Wenschen en Wenken. P. FERMONT. Het WOONHUIS met SCHUUR en ERF HONIG'5 MAÏZENA AANBESTEDING. Kerknieuws. Boeken Sijdschr. Openbare Verkooping De Bie dz. Zoon Advmrton tién. Woensdag 13 Mei a.s. NEDERLANDSCH KAAT Hot bouwon van oen DUBBELE VILLA voor rokoning van do A. C. Z. do Carbonisation to Sluiskil koeportkaai 23, Gent. leveranciers van Schrijfmachines en Rskenoiactiinss en andere Kantonrbenon- digdhedee, nieuw en cccasie. Brood-, Beschuit- en Kruidenierswaren TELEFOON Kr. 4875. Belast xich ook «et hot ïailen van Machines bij abonnement. Zijn broertje spelende doodgeschoten. Het 14-jarg zoontje van een der knechts op het landgoed Jaegersdorf te Brieg speelde sa men met zijn broertje met een geweer toen het geweer plotseling afging. Het 11-jarig broertje werd midden in het hart getroffen en was op slag dood. Den dader kon men aanvankelijk niet vin den, maar eindelijk werd hij ontdekt op het kerkhof .waarheen de jongen in zijn angst was gevlucht. De cultuurstrijd in Litauen. Riga, 19 April. De pauselijke nuntius in Litauen Mgr. Bar- tolini, die zooeven uit Rome terugkeerde en den president Smetona de nieuwe Vatieaan- sche goudmunten als een geschenk wilde aan bieden, werd door den president niet ontvan gen. Met deze officieele weigering om de re laties tusschen Rome en Kowno wederom te hervatten heeft het conflict tusschen Litauen en den H. Stoel haar hoogtepunt bereikt en zoo de teekenen niet bedriegen, kan men in de naaste toekomst er op rekenen dat de diploma tieke betrekkingen volledig zullen afgebroken worden. Het doet op het eerste gezicht ietwat vieemd aan, dat het juist in Litauen tot een ernstig conflict met het Vaticaan gekomen is. Want in geen ander land in Europa geniet de katho lieke kerk zulk een aanzien en zulk ten diep- gaanden invloed, dan juist in de godsdienstige boeren-republiek Litauen. Intusschen heeft juist die machtspositie dei- kerk er toe geleid, dat het tot een fïrnstige botsing tusschen Staat en Kerk kwam. Behal ve de Tautininkai (de nationale partij die sinds 4 jaren reeds met dictatorische macht regeert) is er nog slechts een partij, wier in vloed in de oppositie nog steeds niet van be lang ontbloot is. Deze partij is die der christe lijk-democraten in wier gelederen talrijke gees telijken, leidende zakenlieden en rijke boeren vertegenwoordigd zijn, terwijl de nationale par tij op de allereerste plaats steunt op het leger, de beambten en de intellectueele kringen. Sinds de wintermaanden is er een felle machts-strijd ontbrand tusschen de tantinen- kai en de christelijk-democraten. De regae- ringspartij heeft in den beginne getracht de oppositie den kop in te drukken door tal van geestelijken te verbannen of gevangen te zet ten en de katholieke organisaties te ontbin den, terwijl de christelijk-democraten van af den kansel haar gelederen trachtte te verster ken. Zoo groeide uit den politieken strijd al lengs een kerkelijk conflict in welk conflict ook het Vaticaan heeft ingegrepen, eerst door een krachtig protest door den nuntius en ver volgens door eenige pauselijke brieven. Eeni- gen tijd geleden toen de strijd zijn hoogte punt had bereikt verliet de nuntius Litauen en in diplomatieke kringen rekende men het feit, dat Bartolini voor goed zou teruggeroe pen worden. Thans is de nuntius echter weder om op zijn post teruggekeerd om in opdracht van den Paus de katholieke oppositie tegen de regeeringspartijen te ondersteunen. Terstond na zijn aankomst heeft prelaat Bartolini aan den aartsbisschop Skvireckas een pauselijke bulle overhandigd, waarbij de aartsbisschop tot den adelstand verheven werd met den titel van graaf. Terzelfdertijd heeft aartsbisschop Skvivereckas alle geestelijken in Litauen ver mboden om toe te treden tot de regeerings partijen of samen te werken met de tantinen- kai. Het conflict is dus in een beslissend stadium getreden en met zekere spanning wordt de af loop van dezen machts-strijd tusschen Kerk en Staat tegemoet gezien. Ernstige treinramp in Egypte. Bij Benha is een trein, die van Alexandrië naar Cairo reed, in brand gevlogen. De brand brak uit in een wagon 3e klasse. Tengevolge van de snelheid van den trein stonden spoedig drie wagons in lichte laaie. De reizigers, die in groote angst verkeerden, wierpen zich naar buiten. Toen eindelijk de machinist den trein deed stoppen, bleken de brandende wagons niet te naderen te zijn. Het aantal dooden zou 60 bedragen. Vele slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Cairo overgebracht. Vele lijken waren onherkenbaar verminkt. Onder de dooden bevindt zich 1 Europeaan. INGE ZOND E N. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). HOLLAND—DENEMARKEN. Katholieke Deensche kinderen naar Holland. Onder dezen titel verscheen in de eerste helft van April in de kath. bladen een oproep aan kath. families, 'om ter liefde Gods ten Deensch kind uit te noodigen in de groote va- cantie, om daardoor aan kinderen van nette familie die onder zeer moeilijke religieuse om standigheden leven, een geestelijken steun te bieden. De uitslag van dezen oproep heeft tot nu toe niet aan de gestelde verwachtingen beant woord. En toch ben ik er van overtuigd, dat er gegoede kath. families worden gevonden, die voor deze heilzame missie-actie iets gevoelen, en daarom gaarne gedurende eenige weken de verantwoording voor een kind op zich willen nemen. In de vaste hoop, dat ook dit jaar, evenals de drie voorgaande jaren, mijne kath. landge- nooten mijn vertrouwen niet zullen bescha men, heb ik reeds eene uitnoodiging gezonden aan onze kath. jeugd, die een by na hoopeloo- zen kamp te voeren heeft voor het behoud en het beleven van het geloof der vaderen. De nood neemt met den dag toe, en daarom zou het zoo jammer zijn, indien deze actie voor drie jaren zoo hoopvol begonnen, nu reeds moest worden gestaakt uit gebrek can belang stelling. 1. De kinderen zijn in den leeftijd van 12 tot 18 jaren, jongens en meisjes gezond naar ziel en lichaam. 2. Zij betalen zelf de reis, heen en terug. 3. Het zijn kinderen van nette familie, bijna uitsluitend leerlingen van gymnasium of hooge re-burgerschool en kennen daarom een weinig Duitsch of Engelsch. 4. De groote vacantie begint in Denemar ken de eerste dagen van Juli en duurt tot on geveer 10 Augustus. Zij, die het kind een geschikt milieu kunnen bieden, gelieven tevëns mee te deelen, of zij een meisje of een jongen wenschen, en in wel ken leeftijd. Eveneens vergete men niet, eenige inlichtingen te geven, ook aangaande de so ciale positie, om de kinderen te kunnen plaat sen in «de families, waar ze zich kunnen thuis gevoelen. Vergeet onze jongens niet! PATER A. SMITZ, O M Conv. Nykóbing F 1/5 31, Bispegade 12, Denemarken. Aan alle vereerders (sters) der Kleine H. Theresia. Op 17 Mei a.s., verjaardag der Heiligverkla ring van de zoo geliefde Heilige, begint we derom in ons klooster een nationale noveen ter Harer eere. Het is ons een vreugde U tot deelname hieraan uit te noodigen, vooral om dat telkens weer blijkt, hoe goed men onze bedoeling met deze novenen begrijpt, en de aangeboden gelegenheid waardeert. Het is niet tot luisterrijke plechtigheden, massa-bijeen komst, vol geestdriftig geuit Godsvertrouwen, zooals onze tijd er Goddank, aanschouwen magdat wij U uitnoodigen. Naar de verborgenheid van onzen Karmel komen vele, vele smeekbeden die dan opge stapeld liggen aan de voeten der kleine Hei lige. Een simpel gebeuren, waarvan de wereld niets bemerkt.... en toch, is dat niet een schouwspel, verrukkend voor God en Zijne En gelen en Heiligen? Ligt hierin niet de aller schoonste, de krachtigste en verhevendste uiting van waarachtig geloof en vertrouwen, zooals het gelukkig nog leeft in de harten van zoo velen in ons vaderland? Voorzeker en als, door ons te vereenigen in de dagen der noveen, met onzen Karmel als middelpunt, uit duizenden harten eenzelfde ge bed opstijgt, God dankend en lovend, tn ver- trouwvol genaden vragend door de voorspraak van Haar, wier hemelstaak is „weldoen op aarde", mogen we dan niet vertrouwen dat zulks, zooals de schrijver der navolging het noemt „een machtige klank in Gods ooren" zal wezen, die Zijne barmhartigheid doet neerda len? Trouwens, we hebben daarvan de bewijzen Sinds het aantal deelnemers telkens toeneemt, vernemen we ook meer en meer van oDvallende verhooringen, sommigen haast aan 't wonder bare grenzend Laten we dus ons vereenen. Ieder die zich opgeeft, ontvangt een plaatje waarop noveen gebed, als bewijs van deelname toegezonden. S.v.p. duidelijk adres opgeven. Desverlangend kan men nadere inlichtingen vragen. Kosten zijn er niet aan verbonden. We vertrouwen dat de lieve Heilige aan hen die kunnen, zal inge ven iets bij te dragen, tot dekking der uitga ven. Uw dw. dn.ssen in Ghristo, ZR.S. CARMELITESSEN, Giro no. 39780. Warande 125, Schiedam. Uit den socialen lusthof van het katholicisme. „Het is onmogelijk een goed katholiek te zijn zonder ook de economische en sociale be ginselen van de Kerk te erkennen." (Muckermann S.J.) „Het meest sociale program is het christelijk program. Om dit program tot verwezenlijking te kun nen brengen, moet men het echter niet alleen belijden met den mond doch teven?, bij de taak die de tijdsomstandigheden ons stellen, dat program beleven". (Rijksdaglid Joos). „Het is on-katholiek, aan verouderde vormen vast te houden. Het is steeds de kracht van het katholicisme geweest, dat het 't nieuwe in zich opnam en vulde met zijn geest". (Muckermann S.J.) Kerkbericht van Sas van Gent. Zondag 3 Mei, om 7 uur gezongen Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der pa rochie met algemeene H. Communie na de preek der leden van der Bond van liet H. Hart om 10 uur de Hoogmis voor de overleden ouders van den h«er en madame B. v. Hecke-Wijne. Onder de H.H. Missen collecte met open schaal voor de te stichten parochiekerk in den Belcrum te Breda en daarna de reliquie van O.L. Vrouw Om 2,30 uur Lof en daarna H. Familie Maandag 4 Mei, om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw. Zusters de H. Mis voor een overledene; om 7,45 uur gezongen H. Mis voor mevrouw Maria Louisa Puylaert-Cat- toir. Dinsdag 5 Mei, om 7 uur uitreiking der H. Communie en om 7,45 uur gezongen H. Mis voor den weled. heer Amand Gustave Stubbé. Woensdag 6 Mei, om 7 uur uitreiking der H. Communie en om 7,45 uur gezongen H. Mis voor den heer en mevrouw Arthur Temmerman van Acker. Donderdag 7 Mei. om 7 uur uitreiking der H. Communie en om 7,45 uur gezongen H. Mis voor den heer en madame Cesar van Cleemput -de Jonghe. Vrijdag 8 Mei, om 7 uur gezongen H. Mis voel den heer en madame Joseph de Roeck-Dan- kers; om 8 uur gezongen H. Mis voor mevrouw Johannes Verschaffel. Zaterdag 9 Mei, Algemeene Kindercommunie ten einde Gods ontferming en bijstand af te smeeken over de ongelukkige Russische kin deren; om 7 uur ae H. Mis voor den lieer Con- stantinus de Koek en overleden familie, om 7.45 uur gezongen H. Mis voor mej. Coleta Jo hanna Feijen. Zaterdagavond biechthooren van 5.30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 10 Mei, om 7 uur de Vroegmis voor den heer Johannes Franciscus Konings, echt- genoote en familie met algemeene H. Commu nie na de preek van het patronaat; om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie. Voor de versiering der kerk gedurende ae Meimaand en Junimaand worden gaarne bij dragen en kaarsen ontvangen. Door het Hoogwaardig Episcopaat van Neder land wordt aan alle katholieken het lidmaat schap van den Katholieken Radio Omroep (K.R.O.) en het abonnement op de Katholieke Radio Gids zeer aanbevolen. Het adres van den K.RO. is: Heerengracht 118 Amsterdam C. Door de R.-K. Werkliedenvereniging alhier zal een bedevaart naar Oostacker gehouden worden op Zondag 17 Mei, en aoor den R.-K Vrouwenbond en H. Familie op Maandag 18 Mei a.s., waarbij ook niet-leden verwaent wor den. De R.-K bibliotheek in het patronaat wordt nu weder gesloten. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer Petrus Michaêl Voerman alhier en mej. Palmyra Anselma Maria Remery te West- dorpe, 3e reep.; de heer Achilles Ludovicus Craenenbroeck al hier en mej. Magdalena Maria Sara van Hulle te Philippine, 2e roep. Het gebed wordt verzocht voor den heer Henri Govaert, overleden te Westdorpe. en voor mej. Clara Magdalena Govaert, overleden te Brugge. P. DOENS, Pastoor I In het wekelljksch Zondagsmissaal voor bet bisdom Breda, „Bron van Christelijkcn Geest" worden de misgebeden voor den Zondag opge nomen in de juiste volgorde, waarin de pries ter deze aan het altaar bidt. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van »DE ZEEUYVSCHE KOERIER* INHOUDSOPGAVEN Practische Gemeente-Politiek van 1 Mei 1931: De vorming van den nieuwen gemeenteraad Over de vergaderingen van den gemeente raad (slot) Meterhuur Critiek op de bur gemeesters Het „non licet" van Minister de Geer. De Heer J. VAN LEEMPUT geeft hiermede kennis dat hij met ingang van i Mei de sedert jaren door hem gedreven zaak in gevestigd Gentschestraat No. 5 heeft overgedaan aan den heer P. EERMONT die het bedrijf op denzelfden voet zal voortzetten. Hij zegt zijn geachte, clienèle hartelijk dank voor het steeds genoten vertrouwen en beveelt zijn opvolger gaarne in aller gunst aan. Onder verwijzing naar bovenstaande annonce bericht ondergeteekende, dat hij met ingang van 1 Mei boven staand bedrijf van den heer J. van Leemput heeft overgenomen, hetwelk door hem op denzelfden voet zal worden voortgezet. 30 Hij beveelt zien beleefd in den gunst van het geachte publiek aan. De Notaris J. FANOY te Axel zal ten verzoeke van de Fam. SCHEL- STRAETE, in het café van dhr. A. J. de Krijger te Sluiskil, op 's namiddags 3Vf uur verkoopen te Terneuzen, Sluiskil kadaster s ectie G nummer 1787, groot 1 Are 57 c.A.; gedeeltelijk verhuurd aan dhr. J. TAFFIJN voor f3.50 per week. Aanvaarding bij de betaling. Betalen 13 Juni a.s. 24 MET DE MEESTE ZORG GE FABRICEERD UIT DE FIJNSTE DEELEN VAN PRIMA UITGE ZOCHTE KORENSOORTEN. II." Achitect J. Hennink te Sas van Gent zal op Zaterdag 9 Mei 1931, des middags 12 uur in hotel >DE NEDERLANDEN* te Ter Neuzen, in het openbaar aanbesteden Bestek en teekening verkrijgbaar aan het kantoor te Sas van Gent ad. f3 50 per stel 46 Aanwijzing op het terri-i Vrijdag 8 Mei '31 n m. 3 uur. E P A R 4 T I E I N RICHTING. (86)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 3