De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 17 April 1931, Tweede Blad. HEERENBAAI Landb an Veeteelt Kerknieuwe Gemengd Jtieuws De Bedelares van Salnt-Sulplco. *Dc zachte en geurige rooktabak, f 45e Daargang. No. 3756 FEUILLETON. SEDERT 1753 ECHTE FR1ESCHE Uit he* Binnenland. V V «f van vVat elke maand te doen geeft. In moes- en'bloemtuin, kelder en keuken. Nadruk verboden. 2e helft April). In den moestuin: We zaaien en planten er lustig op los, b.v. deze week bieten of kroten. U kunt hiervoor b.v. nemen „bleekblad", welke wij dikwijls zaaiden. Ze wordt wat grooter dan de „echte zwarte", en ze is ook niet zoo kies keurig op de standplaats, want de zwarte moet beter bemesten grond hebben dan de „bleek blad" Het zaad is grof en we kunnen dat ook zeer goed in hoopjes van drie oij elkaar uit zaaien. De hoopjes komen dan in verband op een afstand van 20 a 25 c.M. Later, als ze op komen, worden er twee weggenomen. Het ge schiedt dus alleen veiligheidshalve met het oog op slakken of andere deugnieten, die ze moch ten oppeuzelen. Prei wordt ook, evenals de kroten, het best op rijen geteeld, hetzij dat men ze direct zoo zaait, of dat men ze eerst uitzaait op een ander hoekje, om ze later uit te plan ten. We zetten ze dan wat dieper om het ge bleekte gedeelte zoolang mogelijk te krijgen. Hebt u weinig grond en moet u dus zuinig Lijn met uw land, zaai ze dan door de uien. De ze, de ,uien, worden gewoon met de vrije hand gezaaid en daartusschen de prei. Eerst groeien uien 't hardst. In laatst van Juli echter be ginnen ze af te sterven, en dan heeft de prei nog tijd genoeg. Men heeft van beide verschil lende soorten. Wij kunnen aanbevelen, voor uien: de platte stroogele, die gedurende den winter zich goed houden, en van de prei: de dikke Brabantsche winterprei, die zelfs felle vorst weerstaat, wat van de stroogele nu even wel niet gezegd kan worden. Men weet, dat prei uitsluitend een wintergroente is. Poste lein kan men nu zaaien, als men wil, maar /2e houdt beslist van warmte, en daarom, indien men nu reeds buiten den bak ^aait, dan meet het zijn op een klein hoekje vóór de schutting, om het dan eerst later op den kouden grond te herhalen. Postelein is fijn zaad en in den regel niet goedkoop; dit voorjaar betaalt uien 60 cent en meer per ons. Om net daarom zoo zuinig en droog mogelijk te bewaren, kunnen we 't in een gewone bierflesch doen, die goed gesloten kan worden, omdat posteleinzaad ge makkelijk ontkiemt. Om die reden is 't ook niet noodig, ja zelfs verkeerd, om het zaad er dier onder te harken. Wij drukkfn het alleen maar even goed aan met de harl daarna flink na' gieten opdat we niet behoeven te gieten vóór ze er goed op staat. Daarom dekken we dan ook 't raam bij zonnig weer (als dus in den bak is gezaaid), anders wordt de grond zoo korstig en hard, om zoodra de plantjes op komen, het schermmiddel weg te nemen. Wij gebruiken sedert jaren de gewone groene soort, welke ook ingemaakt heerlijk van smaak is. De groene is sterker dan de gele, deze heeft ook een fijner smaak, maar gaat bij regenachtig weer licht rotten. Ook de schorseneeren kun nen er in, liefst ook alweer op rijen. Dit mag er echter wel wat dieper onder dan ander zaad, want de vogels zijn er erg op gesteld, zoo dat het bijna altijd noodig is om het bezaaide bed te beveiligen, 't zij door garen of door vlechtdraad. Zaait ge niet op rijen, dan kan 49) Het schuim kwam hem op de lippen, zijn oogen fonkelden en hij brulde van woede en pijn. Het angstzweet kwam op zijn gelaat want hij begreep, dat hij in dien priester zijn mees ter had gevonden. De vicaris zeide tot hem, met zoo vaste stem alsof er niets buitengewoons was gebeurd: Mijnheer, gij hebt mij zonder reden be dreigd, gij hebt mij willen dooden zonder dat ik u daar aanleiding toe hebt gegeven. Met zijn linkerhand, die hij nog vrij bad, rukte Raoul het tweede pistool uit den gordel van den kapitein der Commune en ging voort: Ik zou u kunnen dooden, want ik bevind mij in een geval van wettige zelfverdediging, maar als priester is het mijn plicht te vergeven en daarom vergeef ik u. Hij liet de hand van den schurk los en her nam: Ja, ik vergeef u maar tegelijkertijd beveel ik u, deze woning onmiddellijk te verlaten, zon der een oogenblik uitstel,, anders zou ik kun nen vergeten dat ik priester ben om mij alleen te herinneren, dat ik mensch ben endan zou ik u dooden zonder medelijden, gelijk men een dollen hond of een ander schadelijk dier doodt. Een dolle hond, een schadelijk dier, d it zijt er mooi een enkel slazaadje door. Dit is een ouderwetsche manier, maar deze tusschenteelt kan best, als tenminste het aantal slaplanten maar niet te groot wordt. In den bloemen tuin: Het mooie weer overdag kan ons ar.n 't voorjaar doen denken, maar wees bedacht op mogelijke nachtvorsten! Wij moeten nog op onze hoede zijn met het aan de buitenlucht blootstellen van kasplanten. Uit de Oranjerie kan reeds veel naar buiten, dat later voor ver siering van gazon of wandelpad moet dienen. De Oranjerieplanten worden veelal vrij stief moederlijk behandeld. In den zomer willen we gaarne, dat ze er mooi gevormd en frisch uit zien, maar 's winters worden ze veelal te dicht op elkaar in een donkere Oranjerie gestept. Ook Oranjerieplanten hebben liefst zooveel mo gelijk licht, en wie er een mooie collectie var- heeft, zal zich het bouwen van een flinke kou de kas er voor, niet beklagen. We houden ze daarvoor 's winters aan den groei, en hebben gelegenheid ze in 't vroege voorjaar in te snij den. Dit kan ook in Mei en Juni buiten ge schieden, hetgeen echter het nadeel heeft, dat de planten er een tijdlang onooglijk uitzien. Ook aan op tijd verpotten of verkuipen dient bij deze planten gedacht te worden Als het weer gunstig is en blijft, kunnen we een be gin maken met het zaaien van éénjarige zomer bloemen, waarvoor we de plaatsen hebben ge reed gemaakt. Behalve de eenjarige gewassen, kunnen we ook 2-jarige, als: Stokrozen, Dui- zendschoonen, Oenothera Lamaschianu en der gelijke, zaaien Aangezien deze het eerste jaar laag blijven en geen bloemen geven, doen we het beste daarvoor bepaalde kweekbedden te maken, of als hiervoor geen plaats is, hier en daar een plaatsje te zoeken tusschen andere planten, er zorg voor dragende, dat onze zaai lingen voldoende ruimte hebben om zich te ont wikkelen en vooral voldoende licht en zon. Wan neer dit nog niet is geschied ls, kunnen we nog onze stamrozen flink bemesten. Wij maken hiertoe tusschen de planten in gaten, en vullen die liefst met stijve koemest. Nar cissen, Tulpen en Hyacinten staan nu volop in bloei. Door de uitgebloeide bloemen weg te ne men, kunnen we er voor zorgen, dat de bed den en groepen zoo lang mogelijk frisch blij ven. Ingezonden M ede d e e 1 1 1 g. (20) Massa-bekeering in China. Uit Tsining wordt gemeld: Tooneelen, gelijkend op die, welke in de Han delingen der Apostelen verhaald worden, kon A66 20 -50ct. per ons men zien, toen Z. H. E. Bisschop Evarist Chang, Apostolisch vicaris van Tsining in Noordelijk China, de leer der Katholieke Kerk verklaarde voor 5000 heidenen der stad Tsangkaol. De stad, welke een bevolking van 7000 in woners heeft, heeft door middel van haar lei ders verzocht in haar geheel in de Kerk te worden opgenomen Bij den bisschop waren 2 priesters en 40 leden van de katholteke actie. Om deze groote groep bekeerlingen den cate chismus te leeren zijn thans scholen ingewijd, welke onder leiding staan van één priester en zeven leeken-apostelen. Het Christendom in Tsining dateert reeds van voor 200 jaar en zijn geschiedenis verhaalt van menigen held, die voor het geloof tijdens de verschillende vervolgingen zijn leven gaf. Bisschop Chang, vroeger professor aan het stedelijk college der Propaganda Fide te Rcme, werd 29 Januari 1929 benoemd tot apostolisch vicaris van Tsining. 24,150 katholieken zijn aan zijn zorgen toevertrouwd. Vele heidenen hebben geprofiteerd van zijn actie voor weldadigheid gedurenden den hon gersnood in dit gebied. De Missiën in Oost- en West-Indië op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs. In het Koloniaal Missie Tijdschrift van 15 April komt een uitvoerige beschrijving voor van wat de Missiën in Oost- en Wesi-lndië op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs te zien zullen geven. Met recht mag en kan dat een waardige inzending worden ge noemd. Zoo zal aan geheel de wereld getoond worden, wat de Katholieke Kerk is voor onze Overzeesche Gebieden, wat door het leger van Christus' Kerk op allerlei gebied in den loop der jaren daar is gewerkt. Maar ook zal het aan een ieder duidelijk wor den, wat Katholiek Nederland heeft geofferd om dat werk mogelijk te maken en zoo zal Christus' glorie en de eer van Zijn Bruid, de Kerk, door allen, katholieken zoowel als niet- katholieken, gekend worden en geroemd. DE UITVAART VAN MGR. GI8IER. Te Versailles heeft ondej groote deelneming de uitvaart plaats gehad van Mgr. Gibier. De lange stoet arriveert voer de kathedraal. gij en ik zal u wel weten te vinden, u zoowel als hem hierbij wees hij op Gilbert Rollin gij zult beiden nog wel van mij hooren. Met deze bedreiging snelde Servais Duplat heen. Op hetzelfde oogenblik kwam Henriette weer bij kennis en herinnerde zich al het gebeur de. Gilbert Rollin was aan een zeer verklaarbare ongerustheid ten prooi en voegde Raoul toe: Helaas, mijnheer de abbé wat hebt gij ge daan? Ik heb u in bescherming genomen antwoord de Raoul. Gij hebt uzelven in het verderf gestort en ons bovendien. Die man is een gemeene scha vuit en hij haat de geestelijken. Gij hebt het gehoord, binnen een uur zal hij terugkoeren met eenige handlangers die onder zijn bevelen staan en dan wordt uw leven ernstig bedreigd, zoowel als het onze. Met door hangst versmoorde stem riep Hen riette uit: Ja, Ja, Gilbert heeft volkomen gelijk. Ik smeek u, neef Raoul, vlucht, verlaat dit huis en haast je, want dat monster zal terugkeeren. Ik zal hem afwachten, antwoordde Raoul kalm. Maar dat zou dwaasheid zijn riep Gilbert uit. Vertrek, vertrek toch spoedig! hernam Hen- riette. Ik ben een vrouw, misschien zal ik een weinig medelijden bij dien Servais Duplat kun nen opwekken, maar u zal hij niet vergeven. Gij hebt hem ontwapend, gij hebt hem over- Maar toch mag het nog wel even in herin nering gebracht worden, dat, om dit aan allen en op die wijze duidelijk te maken, veel en veel geld is besteed en heel wat meer dan daarvoor aan giften is binnen gekomen. Mag in verband daarmede nog eens even een beroep gedaan worden op de milddadigheid en op de liefde van Katholiek Nederland voor de Missiën? Weet wel, dat Uw gift het offer der noodlij dende missioneerende Orden en Congregaties kleiner maakt. Waar haar kas reeds te gering is om te doen wat allernoodzakelijkst is voor haar Missiën, daar mogen toch wel de zoo on telbare vrienden der Missiën en vooral van de Missiën in onze eigen gebieden een toetasten om den last der missioneerende Orden en Con gregaties te verlichten. Zendt daarom een gift, liefst natuurlijk groot, maar ook klein is v el- kom, aan prof. P. G. Groenen te Warmond, giro no. 17606. Huwelijkstragedie. In de gemeente Moordrecht heeft zich een vreeselijk drama afgespeeld. Toen de heer C. v. d. B., wonende aan de Stevenstraat, thuis kwam, trof hij zijn 25-ja- rige echtgenoote, moeder van twee kinderpn, aan in gezelschap van den 19-jarigon B. v. d. K. Hierdoor ontstond een hevige woordenwis seling, waarna de echtgenoote van v. d. B. met den in haar gezelschap vertoevenden v. d. K. de deur uitliep Haar man was van ge dachte, dat ze bij een der buren onderdak zou zoeken. Het bleek echter, dat zij en v. d. K. een rijwiel hebben genomen en naar den Twee den tochtweg in den Zuidplaspolder zijn gere- wonnen, vernederd, hij dorst naar uw bloed. Verlaat deze wijk, verlaat Parijs, begeef n naar Versailles, om u onder de bescherming van het wettige gouvernement te stellen Henriette geeft u daar een goeden raad, mijnheer de abbé, zeide Gilbert, hier zoudt gij vermoord worden, het is afschuwelijk, maar onvermijdelijk, terwijl ik Servais Duplat wel tot rede zal weten te brengen. Vertrek dus spoedig. De vicaris van Saint-Ambroise zag zelf ook in, dat zijn tegenwoordigheid het gevaar ver meerderde, waarin Gilbert Rollin en Henriette verkeerden, terwijl hij zelf bij hen en .neer dan zij gevaar liep en dat het dwaas was den dood te trotseeren, wanneer deze dood tot niets dienstig zou zijn. Hij had een kerel getrotseerd, die in zijn woede niets of niemand zou ontzien en die voor een laagheid o fmisdaad niet terugdeins de. Hij omhelsde dus zijn nicht en drukte Gil bert de hand. Haast u, haast u, herhaalde deze, terwijl hij hem naar de deur der woning trok, en wees vooral voorzichtig als gij het huis verlaat, men kan u buiten opwachten. Raoul d'Areynes stond op het punt de wo ning te verlaten, doch op den drempel bleef hij staan. Maar gij, vroeg hij, wanneer gij ook zoodanig bedreigd wordt, wanneer gij ook van dien el lendeling alles te vreezen hebt, vaarom ver laat ook gij dan Parijs niet, evenals gij er Dij mij op aandringt het te doen? Waarom zullen Het laatste portret, dat van den 82-jarigen Mgr. Gibier genomen werd. wij niet alle drie naar Versailles gaan? De toestand van Henriette tnaakt ons dat onmogelijk, antwoordde Gilbert Rollin. Ik ver zeker u trouwens, dat ik Servais Duplat we) tot inkeer zal weten te brengen, al moet ik in het uiterste geval ook in schijn het commando aan nemen dat hij mij zooeven voorstelde. Henriette had bijna de koorts *'an angst, elk oogenblik was het haar als hoorde zij op de trap zware voetstappen en het geraas van wa penen Ga heen, neef Raoul, herhaalde zij, ga spoe dig heen en God moge u beschermen. Hij moge u beschermen, u /osral, zeide de abbé. Daar hij zag hoeveel angst zijn tegenwoor digheid Henriette en Gilbert bezorgde, verwij derde hij zich. Gilbert verwenschte in stilte zijn neet, maar om niets ter wereld had hij gewild, dat Raoul iets overkomen was in zijn huis onder zijn oogen. Als hij ook al gedurende een oogenblik voor het leven van Raoul d'Areynes had gebeefd, dan was dat noch uit genegenheid voor hem, noch uit afkeer van eén misdaad, maar hij dacht aan de vreeselijke gevolgen die deze moord, gepleegd in zijn woning en in 2ijn te genwoordigheid, voor hem na Zich kon sleé- pen. Men zou de misdaad spoedig verteld, ver spreid, geïllustreerd hebben, men zou hem mis chien van medeplichtigheid hebben verdacht en het bericht zou zeker zijn weg wel naar het kasteel Fenestranges hebben gevonden.

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 5