No. 3758 Woensdag 22 April 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTRFKFMIlie Ho. 5S419. Herderlijk schrijve» va» Z. II. Exc. Mgr. de» Aartsbisschop inzake oneerbare vrouwenmode. TT «n ■HgiiMl,, R| -1 M«H |De P De Parker Duofold De Zeeuwsche Koerier 12* Dit nummer bestaai uit TWEE 8LADEN. S DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of f 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING ITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT In de kerken in het Aartsbisdom is van den preekstoel een herderlijk schrijven voor gelezen van Z.H.Exc. Mgr. J. lï. Cr. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht betreffende de on eerbare vrouwenmode. Na den inhoud van de instructie van de H. Congregatie van het Concilie over de oneerbare vrouwenmode, het vorig jaar Januari uitge vaardigd ter kennis van de geloovigcn te heb ben gebracht, schrijft Z. H. Exc. het volgende: „B. G., de door de Congregatie van het Con cilie genomen besluiten en gegeven voorschrif ten laten aan duidelijkheid niets te wenschon over. De vrouwen en meisjes zijn nogmaals in opdracht van den Opperherder der Kerk, met allen nadruk géwezen op de zwaie verplichtin gen om zich eerbaar te kleeden. De Paus roept de priesters, de ouders, allen die hun plaats innemen, en allen die leiding geven aan vrouwen en meisjes op tot den gees telijken strijd tegen de verlokking en de zinne lijke prikkeling, die gegeven wordt door de on zedige mode. Aan onzedige mode werken mede de man nen, als zij hunne vrouwen of dochters die mode aanprijzen of goedkeurend of oogluikend toestaan; maar de mannen en dit mogen de vrouwen ernstig bedenken worden ook het slachtoffer van de schaamteloos? of on betamelijke mode, welke de sluimerende hartstochten prikkelt en ontketent. De vrouw welke die mode volgt, beseffe, dat zij zich zelf zedelijk'verlaagt en m mindere of' meerdere mate nadert tot de vrouw, die zij zelf veracht Onvergeeflijk dwaze en ij dele moeders pas sen die mode toe op haar onschuldige kinderen en schijnen te vergeten, dat het kind geleide lijk zijn natuurlijke zedigheid en schaamte ver liest. De moeder zelf verzwaart aldus den strijd des levens van haar bloed-eigen kind. De wijze, vaderlijke Leeraar der volkeren, de Paus, noemde voor de zedige kleeding der vrouw noch den vorm, noch de snit, noch de- hoogte, noch de lengte, maar Hij verwees naai de wet, die niet wisselt met de grillen ccner willekeurige mode, doch gegrift is door den Oppersten Wetgever in de harten der men- schen en door de overtreding bij Adam n Êva het gevoel van schaamte wakker riep, toen zij, hunne naaktheid voelend, zich trachtten te verbergen voor het alziend oog van hun Schep per en door Hem geroepen ter verantwoor ding, deze zochten te bedekken. Welk is dan die zedige kleeding, die niet met een ti meters kan worden afgemeten? B. G. Die kleeding kent iedere vrouw. Die zedige kleeding kent de oneerbare, de wulpsche, de schaamtelooze, die niet-zedige vrouw, maar zij stoort zich opzettelijk niet aan die snit en afmeting, en kleedt zich uitdagend, opzichtelijk, grof of verfijnd verleidelijk. Maar de eerbare en zedige vrouw voelt die zedelijk heidsmaten fijn aan en kleedt zich naar goede zeden met edele vrouweneer. Alle katholieke vrouwen en onder haar voor al die vrouwen, naar wie men opziet, moeten aen moed hebben 'n voorbeeld te geven. Zij moeten die mode der wereld durven trotseeren, en zich kleeden zedig gelijk het christenvrou wen betaamt. Hare zedigheid in de kleeditig Lij bekend niet alleen in de kerk en op straat, in namid dag-bijeenkomsten maar ook bij avond-gele genheden. Of wordt het bijv. in de hoogere kringen der maatschappij gerekend tot de onmogelijkheden bij avondfeesten zich te onttrekken -«.an de al daar veelal gangbare mode en missen zij den christelijken moed om als zij daar moeten aanwezig zijnte verschijnen in (.ene onbe rispelijke kleedij in plaats van, laat ons zacht zeggen, in een gewaagd avondtoilet? Zou niet fier uitgesproken en betoonde moed tal van zwakkere zusters bevestigen en ver sterken? Katholieke vrouwen met roomsclie zedigheid gekleed des morgens en zeer wereldscli ,niet- zedig des avonds! Dat vloekt toch, dat ver wekt ergernisen ofschoon men de tegen strijdigheid van den avond met dien morgen zelf voelt mist men den moed zijner katholieke opinie en laat men zich met andere slavinnen der mode meesleuren Op christenvrouwen van alle standen, op met moed tegen de tyranieke heerschers „de Mo de", die strijd voert tegen de meesü stralende deugd van uw geslacht, tegen die deugd, die u siert met adel en gratie, tegen die deugd, j I h Het koninklijke paleis te Madrid, het tooneel der jongste vorsten-tragedie. die uwe schoonste kleedij en uw schitterendste tooi uitmaakt. En, Katholieke vrouwen, als gij van zedig heid in kleeding het voorbeeld geeft, draagt dan zorg, dat uwe kleeding geen smakelooze bestrijding zij. Uwe zedige kleeding zij proper, ordelijk, hy giënisch, smaakvol, vol gratie volgens uw stand; dan zal uw voorbeeld doel treffen Ouders, u willen wij nog bijzonder vaarschu wen, u zelf en uwe kinderen en onderhoori- gen, waarschuwen in de vacantiedagen voor 't leven, dat op de meest brutaalonbeschaamde wijze zich ontwikkelt aan de oevers van rivie ren en meren en niet het minst aan de stran den der zee. B. G. Neemt al deze ernstige vermaningen met een gewillig hart aan, ook wanneer het u offers zal kosten om ze op te volgen. Nu de onchristelijke onbeschaamdheid veld wint en ook doordringt onder de. christenen, en velen allengskens meegaan met de dwaal begrippen eener zeden-verwilderende en schaamte-doodende mode moeten de Christe lijke denkbeelden van eerbaarheid en zedigheid door woord en voorbeeld krachtig worden ver spreid, zelfs onder Christenen, onder wie hec niet noodig moest zijn zoo iets te behandelen. B. G. Bewaart de onschuld van uw Doopsel onbesmet onder den schutsmantel der zedig heid en versterkt haar door dagelijksch gebed en het veelvuldig gebruik der H.K. Sacrarnen ten, vooral der H. Communie, het Brood dei- sterken, de Wijn, die maagden teelt. Wat de kinderkleeding op de scholen betreft, schrijven Wij, om de zedigheid uwer kinderen te beveiligen, het volgende voor: lo. De meisjes moeten lange kousen dragen en rokken, die, als de meisjes gezeten Lijn, tot over de knieën reiken, terwijl iurken zonder mouwen verboden zijn. 2o. De jongens mogen korte kousen aan heb ben, de pantalons moeten aangesloten cm de knieën gedragen minstens tot de knieën eiken En zal dit Ons Herderlijk schrijven, in alle tot Ons Aartsbisdom behoorenae kerken, als mede in de kapellen, waarover een rector is aangesteld op Zondag 19 April a.s. onder alle vastgestelde H.H. Missen van den predikstoel worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht, den 31 Maart van het jaar 1931". i het puikje op het gebied van vulpenhouders is ver krijgbaar in den Boekhandel n HET KONINGSHUIS BOURBON ANJOU heeft voor de revolutie moeten wijken. Een aantal leden der koninklijke familie; .Uttend, Ve v.l. fonso XIII, 4e v.l. koningin Victoria.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1