Spr. herhaalt dan, dat hij hoopt dat zijn verzoek een gunstig onthaal zal vin den. 't Is zwart bij verschillende menschen, al dus spr. Wethouder Neeteson: De zaak is mij nog niet geheel helder. Ik kan me volkomen begrijpen, dat het bestuur geen extra-üitkeering wenscht te doen, als het geen zekerheid heeft, dat die gelden zullen worden terugbetaald, doch dat is zeker. Dat motief vervalt derhalve. De heer de Lejux: Als ik dezen namiddag het hoofdbestuur nog opbel en verneem, dat niet tot uitkeering kan worden overgegaan, kan ik daar niet aan twijfelen. De voorzitter: Van welken datum is dat be richt? De heer de Leyux: Als er machtiging gege ven wordt, dan moet die gelden voor het ge- heele land. Voor één plaats kan men geen uit zondering gaan maken. De voorzitter: Dat blijft voor ons hetzelfde. De heer de Leux: Het kan nog wel vier we ken duren vóór de zaak in orde is. De voorzitter merkt op, dat zulks toch riet noodig is. De Bond heeft slechts uit te keer.en. Waarom heeft zij mij anders, aldus spr., het volgende geschreven: „In verband met ons telefoongesprek mceten wij U nog het volgende mededeelen: In ons reglement der werkloozenkas is de regeling der wachtdagen omschreven en zoo lang dit het geval is mogen wij als bestuur van de kas, natuurlijk niet van de bepalingen van de reglementen afwijken. Dat kan alleen, wanneer de Minister van Ar beid ons daartoe machtigt. Eer. algemeene wijziging Is ln dezen tijd o.i. onmogelijk en wij gelooven, dat de minister geen toestemming geeft, om voor een bepaalde plaats het reglement of een gedeelte van het reglement buiten werking te stellen, althans wij hebben niet zooveel invloed, rm den Mi nister hiertoe te bewegen. Wanneer het U als Burgemeester van Sas van Gent mogelijk zou zijn van den minister

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2