DE MAASBODE A "bo anemeaatsprij s Katholieken! Landb en DeeteeU Radionieuws Boeken Cijdsehr. 's OCHTENDS en 's AVONDS RIJK GEÏLLUSTREERD. DE MOOISTE NEDERLANDSCHE COURANT DE VOORNAAMSTE KATHOLIEKE COURANT 35 CENTS PER WEEK f 1.50 PER MAAND f4.50 PER KWARTAAL i Steent den Katholieken Radie-Omreep •trijd ook maar in de verste verte zoo'n massa konden verslinden, vooral daar hettenslotte ook niet ieders smaak is citroenen met schil en eieren met schaal en a lnaar binnen te wer ken. Met dat al werd Horton nog niet eens zoo buitengewoon vet; in zijn besten tijd woog hij nog, maar ongeveer 130 K.G. en bij zijn dood zelfs niet eens 200 pond. Ook op zijn gezond heidstoestand schijnt het buitengewoon veel eten nietr bijzonder schadelijk gewerkt te heb ben, want Horton was nooit ernstig ziek en stierf ook niet tengevolge van te veel eten, maar aan bloedvergiftiging waarvan de dok ters hem niet meer konden genezen. Slechts eenmaal zou Horton ernstige nadoelen van zijn uitvoeringen gehad hebben, dat was, toen hij op een wedstrijd twee lepels cement inslikte en direct daarop water dronk. Alleen een reuzen- portie laxeermiddelen kon hem toen van een wissen dood redden. In Amerika zijn overigens nog maar be trekkelijk weinig van zulke gevallen bekend, maar Europa heeft een heele serie dergelijke „vreetkoningen" gehad. Zoo stierf in 1754 te Wittenberg de tuinman Jacob Kahle die door zijn tijdgenooten met den naam „Fresz Kahle" (de kaal-vreter) werd betitéld. Dok van dezen smulpaap wordt gemeld, dat hij zich steeds in de beste gezondheid mocht verheugen en meer dan 70 jaar oud werd, niet tegenstaande hij niet alleen ongelooflijkste hoe veelheden levensmiddelen naar binnen werkte, maar ook nog de gewoonte had de vreemdste dingen in te slikken. Zoo moet hij bij voorkeur bij zijn maaltijd tegelijkertijd bord en schotel stukgebeten en ingeslikt hebben.In tegen woordigheid van de gemeenteraadsleden van Halle verorberde hij in één keer een halve schotel peren, een heel speenvarken, twee broo den tot een totaal gewicht van haast 5 kilo en besloot de voorstelling met „zooveel koeken als de eerzame stadsbakker in een heelen nacht had kunnen bakken". Toen men .voldoende be wonderd en zeer geprezen had" coo staat er letterlijk in de oorkonde verslond Kahle als toegift nog een kussen dat geheel met hennip gevuld was. Maar ook levende dieren waren voor den beroemden „vreter" niet veilig en de vreemd ste dieren waren hem het liefst. Zoo kan men in een oud journaal lezen, dat Kahle zelfs volwassen ratten op as om nog maar van kleine dieren als muizen, sprinkha nen, kevers en vleermuizen te zwijgen. Ook had de „Kaal-vreter" er slag van om munt te slaan uit zijn wonderlijke bekwaam heid en hij liet ook zijn kunsten tegen entree geld bewonderen. Zoo meldt een kroniekschrijver uit dien tijd, dat er bij zulk een gelegenheid eens meer dan 200 merischen bijeen waren gekomen cm er ge tuige van te zijn hoe Kahle een gebraden geit met beenderen en al verslond om daarna nog 6 schok (1 schok is 60 of 64 stuks) appels te verorberen. 50 jaar na den dood van de „Kaal-vreter" leefde in Orleans zekere Jean Mireau wiens prestaties op het gebied van veel eten even eens beroemd geworden zijn. Van hem wordt vermeld dat hij twee schepel pruimen met steen en al kon opeten zonder dat die zonder linge kost hem blijkbaar buikpijn veroorzaak te. Een kroniek zegt dat hij eens aangekondigd had, dat hij een heel gebraden kalf op zou eten en dat zijn medeburgers tegen betaling van entree getuige mochten zijn van deze grap. De maaltijd ging ook door, zoo meldt de kroniek schrijver verder, maar Mireau moest het on danks alle inspanning opgeven, voor hij zijn taak voleind had. Daar de toeschouwers zich bedrogen voelde, vielen zij den „vreter" aan en deze kon slechts door tusschenkomst van de politie, die hem in arrest stelde, gered wor den. Om aan een veroordeeling te ontkomen, bood Mireau aan de voorstelling een week later nog een te herhalen. Hetzij dat de wanhoop hem bijzondere kracht verleende, hetzij dat de gevangeniskost hem bijzonder hongerig gemaakt had: in ieder geval het gelukte den „hongerkunstenaar" werkelijk bij de tweede proef het experiment tot een goed einde te brengen, waarop de me nigte hem toejuichte en de politie hem in vrij heid stelde. Van Joseph Komicher, die in 1771 stierf, wordt verteld dat hij behalve het vermogen om kolossale massa's vleesch te verorberen ook nog de gewoonte had enkele kleinere steenen tusschen zijn eten te mengen, omdat hij an ders, naar hij beweerde, nooit het gevoel kreeg dat hij werkelijk verzadigd was. Ook hij verdiende veel geld met zijn „eet- kunst" zoodat hij op betrekkelijk jeugdigen leeftijd ging rentenieren en verder van pu blieke voorstellingen kon afzien. In elk f.eval moet hij ook later nog heel wat experimenten op gebied van „Eetlust" binnen besloten vrien denkring vertoond hebben, maar wat daarover verteld wordt klinkt zoo ongeloofelij k dat men zulke vertellingen altijd onder het grootste voor behoud dient aan te nemen. In de laatste jaren moet er in Amerika een man in een circus opgetreden zijn volgens verschillende berichten ook in de groote ste den van Europa die in enkele minuten een heel vat bier uitdronk en daarna 'n aantal kikvorschen en visschen in zijn maag liet ver dwijnen, die hij overigens naar verkiezing weer kon uitspuwen. Insgelijks zijn er ook menschcn geweest die tegen betaling van entree een ontzaglijke mas sa water of zelfs petroleum uitdronken. Ofschoon men bij zulke voorstellingen dik wijls over veel routine moet beschikken ter wijl de „artisten" vaak bedrieglijke trucs gé bruiken, bewijzen de gevallen die werkelijk grondig onderzocht zijn toch voldoende, dat er altijd wel enkele menschen zijn geweest die door hun buitengewone prestaties wat „eten" betreft, zeer groot opzien verwekt hebben. Rundveekeuringen. De jaarlijksche veekeuringen vanwege de Provinciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de Veefokkerij in Zeeland zul len dit jaar in onze streek op de vclgende plaatsen en dagen worden gehouden. Axel Donderdag 21 Mei 1931 12 uurX (NT) Zuiddorpe Donderdag 21 Mei 1931 3 uur t.NT) Osstnisse Vrijdag 22 Mei 1931 10 uur (NT) Lamswaarde Vrijdag 22 Mei 1931 12 uur (NT) Kloosterzande Vrijdag 22 Mei 3,3D uur (NT) St. Jansteen Zaterdag 23 Mei 1931 10 uur (N.T) Ieder veehouder mag geheel kosteloos vee inzenden. De keuringscommissie hoopt evenals vorige jaren, door bespreking en demonstratie van het aangevoerde vee, de belangstelling voor de vee verbetering en veekennis te /erhoogen. Goede stieren en beste koeien worden be kroond met medailles of geldprijzen. Tevens kunnen stieren of koeien, welke opge wel, want de plantjes moeten vri.i van elkaar staan, en dit is na het opkomen zeker niet het geval. Houdt u van kleine peentjes, laat de plantjes dan staan 3 a 4 c.M. van elkaar, wenscht U ze grooter, geef dan een afstand van 5 a 6 c.M. Wie het uitdunnen voor den eersten keer doet gebruikt allicht niet de noodige voor zichtigheid en trekt ook plantjes los, die moe ten blijven staan. Voorzichtig dus! Men dcet goed het dunnen toe te passen, zoodra de plantjes boven den grond komen, cn, althans op hooge gronden, de aarde na het dunnen wat aan te drukken. Zijn er onder U liefheb bers van chichorei: 't is een gezonde en naar veler smaak ook aangename groente. Men weet, dat de wortel, geroost en gemalen, als surrogaat voor koffie, als bijvoegsel wordt ge bruikt; de bladeren worden in gebleekten toe stand als sla genuttigd, 't Is nu de tijd om te zaaien; de grond moet tevoren diep omgewerkt en goed bemest zijn. Evenwel moet geen sterke versche bemesting toegepast worden, en mag de grond ook niet al te geil zijn, want dan krijgt men te zware wortels, die vertakken en zijspruiten maken. Uitdunnen tot op plm. 7 c.M., zal later noodig zijn. In November looit men de wortels, de bladeren worden een paar centimeter boven den wortelhals afgesneden, en dan bewaart men de wortels in den grond of in den kelder. Dus in 't donker, maar in de lucht, dus niet als Brusselsch witlof, dat van de lucht afgesloten wordt door een aardlaag. Wel moet bij chichorei het licht zooveel moge lijk afgesloten worden, om de uitspruiten der Ondergeteekende a wonendete verzoekt U voor hem een week-, maand-, kwartaal abonnement op de Maasbode te noteeren. dient aan het luchten gedacht te worden, naar mate het weer warmer wordt. geven zijn voor inschrijving in het Ned. Rund vee Stamboek, op deze keuringen worden voor gebracht. Ze worden dan tegelijkertijd gekeurd voor het stamboek. Dit betreft alleen dieren, waarvoor inschrijving in Den Haag is aange vraagd. Zijn deze dieren op de keuringen niet aanwezig, dan worden ze eerst a.s. nerfst ge keurd. We wekken voormannen onder de ■"eehou- ders en van de Landbouworganisaties op tot het welslagen der keuringen mede te werken. Particulieren en vereenigingen kunnen voor bepaalde keuringsplaatsen prijzen en medail les beschikbaar stellen, waarvan eventueel tij dige mededeelingen aan den Heer C. Zwager man, Rijkszuivelconsulent te Middelburg wordt verzocht. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, kelder en keuken. (Ie helft Mei.) In 't begin dezer maand is het de tijd van bieten zaaien. Men doet het wel vroeger, in April reeds, maar de planten schieten dan eer der door. Zaait men later, dan is de kans groot, dat de bieten klein blijven. Men doe het daarom nu. Zaai op rijen, het zaad komt dan 't best onder den grond, en geef den plantjes een onderlingen afstand van plm. 60 c.M. In de eerste helft dezer maand worden ook wel boonen gelegd: stamsnij- en slaboonen, en ook reeds stokboonen. Alleen echter om een deel van den oogst, als het lukt, wat vroeger te heb ben. Is de grond nog koud en nat, het weer guur, de nacht vriezend, dan vertrouwt: men nog geen boonen aan den grond toe, want de ze houden van warm, mild weer; alsdan komen ze vlug en gezond boven de aarde, terwijl ze anders óf wegblijven óf voor den dag komen met kwade harten. Toch, bij wijze van proef, is het wel aardig, om een deel der boonen te leggen, en, als ze opkomen, bij te verwachten vriezend weer, 's nachts te dekken. Dit kan het best geschieden door een bloempot over de plantjes te plaatsen. 10, 11 en 12 Mei zijn de nachten der IJsheiligen, van Mamestus, Pancratius en Servasius, die in een keer al onze verwachtingen kunnen te niet doen. Over 't boonen leggen (poten) en verdere behar de ling spreken we dus nader. Zie uw wortelbed den eens na, of uitdunnen noodig is. Allicht bladeren bleek te doen blijven. Wat aangieten is ge wenscht; de bewaarplaats moet ook eenigs zins warm zijn. De zich nu ontwikkelende blade ren leveren de gewenschte groente. Men ziet: de cichorei is een 2-jarige plant. Denkt u er om, uw erwten en peulen te verzorgen, als ge die vroeg gelegd hebt? Ik bedoel, om :;e tijdig aan te aarden, d.w.z. de aarde rondom den voet wat op te hoogen, waardoor de plantjes steun krijgen en beter tegen de rijzen opklim men. De erwten, die al hooger gaan, moeten geholpen worden, door dun touw of wit ka toen er langs te spannen. Doet men dit niet tijdig, dan kan het gebeuren, dat de wind de stengel knakt. Al gauw spant men dus een draad, en als de planten zoo ongeveer ander- halven voet groot zijn een tweede. Dat touw kan later, na het oogsten, worden afgenomen en dus bij een volgend gewas opnieuw worden gebruikt. Tegen het midden van deze maand kan de koude kas ontruimd worden. De planten, die daarin zijn overwinterd, zooals Phonniums, Laurier en Laurustinus, Azalea's e.a. kunnen nu wel naar buiten. Toch moet het weer nog gun stig zijn, of men moet de planten nog e.mige dagen onder de boomen kunnen zetten, zoodat ze langzaam aan de lucht gewennen. Wanneer de kas leeg is, dan moet ze eens flink gerei nigd worden. Glaswerk, houtwerk, kortom alles moet afgenomen worden, zoodat al 't ongedier te, dat zich daar mogelijk gedurende den win ter gevestigd heeft, verwijderd wordt. Al spoe dig zullen de planten goed worden, waarmee men de kas gedurende den zomer kan opsie ren, zooals: Gloxinia's, als ze in bloei zijn, Coleussen, en enkele dubbele Knolbegonia's. De laatste vooral zijn hiervoor geschikt. Het luchten, tenslotte willen we er u even op attent maken, dat het om dezen tijd, vooral onder het glas, zeer warm kan worden, zocdat luchten noodzakelijk is. Wordt dit vergeten, dan zullen de bloemen en groenten verbran den. Snij- en slaboonen kunnen flink hoog gelucht worden en men mag ze niet eer dicht leggen vóór de zon van de ramen af is. Van bloemkool- en wortelbakken moeten de ramen nu afgenomen zijn. Meloenen en komkommers, zoo ook de bloembakken, moeten nu ook al flink gelucht worden, terwijl de bloemen al langzamerhand naar buiten gebracht kunnen worden. Ook in druiven- en perzikenkassen Leest iedere Katholieke Zeeuwsch- Vlaamsche boer wel het mooi geïllus treerd stands- en vakblad van den R.- K. Nederlandschen Boeren- en Tuin- dersbond ,,De R.-K. Boerenstand"? Hij, die zich op dit blad tot dusver niet abonneerde (voor slechts f3,50 per jaar) heeft beslist ongelijk. Hij vrage onmiddellijk proefnummers aan bij de Administratie van «De R.-K. Boerenstand», St. Jorisstraat 37, 's-Her- togenbosch. Opricïliïng van den Diocesanen Bond van Katholieke Radio Vereenigingen in het Bisdom Breda. Reeds geruimen tijd geleden had het Neder- landsch Episcopaat den wensch te kennen ge geven, dat de Katholieke Radio Vereenigingen in Nederland, zich zouden vereenigen in Dioce sane Bonden. Teneinde gevolg te geven aan dezen wensch werd op Maandag 27 dezer, <n het gebouw „Thalia" te Bergen op Zoom een vergadering belegd, waarop aanwezig waren de verschil lende radio vereenigingen in het Diocees Bre da. De oproep tot deze vergadering was ge schied door den Voorzitter van den. vroegeren landelijken Bond, den heer Mr Kampschroer, die tevens als,Voorzitter van deze oprichtings vergadering fungeerde. Er is dan het besluit genomen, aan hand der statuten, welke in Januari op een vergadering in Utrecht zijn goedgekeurd, om deze statuten als basis voor de op te richten Bond te aan vaarden, benevens de statuten voor de ver- eeniging zelf, opdat deze zooveel mogelijk aan elkaar zouden zijn aangepast. Eenmaal het besluit tot oprichting van den Bond genomen zijnde, was het wenschelijk een voorloopig bestuur aan te wijzen, dat de voor bereidende werkzaamheden zou kunnen ver richten, teneinde binnen korten tijd tot defi nitieve bestuurskeuze te kunnen overgaan, een en ander om gevolg te geven aan de sta tuten. Voor het voorloopige bestuur werden aange wezen: Dr. L. A. v. Bergen, Breda. Th. Don, Oosterhout. Mr. H C. J. de Groot, Bergen op Zoom. J. de Klerk, Ter Neuzen. C. A. Valkenburg, Roozendaal, terwijl de eerstgenoemde tijdelijk het Voor zitterschap zal. waarnemen. Daar de Diocesane Bonden, culmineerend in een landelijke Federatie, en elke )3ond daarin een afgevaardigde heeft, werd besloten een voorloopige afgevaardigde aan te wijzen, tot dat op de eerst volgende vergadering de defi nitieve aanwijzing zal plaats vinden. Voorloopig werd hiertoe aangewezen: Dr. L. A. van Bergen, Breda. Nadat deze besluiten genomen waren, sprak de heer Mr. Kampschroer als zijn overtuiging uit, dat deze reorganisatie tot grooten bloei zou strekken, voor de K.R.O., bij welke mee- ning zich allen geestdriftig aansloten. j 1 Door Uw lidmaatschap f 5 per 1 jaar. 2 door Uw abonnement op den U Katholieken Radiogids f2,75 Per half jaar. 3 door U op te geven als contri buant (contributie doof U zelf te bepalen) Ieder katholiek Radio-bezitter wor de lid van den K.R.O. en abonné op den Katholieken Radiogids Ieder Katholiek niet-radiobezitter worde lid van den K.R.O. of geve zich als contribuant op! Correspondentschap voor Sas van Gent: Oostkade 16 Telefoon nr. 15 Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER* INHOUDSOPGAVEN De Dietsche Gedachte van 28 April 1931: 1 Een woord van dank, door De Opstelraad 2 Buma en Sacem, door Mr. P W Koning 3 Vrede en Fierheid, door Prof. Dr. H. Bur gers 4 Eenzijdige ontwapening en weerloos heid, door K. Heeroma, met antwoord van E. Besse 5 Van Speijk en zijn daad, gezien van het standpunt der antimilitairistische natio nalisten, door Dr. M. Minnaert 6 Brussel, door E. Besse 7 Distels, door J. van Scher- penzeel 8 Josson's „Omwenteling van 1830" 9 Eerst recht, dan vrede, door Karei Lacet Jr.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 12