De Gemeenteraads verkiezingen. Hoofdpijn -J- en Kiespijn Buitenland Stadsnieuws Preoineienteuws Rechtszaken Gemengd Jiteuws. VARIA- Mijnhardt's Poeders Uit het Buitenland. dale Staten van Noord-Brabant een vergissing is gemaakt bij de toewijzing der zetels. Krachtens het bepaalde in het .'.erste lid van artikel 100 der Kieswet (deeling van den kies- deeler op de stemmencijfers der lijstengroepen, de stellen gelijkluidende lijsten en de op zich zelf staande lijst) worden toegekend 55 plaat sen, zoodat nog te vervullen blijven 9 plaatsen. In dit geval moet de verdeeling der overige zetels plaats hebben naar de grootste gemid delden. Ten onrechte is een zetel toegewezen aan de lijsten Arts c.s. (R.K. Volkspartij), de lijsten der S.D.A.P. en aan de lijsten De Brockert c.s. (VD.) In de plaats hiervan behoort te worden toegewezen een zetel aan lijst 3 van kieskring I (Den Bosch), een aan lijst 3 van kieskring V (Helmond) en een aan lijst 2 van kieskring VII (Breda), alle lijsten der R.K. Staatspartij. De heeren v. d. Bergh (R.K.V.P.), Walder (SD.A.P.) en De Brockert (V.D.) zijn derhalve niét gekozen tot leden der Provinciale Staten, terwijl wel gekozen zijn de heeren G. J. M. Wagenaar te Heeswijk, F. C. van Lith te Véghel en A. v. d. Poel te Ginneken. Het Centraal Stembureau zal op Donderdag ajs. den uitslag met inachtneming der boven vermelde wijzigingen opnieuw vaststellen en in openbare zitting bekend maken. De katholieken krijgen dus 53 zetels (winst 3), de Vrijzinnig-Democraten keeren niet in de Staten terug (verlies 2)), de S.D.A.P. heeft niet 5, maar 4 zetels (winst 1); de R.K. Volks partij blijft met 2 zetels in de Staten. De verkiezingsdienst van het Persbureau Vaz Dias -zegt naar aanleiding van deze mededee- llng het volgende: Bij de officieuze berekening zijn onmiddel lijk verdeeld op grond van de officiese telling der stemmen 56 zetels. Dientengevolge Lad de vetdeeling plaats volgens artikel 100 tweede lid. De verkeerde toepassing van de Kieswet is in dit geval geschied door het officieele stem bureau in Den Bosch. De foutieve verdeeling bij de officieuse berekening was het gevolg van een zeer klein verschil in liet totaal aan tal uitgebrachte stemmen, waarbij onmiddellijk 56 en niet 55 zetels werden toegewezen. Met inachtneming van het bovenstaande zijn jn heel het land gekozen 180 candidaten der RK. Staatspartij, tegen 179 in 1927; voorts 81 Anti-Rev. (78), 71 Chr.-Hist. (73), 58 Vrijheids bond (62), 36 Vrijz. Dem. (42), 128 S.DA.P. (120), 10 Comm. (7), 2 R.K. Volkspartij (2), enz. Het Spaansche koningspaar. De volgende maand zouden koning Alphons KIH en gemalin hun zilveren bruiloft vieren. Op 31 Mei 1906 trad koning Alphons in het huwelijk met prinses Victoria Eugenia von Battenburg die in 1887 geboren was. De omwenteling heeft de voorbereidingen onderbroeken die voor dit feest yemaakt wer den. Ver van hun vaderland zal thans het vorste lijk paar dezer dagen herdenken. Toenemend geboorten-overschot in Frankrijk. Het geboortecijfer in Frankrijk is in het af- geloopen jaar gestegen en wel met ongeveer 20.000 tot 749.000. Tevens is het sterftecijfer ge daald zoodat er voor 1930 een geboorten-over schot van bijna 100.000 is, terwijl in 1929 nog 12.000 meer stergevallen dan geboorten voor kwamen. Door het bestuur onzer R. K. Kiesvereeni- ging is dezer dagen aan de stemgerechtigde leden een oproep gezonden om Zondag a.s. te komen stemmen voor de R. K. groslijst Zooals bekend, beslist de uitslag van deze stemming over de volgorde der candidaten, welke op de officieele, straks in te dienen R. K. lijst voorkomen. Ofschoon evenals bij de vorige gemeente raadsverkiezingen, 4 jaar geleden ook thans de kiezers niet gehouden zijn nr. 1 van de of ficieele lijst te stemmen, blijft toch deze gros- lijststemming van zeer groot belang, daar de eerste candidaten van de officieele lijsip steeds profiteeren van de overschotstemmen (n dus in een gunstiger conditie verkeer en dan de la ger geplaatsten. Derhalve kiezeressen en kiezers Zondag allen va Uw post. En gestemd in den geest der R. K. Staats party, die óók in de gemeenteraden een zoo veelzijdig mogelijke vertegenwoordiging met kracht en klem aanbeveelt. Het K.R.O.-sextet komt. Zooals reeds door de duidelijke affiches op de voornaamste plaatsen der stad aange plakt bekend is, komt a.s. Zondag om half «toht in de groote patronaatszaal het bekende K.R.O.-sextet onder leiding van den heer Piet Lustenhouwer concerteeren. Waar 't K.R.O.- orkest door zijn steeds goede en hoogstaanda muziek door alle luisteraars gaarne wordt be luisterd, zullen deze ongetwijfeld Zondag a.s. 't orkest in levende lijve willen hooren en zien optreden. En waar de luisteraars in Sas van Gent zeer talrijk zijn, wordt van hen zeker een groote en talrijke opkomst verwacht. Maar ook voor niet-radiobezitters zal een gang naar 't patronaat de moeite ten volle loonen. Immers, naast een mooi gevarieerd muziekprogramma zal als spreker optreden de ZeerEerw Pater Lector J. Dito O.P. ZijnEerw. zal de beteekenis en het standpunt van den machtigen KathoJie ken Radio-Omroep uiteenzetten zoodat deze avond zal worden een grootsehe propaganda èn door de ten gehoore te brengen muziek èn door het machtig woord van den ge wij den spre ker. Wij rekenen dan ook op de opkomst van ge heel Katholiek Sas van Gent. De entreeprijzen noodzakelijk voor het dekken der onkosten zijn zoo laag mogelijk gesteld, nl. Ie rang 40 cent, 2e rang 25 cent. Reeds is er met den voorverkoop van kaarten een aanvang ge maakt. Zondag a.s., na de Vroegmis en na het Lof, wordt hiermede voortgegaan terwijl er dan tevens gelegenheid zal zijn tot plaatsbe spreken. Prinsesse-verjaardag. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana gaf gisterenavond ons harmoniegezelschap „De Vereenigde Vrienden" onder goede belangstel ling zijn traditioneel concert op de Markt, en maakte daarna een muzikale rondwandeling met fakkelverlichting door de gemeente. 1 Mei-betooging. Ook ten onzent hebben de socialisten heden hun 1 Mei-betooging gehou den welke bestond in een rondwandeling van een aantal mannen, vrouwen en kinderen, on der het zingen van socialistische liederen. Al les verliep kalm en in de beste orde. Heden avond wordt de roode propagandadag met een vergadering in een der café's besloten. Prijsvlucht: Bij de Zondag gehouden prijs- vlucht uit Arras gegeven door de Duivenmij „De Vrije Vlucht" gev. bij F. Marquinie alhier was de uitslag als volgt: Mededingende duiven 116. Los 9,27 uur. Ie en 3e prijs Pol. Fermont, Sluiskil, 2e en 7e prijs Ed. Cuyle alhier, 4e Ch. Cousemaecker Westdrope, 5e en 6e H. Dierick alhier, 8e Jan Vermoet alhier, 9e en 10e Alfr. Bockstael alhier. Prijsschieting. Zondag a.s. zal er een prijs- schieting gegeven worden op de liggende wip door de schuttersvereniging „Nut en Vermaak gevestigd bij P. Goethals alhier. Vooruit 25 gulden, begin 3 uur. Ook de schuttersvereniging ,St. Sebastiaan" alhier zal een prij schieting geven r on dag a.s. begin 3 uur, vooruit 35 gulden. Ingezonden Molctcellng(U) zullen spoedig bedaren door Vraag daarom Mijnhairdt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. AXEL. Gemeenteraad. Dinsdag jl. vergaderde de raad. Afwezig waren de heeren Claessens en Wolfert. Ingekomen was een schrijven van den In specteur van het L. O. te Ter Neuzen, waarin deze te kennen gaf, dat de motieven van de heeren Koster en Dieleman om niet no. 1 maar no. 2 van de onderwijzersvoordracht te kiezen, ongegrond waren en hij mededeelde, dat de betrokken ambtenaar te 's Gravenhage er re kening mede zou houden, dat de Raad van Axel niet de gewenschte bezuinigingsmaatregel in acht nam, door in plaats van een wachtgel der een ander te benoemen. Verschillende leden spraken hun m snoegen over deze houding van den inspecteur uit. Ook ging men niet accoord met de beslis sing van Ged. Staten aangaande het bekende verzoek van den Raad van Zaamslag. De ge vraagde adhaesie aan dit adres had na deze beslissing geen zin meer, maar men wenschte tochjhog te protesteeren en daarom besloot de Raad met alg. st. om nogmaals een verzoek aan Ged. Staten te zenden, teneinde de salarissen verminderd te krijgen. Van de bewoners van Sluiskil was een ver zoek ingekomen om den last te verminderen, die men in groote mate ondervindt van de am moniakfabriek aldaar en te zorgen, dat even tueel daardoor ontstane schade wordt ver goed. In een schrijven heeft de directie geant woord, zooveel mogelijk maatregelen te zullen treffen om mogelijken hinder te voorkomen. Een verzoek om eer dansgelegenheid met Pinkster werd met 6 tegen 3 stemmen verwor pen, evenals het verzoek van de bewoners der huizen die met Rijkssteun worden verhuurd, om den huurphijs te -verlagen. (Midd. Crt.) Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag was o.a. gedag vaard: D. P. Q. de C., 51 jaar, kleermaker te West- dorpe, wegens beschadiging van een schutting, toebehoorende aan S. P. B. Berghgrachi. te Westdorpe op 20 Maart 1931. Eisch en uitspraak vrijspraak. De Radio en het zenuwstelsel. In het tijdschrift „De Huishouding" dringt zuster Fr. la Chapelle, in verband met het voor komen van zenuwzwakte bij de moeder er op aan, de kinderen een rustig tehuis te bezorgen, met vaste regels, systeem en orde. „In dit kader" aldus de schrijfster „zij het mij vergund iets over de radio te zeggen. Hoe schoon de uitvinding op zich zelve ook mo ge zijn, wordt ze in vele gevallen een funest instrument door het misbruik, dat er van ge maakt wordt. Als afleiding kan de radio ^oor den zieke een groot vriend in nood zijn. maar ze moet met mate gebruikt worden, niet den geheelen dag aangeschakeld of op net hardst ingesteld zijn. Waar heden ten dage in de groo te steden op straat reeds zooveel leven en la waai te verwerken valt, kan er niet genoeg cp aangedrongen worden om 't binnenshuis al thans gaaf en rustig te houden. Wij hebben niet altijd in handen ons leven te verlengen, wel te verdiepen en daartoe is kalme gedach- tensamenvatting noodig. Als niet iedereen luistert naar de radio en daarbij zwijgt, zet u ze dan af, het heeft geen nut en geen zin, veroorzaakt slechts tumult. Het is werkelijk geen wonder, dat men over zenuwachtigheid klaagt bij 't kind. Hoe wilt u, dat een kind, steeds omringd door geroezemoes en leven, ooit tot rust en zuiver nadenken komt? Hoe kan een kind in een kamer, w&ar de radio aanstaat, zijn huiswerk maken? Is het soms wonder dat soms kleine kinderen des avonds uren wakker liggen in huishoudens waar steeds leven en drukte om hen heen dreunt? Is het bijv. niet gebleken dat het zoo genaamde bedwateren bij kleine jongetjes op hield zoodra zij vanuit een drukke omgeving in een kalme atmosfeer werden overgebracht? En denkt u dan ook eens aan de gioote belasting, die u legt op het trommelvlies. Het komt heusch noch het gehoor van uw kroost noch dat van u zelf ten goede. Nogmaals, met mate gebruikt, is de radio een kostelijke af leiding voor vele zieken en gezonden, doch el ke overdaad schaadt, zoo ook in dit geval." De internationale werkloosheid. K.W.P. De werkloosheid over ae teheele wereld neemt nog steeds angstwekkende vor men aan, ofschoon er uit Amerika en Enge land betere berichten worden gemeld. Ofschoon de maatregelen in elk land ver schillend zijn, valt over de geheele linie als afweermiddel waar te nemen: verkorting van den arbeidstijd en werkloosheidsverzekering. Ook wordt het uitvoeren van publieke werken toegepast. De Vaticaansche munten. K.W.P. Zooals men weet zijn de munten van het Vaticaan geslagen en aan Z.H. aange boden. Uit de uitgifte van deze munten kan men weer ten overvloede vaststellen, hoe door het Verdrag van Lateranen de Pauselijke Staat ten volle erkend wordt. Eigenlijk heeft Z. H. de Paus ook na 1871 het recht munten te mo gen slaan, doch practisch werd sindsdien van dit recht geen gebruik meer gemaakt. Dat de uitgifte der Pauselijke munten eerst nu geschiedt heeft zijn oorzaak. De Konink lijke munt zette nl. op de Vaticaansche mun ten het zelfde stempel als op de staatsmunten een R (Roma) Dit moest echter op bevel van den H. Vader worden veranderd om zoodoende nogmaals duidelijk de onafhankelijkheid van den Vaticaanschen Staat te laten uitkomen. Zigeuneroorlog in Polen. K.W.P. Sinds twee weken is er een strijd ontbrand in den stam van den Poolschen Zi geunerkoning Kwiek. De broeder van dezen „Vorst" wil de kroon voor zich verwerven en ageert derhalve met zijn aanhangers tegen den huidigen machthebber. De koning, die deze zaak ernstig opneemt, heeft bereids den chef der Poolsche politie verzocht de rebellen in hechtenis te nemen. Van zijn kant richtte het rebellenhoofd een verzoek tot dezelfde autori teit om den koning kortweg af cc zetten. Het hoofd der politie gaf daarop de twistenden den raad hun zaak voor den Volkenbond te bren gen. Beide partijen vatten dezen ironischen po litioneelen raad ernstig op, zoodat men wel licht binnenkort op de agenda voor de bijeen komst van den Volkenbondsraad kan lezen: Het geschil tusschen Koning Kwiek en zijn broer". Wie weet of het Hof van Internationale Justitie te Den Haag deze kwestie nog niet eens krijgt op te lossen, 't Zou een mooie gelegen heid zijn om ook eens het kaatsspel met de Zigeunertroepen aan onze grenzen onder de oogen te zien. EEN VERZAMELING VAN DEN SPAANSCHEN KONING. Het ongeiuksmuseum. K.W.P. Een der grootste bezienswaardig heden van het koninklijk paleis te Madrid is het zoogenaamde „Ongeluksmuseum" waartoe slechts zeiden bezoekers worden toegelaten. Het is door koning Alphons XIII aangelegd en bevat allerlei dingen, die betrekking hebben op aanslagen of ongelukken, waarbij de koning betrokken was. Uit zijn prilste jeugd stammen de scherven van zijn melkflesch, waaruit men den acht jarigen koning toenmaals wilde vergiftigen en de brokstukken van een groote vaas waarover hij als vijfjarige knaap struikelde bij welke ge legenheid hij zich ernstig verwondde. Naast een stuk van een bom, die men te Barcelona bij de feestelijkheden van de troon bestijging naar hem wierp, ligt een overblijf sel van den landauer, waarin hij zat, toen te Parijs in 1904 een helsche machine vlak bij zijn rijtuig ontplofte. Ook is er het geraamte van het paard bewaard, dat bij die gelegenheid gedood werd. Het middelpunt van deze griezelige verzame ling wordt ingenomen door een aantal „Sou venirs" aan den verschrikkelijken aanslqg cp den dag van zijn huwelijk in Juni 1906. Behal ve het met bloed bevlekte bruiloftskleed der koningin, ziet men daar de verscheurde uni formen van de koninklijke lijfwacht, waarvan er vele gedood werden, de gebroken wielen van het paard en nog vele andere gruwelijke her inneringsstukken. De waarzeggerij in Amerika. K.W.P Omtrent de waarzeggerij in Ameri ka, waarover wij reeds dezer dagen üerichtten, kunnen wij nog de volgende bijzonderheden me dedeelen aan de hand van gegevens, verstrekt door Mr. Jony Mulholland, den vice-president van den Bond der Amerikaansche tooverkun- stenaars. Er zijn op het oogenblik in Amerika onge veer 100.000 too ver kunstenaars waarzeggers en de opbrengst van hun zwendelpractijken be draagt per jaar ongeveer 125 millloen dollar. Een sterrenwichelaar te Chicago heeft een vol ledig bedrijf ingericht en zijn etablissement wordt niet alleen door bakvisschen, geschei den vrouwen en dienstmeisjes bezocht, doch door personen van eiken rang en eiken stand. Talrijke zakenlieden hebben bij hem een abon nement voor een maandelijksche horoscoop, waarvoor zij 1000 dollar per jaar betalen. Als men nagaat, dat bij de volkstelling in de Vereenigde Staten ongeveer de helft der be volking opgaf „zonder godsdienst" dan wordt de toename van dezen onzin wel heel duide lijk. Immers, waar het geloof ophoudt, begint het bijgeloof. Uit het leven van een door het geluk beguns tigd mensch. K.W.P. Zooals gemeld gelukte het den Engelschen mlllionair-vlieger Glen Kidstone het 17,000 K.M. lange traject Londen—Kaapstad in 7 da gen af te leggen. Kidstone heeft in zijn leven al bijzonder veel geluk gehad. In September 1914 was hij als 15-jarige zee kadet op den Engelschen kruiser „Hoque" die door de Duitsche onderzeeboot U 9 getorpe deerd werd. Kidstone werd, na 2y2 uur zwem men, gered door den kruiser „Abukir", die kort daarop door denzelfden onderzeeër werd ge torpedeerd. Weer werd de zeekadet gered. In 1927 sprong zijn raceboot onder een vaart van 100 K.M. uit elkaar. Weer volgde een redding. In 1928 stortte hij met hetzelfde vliegtuig, waaruit later de Belgische millionair Löwen- stein in zee verongelukte, n de Witte Nijl. Weer werd Kidstone gered. In 1929 vloog hij met zijn auto met een vaartje van 156 K.M. op een renbaan uit de bocht; hij bracht er het leven af. In 1930 stortte een vliegtuig naar be neden, waarbij verschillende inzittenden het leven verloren. Kidstone was de eenige over levende. Ondanks zijn talrijke brandwonden vertrok hij naar het Londensche vliegveld Croy don, waar hij onmiddellijk met zijn eigen vlieg tuig opsteeg om zijn zenuwen een weinig tot „rust te brengen". Bovendien werd hij op groote jachten in Afrika herhaaldelijk op avontuurlijke wijze van ongeluk of dood gered. Een fideele gevangenis. K.W.P. Een rechtbankzitting in de provinciestad Macon bracht genoegelijke toestanden in de gevangenis van deze idyllische stad aan het licht. De gevangenen leefden er hun leven in lust en vreugde. De directeur van de gevan genis ontpopte zich als een felle tegenstander van de voor de gevangenen deprimeerende discipline. Een der gevangenbewaarders dreef zijn menschlievendheid zoover om aan oen der vrouwelijke gevangenen zijn hart te schenken. De echtgenoote van een anderen bewaker noo digde de gevangenen geregeld uit op een kopje koffie en haar veertienjarig dochtertje was bij de gevangenen als kind in huls. De familieleden en verloofden van de ge vangenen hadden in de talrijke café's, die bij de gevangenis zijn gelegen hun hoofdkwartier opgeslagen en van daaruit werden hun bloed verwanten, die in de gevangenis „zuchtten" van al het noodige en overbodige voorzien. Na tuurl(jk ging alles met behulp der bewakers, die niet uitsluitend uit menschlievendheid han delden. Natuurlijk wordt thans aan dit boe venpara dijs een einde gemaakt.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2