No. 3761 Woensdag 29 April 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Buitenland. Provincienteuws. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND I f0STBEIEMI1IG Ki. 52418. FEUILLETON. De Bedelares van Salnl-Sulpico. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentien 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHT IQE LEZER8KRINQ - - r -rras, --m - -= IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT De overstroomingen te Wilna. Blijkens berichten uit Warschau neemt ae overstroomingsramp nabij Wilna nog steeds in omvang toe. Vooral de stad Wilna zelf is zwaar getroffen. De Vilija-rivier heeft een stand van ongeveer 9 meter bereikt. Het is den militairen troepen, ondanks groo te inspanning niet gelukt, de eleetrische cen trale, die op eenige honderden meters afstand van de rivier verwijderd ligt, Legen het water te beschermen. De opgeworpen dijk brak door en het water stroomde in de turbinezaal, zoo dat de machines stopgezet moestx worden. Ge heel Wilna is dientengevolge zonder licht Ook de hooger gelegen stadswijken worden thans bedreigd. Dreigend spoelen de golven rondom de oude Kathedraal van Wilna. Meer dan 150 huizen staan tot over het dak in hei water en ruim twee duizend mensehen zijn dak loos. De orthodoxe aartsbisschop Theodosius van Wilna heeft tengevolge van cle ontsteltenis, een aanval van beroerte gehad. Zijn toestand is zorgwekkend. De minister van arbeid, generaal Hubicky, heeft zich naar Wilna begeven, om verdere maatregelen te beramen. Weer een aanslag op Jack Diamond. Opnieuw is een aanslag gepleegd op den be kenden misdadigerskoning, Jack Diamond, eerst korten tijd hersteld van een vorigen aan slag, waarbij hij levensgevaarlijke verwondin gen opliep. Toen hij een landhuisje verliet, werd hij cp den weg naar Kairo nabij Albany in den staat New-York door onhekende daders over en neergeschoten. Hij bleek vrij ernstige schotwonden te heb ben opgeloopen. Zijn toestand is ernstig. De dreigende revolutie in Portugal. In Portugal schijnt opnieuw een revolutio naire beweging zich te ontwikkelen. De minis ter van oorlog verklaarde in een onderhoud met een journalst, dat op alle belangrijke stra tegische punten in Portugal troepen samenge trokken zijn, teneinde eventueele onlusten te onderdrukken. Volkstelling in Engeland. In Engeland is gisteren een algemeene volks telling gehouden. Tien jaar geleden bedrceg de bevolking van Engeland bijna 38 millioen zielen. In 1926 werd de bevolking op 39 mil lioen geraamd en thans verwacht men, dat zij tot 40 millioen zal zijn gestegen De typografenstaking te Brussel. De' staking der typografen, te Brussel, is aan het doodbloeden. Overal hebben zich de laat ste paar dagen stakers aangemeld, om het werk te mogen hervatten. De meeste bladen verschij nen dan ook weer in hun normale gedaante. Alleen de financieele dagbladen, die een week lang niet verschenen zijn, zijn er nog niet bo venop gekomen, doch men verwacht, dat cok hier in den loop der week verbetering zal in treden. Koning Alfons bij zijn aankomst te Parijs. 54) Ja. aan hem breng ik rapport uit van bet geen er te Parijs gebeurt. En hij heeft u dertig-duizend francs be loofd.? Ja. En om die te verdienen moet men een poort openen. Ja. Wanneer? Op het oogenblik dat ik het u zeggen zal. Goed, maar hoe moet ik dat doen? Niets gemakkelijker. Vindt ge? Ge zult zien dat ik gelijk heb. Er is slechts één middel, maar dat is doodeenvoudig. Wat dan? Wanneer bewaakt gij met uw compagnie de poorten.? Om de vijf dagen. Naar welke poorten kunt gij gezonden wor den. Naar de poort van Ramainvllle, of anders naar die drts Lilas, naar de poort van Pantin, die van Chaumont of die van Pres-Saint-Ger- vais. Kunt ge rekenen op de mannen van uw com pagnie? Ja, dat zijn idioten, ztj doen alles wat lk zeg Instandhouding van de vlasindustrie De hopelooze toestand waarin sinds eenigen tijd ook de vlascultuur -handel en -industrie in de laatste vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsen-Vlaande ren werd gewezen) dringt belanghebbenden tot het overwegen van middelen die kunnen leiden tot het instandhouden der vlasteelt en bewerking. In enkele gemeenten werd van re- geeringswege een kleine toeslag op het loon voor vlasbewerking verleend, onder voorwaarde dat de gemeente gelijken toeslag gaf, en gold die steun voor een bepaald tijdvak, in andere streken van ons land werden voor het verlee- nen van dien steun andere voorwaarden ge steld, en in weer andere gemeenten kon men den regeeringssteun niet aanvaarden cmdat de door den Minister gestelde voorwaarden niet acceptabel waren, in verband mee den door hem gestelden loonnorm, die lager was dan het loon dat werd uitbetaald. Onder alle omstandigheden beteckent die steun alleen werkverschaffing, doen is zij niet van invloed op het vlassersbedrijf in het alge meen. Als vrucht van gehouden voorloopige besprekingen is door den burgemeester van Axel, den heer F. Blok, in overleg met zijn ambtgenooten van Koewacht, den heer A Die zonder mij te begrijpen. Uitmuntend, over die kerels spreken wij later, als de tijd er toe gekomen is. Als gij op den dag dat ik u noodig heb eens epiet de wacht hadt, zoudt ge uw beurt dan kunnen verruilen? Zeker. Zou het u ook mogelijk zijn zelf uw post te kiezen? Ja, als ik daar met mijn collega over spreek Zorg dan dat gij de poort van Près-Saint Oer vais krijgt. Goed. Wanneer het gunstige oogenblik is gekomen, zal ik u een teeken geven. Zorg alvast dat ge burgerkleeding krijgt, want ge moet uw uni form verbrandden en uw sabel in de rivier werpen. Ik zal alles gereed maken wat er noodig is, maar nu de belangrijkste vraag: Wanneer zal men betalen? Den dag nadat de troepen door de poort van Près-Saint-Gervais zijn binnengetrokken ontvangt ge uw aandeel in de winst. Den volgenden dag eerst, verduiveld. Maar als men nu, als het feit gepleegd is, eens niet be taalde.? Men zal betalen, daar sta ik borg voor. Servais Duplat krabde zich weer achter het oor. Gij staat er borg voor, gij staat er borg voor, zeide hij, dat is uitmuntend, maar wie zegt mij of ik daar veel aan hebben zal? Wanneer 't gouvernement weigert te betalen dan heb ben wij voor den prins gewerkt, daar heb ik geen zin in. Ik zou wel wat vooraf willen heb- rick en St. Jansteen den heer P. H. Oeirnaerdt op jl. Zaterdag te Axel een vergadering be legd waarop door hem waren uitgenoodigd eenige telers, handelaren en vlassers, teneinde den huidigen toestand te, bespreken en zoo mo gelijk middelen te beramen, die tot verbetering kunnen leiden. De vergadering was eenstemmig van meening, dat onder de huidige omstandigheden het vlasbedrijf niet kan worden voortgezet, terwijl er wegens het groo te bedrag dat bij de uitoefening van dit bedrijf wordt verloond, en dat percents gewijs veel hooger is dan voor de tarwe cultuur of bielencultuur, zeker alie aanleiding is, dat daaraan door de regeering steun wordt ver leend, om het in scand te houden. Te meer is daarvoor aanleiding, omdat als dar in de plaat sen waar de vlasbewerking wordt uitgeoefend geen werkloosheid zal bestaan en alzoo geen steunuitkeering aan werkloosheid behoeft te worden verleend en evenmin bijslag op loonen e.d. Aan een commissie waarin werden benoemd de heeren Blok, Geirnaerdt, L. de Feijter, te Ter Neuzen, C. Th. van de Bilt te Axel, C. L. Martinet te St. Jansteen en N. J. Harte, secre taris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch,-Vlaanderen werd opgedragen nader te onderzoeken of het in den zin der gehouden besprekingen mogelijk zal blijken re geeringssteun te verwerven. (T. C.) De Provinciale Statenverkiezing. Maandagmorgen vergaderde ten stadhuize te Middelburg het Centraal stembureau voor de Provinciale Staten ter vaststelling van den officiëelen uitslag. Uit het vastgestelde proces verbaal bleek, dat zijn uitgebracht: Op de lijst-Bauwens in den kieskring Sluis 198; in den kieskring Hulst 692 stemmen, totaal 890. gen 3879Zièrikzee 2071'molen 2174; Goes 4247; Sluis 1052; Hulst 2612; totaal 20486. Op de S.D.A.P.: Middelburg 2633- Vlissingen 3566; Zierikzee 2218; Tholen 1154; Goes 2505; Sluis 2231; Hulst 2209; totaal 16521. Op de Staatk. Geref.: Middelburg 1202; Vlis singen 878; Zierikzee 974; Tholen 3007; Goes 2219; Sluis 190; Hulst 940; totaal 9410. Op de Roomsch-Katholieken: Middelburg 659; Vlissingen 1179; Zierikzee 406; Thclen 384; Goes 3632; Sluis 3435; Hulst 9619; totaal 19314. Op de Christelijk-Historischen: Middelburg 3139; Vlissingen 3201, Zierikzee 1667; Iholen 2030; Goes 6269, Sluis 882, Hulst 2110, totaal 19298. Ingezongen Medeieeling (7) Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SpriltoK Bij alle Drogisten Pot 90 et., Tube so ct. Zeep 60 ct. ben. Een voorschot? Ja. Dat is onmogelijk, dat zult ge toch begrij pen. Stelt men dan niet meer vertrouwen in u? Men stelt vertrouwen in mij, maar gij zoudt niet kunnen slagen of op het laatste oogen blik niet durven en dan was het geld wegge gooid. Des te erger voor de Versaillanen. Ik wei ger er aan mee te doen en mijn huid te wa gen, als men mij niets vooraf geeft. Is dat uw laatste woord? Ja. Nu, ik zal niet veeleischend zijn. Als ik maar zooveel krijg dat ik in het vooruitzicht van mijn kapitaal er eens een vroolijken avond van nemen kan, ben ik al tevreden. Welnu, dan zal ik u uit mijn eigen zak een voorschot geven. Zijt ge dan zulk een kapitalist, vriend Mer lin? Nog niet, maar ik hoop het te worden, ant woordde Merlin, terwijl hij zijn mes sloot en in zijn zak stak, waaruit hij zijn nortemon- naie te voorschijn haalde. Toen voegde hij er bij: Dat is om u te bewijzen dat ik niet twij fel aan de betaling van de beloofde som in geval van slagen, want anders zou ik mijn eigen geld verspelen. O! ik twijfel er ook niet aan, maar één vo gel in de hand, is beter dan tien in de lucht. Hoeveel wilt ge hebben? Het borstbeeld van koning Alfons uithet departementsgebouw te Barcelona wordt op straat geworpen en vernietigd. Op de Communisten: Middelburg 110. Op de lijst-Van Dalsum: Sluis 101, Hulst 2133, totaal 2234. Op de Liberale Staatspartij, den Vrijheids bond: Middelburg 1270; Vlissingen 1365; Zie rikzee 3161; Tholen 1415; Goes 3012; Sluis 2927; Hulst 2043; totaal 15193. Op de Vrijzinnig-Democraten: Middelburg 1159; Vlissingen 1709; Zierikzee 585; Tholen 372; Goes 1045; Sluis 669, Hulst 217; totaal 6136. Lijst Coppenolle: Hulst 216 Totaal zijn uitgebracht: Middelburg 15008; Vlissingen 15777; Zierikzee 11082; Tholen 10536; Goes 22929: Sluis 11685 en Hulst 22791 Lie Kiesaeeier was ^oit - tigsten. -1 Evenals bij den officieuzen uitslagwerden toegekend aan de A.-R. 8; de S.D.A.P 6; de St. Geref. 4; de R. K. 9; de C.-H. 7 de VB 6; de V.D. 2 zetels en een aan den heer Van. Dalsum. Gekozen werden verklaard de reeds eerder genoemde candidaten. De heer De Pauw was gekozen zoowel op de S.D.A.P.-lijst in den groep Tholen—Goes— Sluis als op de lijst in den kring Hulst. Het Centraal Stembureaubesliste door het lot, dat de heer De Pauw gekozen is voor Tho lenGoesSluis. Daardoor werd als zesde lid van lijst 3 ge kozen verklaard de heer C. Hamelink van Axel. Jaarverslagder Zeeuwsche Vcreeiriging voor Dialectonderzoek. Op Zaterdag 25 April jl. werd te Middelburg gehouden de jaarvergadering der Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek. Na voor lezing en goedkeuring der notulen, werd door den penningmeester, den heer H. Pieters., re- Geef alvast maar een billiet van duizend. Maar wie staat er mij nu voor in, dat ge niet zult terugtrekken als ge eenmaal dat geld hebt? Mijn woord als eerlijk man. Merlin trok een spottend gezicht, hetgeen de ander door de duisternis niet zien kon, maar ten sltte zeide hij toch: 't Is goed ik reken er op. Hij opende zijn portemonnaie, nam er oen in achten gevouwen stukje papier uit en legde dat in de hand van den kapitein der Commune Hier zijn uw duizend francs, ;^eide hij. Servais Duplat greep begeerig naar het pa pier, vouwde het open en streelde het met de hand. Het is toch geen reclame-biljetje van een sigarenmagazijn? vroeg hij lachend. Ik wensch u dat ge er nog veel zoo krijgen zult. Steekt het in uw zak en houd uw mond. Dank u, en zullen we nu niet een g'as {aan drinken? Goed, haast u dan, want het is hier koud. Nu zijn wij beiden in dienst van nét gou vernement te Versailles. Afgesproken, en als het goed betaalt zal het zich over mij niet te beklagen hebben. Gij moet doen, zooals ik, een groote ge hechtheid veinzen aan het Centrale Comité om zijn vertrouwen te winnen en het te be driegen. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1