No. 3760 Maandag 27 April 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Uil de Pers Buitenland VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND |°- POSTREKENING Nd. 52419. FEU I LLETON, De Bedelares van Saint-Sulpice. Gemeenteraad van Sas van Gent DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZER8KRINQ IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT De Statenverkiezingen en de Eerste Kamer. De Maasbode schrijft: Aan de hand van de vaststelling **an den uitslag der verkiezingen voor ie Prov. Staten, heeft de verkiezingsdienst van het persbureau Vaz Dias berekend welken invloed de nu gehou den verkiezingen bij de verkiezing van 25 leden der Eerste Kamer in 1932 zou hunnen heb ben. De conclusie van deze berekening is dat voor de groep der provinciën Groningen, Drenthe, Overijssel en Gelderland, de nieuwe stand der partijen geen verandering brengt wat betreft de vfertgenwoordigijng; in de Eerste Kamer mits alle leden uitsluitend op de can- didaten van hun eigen partij stemmen Indien in de Staten van Zuid-Holland even eens alle leden uitsluitend op candidaten van hun eigen partij stemmen, zal het Vrijz. Dem. lid der Eerste Kamer plaats moeten maken voor een vertegenwoordiger der Staatk. Geref. Partij. Door niet uitsluitend op candidaten der ei gen partij te stemmen kan echter een ander resultaat worden beriekt. Ook is bij deze be rekening geen rekening ermede gehouden dat de aan de stemmen der statenleden toege kende waarde, door de op 31 Dec. jl. gehouden volkstelling kan worden veranderd. 7000 boeren door de gepoe gearresteerd. Naar de „Osservatore" uit Helsingfors ver neemt, publiceeren alle Finsche bladen uitvoe rige berichten over massa-arrestaties, die door de gepoe werden verricht onder® de Finsche be volking van Ingermanland. Den tweeden dag van het orthodoxe Paasch feest werden in de dorpen, Keltt en Raapi, on geveer duizend boeren gearresteerd, die on der geleide van een sterk escortte van agenten der gepoe met hun gezinnen naar het naast bijzij nde spoorwegstation werden vervoercl. Daar werden zij in beestenwagens opgesloten en volgens nader ontvangen berichten ver voerd naar de bosschen van Moermansk, waar men hen zal dwingen dwangarbeid te ver richten. In het dorp Mylluaia en in tal van andere dorpen werden ongeveer twee honderd boeren gearresteerd. Volgens officieele berichten uit Helsingfors bedraagt het totale aantal gear resteerde boeren ongeveer duizend. De massa-arrestatie heeft op de Finsche be volking van Ingermanland en van Karelié een diepen indruk gemaakt, temeer daar de sovjet regeering groote detachementen gepoeagentcn naar Ingermanland heeft gedirigeerd. De be zittingen van de gearresteerden zijn onmiddel lijk geconfiskeerd en overgegaan in t.igendom 53) Denkt ge dat de Commune een gouverne ment zal worden, dat door geheel Europa als wettig erkend wordt, een gouvernement dat Frankrijk zal besturen en dat met vreemde mogenheden in gemeenschap zal komen? De kapitein der Commune, ongerust over de wending die het gesprek nam, krabde zich meer dan ooit achter de ooren en mompelde: Gij doet mij daar zulke zonderlinge vragen. Merlin vervolgde: Gelooft ge tenslotte, dat het grauw de wet ten kan maken, de financiën besturen, het le ger commandeeren en dat men door het uit vaagsel de posten zal laten bekleeden, die aan eerlijke, bekwame mannen toebehooren? Kom, spreek nu eens op, gelooft ge dat? Hoe moet ik daarover spreken? Ik heb daar geen verstand van. Ge brengt me in het nauw met al die vragen. En dan, wel beschouwd, bekommer ik mij weinig om de Commune. Waarom dient ge haar dan? Omdat zij op het oogenblik de machtigste is en omdat ik door haar een lui en ..emakkelijk leventje heb. Ik dien haar omdat ik fr mijn belang in zie, omdat ik nu een uniform draag met goudgalon en volop te eten en te drinken heb. De kruik gaat zoolang te water tot ze breekt maar breekt zij, dan kijk ik er niet meer KONING ALFONSO IN ENGELAND. De balling-koning voor zijn hotel te Londen. van de collectieve boerenbedrijven van die streek. In alle kerken van Finland werden gods dienstoefeningen gehouden, om Gods hulp voor de veroordeelden in te roepen. Volgens de meening van politieke kringen te Helsingfors zijn deze arrestaties bedoeld als antwoord van de sovjetregeering aan de Fin sche regeering op de anti-sovjet-propaganda, die door deze in den laatsten tijd open/ijk wordt gevoerd. Sneeuwval in Amerika. Naar gemeld wordt, is in het Westen van den staat Nevada meer sneeuw gevallen, dan in den afgeloopen winter het geval is geweest. Ook in eenige andere staten viel zeer veel sneeuw. Ook in Afghanistan oproer. Volgens mededeelingen van reizigers zou Af ghanistan zich in een algeheelen toestand van anarchie bevinden. Sprinkhanenplaag. Transjordanië wordt geteisterd door een ge weldige sprinkhanenplaag. Een reusachtige zwerm is neergestreken in een gebied, dat on geveer 900 vierkante kilometer beslaat. Verschillende afzonderlijke zwermen richtten ook in Zuid-Palestina groote schade aan. Moordpartij op Formosa. Naar wordt gemeld, zijn op Formosa ernstige onlusten uitgebroken. Honderd vier en tachtig leden van den Mus- ha-stam werden door hun tegenstanders ont hoofd, dertien anderen zwaar gewond; een drietal pleegde zelfmoord, terwijl 104 leden van den stam worden vermist. Ongeveer tach tig hunner woningen werden in de asch gelegd naar om, ik hang mijn buik naar den wind en dien de Versaillanen, als ik daar meer voordeel in zie. Voor een vijf francsstuk doe ik veel en kieskeurig ben ik niet. Ik zal de laarzen poet sen van den kleinen papa Thiers en zijn prille glazen afvegen als hij mij voor dat werkje be taalt. Het geld, ziet ge, dat dien ik, dat alleen en als men mij een zak vol geeft, dan wil ik Dombrowsky zelf wel fusilleeren. Dat wilde ik nu juist van u hooren. Welnu dien zak vol bied ik u aan. Gij? Of liever gezegd, het gouvernement, te Ver sailles doet u door mijn tusschenkomst dit aanbod. Servais Duplat voelde zich niet op zijn ge mak Waar wilde die looze Merlin toch heen? Wat bedoelde hij? Sprak hij in ernst? Het gouvernement van Versailles0 herhaalde hij. Ja. Komaan, ge neemt een loopje met mij. De zaak is veel te ernstig om er mee te gek scheren. En hoeveel biedt het gouvernement van Ver sailles dan wel? Dertig duizend francs, die wij samen zullen deelen. De communard sprong op. Ge zegt dertig-duizend francs? vroeg hij, terwijl hij Merlin bij den arm greep. Ja, waarvan wij als broeders elk de helft krijgen. Zitting van Donderdag 23 April 1931 des namiddags 6 uur. Voorzitter, burgemeester L. W. G. Hoefnagels Mede aanwezig de beide wethouders, A. A. Marquinie en P. A. Neeteson alsmede de leden J. J. de Leux, Ch. C. A. de Mul, A. Stouthamer, V. Verschaffel en de secretaris F. P. J. Stubbé. Afwezig het lid P. J. P. IJsebaert. De vergadering wordt ten circa 6 uur 15 dooi den voorzitter geopend. Op verzoek van den voorzitter leest de se cretaris de notulen der vorige vergadering, ge houden 17 Maart 1931. Wethouder Neeteson verklaart, hierop een kleine aanmerking te hebben, namelijk, dat in het besluit om aan E. Verhoosel, G. J. M. Verbiest, H. E. Scheffer en P. A, A. Geerinck vergunning te verleenen tot afwijking van de bepalingen, vervat in art. 7 der bouwveror dening, niet is opgenomen de clausule: „mits zij bouwen ten genoegen van 13. cn W.", net- geen, volgens spr., toch is besproken. Op een desbetreffende vraag van den voor zitter blijken de leden ermede accoord te gaan, dat deze bepaling alsnog wordt ingelascht. De notulen worden alsdan verder ongewij zigd vastgesteld. Aan de orde komen daarna: I. Mededeeling ingekomen strikken. De secretaris doet voorlezing van de volgen de stukken: a. Schrijven van het raadslid P. J. P. IJse baert, meldend, dat hij wegens werkzaamhe den verhinderd is, de vergadering bij te wo- Vijftien-duizend francs ieder, duizend dui vels, wat moet er gedaan worden om dien kluit te verdienen? Merlin bracht zijn mond aan het oor van den ex-fourier, zijn stem werd nog wachter en hij sprak elk woord afzonderlijk uit. Doodeenvoudig een der poorten van Parijs openen voor het leger van Versailles. Servais Duplat bleef met open mond en stom van verbazing een oogenblik zitten, terwijl Mer lin, met het mes in de hand, zijn antwoord wachtte. De kapitein der Commune hief eensklaps het hoofd op. Zeg eens, het Centrale Comité zendt u naar Versailles om zaken der Commune te beharti gen, maar het komt me voor dat het zich aar dig laat beetnemen. Gij doet daarginds za ken voor de Commune en hier te Parijs zaken voor de Versaillanen. Dat noem ik nog eens het mes van twee kanten laten snijden. Voor een verstandig man zooais gij behoef ik er geen doekjes om te winden, vriend Duplat Als ik u eens aanklaagde bij het Centrale Comité, dan zoudt ge vanavond nog gefusi- leerd worden, weet ge dat wel? Zeer goed, maar voordat ge mij kunt t an- klagen, zou ik u mijn mes tusschen de ribben gestooten hebben. Trouwens, door mij aan te klagen zoudt ge geen centime rijker worden en juist den hoogen prijs verliezen, dus geen nood. Ik zei het dan ook maar uit gekheid. Gij stelt vertrouwen in mij, ik zal u toonen, dat ik het waardig ben. Wij zijn oude kameraden. nen. b. Schrijven van Ged. Staten dato 1 April, houdende kennisgeving, dat een verzoek is in gekomen om de jaarmarkt te Aardenburg, die thans wordt gehouden op Donderdag na de Pinksterweek tot en met Zaterdag d.a.v., in het vervolg te mogen houden op den tweeden Zaterdag na Pinksteren tot en met den Maan dag d.a.v. en dat eventeuele bezwaren hier tegen onder vermelding van motieven vóór 18 Mei a.s. ter kennis van Ged. St. dienen te wor den gebracht. c. Een circulaire van B. en W. van Zaamslag dato 16 Maart 1931, houdende het verzoek aan Ged. Staten om algeheele herziening van dc jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders speciaal van die van de hoogstbezoldigden. Aan deze circulaire is een uittreksel van het betreffende raadsver- slag toegevoegd, benevens de mededeeling, dat aan ieder gemeentebestuur in de provincie ver zocht is, aan het adres adhaesie te betuigen. d. Een dankbetuiging van het bestuur van het Wit-Gele Kruis, afd. Sas van Gent voor de in de jongste raadszitting toegekende ^sub sidie voor 1931. Bovengenoemde stukken worden allen voor kennisgeving aangenomen. e. Een circulaire van de Vereeniging vanLim burgsche Dakpannenfabrikanten, dato Maart 1931, houdende het verzoek, dat voor de dakbe dekking der door de gemeente uit te voeren of door haar gesubsidieerde gebouwen alsmede voor die woningen, waarvoor de gemeente ge heel of gedeeltelijk gelden beschikbaar stelt, geen leien of andere buitenlandsche materialen doch uitsluitend dakpannen van Neder'andsch fabrikaat worden gebruikt, daar de dakpan- nenindustrie door den enormen invoer uit het buitenland ernstig in gevaar wordt gebracht. De voorzitter: Te zijner tijd kan daar reke ning mede gehouden worden. De heer de Leux: Ik geloof, dat er reinig aanleiding voor de gemeente zal bestaan om zich daarin te men gen. Als zich echter een gelegenheid zou voor doen om de Nederlandsche industrie te be schermen, zou ik daar gaarne medewerking aan willen verleenen. Mochten B. en W. van meening zijn, dat zij in deze richting iets zou den kunnen bereiken b.v. met Detrekking tot de bouwvereenigingen, dan zou ik het op prijs stellen, dat zij hunne medewerking verleen den. De voorzitter: Daarom zeg ik, dat met dit adres te zijner tijd rekening gehouden ken worden. II. Aanbieding der rekening van het Burger lijk Armbestuur over 1930. Volgens deze rekening bedroegen de ontvang sten f 4519,09, de uitgaven f 4272,48, latende een goed slot van f 246,61. De voorzitter: Deze rekening wordt in han den gesteld van de te benoemen Commissie voor het nazien der rekeningen en begrootin gen in 1931. die elkaar met een half woord verstaan. Ik wist ook vooruit wel, dat gij boven be lachelijke gewetensbezwaren verheven zijt. Gewetensbezwaren? herhaalde Servais Du plat, wanneer er geld te verdienen valt komen die niet van pas, daar zetten we ons over heen. Zonder nog te rekenen, hernam Merlin, dat de Versaillanen, als zij eenmaal meesters van Parijs zijn, een geduchte afrekening zullen houden met allen die een geweer of een sabel opgenomen hebben om de Commune te die nen en vooral met de aanvoerders. De kapitein der Commune dacht aarf zijn goudgalon, waarop hij zooeven nog zoo trotsch was en een rilling voer hem door de leden. Ja, ja, een geduchte afrekening, stamelde hij, en gij hebt uw maatregelen daarvoor ge nomen, lang niet dom. O! ge kunt u er op be roemen, dat ge een slimmerd cijt. Dat ben ik zeker. Het is altijd goed als men de plaat poetst wanneer het gevaarlijk begint te worden, en als men dan bovendien nog een mooi somme tje er aan verdient. Natuurlijk. En ge hebt aan mij gedacht om mij uit den brand te helpen en mij tevens een aandeel in de winst te geven. Dat is mooi van u. 't Is goed, we zullen er over praten. Wien spreekt ge te Versailles? Generaal Valentin. De chef van de politieke politie? (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1