INKT Soihrnij Gemengd Jïieuws. Triesche Tbeerenbaoi, maar dan, aok^ uit de oudste Triesche Tabaksfabriek vtut tycuive tgberts te, ybure ut JfiesiancL Opgericht 175$ tckte Triesche yfeeren-ïfyaai Uit het Buitenland. O* OOR „De Zeeuwsche Koerier' Sas van Gent Ingezonden Mededeeling (38 verschaft 11 wolhen van genat! gingen afscheid van elkander nemen. Het theehuis, met name het theehuis dat voor den vreemdeling gesloten blijft, is het heiligdom van het Japansche gezin, waarin de traditie, de ouderwetsche hoffelijkheid, c.e stoïcijnsche levensopvatting en de reinheid der ziel gehuldigd wordt. - - Ik zal je een dubbeltje geven, Frits, als je nou nog een half uurtje, doorgaat met piano spelen. Te laat, moeder! Vader heeft me net een kwartje gegeven, als ik onmiddellijk ophield". (Ev. Weekly) Eigenaar van oud wagentje: Mijn prijs is zoo, meneer, dat er alles bij is inbegrepen, tot zelfs de wegkaarten toe. Eventueele kooper: En als u er dan ook nog 'ns een spoorboekje bij gaf? (Humorist.) EEN KATHOLIEKE STANDAARDUITGAVE. Hoe het plan rijpte en 't werk tot stand kwam. In den zomer van dit jaar zal bij den be kenden uitgever te Freiburg im Breisgau: de Firma Herder Co. het eerste deel van de „Grosse Herder" (compleet in 12 deelen en een atlas) het licht zien. Met onderbrekingen van telkens 'n half jaar zullen 11a dit eerste deel de andere elf deelen volgen. De atlas zal onafhankelijk van de verschijn data dezer rijk-geillustreerde deelen reeds in 't voorjaar van 1932 verschijnen. Twee motieven hebben vooral de uitgevers Herder Co. geleid om in deze moeilijke tij den zulk een omvangrijk en kostbaar werk op de boekenmarkt te werpen. Op de eerste plaats hebben overwegingen van katholiek-cultureelen aard toe deze voor de katholieke wetenschap zoo noodzakelijke uitgave geleid. De uitgeverij Herder Co. is het namelijk niet ontgaan trouwens iedereen die het in- tellectueele leven van onzen tijd eenige aan dacht schenkt, komt tot dezelfde constatatie hoe juist in onze tijden een levendige werk zaamheid ontplooid wordt op het gebied van het uitgeven van lexica. Bekende firma's heb ben een nieuwen druk van hun lexion gepubli ceerd, terwijl nieuwe uitgevers op dit terrein met geheel nieuw materiaal aan het licht tra den. Dit feit is typeerend voor onzen tijd, waar in geestelijke fundamenten wankel staan en de sociale basis geen houvast en vastheid meer vertoont. Vandaar de groote behoefte om in een gees telijk reservoir alle vaststaande en voor het leven bruikbare woorden te vergaren. Vooral in woelige tijden, zooals wij thans beleven, trachten de verschillende denkrichtingen en wereldopvattingen de mentaliteit der breede volksmassa te beinvloeden. Dit is natuurlijk 't goed recht, ja, de plicht van iedere overtui ging, van iedere levensopvatting en wereldbe schouwing, omdat tijden van omwenteling en revolutie hun weerslag evenzeer vinden in de ideeën en belangen op religieus, economisch en sociaal terrein. Zou nu echter een katholiek lexion ontbreken b.v. om het o.i. onjuiste motief, dat wij katholieken niet over voldoen den durf en ondernemingslust beschikken - - dan ware waarlijk te duchten, dat in de naaste toekomst de katholieke overtuiging haar plaats zou verliezen en overvleugeld zou wor den dcor andere inzichten en opvattingen. Het is immers niet onverschillig langs welken weg en met welke geestelijke middelen het volk in den ruimsten zin des woords, zich mformeeren kan omtrent het geloof het weten en het kun nen van geheel het hedendaagsche leven. Uit deze overweging besloot de firma Herder en Co zijn schouders te zetten onder deze grootsche onderneming nl. de „Grosse Herder" te creëeren als een werkzaam instrument voor onzen crisisvollen tijd. Zij achtte zich tot deze uitgave verplicht niet alleen om mercantiele motieven, doch vooral wijl een Katholiek ver antwoordelijkheidsgevoel haar daartoe dwong. Onze eeuw, die een hopelooze verwarring op allerlei gebied vertoont, en onder den chacs der meeningen gebukt gaat, heeft behoefte aan een algemeene en grondige oriënteering op alle gebieden des levens en der menschelijke activiteit. Herder en Co., heeft zulks ingezien en rekent het zich tot plicht aan deze noodza kelijke behoefte tegemoet te komen. Zij heeft vandaar 'n moreel recht op onzen steun en medehulp om dit werk in zijn vollen omvang ten uitvoer te kunnen leggen en bruikbaar te maken niet enkel voor het heden, doch voor de verre toekomst. Thans komen wij tot de tweede overweging. Men vraagt zich af, of een lexion wel in staat is zulk een invloed als hierboven om schreven uit te oefenen? Immers, men is zoo vaak gewend zich een conversatie -lexicon voor te stellen als een soort woordenboek, dat men in gestelde gevallen kan raadplegen. Deze op vatting is onjuist. Want een katholiek lexicon is geen middel om zich „stilzwijgend te onder houden" doch heeft een veel diepere taak, en is van machteloos ruimere beteekenis. Een woor denboek, het moge dan nog zoo practisch, mo dern zakelijk van uitvoering zijn en nog zoo bevattelijk, nauwkeurig en omvattend van in houd; is tenslotte niet meer dan een vergaar bak van allerlei weetjes en wetenswaardighe den kan vandaar zijn taak voor tijd en toe komst kwalijk vervullen. De „Grosse Herder" wil met zijn uitvoerige en beknopte bijdragen ingrijpen in het leven en de behoeften van iederen mensch, wil oriën teeren over de tijdelijke, doch tevens boventij delijke beteekenis en waarde van eiken levens inhoud. Om duidelijker nog te spreken: De „Grosse Herder" wil steunend op geheel het weten en kunnen van onzen tijd de impuls van onze levensopvatting ei; wereldbeschouwing in het volk wekken en verlevendigen. 'n Grootsche en verantwoordelijke en om vangrijke taak, die niet te hoog kan geschat worden, 'n Leidsman op alle gebied, 'n be trouwbare en feillooze gids langs de doolpa den der hedendaagsche wetenschap en tech niek wil „Der Grosse Herder" zijn doch bovendien een levenwekker van ons geloof cn onze Katholieke levens- en wereldopvatting en wel voor onzen tijd, die zoo weinig hcu- vast biedt en meer verwarring schenkt dan licht en zekerheid. „Der Grosse Herder", onmisbaar voor iederen katholiek, die midden in de „struggle for life" staat, is een doelbewuste en practische samen vatting van geheel ons weten, kunnen en stre ven, een ruime, bevattelijke en heldere ver klaring van alle wereld-verschijnselen is „vruchtbaar" naslagwerk voor individu en ge meenschap. Vruchtbaar en moreel noodzakelijk, vandaar wij meenden reeds voor het verschijnen de aan dacht op deze standaard-uitgave te ai eten vestigen. Ten bate van onze lezers doch in het be lang van de uitgevers, wier grootsche onderne ming wij een volledig succes toewenschen. Men kan op 't werk inschrijven bij den uitge ver Herder en Co., Freiburg im Breisgau en bij iederen solieden boekhandelaar. Een uitgestelde studie over het monarchistische principe. K.W.P. De Spaansche Koning Alphons XIII heeft de Engelsche uitgeversfirma John Murray on langs verzocht de uitgifte van oen boek uit te stellen tot na de verkiezingen, die voor hem zoo slecht zijn uitgevallen. Het werk heeft tot titel „Alphons XIII", is een studie over de monarchie en werd door een bloedverwant van den koning geschreven, samen met een Engelsch schrijver. Alphons zag de verschijning van zijn biografie met groote belangstelling tegemoet. Anarchie in Afghanistan? Cairo (K.W.F.) volgens mededeeii'.jgon van reizigers zou Af ghanistan zich in een algeheelen toestand van anarchie bevinden. De tegenwoordige heerscher van het land, Nadir Khan zou in Kaboel ge ïsoleerd zijn en zich bezig houden met een met Engelsche wapens uitgerust legertje. De gou verneur van de belangrijke provincie Herat heeft zich onafhankelijk verklaard en ligt in gevecht met een expeditieleger dat aangevoerd wordt door den minister van oorlog van Nadir Khan. De provincie Yahistan, die voor de Noordwestgrens van groot strategisch belang is, is bezet door Engelsch-Indische troepen. De oppositie tegen de Engelschgezinde politiek van Nadir Khan is zeer sterk en zij wordt door hem met straffe middelen bestreden. De leiders dei- oppositie, de burgemeester van Kaboel en eeni ge persoonlijkheden van de jong-nationale Af ghanische beweging die geprotesteerd hebben tegen de onderwerping van Afghanistan aan Engeland zijn door de regeeringstroepen ge vangen genomen en op de citadel der stad neergeschoten. In het land wast de tegenstand tegen de po litiek van den tegen woordigen heerscher zeer sterk. Binnenkort worden omvangrijke onlus ten verwacht, die ongetwijfeld leiden zullen tot een grondige verandering van de huidige machtverhoudingen. Fenzy Nadir Khan op het laatste oogenblik is in staat zich indirecten finantieelen en militairen steun van Engeland te verschaffen. Vreesclijke ontploffing. Dinsdagmorgen had in de saccharinefabriek „Fahlberg, List und Co." te Maagdenburg een hevige ontploffing plaats, welker oorzaak nog niet gevonden is. De fabriek stond in lichte laaie. Volgens de tot nu toe verstrekte mededee- lingen moeten negen arbeiders gedood en ne gen andere zwaar gewond zijn. De zwaar gewonden werden naar het ziekenhuis ver voerd. Het wordt betwijfeld, of zij hun verwon dingen te boven zullen komen. Nadere bijzon derheden ontbreken. Volgens een later ontvangen telegram had de ontploffing plaats in een afdeeiing, waar vergift tot verdelging van veldmuizen werd ge fabriceerd. Het getal der dooden bedraagt niet negen, doch acht, en wel een man en zeven vrouwen. SCHRIJFT BLAUWEN DROOGT DIEPZWART OP 0.57 L. - f 2.25 0.85 L. - f 3.10 1.14 I. - f 3.80 VLOEIT REGELMATIG. SCHRIJFT GEMAKKF.L1JK, TROTSEERT TIJD EN VERBLEEKT NIMMER Maakt Kat gasckceven* blievend Steeds voorradig in den Boekhandel Er zijn slechts twee personen zwaar gewond en drie licht gewond. Het gevaar van uitbreiding van den brand schijnt bezworen te zijn. Men gelooft niet, dat de oorzaak van het on geluk nog zal zijn vast te stellen. Smakelijk et^n. Door alle tijden heen zijn er gevallen be kend van menschen die behalve een ongeloof lijke hoeveelheid gewone voedingsmiddelen nog een massa onverteerbare /oorwerpen naar binnen konden slikken en wat zulke menschen op dit gebied presteeren kan men zich haast altijd niet voorstellen. Het betrof haast fltijd een ziekelijke neiging om te eten ?n te blijven eten; deze ziekte, die onder verschillende vor men voorkomt is onder de dokters wel bekend en is op de eerste plaats meestal toe te schrij ven aan storingen van het zenuwgestel. Al moet men de verhalen, die men hierom trent in oude annalen kan lezen altijd onder oenig voorbehoud aanvaarden, toch hebben en kele gevallen uit den nieuwen tijd waarvan de cchtjieid en geloofwaardigheid vrijwel vast staat aangetoond dat ook le berichten uit vroegere tijden over schier onverzadigbare eters niet eenvoudig weg naar het ijk der fa belen verwezen kunnen worden. Zoo stierf bijv. in Juli 1929 in Arkansas Jch. Horton een neger van afkomst, die jaren achter oen een soort wereldrecord in het ct-.n geslagen heeft. In zijn jongere jaren maakte hij »;je1e «aken door van stad tot stad te trekk cn daar de menschen uit te dagen om in het publiek een „eetwedstrijd" met hem aan te gaan waarbij de overwinnaar een flinke premie zou trekken. Er waren natuurlijk altijd menschen, die aan zoo'n wedstrijd deel namen en nog meer die bereid waren om een betrekkelijk hoog entree geld te betalen om die eetpartij eens van nabij te zien. John Horton was steeds de overwinnaar en daar zijn chef er uitstekend slag van had ook nog aanzienlijke weddingsschappen af te siui- ten, beschikten beiden geregeld over een flink inkomen. Soms konden de voorstellingen in een stad dagen achtereen gegeven worden tot dan tenslotte de kranten er op wezen, dat nor male menschen toch nooit kans hadden om in ten wedstrijd met iemand die een ziekelijke vetzucht heeft, de overwinning te behalen, zoo <iat er dan geen tegenstanders voor Horton meer kwamen opdagen. Daar de politie meermalen van meening was dat er een of ander bedrog in het spel was bij het vertoonen van de kunsten van den Neger, namen dikwijls officieel© vertegenwoordigers als controleur aan de voorstellingen deel en zoo kreeg men wel eens de volgende cfficieele lijst van alle levensmiddelen, die Horton bij zoo'n gelegenheid verslond: Om te beginnen at hij een dozijn citroenen op met schil en al om, zooals hij zei, zijn eetlust op te wekken Daarna volgden 10 Kilo Califovnische appelen, de volgende portie bestond uit 20 hardgekookte eieren, die met schaal en al naar binnen gin gen. Tenslotte verdween er nog een gebraden kalfsbout van bijna 15 kilo in zijn maag. Daar bij dronk de kampioeneter 11 liter melk en een dozijn flesschen sodawater. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat geen enkele der andere deelnemers aan den wed-

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 11