Uw Zenuwen meeren en worden Stadsnieuws. Landb en Deeteelr Onderwijs Radionieuws Rechtszaken Burger!Stonden Leep der bevolking JC+ f Jvm #V U MTd Ingezonden Mededeeling (7) Mijnhardt's Zenuwtabletten Alcala Zamora spreekt voor de klankfilm na een ministerraad van de nieuwe regeering. kening en verantwoording gedaan van ae geld middelen over het afgeloopen vereenigings- jaar; de rekening sloot met een batig saldo van f 10,43. Uit het verslag van de secretaresse, Mej. Dr. Ghijsen bleek o.m dat de vereeniging telt 97 werkende leden en 19 begunstigers; een twintigtal medewerkers verleenen boven dien steun bij het dialectonderzoek. Uitgegeven werden dit jaar zes nummers \an het Vereenigingsnieuws met dialectlijst; 621 woorden en uitdrukkingen werden hierdoor gecontroleerd. De secretaresse bracht dank aan de inzen ders en in 't bijzonder aan de niet-officicele woordenboek-commissie voor haar getrouwe op komst en ijver bij de voorbereiding der dialect lijsten. De inzenders dier lijsten zijn wel over geheel Zeeland verspreid, doch niet alle deelen zijn nog in voldoende mate vertegenwoordigd. O.a. voor Schouwen en Duiveland zou het aantal inzenders grooter moeten zijn. Dank zij de be moeiingen van leden en bestuursleden ter plaat se hoopt men hier echter binnenkort verbete.- ring te zien, evenals op Goeree en Overflak- kee. Een lijst van stukken in het archief der vereeniging berustend werd door de secreta resse overgelegd. Bij de voorziening in de bestuursvacaturcs werden herbenoemd de heer C-. Beaudoux, districtsbestuurslid voor Tholen en Mej. Dr. Ghijsen, eerste secretaresse. Tot tweede secre taresse werd gekozen Mej. K. van de Putte te Domburg, inplaats van den heer L. M. van Breen, die wegens drukke bezigheden als zoo danig wenschte af te treden. De voorzitter deed mededeeliug van de uit komst der besprekingen, door het dagelij ksch bestuur gevoerd met den secretaris van het fox»-A.-CTO uvxx, weike de mogelijkheid cpenen voor vruchtbare wisselwerking. Betreffende de uitgaven van het Algen;een Zeeuwsch Woordenboek was het dagelijksch be stuur in voorloopig overleg getreden met de Firma G. W. den Boer, die zich tot uitgave bereid had verklaard mits een voldoend aantal inteekenaren werd verkregen. Met het rond zenden van een prospectus en proefblad Zal te zijner tijd een begin worden gemaakt. De vergadering betuigde zijn instemming met deze plannen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voor zitter de vergadering. Het Consultatiebureau. Dit wordt buiten ver wachting reeds aardig door eenige moeders met hun zuigelingen bezocht Er schijnen men- schen te zijn, die meenen, dat, wanneer zij geen lid zijn van het Wit-Gele tfruis het bureau niet mogen bezoeken. Dit is echter niet het geval. Iedere moeder kan naar dit bureau ko men met haar zuigeling (en), dus ook wan neer men geen lid is van het Wit-Gele Kruis. Dit is geopend om de veertien dagen Donder dags van 2—3 uur R.K. Verpleging. Ledenvergadering Wit-Gele Kruis. Op Vrij dagavond 8 Mei a.s. zal het Wit-Gele Kruis een ledenvergadering houden in de zaal der St. Antoniusschool 's avonds 7 uur. TER NEUZEN. Gemeenteraadsverkiezingen. Voor de aan staande verkiezing voor leden van den ge meenteraad te Ter Neuzen zijn van wege de afdeeling S.D.A.P. candidaat gesteld de heeren L. J. van Driel (aftr.), J. H. van Doeselaar (te Sluiskil), C. van den Bulck (aftr A. J. Harte (oud-lid), C. Hofman (te Sluiskil), J. 3. Doorns Gz., Jac. Meeusen Czn., W. A. Riemens Azn. en Jac Riemens Czn. Uit het verloop dezer candidaatstelling vindt het gerucht dat het aftredend iid de heer N. A. Hamelink zich niet meer beschikbaar wenschte te stellen bevestiging. R. K. candidaten. De uitslag der gisteren gehouden stemming voor de rangschikking der candidaten van de R. K. lijst voor de a.s. raads verkiezing is als volgt: 1 F. de Bakker; 2 H J. Colsen; 3 A. F. Mannaert-Geers; 4 Ed. Kalle; 5 A. Reuneker; 6 Ed. Hamelinck; 7 J. van der Sneppen; 6 A. Mannaert; 9 M. Moerings. HULST De restauratie van de kerk. De gunning van de restauratie van de St. Willibrorduskerk al hier heeft plaats gehad en is het werk opge dragen aan den heer J. van der Linden te St. Michielsgestel voor 6.1 pCt. van het geraamde bedrag. Beiaardverloting. Door het Beiaardcomité werd behoudens enkele reserve besloten op 26 Mei a.s. de verloting te houden. Cadzand, P. A. Peli's, Aardenburg, E. Stokker- man, Sluis, W. F. X. B. Maas, Sluis, A. Fieret, H. Clarisse, Schoondijke, G. Buijze, \M. F. Cop- pens, Sluis, P. J. Hubregtse, IJzendijke, W. Goossen, Nieuwvliet, A. Rookers, IJzendijke en P. J. Cruson, Breskens; niet bevorderd drie. Ook hier wonen degenen bij wie de woonplaats niet genoemd te Oostburg. Tot den nieuwen cursus zijn toegelaten 14 timmerlieden en 9 smeden; geefi schilders. Af gewezen zes. WESTDORPE. Conferentie. Alhier is door werkgevers en arbeiders geconfereerd voor het vaststellen der loonen en voorwaarden in het landbouwbedrijf 's Avonds vond in de patronaatszaal een ver gadering plaats van de R. K. georganiseerde landarbeiders waar door den heer Salman en afdeelingsbestuur verslag werd uitgebracht over de gehouden bijeenkomst met de werkge vers. Waar door de werkgevers het voorstel was gedaan, de loonen in het bedrijf per 1 Mei met 15 pCt. te verlagen en alle landarbeidersorga- fiisaties in Nederland het standpunt innemen, dat als gevolg van de door het Rijk getroffen regelingen ter bestrijding van de crisis in den land- en tuinbouw, zoo was ook hier thans het advies van het hoofdbestuur, deze voorgestelde loonsverlaging niet te aanvaarden. Het voorstel in stemming gebracht werd met op 1 na algemeene stemmen verworpen, waarbij tegelijk werd aangenomen, om de kwestie aan het scheidsgerecht te onderwer pen. Emmabloemcollecte. Zaterdag en Zondag 25 en 26 dezer is alhier het Emmablocmpje ver kocht ten bate van de tuberculosebestrijding. De bruto opbrengst bedroeg f 42,65 SLUISKIL. Rare wereldreizigers. Zaterdag arrivfierden alhier een 4-tal personen (Hollanders) zoo'n beetje op zijn Californisch gekleed om de aan dacht van het publiek op zich te trekken, die voorgaven te voet in 7 jaar de wereld rond te reizen. Door liedjes verkoop etc. trachten deze Bloody Fox Boys (zooals ze zich noemen) in hun onderhoud te voorzien. Dinsdagnam'ddag waren deze Boys nog hier en schijnen ze zoo diep in het glaasje gekeken te hebben, dat een hunner zijn roes heeft kunnen uitslapen in het arrestantenlokaal. Op zoo'n manier zullen deze heeren wel langer als 7 jaar noodig hebben om hun wereldreis te volbrengen. Aanrijding. In de Bierkaaistraat reed de vee koopman W. uit Clinge met zijn paard en kar zoodanig tegen een auto, dat de man van de bok sloeg en op den rand van de stoep terecht kwam. Dr. de Gier verleende medische hulp. CLINGE. Verdronken. Zaterdagavond kwam het 7- jarig dochtertje van een te Belgisch Clinge wo nende familie niet thuis van een feest dat zij in die gemeente had bijgewoond. Hedenmor gen werd het kind, verdronken gevonden in een sloot op Nederlandsch grondgebied onge veer 'n uur gaans gelegen van de ouderlijke woning. Groote Landstormoefeningen. Vrijdag en Za terdag der vorige week werden in West Zeeuwsch-Vlaanderen groote Landstormoefe ningen gehouden uitgaande van de afdeeling Zeeland van het Vrijwillig Landstormkorps Mo tor-dienst onder leiding van Luitenant J. Per sant Snoep. Er namen aan deel ongeveer 150 manschap pen, een 40-tal auto's en een 20-tal motorrij wielen. Bovendien werden door vliegmachines uit Soesterberg verkenningstochten gedaan. De oefeningen hadden plaats onder groote belangstelling van de zijde der Zeeuwsch- Vlamingen. OOSTBURG. Ambachtschool. Alhier werd het einddiplo ma uitgereikt aan afd. schilderen: R. G Gilles IJzendijke, L. J. Debbaut en L M. Fijnaut Water landkerkje; afd. timmerlieden: J. A Lucieer te Retranchement; J. W Catsman, L. P. Ris- seeuw, P. M. A. van Dale Retranchement, P. Morel, D. Plog, Cadzand, H. de Kant, J T. de Keuninck te Cadzand, P. A. Brakman te Nieuw vliet en G. Paridaen te St. Kruis; afd. smeden J. A. Hamers te Zuidzande, W. I. Catsman, E. F. Ghijs, A A. Coppens te Sluis, F. J. de Wilde, Sluis, J. J. Simpelaar, J. Kraaijmes te Groede, J. P. de Rooij, C. P. A. Reenhoudt te Aarden burg. Zij bij wie de woonplaats niet is .ermeld wonen te Oostburg. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse de schilders: J. A. de Bert, IJzendijke, A. Meer man, H. van Peenen, Groede; de timmerlieden R. de Wispelaere, Aardenburg, J. P. Rissesuw, Groede, P. Kraaijmes, Nieuwvliet, A. Cruson, Cadzand, A. J. L. van Loocke, Sluis, P. H. de Smidt, Schoondijke, C. Brevet, C. J. Verploeg. Niet bevorderd drie. Smeden: C. F. Hinneman, B. H. Jansen, Aardenburg, J. I. Bril, Breskens, J. P. J. Tanghe, Aardenburg, E. B. Corthals, Aardenburg, I. Kense, Retranchement, J. Beun Aardenburg, W. C. van der Hooft, IJzendijke, A. J. van 't Westeinde, A. Stokkeiman, J. Mas- clee te Cadzand, J. Vermeulen, Groede, A. Foc- ke, C. Klaaysen, Breskens, A. van Looy te IJzen dijke. Bevorderd van de le naar de 2a ki. de schil ders: A. Cocquit, Biervliet, P. Catsman, A. I. de Bliek, Schoondijke, J. S. de Bruijne; de timmerlieden: I. Tellier, Schoondijke, A. J. van der Hooft, Aardenburg, P. J. de Bruijne, Re tranchement, A. Babijn, A. Focke, Sluis (St. Anna), J. Janse, Waterlandkerkje, L. de Roo, Aardenburg, D. H. Meeuse, Breskens, I. Buijze, Retranchement, J. Cornelisse, Middelburg, M. P. Blok te Cadzand, J. de Smit; niet bevorderd vier. De smeden: J. J. de Potter, Cadzand, J. W. de Molenaar, Aardenburg, A. de Maillie, daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Raadsverslag. Door ongesteldheid van den verslaggever moest publicatie van het vervolg van het raadsverslag worden uitgesteld. Boerenleenbank. In de jongste algemeene vergadering van de Boerenleenbank alhier, werd verslag uitgebracht over 1930. Uit de rekening en balans bleek dat het aantal spaarboekjes 117 beliep, waarop was in gelegd; direct opvorderbaar f 88,270, met één jaar opzegging f 44,710. Aan spaargelden werd ontvangen f 60,999, terugbetaald f 40,076, zoo dat deze stegen met f 20,923. Aan voorschotten is uitgegeven f 26,150, te rugbetaald f 1,165, waardoor deze stegen tot f 33,735. In loopende rekening werd ontvangen f 39,551 en terugbetaald f 44,910. De omzet beliep f 344,445 en de winst f 750.13 welke op het reservefonds werd bijgeschreven. De rente onderging geen wijziging en be loopt: Voor niet-leden: Voor spaargelden, direct opvorderbaar 3pCt., voor spaargelden, met een jaar opzegging a 31/2 pCt., in loopende rekening 2% pCt. met een provisie van *4 pCt. Voor leden: Voor spaargelden, direct opvorderbaar 3% voor spaargelen met een jaar opzegging 3% in loopende rekening 3 i% zonder provisie. Voorschotten worden verstrekt tegen iy4 rente met een provisie van *4 Als lid van het bestuur werd herkozen de heer L. N. Coene. Emmabloemcollecte. De alhier Zondag jl. ge houden Emmabloemcollecte ter bestrijding van de T.B.C. heeft een bedrag van f 79,76 op gebracht. werker van den K.R.O., de heer S. P. J. Bor sten. Stierenkeuringen en keuringen van vrouwelijk fokvee in 1931r De jaarlijksche keuringen van stieren en vrouwelijk rundvee uitgaande van de Provin ciale commissie ter bevordering van Rijkswege van de veefokkerij zullen gehouden worden te Oostburg en Schoondijke op Woensdag 20 Mei; te Biervliet, Axel en Zuiddorpe op Donderdag 21 Mei; te Ossenisse, Lamswaarde en £looster- zande op Vrijdag 22 Mei; te St. Jansteen op Zaterdag 23 Mei; te Nieuwvliet en Zuidzande op Maandag 1 Juni; te Aardenburg, Eede en Cad zand op Dinsdag 2 Juni; te IJzendijke en St. Kruis op Wpensdag 3 Juni. Op deze keuringen kan iedere veehouder ter mededinging naar prijzen en-ofmedailles stieren van minstens 9 maanden oud, voorzien van afstammingsbewijzen vanhet Nederland- sche of Friesche Rundvee Stamboek of van een fokvereeniging inzenden, alsmede koeien die minstens eenmaal gekalfd hebben. Wanneer stieren of koeien voor opname in het N. R. S. Stamboek zijn opgegeven, worden deze tegelijkertijd hiervoor gekeurd. De aan gevoerde dieren worden door de keuringscom missie zooveel mogelijk besproken on is ö.;t van groot belang, dat de veehouders deze keu ringen bijwonen. De K. J. V. in het Bisdom Breda. Met groote plechtigheid zijn Zondag de eer ste zestig jongens van de K.J.V. te Breda ge- instaïleerd. Uit belangstelling voor hunne Bre- dasche kameraden waren uit het geheele Bis dom K.J.V.'ers naar de Bisschopstad gekomen, zoodat een 450 man sterke groep, begeleid door de harmonieën van St. Fidelis en van het Gin- nckensche patronaat, door de stad trok en een indrukwekkenden groet bracht aan Z.H. Exc. Mgr. P. Hopmans. Monseigneur toonde zijn hooge belangstelling in de K.J.V, door in de Kathedraal een pontificaal lof te celebreeren, daarbij geassisteerd door plebaan H. Schrau- wen en pastoor A. Rops. Bij zijn intrede werd Mgr. verwelkomd met het „Ecce Sacerdos". keu rig uitgevoerd door een knapenkoor, onder lei ding van kapelaan N. de Wit. De andere lof zangen werden door de honderden K.J.V. jon gens en meisjes op zeer stichtende wijze ten gehoore gebracht. De jongens en meisjes, die op het punt ston den de verplichtingen van de K.J.V. op zich te nemen, werden door directeur Frencken aan moedigend toegesproken. Na de installatie der Bredasche jongens en meisjes hield Z. H. Exc. Mgr. Hopmans een toespraak.*' Na een gezamenlijk „Magnificat" werd de plechtigheid besloten met den drievoud] gen bisschoppelijken zegen met „Ons Heer". De plechtige installatie werd door den K.R.O. uitgezonden. Tot onderwijzer te Midwcud is benoemd de heer I rlage tc IJzendijke. Misuitzending door den K.R.O. A.s. Donderdag, 30 April zal de K.R.O. om 9.00 uur de H. Mis uitzenden uit de Jezuiten- kerk (Molenstraat) te Nijmegen. Door de stu denten van het St. Canisius-College zal ge zongen worden de Missa in Hon. S. Petri Ca- nisii. De K.R.O. zendt uit „België-Helland". Op Zondag 3 Mei a.s. zal door den KR.O. wor den uitgezonden den Internationalen Voet balwedstrijd „BelgiëHolland", die gespeeld zal worden van 2.45—4.45 (Holl. Tijd) in het Groote Stadion te Antwerpen. Deze wedstrijd zal worden gerapporteerd door den Sportmede Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden o.a. de vol gende vonnissen uitgesproken: openbare dronkenschap: J d K., 31 jaar, arbeider te Axel, vernietiging vonnis kanton rechter, 3 dagen h; overtreding veiligheidswet: A M., 65 jaar en N F., industriëelen te Axel, ieder f 50 of 10 dagen h; strooperij: H P P., 44 jaar, landbouwer, Zaamslag, bevestiging van het vnms van den kantonrechter, f 10 of 5 d h; overtreding Jachtwet: J d F., 51 jaar, land bouwer, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, f 3 of 1 dag h; S d F., 16 jaar beiden te Axel, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, geen straf opgelegd; diefstal: F L L., 23 jaar, electrieien te Sel- zaete (B.), 2 maanden gev. straf met aftrek van het voorarrest; overtreding Motor- en Rij wiel wet: H M P G., 18 jaar, slagersknecht te Sluiskil, vernie tiging van het vonnis van den kantonrechter, vrijspraak; W E K G., 26 jaar, chauffeur te Ter Neuzen, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, f 40 of 10 d h; overtreding Jachtwet: G Th m s24 jaar, landbouwer te Stoppeldijk, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, vrijspraak. overtreding Motor- en Rijwielwet: C W V., 22 jaar, arbeider .te Koewacht, bevestiging van het vonnis kantonrechter, vrijspraak. (Nadruk verboden). TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 24 April, Jan Deur waarder (van Zaamslag), 30 jaar, jm. en Sara Catharina de Bruijne, 30 j., jd. Geboorten. 17 April. Sara Francina, d. van Pieter Loof en Leentje Maria Loof. Samuel Abraham, zoon van Korstiaan Cornells Gazan en Krina Catharina van 't Hoff. 19 April. Dina Geertrui, d. van Jan Adriaan Meijer en Corne lia Laurina Kaijser. 23 April. Willem Pieter, z. van Willem Jansen en Janna Jozina Rie mens. TER NEUZEN In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: A M de Bakker, zonder beroep, aan boord, Vlooswijkstraat 63, van Hulst. S. M. Selis, dienstbode, Kanaalweg 47, Sluis kil, van Westdorpe. Ph d'Hont geb. v. Himst, zonder beroep, Nieuwediepstraat 83, van Hontemsse. Ch Kroes, dienstbode, Kersstraat 7, van Hon tenisse. R K Schumann, metselaar, Oostkade 15, Sluiskil, van Duitschland, ambtshalve. L Feller, huishoudster, Tholensstraat 52, van Antwerpen. M C Notté, fabrieksarbeider, Fabrieksstraat 1, Sluiskil, van Sas van Gent. A. W. Menken, zonder beroep, N Kerkstraat 17, Sluiskil van H. en L. Zwaluwe. M. H. Meurders, religieuse, N. Kerkstraat 17, Sluiskil, van H. en L. Zwaluwe. J. C. Sinmpelaar geb. v. d. Bliek, zonder be roep, Van Steenbergenlaan 18, van Middel burg. A A van Kouteren, zonder beroep, Nieuwe diepstraat 41, van IJzendijke. J. P. Bogaard, electro-monteur, le Verbin dingsstraat 1, van Oosterhout. W J Bruijnooge, opzichter, Vlooswijkstraat 46, van Schoondijke. Vertrokken: C Dobbelaar, werkman O 178, naar AXel. A. J Lauret, bakkersknecht, Kanaalweg 94, Sluiskil, naar Uzendüke.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2