Wetenswaardig Allerlei. PIROI Burger l. Solternij Voor do Vrouwon. Ingesdoden Medeieeliog Genees het huidje PUROLPOEDER maatschappij niet aansprakelijk en heeft en hoeft dus ook geen rente te betalen. Radio in China. Peking (K.W.P.) Ondanks de politieke onrust zijn er in China op het oogenblik 8 radio-stations. ïn Shanghai alleen reeds zijn er vijf nl. 2 Ame- rikaansche, 2 Japaneesche en een Engelsche zender; bovendien staat er nog een station in Tientsin en twee in Mandschoerije. De programma's worden hoofdzakelijk in de Chineesche taal uitgezonden. In de laatste drie jaar zijn er in China ongeveer 10.000 ontvang toestellen geplaatst: in Nanking, Moekden, Hankau en Futschau werden reeds Radio- scholen geopend. De klok in dienst van het fascisme. In het huidige Italië is bijna alles verpoli tiekt, d.w.z. in dienst van het fascisme ge steld. Het fascisme pakt de Italianen organi satorisch aan van de wieg tot het graf. De Italiaan zal zich steeds en overal fascist /voe len. Dat heeft een vindingrijken fantasie bezit- tenden klokkenmaker te Rimini, Constanzo Renzi genaamd, op de gedachte gebracht, de klok in dienst van de fascistische propaganda te stellen. Hij heeft nl. na een bijna twee-jarigen ar beid een klok gemaakt, van welker veelzijdig heid men versteld staat. Ze heeft den vorm van het fascistisch em bleem, is meer dan drie voet hoog en wijst niet alleen de uren, minuten en seconden aan, maar ook den stand der maan, den dag van de week, de maand en den maanddatum. Dat zijn de tijdaangevende bijzonderheden van dit wonderwerk. Haar diensten voor de fascistische propagan da zijn niet minder omvangrijk. Als het uur slaat, verschijnt een vaantje met het portret van den koning en Mussolini en het klokkespel geeft de fascistenhymne ten beste. Als deze muzikale kennisgeving voorbij is, dan wordt door een klein mortier, dat boven op de klok is aangebracht, een saluutschot ge lost. .Het werk heeft slechts het nadeel dat het niet voor massa-verspreiding geëigend is. Maar misschien lukt het, een soort volksuitgave van dezè fascistische klok te maken, om haar pio- pagangawerk op den vereischten „breeden grondslag" te stellen. (Msb.) Een zeldzaam klooster jubileum in Frankrijk. Parijs (K.W.P.) Zuster Leonida van de gevangenis te Saint Lazare herdenkt thans het zeldzame jubileum dat zij 60 jaar als liefdezuster aan de gevan genis voor vrouwelijke gevangenen is verbon den. De geneesheer-directeur heeft in de „Ma- tin" op de eérste pagina eerste kolom een ar tikel geschreven waarin hij den roem verkon digt van deze heldin in ordenskleed aan wie gedurende twee menschenleeftijden de vj ou welijke gevangenen waren toevertrouwd. Onder de gevangenen die Zuster Leonida ver pleegd heeft, bevonden zich Therese Humbert Madame Steinheil en Madame Hanau en tij dens den oorlog ook de bekende danseres Mata Hari, die voor Duitschland spinonneerde en daarom in Vlncennes werd gefusilleerd. Zuster Leonida heeft heele stapels met geluk wenschen ontvangen: dat de meeste telegram men en brieven geen onderteekening dragen is voor een gevangenis-zuster absoluut niet onge woon. Zij is reeds ridder van het Legioen van Eer: thans zijn er reeds stappen gedaan om haar tot officier te bevorderen; men mag ge rust zeggen dat deze officier haar onderschei ding ten volle verdiend heeft. Zestig Jaar in een Parijsche gevangenis als zuster bij vrou welijke gevangenen is wel een prestatie die eenig in haar soort genoemd mag worden: alle dieveggen en vrouwelijke misdadigers en het schuim van de Parijsche vrouwenwereld wer den door Zuster Leonida verpleegd. Zij heeft de vrouwen die ter dood veroordeeld werden in haar laatste uren bijgestaan. De gevange nen beschouwden haar als een goede fee en noemden haar hun moedertje. Het leven van dergelijke vrouwen gaat in stilte voorbij: de wereld bemerkt er niet veel van: dat is juist de geest van het kloosterle ven. 1 Hongerdood van een miliionair. Kortgeleden stierf in Zuid-Frankrijk tenge volge van chronische ondervoeding de Fran- sche miliionair Creste, die uitgebreide bezit tingen in de departementen van Zuid-Frank rijk had en algemeen bekend stond als een echte zonderling. Deze schatrijke man had nooit een bankconto gehad, onderteekende nooit wissels of chèques, liet zich met geen fi- nancieele speculaties in, speelde niet aan öe Beurzen en hield zijn aandeelen of effecten bij zich. Deze miliionair hield er typische ge woonten op na. Jarenlang bestond zijn kost uit aardbeien, boonen en vijgen. Het landgoed, waarop mijnheer Creste woonde bevond zich in den besten toestand. Hij beheerde het zelf en verrichtte persoonlijk alle werk in huis en hof. Geen knecht en geen dienstbode wilden in het huis wonen, waar zij geen eten kregen. Interessant was het bovendien, dat Creste, die zijn eigen behoeften tot een minimum beperk te, geen vrek in den eigenlijken zin van het woord was. Boeren, die van hem land in huur hadden, betaalden de laagste pacht. De zonder ling stelde hun de voorwaarde, dat zij de huur op den eersten dag van het kwartaal, bij zons opgang en in klinkende munt betaalden. Pa pieren geld ontving de oude Creste niet. Eens kreeg hij van zijn broer, die op sterven lag, effecten ter waarde van enkel© honderdduizen den. De zonderling wist niet beter të doen met deze stukken, dan er de kachel mee aan te ma ken. Eenige dagen geleden vond men den mil iionair dood in zijn slaapkamer. De dokters constateerden dat hij den ;.on- gerdood gestorven was. In de kelders van het huis werden twee groote tonnen gevonden die gevuld waren met gouden, zilveren en koperen munten. Een vooruitstrevend middenstander leest DE MAASBODE. HULST Gedurende de maand Maart 1931. Huwelijks-aangiften. 17. Leonardus \ervaet, 53 jaar wedn. en Maria 44 jaar jd. 21. Johan nes Baptist de Smit, 26 jaar jm en Philomena, Maria Betram, 22 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Pieter Kousema ker, 25 jaar jm. en Bertha Maria Doffemont, 30 jaar jd. Geboorten. 10. Maria Louisa, dochter van Augustus M P de Gucht en Idema S Roelans 24. Frederik, zoon van Frans de Witte en Elisa Coleta Lauwereijs. 25. Ferdinandus Eduardus Marie, zoon van Hypolitus J Janssen en Angela P Franssens. Lucie Augusta, Marie, dochter van alsvoor. 27. Cornelia Maria, dochter van Leendert Stolk en Cornells van der Peyl. 27. Francois Emile, zoon van Cornells Schauwaert en Romania J M Cattoir. 27. Hector Marie Henri Alphons, zoon van Hector B. Picavet en Carolina M Schopman Overlijden. 8. Petrus Durinck, 84 jaar we duwnaar van Rozina D. Hermans. 21. Elisa Bar bara de Schepper, 17 jaar dochter van Gerar- dus de Schepper en Francisca M Ottjes. 28. Au gustus Antonius Maria Danckaert, 72 jaar echt genoot van Maria Lvan Vlierberghe. Gefilmde kankercellen. De jongste bondgenoot der wetenschap in den strijd tegen de verwoestingen die de kan ker aanricht, is de cinemathograaf. Kort ge leden werd er in Washington een vergadering van kankerspecialisten gehouden, die zich op de hoogte wenschten te stellen van de resul taten der laatste onderzoekingen. Op deze ver gadering werden fotografische opnamen van levende kankercellen vertoond, die een - oor- naam hulpmiddel beloven te zijn bij het on derzoek naar de oorzaken en de behandeling der ziekte. De activiteit, die de kankercellen vele uren lang ontwikkelen, werd op een film doek, die in enkele minuten afliep, t anschou- welijk voorgesteld. Daar het normale tempo van deze activiteit 360 maal vergroot werd, kon men den groei en de vermenigvuldiging der kwaadaardige cellen nauwkeurig waarnemen. Men kon duidelijk nagaan, hoe zij het normale gezonde weefsel werk, pas voor goed volgen, een proces, dat onherroepelijk den dood ten gevol ge heeft, wanneer het niet bijtijds gestuit kan worden. De» fotografiën toonden ook aan hoe het lichaam zelf het werk der cellen, die het tenslotte geheel ondermijnen steunt, m hoe de capillaire vaten met geweld in het kanker weefsel indringen om de zieke cellen met bloed te voeden. Twee geleerden van het Cargnie- instituut hebben den film in het laboratorium van het John-Hopkins hospitaal in Baltimore opgenomen. Het was een taak, die buitengewoon veel nauwkeurigheid en volharding eischte. Weef seldeeltjes van ongeveer 15 mM. middellijn werden voor dit doel uit menschelijke kanker gezwellen gesneden. Het kleine weefseldeeltje werd onder glas in leven gehouden in een op lossing, die met de lichamelijke verhoudingen overeenkwamen en tenslotte werd dit voor de filmcamera gebracht die van chronometers en microscopische lenzen voorzien was. Men hoopt, dat deze moeilijke proeven met succes bekroond zullen worden, maar vooral, dat deze nauw keurige waarnemingen tenslotte opheldering brengen zullen over de oorzaak der vreeselijke ziekte. Is het gebruik van aluminium vaatwerk ge vaarlijk? In den laatsten tijd zijn van alle kanten alarmeerende bericht in de pers opgedoken over het gevaar der aluminium-pannen, die tegenwoordig zoo algemeen gebruikt worden. Deze mededeelingen berusten hoofdzakelijk op een theorie, afkomstig uit Amerika, volgens welke de toenemende uitbreiding der kanker ziekte met het gebruik der aluminium pannen, die vooral in den laatsten tijd zoo veelvuldig gebruikt worden, in verband gebracht wordt. Daar alluminium geen edel metaal is, wordt het door vloeistoffen tot een zeker procent op gelost en komt zoodoende in het voedsel te recht. Na die Amerikaansche alarmeerende berich ten hebben verschillende Duitsche geleerden diepgaande onderzoekingen omtrenc deze kwes tie ingesteld, die het volgend resultaat had den de mensch neemt daar ook het voedsel aluminium-zout bevat bij gewone kost da gelijks ongeveer 20 tot 40 m.g. (een m.g. is 1/1000 gram) aluminium tot zich. Laat men nu water met zout en azijn eenigen lijd in al luminium pannen staan, dan stijgt de massa tot 100 mg. per dag. Dat is echter een bedrag, dat vèel minder is dan b.v. de massa aluin bak poeder, dat in Amerika iederen dag door tal- van de kleine met en houdt het droog met looze menschen gebruikt wordt. Ook de proe ven die men met dieren genomen heeft en die met de grootste zorgvuldigheid toegepast wer den, hebben absoluut geen enkele aanwijzing gegeven dat het gebruik van aaluminium pan nen schadelijk was of gevaar voor kanker op leverde. Alle angst hieromtrent Is dus volkomen overbodig en onze huisvrouwen behoeven zich in dit punt dus niet de minste zorg te maken. (R.K.W.) Wat een vrouwelijke filmster verdient en uitgeeft. Wanneei wij r en juis toordeel willen vormen moeten wij ons gewoon maken, achter de cou lissen te zien. Wij behoeven ons heusch niet jaloersch te maken als we hooren van de hooge inkomsten van een filmdiva ook haar uitga ven en onkosten zijn enorm groot. Zoo is b.v. van een filmspeelster, die met kolo sale sommen betaald wordt en zeer graag en heel veel werkt voor de film, bekend, dat na af trek van haar onkosten haar netto inkomsten in werkelijkheid niet meer dan f 1600 per maand bedragen, bij een maandelijksch salaris van ongeveer f 25000. Nu moet men hierbij och ter in aanmerking nemen, dat zij dit nonora- rium slechts ontvangt, wanneer zij werkelijk in dienst is, wat bij een filmspeelster, die gevierd is, ongeveer 8 maanden van het jaar het geval is. Vier maanden zal zij in alle geval wel va cantie hebben en dat heeft zij ook noodig, wil zij niet overspannen worden. Zeer dikwijls moet de filmster een zaakgelas tigde betalen die met 10 pCt. van haar gage heengaat. Dan komt de kleeding -- een film speelster moet nu eenmaal goed gekleed zijn. Zij kan dus alleen in de eerste klas modearte- liers haar costuums koopen en moet ook altijd naar de laatste mode gekleed zijn -- want fil men zijn toch al snel genoeg ouderwetsch, juist doordat de mode telkens verandert. Een film die ons 10 jaar geleden nog in verrukking bracht, vinden wij nu belachelijk om de ouder- wetsche kleeding. Ook kan eene filmspeelster van den eersten rang geen auto missen zij moet zich immers snel kunnen bewegen dat is een der voornaamste eischen van haar beroep. Wanneer zij ploseling onverwacht noodig is voor een opname, moet zij direct ter plaase zijn de anderen wachten niet graag ennoo- dig lang. De kosten voor auto en chauffeur, zijn echter zooals een ieder weet, zeer aanzien lijk. Ook moet de filmspeelster een vertrouwde huishoudster hebben, wil zij zich tenminste met al haar krachten gerust aan het spel ge ven. De tallooze vereerders (sters) der filmsterren zullen er hoogstwaarschijnlijk geen notie van hebben, dat zij er zelf toe bijdragen om deze sterren het leven zwaarder te maken; de porto uitjgaven nemen een aanmerkelijken post in op het budget der gevierde sterren. Dat is ook ge makkelijk na te gaan. Het ?s niet te veel ge zegd, wanneer we aannemen, dat een filmster, die werkelijk in de mode is, honderd brieven per week ontvangt. En wanneer de ster haar populariteit niet wil verliezen, dan moet zij iederen brief beantwoorden en ook aan liet verzoek om een foto voldoen. Dat alles kost geld en veel geld. Zeer vaak moeten zij er een particuliere secretaris of secretaresse op na houden, die voor het afdoen der correspon dentie zorgt. Dat zijn gedwongen uitgaven, die allemaal uit het hooge honorarium bestreden moeten worden. Ook de belastingen zijn hoog. wat ge makkelijk na te gaan is. Er blijft dus tenslotte niet zoo heel veel over van deze kolosale in komsten. Toch zijn er velen nog jaloersch r.p! DE EENHOORN GEEN FABELDIER? Een belangrijke vondst in Oud-China. In de verbeelding van dichters leidde de een hoorn zijn sprookjesbestaan. Maar men schijnt nu te mogen aannemen dat dit dier absoluut niet alleen in de verbeelding bestaan heeft Chineesche geleerden meenen namelijk te kunnen bewijzen, dat er eenmaal zoo iets als 'n eenhoorn bestaan heeft. Bij opgravingen in de omgeving van Honan in Aniren, de oude resi dentie van de Schan-dynastie die omstreeks 1700 voor Christus regeerde, werden steenen reliefs gevonden, die niets anders voorstellen dan het fabelachtig wezen: om iedere vergis sing uit te sluiten, staat er zelfs 'n oud-Chi- neesch letterteekens „eenhoorn" ondergeschre ven. Ter nadere aanduiding zijn er oog twee teekens bijgevoegd, waarvan het eene „wit" het andere „listig" beteekent. Ook op de oude vazen uit den tijd der Schan-dynastie vindt men den eenhoorn afgebeeld. Alleen ontbreekt- tot sluiting van deze bewijsketting nog, dat men nog overblijfselen van hem vindt. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). HollandDenemarken. Onder dit opschrift is de laatste drie jaren in de katholieke pers een oproep verschenen, die gericht was tot kathalieke families met het verzoek, een katholiek Deensch kind als gast uit te noodigen in de groote vacantie. Indien men de verhoudingen kent, waar onder deze kinderen leven, en den gezegen- den invloed heeft kunnen waarnemen, dien het verblijf in Holland in een goed katholieke familie op deze kinderen uitoefent, dan ver wondert men er zich niet over, dat ook dit jaar de oproep wordt herhaald. Het zijn geen kinderen, die herstel van wak ke gezondheid zoeken, doch kinderen van ge goede families, maar die levende onder eene religieus onverschillige bevolking, waarvan nog niet 1 pCt. katholiek is, geestelijke hulp be hoeven, tot versterking van het geloof van den katholieken geest. Vol vertrouwen op de christelijke liefde mij ner Hollandsche geloofsgenooten, kom ik tot allen, die het kind een geschikt milieu kun nen bieden, waar door het goede voorbeeld on gemerkt een heilzame invloed wordt uitgeoe fend die, zooals de ondervinding leert, strekt tot zegen van kinderen en ouders. Ik kom tot u met de bede ter liefde Gods het offer te brengen, en een kind uit te noodi gen in de groote vacantie, om het de gelegen heid te geven zich te laten bezielen door het volle katholieke leven. Men gelieve tegelijk met de uitnoodiging eenige inlichtingen te geven, die gewenseht zijn, om de kinderen te kunnen plaatsen in de families, waar ze zich kunnen thuis gevoelen. 1. De kinderen zijn in den leeftijd van 12 tot 18 jaren, jongens en meisjes, gezond naar ziel en lichaam. 2. Zij betalen zelf de reis, heen en terug. 3. Zij stammen van nette families, zijn bijna alle leerlingen van gymnasium of hoogere bur gerschool en kennen daarom een weinig Duitsch. 4. De groote vavantie begint in Denemarken 1 Juli en duurt tot ongeveer 10 Augustus. PATER A. SMITZ, O.M. CONV. Bispegade 12 Nykóbing F. (Denemarken). 't Is 'nen dichter." Och. 't is 'nen dichter", vergoelijkte de Pas toor van den Bloeiende Wijngaard de extra vaganties van den minnaar van zijn nichtje Leontientje. Maar nu lazen wij over den moordenaar \an den directeur der „Innovation": de moorde naar is niet geheel toerekenbaar, hij is dichter. Toch zuinig. Maar Mina, vroeg mevrouw, waarom ge bruik je 's avonds twee kaarsen ais je naar bed gaat? 't Is er maar een, mevrouw, maar Jk heb haar in twee stukken gesneden. Het moderne kind. Moeder, ik heb vannacht een fijnen droom gehad, zegt het zesjarig Jantje. Maar jongen, weet je eigenlijk wel, wat een droom is? Ja, dat weet ik wel! Een droom is bioscoop in je slaap. De slimmeling. Huurder: Daar uw andere kostheeren ock gebruik maken van uw piano, zou ik eiken dag ook graag een uur den sleutel hebben: Hospita: Goed mijnheer, wanneer wil U er dan gebruik van maken. Huurder: 's Middags van twee tot drie, dan kan ik rustig mijn dutje doen. Raadsel. Waarom keeren de Muzelmannen zich altijd naar het Oosten? Omdat zij weten, dat „im Westen nichts Neues bestaat. Noorsch spreekwoord De tijd heeft een sterk gebit, de tand des tijds behoeft nooit geplombeerd te worden. Dat houdt de man niet vol. Gelezen in het Avondblad van 11 Maart: C. R„ 28 jaar, winkelier, wegens bedriege- lijke banbreuk veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proefrit van drie jaar. Ook altijd dezelfde. HijIk kan dat eeuwig gezanik om geld niet langer uithouden. Als je nu nog een keer om geld vraagt, dan laat ik je zitten. Zij: En hoeveel geef je me dan? De waarde van het groentenafkookwater. Hoe men het gebruiken kan. Het is vaak opvallend, hoe veel en hoe graag de mensch, die toch beter weten moest, langs omwegen naar zijn doel tracht te komen. Zoo herinner ik me iemand, die al jaren zachtjes sukkelende was, van de dokters „het niet hebben moest", en dan bij kruidengenezer, dan bij magnetiseur, dan bij wéér wat anders of wat nieuws zijn heil zocht, en al zijn vrien den en kennissen het hoofd suf mierde over al zijn werkelijke en vermeende kwalen n ziekten, de nieuwe geneeswijze hij sprak en schreef het liefst van alles de Latijnsche namendie hij nu weer ging toepassen terwijl ik vror mij absoluut overtuigd was, dat de «'enige en beste beslist afdoende geneesmiddel voor* hem waar hij echter een innigen tegenzin in had was.arbeid gebonden, gestage, en vooral gecontroleerde arbeid. Maar die jonge man had het nu weer na vele experimenten tenslotte gevonden (voor zoolang het duurt tenminste) bij de voedings- zouten-therapie en schrijft brieven en stuurt krantjes en circulaires aan menschen, die er niets van noodig hebben, om hen te overtuigen van het belang, het nut, de noodzakelijkheid'

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 7