f25,-of f400,-? Mo. 3759 Vrijdag 24 April 1931 45ste Jaargang I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSOH-VLAANDEREKi Eerste Blad. BuitenL doorzicht Jtandehberichlen Landb en Veeteelt Binnenland Tegenover den „Socialist'' VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKEHINB Ho. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Techn. Bar. SHEDENB0R6H, Pestbas 394, AMSTERDAM. Biro No. I273I0. 102 Jen bail-toestel thuis, „Gezondheid in Uw huis. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of j 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHT IQE LEZERSKRING UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Zich vooral bekommerend om den geeste lijken nood, waarin tegenwoordig vele arbei ders verkeeren, moeten onze commissies van Liefdewerken zich ook aantrekken »t lot der katholieke arbeiders, die in het socialisme zijn verdwaald. Onze houding tegenover deze arbeiders is dikwijls niet die van den christen. Wij staan te ver van hen verwijderd en trachten niet met hen in aanraking te komen Soms is het erger. Soms ondervinden deze menschen van hunne katholieke makkers slechts felle bestrijding. Deze bestrijding is vaak uitgelokt, wij geven het toe. De socialisten begonnen ermee. Maar dit mag voor ons geen reden zijn, om hen hier in te volgen. Natuurlijk blijven wij onverzoen lijk staan tegenover hunne leer. Deze leer is eene dwaling, die wij ter wille van de waar heid moeten bestrijden. Maar tegenover de pev sonen, die dwalen moeten wij anders staan. Deze zijn en blijven onze broeders. Wij moe ten hen trachten terug te brengen op den jïoe den weg. Dit zal ons des te gemakkelijker vallen, wah neer wij overwegen, welke omstandigheden hen tot het socialisme hebben gebracht. Het staat wel vast, dat geen enkel katholiek arbeider hiertoe gekomen is, doordat hij bij de socialis ten beter de behoeften zijner ziel meende te kunnen bevredigen. Neen, katholieke arbeiders, die socialist geworden zijn, werden dit, omdat zij langs dezen weg meer meenden te kunnen doen voor hunne stoffelijke belangen; sterker meenden te staan tegenover werkgevers he laas! soms katholieke werkgevers die de ar belders niet behandelen, zooals juist de chris telijke beginselen dit voorschrijven. Wie weet, wat er door die arbeiders soms geleden en gestreden is, vóór zij besloten tot afscheiding van de Kerk, waaraan verbonden zijn alle zoete herinneringen hunner jeugd, alle betrekkingen met hunne familie en hun ne omgeving, alle 'hooge idealen, welke zooveel zedelijke kracht in hen konden wekken. En nóg moeten die arbeiders in stilte heimwee ge voelen voor de zegeningen van den isodsdienst. Vooral nu zij in hunne nieuwe omgeving zoo veel teleurstelling ten opzichte van het geeste lijke leven hebben ondervonden en daar de bes ten zien zoeken, naar een hooger ideaal, zooals alleen de godsdienst geven kan. Dit alles overwegend, zien wij, behalve de noodzakelijkheid, ook de mogelijkheid van,een leeken-apostolaat onder de socialisten Langs de gewone wegen der propaganda gaat dit niet en nog minder langs den weg van den pai tijen strijd, Met disputen worden gewoonlijk geen harten geroerd. Wat de gewone propaganda niet kan bereiken, zal dikwijls gelukken aan de commissies voor Liefdewerken. De leden dezer commissies volgen vanzelf een andere metho de van werken. Zij zijn erop uit, om zielen te winnen en weten, dat hierbij het voorbeeld der groote apostelen moet worden gevolgd, dat zii aan hunne makkers den troost van den gods dienst moeten brengen door dien godsdienst beter te doen kennen en in eigen optreden zij ne toepassing te doen bewonderen. Wij behoeven niet opnieuw aan te toonen, hoe dit gebeuren kan. Wij hebben slechts met een nieuw voorbeeld willen bewijzen, dat onze commissies van Liefdewerken een heerlijke taak hebben te vervullen, vooral waar zij zich moeten bekommeren om den geestelijken nood in den arbeidersstand. H. Over de onbloedige revolutie in Spanje wordt nog wat nagekaart, er wordt c-enige Aandacht gewijd aan de eerste maatregelen van het nieuwe bewind en met voldoening wordt ge constateerd, dat het tot dusver het heft stevig in handen blijkt te hebben, maar toch is de grootste aandacht van het Iberische schier eiland al weer afgekeerd om zich te richten, LSfrl Wij zeggen niet, dat wij voor f 25, een bad-installatie leveren, die overal elders f 400,kost. Maar wel zeggen wij, dat O na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken B aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. opnieuw, naar de economische samenwerking tusschen Duitschland en Oostenrijk. In Frank rijk zijn de gemoederen daarover nog r.let tot rust gekomen en de zaken staan er zoo, dat, tenzij Briand een bevredigende oplossing v.eet te vinden, aan zijn ministerieel leven, dat hij op bewonderenswaardige manier heeft weten te rekken, een einde zal gaan komen. Een bevredigende oplossing. Hij zoekt dien in een tegenzet, waardoor Zuid-Oost Europa, met natuurlijk Polen en Tsjecho-Slowakië, vaster aan Frankrijk door economische banden zou worden gebonden. Het spreekt vanzelf, als dit als een oplos sing moet heeten, bevredigend is 'ze allerminst. Scherp, haast vijandig tegenover elkaar staan de economische groepeeringen zijn de beste voorbereiding voor een nieuwen oorlog Dat wil Briand zeker niet. E11 daarom lijkt het nis ook eer, dat zijn tegenzet meer als een dreigement moet worden bedoeld, waarbij de bedoeling voorzit, Duitschland van overijlde stappan af te houden en met meer ernst dan tot dusver de gedachte van de Pan-Europeesche samen werking uit te werken. Tot dusver hebben de economische conferenties, welke tot een. f elei- delijke verlaging der tariefmuren zouden moe ten leiden, niets uitgehaald. Ook al door tegen werking van Frankrijk. Toch is verlaging dier tariefmuren voor economische samenwerking een absoluut noodzakelijke voorwaarde. Wel licht, nu de tegenstrevers gaan inzien, welke gevolgen hun verzet hebben kan, tot welke ge varen het leidt, dat met meer goeden wil en met meer energie op de totstandkoming van een Vereenigde Staten van Europa in econo misch opzicht wordt aangestuurd. 4 pCt. Nederl. Staatsleening 1931. Ter conversie van de 5 pCt. Staats leening 1918; recht van voorkeur voor die obligatiehouders; koers van uitgifte 99'A pCt. Op Maandag 4 Mei a.s. is de inschrijving' opengesteld op de 4 pCt. Nederlandsche Staats leening 1931 groot nominaal f277,600,000, waar van reeds is geplaats f 68,875,000, terwijl bo vendien de deelneming tot een bedrag van 39.943,500 is verzekerd. De schuldbewijzen aan toonder zijn groot f 1000,f 500,en f 100. De coupons zijn betaalbaar per 1 Juni en 1 December. De leening is a pari aflosbaar bij uitloting in ten hoogste 28 jaar, te beginnen 1 Juni 1932 Versterkte aflossing wordt voorbehouden. De koers van uitgifte is vastgesteld cp 99 Vi pCt. De obligatiën met de daarbij behoorende cou pons zullen zijn vrijgesteld van alle Nederland sche belastingen, welke van obligatiën ten las te van Nederland en van de daarbij behoorende coupons mochten worden geheven. (Deze bepa ling sluit niet in eene vrijstelling van de be staande belastingen naar inkomen en vermo gen). Bij de inschrijving, die is opengesteld te Am sterdam bij het Agentschap van het Min. van Financiën, te Rotterdam bij de bijbank van De Nederlandsche Bank alsmede bij de agent schappen dier bank in de provincie, hebben houders van per 1 Juli 1931 aflosbare obliga tiën der 5 pCt. Staatsleening 1918 recht van voorkeur Toewijzing zal in de eerste plaats geschieden op die inschrijvingen, waarvan de storting uit sluitend zal plaats vinden door middel van bo vengemelde aflosbare 5 pCt. obligatiën. De storting moet geschieden op 1 Juni bij het kantoor van inschrijving. De noteering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden bevorderd. De ingevulde inschrijvingsbiljetten kunnen desgewenscht per post aan de kantoren van inschrijving worden toegezonden. Indien op den omslag is vermeld „Leening 1931" is fran keering onnoodig. De biljetten van inschrijving en de nota's van toewijzing zijn vrij van zegelrecht. Gewestelijke tarweorganisatie voor Zeeland. De Inventarisatie. Deze is in vollen gahg en dagelijks komen de opgaven binnen. Het blijkt, dat op de be drijven nog vrij wat tarwe zit in enkele qee- len circa 50 pCt. Degenen, die zich uiterlijk 25 April als lid op Ingezonden M*dedeeling geven en hun inventarisatieformulieren heb ben ingevuld zullen van de uitvoering der Tar wewet oogst 1930 kunnen profiteeren. De landbouwers worden ten sterkste ontra den om thans tarwe te verhandelen en die nen nadere berichten af te wachten. Verveer der tarwe is alleen toegestaan met toestemming Van de kringcommissie. Spoedig zullen nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. Secretariaten. De Secretariaten der kringcommissies zijn gevestigd: Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen2 R. K. Landb.) jw winterschool te Hulst (Tel. 59). West-Zeeuwsch-Vlaanderen, G. van den Bos sche te Oostburg (Tel 8) Zuid-Bevejand A. van Loenhoud te Ovezan- de (Houdt Dinsdag van 12-2 uur zitting op het Zeeuwsch Landbouwhuis te Goes- Walcheren, C. Jongepier te Kouriekerke. Noord-Beveland, M. Tazelaar ie .Colijnsplaat (Tel. 12). Schouwen- en Duiveland, P. Hanse te Eiker zee (Tel. Scharendijke 5). (Zitdag Donderdags in Hotel Juliana te Zierikzee). Tholen en St. Philipsland. C. G. Hage, St. Maartensdijk (Tel. 12). Het algemeen Secretariaatder v'ereeniging is gevestigd, Zeeuwsch Landbouwhuis te Goes, Tel. 150, na 6V2 uur No. 313. Koninklijke goedkeuring der statuten. Bij schrijven van Zijne Excellentie den Mi nister van Justitie van 20 April 1931 No. 40 werd de mededeeling ontvangen dat de Sta tuten van de Vereeniging „Gewestelijkt Tarwe Organisatie voor Zeeland" bij Koninklijk Be sluit van 18 April 1931 No 33 zijn goedgekeurd. Prinses Juliana ontvangt het Kruis van Verdienste van het Ned. RTëode Kruis Maandag werd ten overstaan van het dage lij ksch bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis door den Prins der Nederl inden, als voorzitter het Kruis van Verdienste uitgereikt aan Prinses Juliana. Verder werden verleend het Kruis van Ver dienste aan generaal-majoor dr. J.C. Diehl, mr. dr. A. P. N. Kooien, luitenant-generaal P. J. Munnekrede, Henry de Jongh, mevr. C. C. A. Petit-Goede, W. A. van der Scheer, C. Ringeling, W. van Haselen, H. de Bordes, J. Beintema, C. J. C Kettler, ir. H. A. Ingen— Housz. De landelijke Statenverkiezingen. Onder het opschrift „De Zeven Provinciën. De Lijn doorgetrokken" schrijft De Maasbode over den verkiezingsuitslag het volgende Toen wij na het eerste treffen, vóór een week, vaststelden, dat de Statenstembus een geluid had gegeven, hetwelk bij zekere bevrediging toch ook gemengde gevoelens wekte, spraken we de verwachting uit, dat in de overige pro vincies wel een da capo zou.te beluisteren val len. Nu wij met den gedeeltelijken uitslag voor ons het slagveld van gisteren overzien, lijkt er on£ inderdaad alle reden te bestaan të spreken van een bevestiging der eerste indrukken. Verblijdend is wel allermeest de handhaving der rechtsche meerderheden, dank zij vooral het stevig standhouden, respectievelijk het kloek voorwaarts dringen der katholieke posi ties. Hier en daar lieten de beide ander ïecht-

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1