No. 3763 Maandag 4 Mei 1931 46ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN De Parker Duofold Buitenland. Kameroverzicht. POSTREKENING Ha. 52419. BRIEF UIT AMERIKA De Bedeleren ven Seint-Sulpice. t«ER8KKR°.NQRA^HT,Q- VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND J'T8VOORnpubuo°?£T FEUILLETON. De Zeeuwsche Koerier DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per. regelbij contract lager AL CAPONE EN ZIJN MOORDENAARS ORGANISATIE. Het bloedbad op St. Valentijnsdag. Hoe Burke door 'n machinegeweer ver raden werd. Is Al Capone's einde genaderd? Dezen keer ziet het er voor Al Capone werke lijk slecht uit. Dezen keer heeft hij alleen nog maar de kans, dat de massamoordenaar Burke, dien men te St. Joseph, in den staat Missouri arresteerde, zoo volkomen zwijgt, of zich zoo handig uit de beschuldigingen uit liegt, dat ook ditmaal het bewijsmateriaal tegen Al Ca pone onvoldoende is. Ongetwijfeld zal er nu Burke's leven mee gemoeid zijn, wanneer men tenminste vooropzet, dat het Al Capone en de zijnen niet gelukt den hoofdaanvoerder hun ner moordenaarsorganisatie uit de gevangenis te bevrijden ofwel hem op een of andere ma nier om het leven te brengen. Het moet geen pretje zijn tot hen te behooren, die thans Bur ke moeten bewaken of ervoor verantwoordelijk zijn, dat de gevangenismuren hem ook werke lijk omsluiten. Ieder oogenblik kunnen de be wakers en ter versterking opgeroepen militai ren, de gevangenisdirecteur en rechter van in structie, benevens de heele gevangenis en de massa-moordenaar Burke, in de lucht vliegen, want deze Burke moet vrij komen of van den aardbodem verdwijnen, wil niet het einde van Al Capone gekomen zijn. De Mozan-bende. Burke is wel de koelbloedigste van alle bende leiders en moordenaars, die Amerika sinds de invoering der prohibitie gekend heeft. De ver schrkkelijkste daad van Burke was wel het uit den weg ruimen der Mozan-bende, wat tot he den nog ongestraft bleef. De Mozan-bende be hoorde tot de gevaarlijkste tegenstanders van Al Capone. Burke, die al lang in dienst van Al Capone was en reeds andere tegenstanders van Al Capone op de brutaalste manier uit den weg geruimd had, kreeg ten slotte van Al Ca pone de opdracht, deze Mozanbende of ten min ste haar aanvoerder onschadelijk te maken. Het hoofdkwartier der bende was natuurlijk aan Al Capone en zijn mannen nauwkeurig be kend, nauwkeuriger in ieder geval dan net aan de politie bekend was. Eens, op St .Valentijsdag, stopte voor het hoofdkwartier der Mozanbende een politie auto, waarin 30 agenten zaten, die als de blik sem het hoofdkwartier binnendrongen, de aan wezige zeven leiders der Mozanbende arresteer den, tegen den muur zetten en in tien secon den neerschoten. Vervolgens verdween de poli- tie-auto met de agenten spoorloos en werd niet meer gezien. Dat de politie dezen moord niet had begaan, kon spoedig worden vastgesteld, maar maan denlang wist men niet, wie nu eigenlijk dezen 56) Komaan, komaan, mijn beste Yves, ge moet het niet erger maken dan het is. Al zult ge nu met mij niet meer mee kunnen gaan, daarom laat ik u toch niet aan uw lot over; ge komt bij ons in huis en dan kunt ge a nog bij mijn vrouw en bij Lucien op allerlei wijzen verdien stelijk maken. Ja, dat weet ik wel, mompelde de marinier, maar ziet ge, kapitein, een huis is nu eenmaal geen schip en ik ben nergens liever dan op een schip en danzult gij er ook meestentijds niet wezen, kapitein. Hij balde woedend de vuisten. O! die honden van communards! ging hij voort, terwijl hij zich vol gramschap op de lippen beet, wanneer het nog de kogel van een vreemdeling, van een Pruis was geweest, dan zou ik het niet half zoo erg vinden, maar neen, het is een kogel van een Franschman, van een landgenoot, die mij tot een doeniet voor het geheele leven maakt. Wel twintigmaal ben ik met de Duitschers slaags geweest, eer lijke soldaten, die vochten voor hun vader land evengoed als wij, en hun kogels floten mij wel om de ooren, maar schramden mij zelfs niet en juist de kogel van zoo'n landver rader, van zoo'n bandiet, moest mij treffen. O, als ons leger eenmaal Parijs heroverd heeft overval had volvoerd. Het heele politie-appa- raat der Ver. Staten werd op de been ge roepen. Toch zou men waarschijnlijk nooit hebben kunnen uitmaken, wie eigenlijk de moodenaars waren, als Burke niet de fout ge maakt had, de terechtstelling der Mozan-ben de met behulp van een machinegeweer te vol trekken. De Amerikaansche wapen-experts kon den vaststellen, dat de moord beslist met een machinegeweer gepleegd moest zjn. Met een machinegeweer was echter destijds reeds te Brooklyn de alcoholsmokkelaar Uale, een andere tegenstander van Al Capone, op klaarlichten dag midden op een der drukste straten vanuit een auto doodgeschoten. De da der moest dus in beide gevallen dezelfde ziin. De dader gevonden. Toen nu eens bij Chicago een politieagent door een automobilist, welke hij wegens te snel rijden had aangehouden, kort en goed werd neergeschoten, leverde het onderzoek naar dezen automobilist een zeldzame vondst op. Men vond in het huis, waarin deze man cn der den naam Fred Dane gewoond had, twee der gezochte machinegeweren, benevens een omvangrijk wapenarsenaal. Verder kon men vaststellen dat Fred Dane en Fred Burke de zelfden waren, zelfs ontdekte men nog meer. Het onderzoek, hoe het machinegeweer in het bezit van Fred Burke was gekomen, wees uit, dat het door een handelaar in wapens te Chi cago aan Al Capone verkocht was. Het zag er voor Al Capone slecht uit, maar ook «lezen keer bewaarde hij zijn koelbloedigheid. Hij gaf toe, dat hij het machinegeweer gekocht had, ook, hij had er geen idee van, hoe het in handen van Fred Burke gekomen was. Daarover kon Burke slechts inlichtingen verschaffenen dien had men niet, want de massamoordenaar was plotseling als van den aardbodem verdwenen. Aldus ontbrak de voornaamste schakel uit de ketting en ook Al Capone ontglipte weer aan de handen der politie. Thans echter is Fred Burke achter slot en grendel en Al Capone's laatste uur zou zijn gekomen, wanneer dit al les zich niet in Amerika afspeelde, waar des noods heele stadsgedeelten de lucht in vliegen, als het er om gaat, een gevaarlijken misdadi ge te bevrijden ofwel onschadelijk te maken. CNadruk verboden.) het puikje op het gebied van vulpenhouders is ver krijgbaar in den Boekhandel moet men met die bende oproerlingen maar korte metten maken, ze opknoopen, net als we aan boord met de zeeroovers deden. Kapitein Kernoël wilde zijn armen oppas ser juist eenige bemoedigende woorden toe voegen, toen zijn aandacht werd afgeleid door den gewonde, die in het bed naast dat van Yves Kerdrac lag. De verpleegde no. 10 hief zien met moeite overeind, zijn handen strekten zich uit als wilde hij iets grijpen en zijn lippen stamelden eenige onverstaanbare woorden. Mevrouw Kernoël naderde het bed van den lijder. Wat begeert gij, mijn vriend? vroeg zij vriendelijk en vol deelneming, kan ik iets voor u doen? De man wees naar den vicaris van Saint- Ambroise, die juist het bed van een lijder ver liet en stamelde met bovenmenschelijke in spanning: priester. Mevrouw Kernoël vroeg: Wenscht gij mijnheer den abt d'Areynes te spreken? Bij het hooren van dien naam kwam er een glans van vreugde op het gelaat van den onge lukkige. Areynes! herhaalde hij. Vraagt ge naar hem? vroeg de dame nog maals. Ja. Rolande wenkte haar zoontje en zeide tot hem: Ga mynheer den abbé d'Areynes roepen, Een vooruitstrevend middenstander leest DE MAASBODE. (Van onzen parlementairen medewerker). Weg met de Tribune. Beschouwingen over de nieuwe Visseherijwet. De heer Wijnkoop krijgt gelegenheid te in- terpelleeren over de verwijdering van „De Tri bune" uit de openbare leeszalen. Dan heeft de Kamer nog de nieuwe Vis seherijwet goedgekeurd. De voornaamste ver anderingen zijn, dat voor visschen met den hengel, geaasd met Visch, snoekenvangst dus met den hengel, voortaan een akte noodig zal zijn. De nieuwe wet kent verder groote vischak- ten A voor visschen met alle geoorloofde visch- tuigen, prijs der akte f 7,50 tegen vroeger f 2,50; kleine vischakten voor het visschen met één peur of met één hengel geaasd met visch, of met één sleephengel, kosten f 1groote visch akten B., voor het visschen uitsluitend in ri vieren met alle geoorloofde visch tuigen, kosten f 2,50; en tenslotte hengelakten tot het vis schen met meer dan één hengel, f 0,50. De heer Duymaer van Twist wilde alle hen gelen, dus ook met één hengel, belasten met 50 cents; de Kamer wilde daar echter, geluk kig voor de ontelbare amateurs, niet aan. Wel zal het hengelen verboden zijn in die wateren, welke daarvoor bij algemeenen maatregel van bestuur ter bevordering van de vischcultuur zijn aangewezen. Zonder discussie of stemming aanvaardde de Kamer, ter bevordering van de vestiging in de nieuwe Zuiderzeeplaatsen, een wetsontwerp, waarbij gedurende een termijn van 46 jaar vrij stelling van grondbelasting of van verhooging daarvan wordt verleend; tevens ?al gedurende 13 jaar vrijstelling worden verleend voor ge bouwen voor zoover deze dienen voor land bouw, tuinbouw, veehouderij of soortgelijke middelen van nijverheid om den nieuwen grond vruchten te doen afwerpen. Voor neringdoen den geldt deze vrijstelling niet. Een crediet werd verleend voor f 2.200.000 voor aankoop van het Haagsche diaconessen- huis „Bronevo" en den bouw ter plaatse van een nieuw gebouw voor het departement van Waterstaat, welks diensten thans geheel ver spreid zijn ondergebracht. Deze week allereerst de Drankwet. DE MAASBODE is voor den zakenman de ideale courant. Luciën, spoedig. De knaap snelde weg en was in een oog wenk bij Raoul. Mijnheer de abbé, zeide hij, terwijl hij zijn hand vatte, mama laat u roepen, er is ginds een gewonde, die u wenscht te spreken. Waar, mijn jongen? Daar, mama staat aan zijn bed. De abbé ging met haastige schreden de zaal door en kwam aan het bed van den lijder. O! stamelde deze, gij mijnheer de abbé wat benik gelukkigute zien. Hij viel, hijgend van inspanning, op zijn bed achterover. Raoul d'Areynes nam een stoel en ging aan het hoofdeinde zitten. Kapitein Kernoël, Rolande en Lucien ver wijderden zich uit bescheidenheid van het bed van Kerdrac. De vicaris van Saint-Ambroise nam een der gloeiende handen van den stervende in de zij ne. De man wendde zich met betraande oogen tot hem en herhaalde: Gij zijt hetgij zijt hetJa. Goddank. Kent gij mij dan, mijn vriend? vroeg Raoul. Jajaik ken ugij zijt de eerste vicaris van Saint-Ambroise te Parijs, niet waar? Juist. Welnu, een jaar geleden hebt gij mij ip uw kerk getrouwd met mijn lieve Jeanne. Hoe heet ge dan? Paul Rivat. Raoul had een zeer scherp geheugen, niet ALGEMEENE VERGADERING VAN HET „WERK VOOR DE VOORTPLANTING DES GELOOFS". Ondanks de economische crisis dezelfde bedra gen binnengekomen als het voorgaande jaar. Rede van den kardinaal-prefect van de „Voortplanting". Rome, (K.W.P.) Ondanks de economische crisis, waardoor de geheele wereld getroffen is, hebben de direc teuren van het pauselijk „Werk voor de Voort planting des Geloofs" in een audiëntie bij Z, H. den Paus kunnen meedeelen, dat het cijfer der ingekomen giften ongeveer dezelfde is als dat van het afgeloopen jaar. De cijfers van de Europeesche naties zijn ongeveer op hetzelfde peil gebleven. Ook de Vereenigde Staten van Amerika brachten dezelfde contributie op. nl. I.250.000 dollar Wel bleef de bijzondere toelage-» van 150,000 dollars, die hun bijdrage van ver leden jaar op 1.400.000 dollars bracht, ditmaal achterwege. Plenaire zitting. Tegelijkertijd heeft de „Generale Raad" van de „Voortplanting" in het „Paleis der Propa ganda" zijn plenaire zitting gehouden, die werd geopend door den kardinaalprefect van de Voortplanting. Aanwezig waren o.m. Mgr. Salotti, aartsbis schop van Philoppopolis en Thracié secretaris van de Voortplanting en afgevaardigden van Frankrijk, Schotland, Ierland, Engeland, Ne derland, (mgr. Eras), Zwitserland, België, Po len, Italië, Spanje, Oostenrijk, Joego-Slavië en de Vereenigde Staten. Met kennisgeving waren afwezig de afge vaardigden van Costarica, Guatemala, Nica ragua, Panama, San Salvador, Argentinië, Au stralië, Canada en Tsjecho-Slowakije. Na allen en speciaal de missionarissen op de verre missiestaties een groet te hebben ge bracht zeide de kardinaal-prefect o.m.: „Het is dringend noodzakelijk hét werk der Voort planting methodisch en zorgvuldig te organi- seeren niet alleen in elk bisdom, r.iaar ook in elke parochie. Wanneer een dergelijke organi satie is tot stand gekomen, zullen wij er de vruchten van plukken. Om het te bereiken moet men niet uit het oog verliezen, dat het niet alleen de giften der rijken, maar ook de gaven der armen zijn, die helpen kunnen". Mgr. Salotti, de secretaris van het Werk weer er in zijn dankwoord aan den kardinaal op, dat men bij de organisatie moderne midde len moet toepassen. De organisatie echter moet niet alleen modern maar Ook solied en duur zaam zijn. Wij moeten onzen weg effenen, op dat onze opvolgers dien vrij vinden. Wanneer de missielanden zoo zeide mon seigneur hun autonome kerk zullen hebben, bestraald door het licht van Rome, zullen de missionarissen in hun land blijven om het ge loof te versterken van hun voorgangers, üie ge vallen zijn door de handen der vijanden van de christelijke beschaving. alleen voor gebeurtenissen, maar ook voer na men. Hij herinnerde zich den naam van den ge wonde terstond. Paul Rivat, herhaalde hij, ia ik herinner mij zeer goed uw huwelijk ingezegend te heb ben, maar hoe komt gij hier? Tijdens het beleg maakte ik deel uit van de Nationale Garde en ben mee uitgerukt. Dat was uw plicht als goed Franschman, mijn zoon. Dien plicht heb ik tot het einde toe vol brachtik werd gewond in den slag bil Montretout. Nu.begrijp ik het De Duitsche ambulance-soldaten hebben mij hier gebracht, hier, waar ik niet vpndaan zal komen, dan om naar het kerkhof te worden gedragen, dat gevoel ik wel, voegde Paul er bij met beklemd hart en door tranen verstikte stem. Raoul had diep medelijden niet dien onge lukkige en werd door zijn smart tot tranen geroerd. Alle hoop is nog niet verloren, mijn zoon, zeide hij. Paul Rivat schudde droevig het hoofd en stamelde Neen, het is gedaan, mijnheer de abbé, het is gedaan, ik voel het, ik weet het zeker. Ik ben niet bang voor den dood, want ik heb al tijd zooveel ik kon als een braaf man ge leefd, maar mijn vrouw, .mijn arme, lieve Jeanne. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1