De u. Pro*. Statenverkiezing E. KALLE. A. H. DE MILIANO. Mr. J. H. M. SrtEGER W. P. EDELMAN nn en Kiespijn Buitenl. Overzicht Binnenland Buitenland Gemengd Jltenws. Stadsnieuws Proainciemeuws. Woensdag 22 April a.s. is de datum voor de Provinciale Staten verkiezing. Het nummer van de lijsten der Katholieke Staatspartij is voor geheel Zeeland 5. Katholieke kiezers en kiezeressen stemmen dus allen op No. 1 van Lijst 5, derhalve In den Kieskring Hulst; In den Kieskring Sluis: In de Kieskringen^ Goes en Tholen In de Kieskringen Middelburg Vllsslngen en Zierikzee Mijnhardt's Poeders Uit he< Binnenland. Uit het Buitenland. 3» HET SPOOK DER REVOLUTIE. De Spaansche Koning doet afstand van den troon. De Spaansche republiek uitgeroepen. Ook in Portugal is de toestand niet zuiver. Madeira, Nicaragua en Venezuela in vollen opstand. Zondag hebben in Spanje voor het eerst na den val van de dictatuur weder gemeenteraads verkiezingen plaats gevonden. Die verkiezin gen wezen op een monarchistische meerder heid op het platteland, maar tegelijk op een ont stellende republikeinsche meerderheid in alle groote steden. De regeering monarchistisch van inslag, trok daaruit haar conclusies; ze gaf het bewind aan de republikeinen over en de koning, beseffende dat het tot bloedver gieten komen zou, als hij zijn rechten tct het uiterste wilde verdedigen, heeft voor zich en zijn kinderen afstand gedaan van den troon. Hij is naar het buitenland uitgeweken; vermoe delijk zal hij zich in Engeland vestigen. Tot dusver is dus de Spaansche revolutie on bloedig verloopen. De nieuwe machthebbers hebben het bewind vast in handen. Van de mo narchisten, die zulk een snellen loop der ge beurtenissen niet hadden verwacht, is geen te genactie te verwachten. Inusschen is het de vraag, of Spanje er mee gebaat zal zijn, dat het zijn koning heeft ver jaagd. Onder de dictatuur van Primo de Rivera ging het land met stevige schreden vooruit. Het nam allengs in de internationale politiek weer de plaats in, waarop het •.'echt heeft. De genen die thans de macht hebben overgeno men, zijn het slechts daarin eens, dat ze de re publiek wenschen. Overigens loopen de meenin gen sterk uiteen en er bestaat groot gevaar op een slap bestuur, zonder prestige, dat nóch de noodige rust zal weten te handhaven noch het volk tot verhoogde energie zal weten op te stuwen. Merkwaardig wel, dat van de persoon van den verdreven koning geen kwaad wordt ge zegd. Al wat van hem wordt getuigd, ook door zijn tegenstanders, is dat Alphons XIII een ridderlijk figuur is, en dat hij persoonlijken moed bezit. Dat hij thans geweken is duidt allerminst op lafheid, wat hem ook nooit zal worden aangewreven, doch bewijst alleen dat hij zijn persoonlijke belangen weet achter te stellen bij die van zijn volk. Dat zijn ?.ftreden, op het moment waarop hij het deed, in het be lang is van de rust op het Iberische schier eiland is aan geen twijfel onderhevig Maar wel betwijfelen we, of in de toekomst, wel licht reeds in de naaste toekomst, bjianje er wel bij zal varen. Ook in Portugal moet het na den opstand op Madeira, dat zich onafhankelijk heeft ver klaard en nog niet tot rede is gebracht, gisten. In Nicaragua is de burgeroorlog weer met volle kracht uitgebroken. In Venezuela weten de op standelingen zich te handhaven. We leven In een woeligen tijd; en cp den gistenden bodem tiert welig het bolsjewisme, het kind der ontevredenheid. Samenwerkende Bonden voor de behartiging der Gezinsbelangen. Maandag 13 April heeft te Utrejht in hotel „Pomona" een bespreking plaats gehad voor Groote Gezinnen en den Christelijken Bond Voor de behartiging der Gezinsbelangen. Als resultaat van deze belangrijke samen komst mag met reden worden verwacht, dat voortaan meer daadwerkelijk door beide Bon den aan deze zaak langs de geheels Christelijke Unie zal worden gearbeid. R. K. Handelshoogeschool. De R. K. Handelshoogeschool te Tilburg zal in het midden der maand Mei in een plechtige openbare Senaatszitting de veertigjarige her denking vieren van de Encycliek Rerum Nova rum. VERKIEZINS UITSLAGEN. De Statenverkiezingen in Groningen, Noord- Brabant en Limburg. De uitslag der verkiezingen in Groningen, Noord-Brabant en Limburg luidt als volgt: In GRONINGEN werden gekozen: 14 «rocialis ten, 10 Antirevolutionairen, 5 Christelijk His- torischen, 5 Vrijzinnig-Democraten, 5 Vrijheids bonders, 3 Katholieken, 2 Communisten en 1 Plattelander. In NOORD-BRABANT: 50 Katholieken, 5 So ciaal-Democraten, 3 R. K. Volkspartij .2 Anti- re volutionaien, 2 Christelijk Historisehen, 1 Vrijheidsbonder, 1 Vrijzinnig-Democraat. In LIMBURG: 36 Katholieken, 4 sociaal-de mocraten, 3 vertegenwoordigers van de Fede ratie van R. K. Land- en Tumbouwarbeiders en Middenstanders, 1 Vrijheidsbonder en 1 Christelij k-Historische. Ingezonden Mededeelicg <H) zullen spoedig bedaren door Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Een betonweg van Calais naar Constantinopel. Constantinopel (K.W.P.) Ofschoon de Orient-Expresse Ostende-Wee- nen-Constantinopel reeds sinds geruimen tijd geëxploiteerd wordt is zij toch niet meer zoo beroemd als vroeger. En bovendien zal deze maatschappij een nieuwe concurrent krijgen. Men heeft namelijk een plan ontworpen om een groote betonnen autoweg aan te leggen van het Kanaal naar den Bosporus. Deze weg zal acht verschillende landen door kruisen, van Calais over Oostende, Gent, Brus sel, Leuven en Luik en loopen en dan op Duitsch gebied komen, door den Eifel en langs den Rijn over Koblenz, Bingen Mainz, Frank furt, Aschaffenburg, Neurenberg, Regensburg, Passau bereiken. Dan loopt de weg verder over '_inz 1 Wee- nen naar Boedapest waar de lijn naar het Zuiden buigt en over Mohaes naar Belgrado, Nisch naar Sofia voert om tenslotte ;ia Adriano pel Stamboel te bereiken. Deze autobaan zal 3000 K.M. lang zijn; ver schillende bestaande asfaltwegen zullen ge bruikt kunnen worden. Men rekent er op dat de betrokken regeeringen den benoodigden steun zullen verleenen. Zoo zal b.v. de regeering van Turkije weer de Internationale Triptiek erkennen en toe staan dat men ook door de Tsjakjatchjalda- linie rijdt. Langs dezen groooten weg zullen moderne hotels verrijzen, en hulp en inrichtingsposten worden opgericht De rijtijd zou op het oogenblik nog 75 uren bedragen, maar men hoopt enkele trajecten nog zoodanig te kunnen verbeteren dat de af stand in 50 uren kan worden afgelegd. Het zal ook mogelijk zijn 'jm uitstapjes te maken in de mooiste streken daar de meeste reizigers wel enkele malen onderweg zullen willen overnachten. DE REVOLUTIE IN SPANJE. Geen formeele troonafstand. Thans wordt medegedeeld, dat de koning niet formeel afstand van den troon heeft ge daan. In tegenstelling met andersluidende berich ten, verneemt Reuter van bevoegde zijde, dat de koning vóór zijn vertrek geen enkel docu ment, van welken aard aan ook heeft onder teekend. Pauselijke gift voor de typhusbestrijding in China. Volgens bericht uit Tatungfu 'China) be reidt de vroegere generaal-overste der paters missionarissen van Scheut, P. Rütten, een groo te geneeksundige bestrijding van de typhus in Noord-China voor. Hij mocht van den H. Va der een bijdrage van 65000 lire ontvangen in de kosten van een expeditie voor dat doel. Ook van talrijke particulieren en organi saties komen giften binnen. Groot alcoholsyndicaat ontdekt in de V. St. Volgens bericht uit New York hebben ambte naren der prohibitie te New Orleans een uitge breide smokkelorganisatie ontdekt. Deze had snelvarende schepen en vliegtuigen tot haar beschikking en zelfs in een der voorsteden van New Orleans een eigen radiostation, waardoor men zich voortdurend op de hoogte hield van de bewegingen der kunstwachtschepen en ook met de talrijke agenten in het geheels land verkeerde. Vijftien personen zijn reeds gearresteerd doch men verwacht, dat nog enkele honderden ar restaties zullen plaats hebben. Nie,uwe bloedvonnissen van de Gepoe. Naar de „Dsservatore" uit Riga verneemt- zijn volgens berichten uit Balashow aan de beneden-Woiga zes personen, onder wie de zoon van een pope, ter dood veroordeeld. Twintig welgestelde boeren werden tot ge vangenisstraf en geldboete veroordeeld, daar zij zich verzet nebben tegen de methoden, dien de sovjets gebruiken bij het opkoopen van graan. Weer giftige gassen in het Maasdal. In de omgeving van Tilleur, Ougrée en Sel- lissin in het Maasdal, zijn opnieuw talrijke personen onwel geworden tengevolge van ont snappepde fabrieksgassen. Onder de bevolking is een paniekstemming ontstaan en de meeste menschen zijn naar andere plaatsen vertrokken. Ook zijn eenige koeien door gas gestikt. Typografen-staking te Brussel. Naar gemeld wordt, zullen met ingang van Maandag, als inmiddels geen oplossing wordt gevonden, de Brusselsche typografen het werk stilleggen. De lithografen, de binders, de elicheurs en de typemannen zullen aan het werk blijven. In de andere steden des lands i tot heden van geen staking sprake. Zomertijd in Frankrijk. I11 den nacht van 18 op 19 April zal in Frank rijk de zomertijd worden ingevoerd, welke tot 4 October zal duren. DE MAASBODE, de grootste en beste courant van Nederland bevat voor „elck wat wils" ming voor de rangschikking op deze lijst. Een lading pyriet Voor de N.C.A. kwam Dins dagavond binnen het Italiaansche stoomschip „Mincio" van Genua, met een lading pyriet van plm. 7000 ton. Voor lossing hiervan, zijn weer enkele arbeiders aangenomen. TER NEUZEN. R. K. Kiesvereeniging. Zondagmiddag om 3 uur zal door de R. K. Kiesvereeniging een ver gadering worden gehouden, waarin gelegen heid zal worden gegeven om candidaten voor den Raad in te dienen. Zondag 26 April zal daarop de stemming voor de groslijst plaats vinden. IIULST R. K. Kiesvereeniging. Naar gemeld wordt, houdt Zaterdag a.s. Mej. L. Loeff in het St. Aloysiuspatronaat alhier een lezing over het onderwerp: „De Katholieke politiek, meer in het bijzonder de Katholieke vrouw in de poli tiek". Een zeldzaam jubileum. Zaterdag was het 20 jaar geleden, dat de oud gezagvoerder G. Bruin, wonende te Vlieland gekozen werd als voorzitter der plaatselijke reddingscommissie. Na 45 jaar ter zee te hebben gevaren, waarbij hij 104 menschen het leven redde, keerde hij terug naar Vlieland. In de daarop volgende 20 De koning van Spanje, omgeven door garde-soldaten, bij het verlaten van de kerk, waar hij de lijkdienst van den overleden Spaanschen dictator Primo de Rivera bijwoonde. Prijsbiljarten. Zondag 19 April a.s. zal er al hier een prijskamp gehouden worden op den biljart. Er zal gespeeld worden op vier biljar ten, in het hotel Rotterdam, de Zwaan en Ou de Brug. Vooruit 100 gulden. Inleg f 1. rtegin om 2/2 uur in Hotel Rotterdam Prijzen zijn als volgt: le prijs f 32, 2e prijs f 22, 3e prijs f 16, 4e prijs f 12 5e prijs f 10, 6e prijs f 8. Prijsschieting. Zaterdagavond 18 April zal er een prijsschieting gehouden worden op de lig gende wip bij Aug. de Roeck alhier. Begin om 6 uur. Verkorte werktijd. Naar wij officieel verne men, zal aan de Eerste Ned. Coop. Beetwortel- suikerfabriek alhier met ingang van 20 dezer gedwongen door de tijdsomstandigheden de werktijd worden beperkt tot 40 uur per week Overstrooming! Donderdag orak op de wijk Stuiver een riem van het paardentuig van een met bronwater geladen transportwagen, toe- behoorend aan een handelaar in mineraal water uit Selzaete. Het gevolg was, dat de wa gen vooroverhelde en zoodoende een groot aan tal kisten en flesschen op straat terechtkwam. Een groote hoeveelheid dier flesschen brak, wel ker inhoud over den weg vloeide Met behulp van enkele voorbijgangers werd de breuk hersteld en verder onder toezicht der politie, de glasscherven opgeveegd. jaar nam hij deel aan 44 reddingstochten, waarbij 208 menschen werden gered. Zaterdag legde kapitein Bruin, op 81-jarigen leeftijd zijn functie neer. Zomerdienst op de Belgische spoorwegen. Vanaf Zondag 19 April zullen alle treinen Ter NeuzenHulst en Ter Neuzen—Sas van Gent een uur vroeger vertrekken en aanko men. SLUISKIL. R. K. Kiesvereeniging. Zondag a.s. zal direct na het Lof een algemeene ledenvergadering ge houden worden in de zaal der St. Antonius- school. Het voornaamste punt der agenda is de bespreking der candidaatstelling voor de a.s gemeenteraadsverkiezing en het opmaken der groslijst hiervoor. Tevens vaststelling der stem Koningin Ena van Span ie. Groote branden. Dinsdagnamiddag brak in de bouten gebou wen van het rijkslevensmiddelendepot in de Avenue Clichy te Parijs een geweldige brand uit. Alle brandweren van Parijs werden gealar meerd. Een ontzaglijke mennigte, die zich in de na bijheid van den brand verzamelde, moest door de politie en een détachement soldaten in be dwang worden gehouden. Bij den brand zijn de douanegebouwen en op slagplaatsen geheel verwoest, benevens het kolendepot van een der grootste Parijsche ko lenhandelaren, terwijl ook de opslagplaatsen van de coöperatieve vereeniging van spoorweg personeel een prooi der vlammen zijn ge worden. Een drietal brandweerlieden werden ge wond. Men schat de schade op 30 a 40 aiillioen francs. Kasteel een prooi der vlammen. Het kasteel Velen bij Velen, dat eigendom is van graaf Landsberg en één der schoonste kasteelen is van het Munsterland staat sinds Dinsdagmorgen vroeg in vlammen. Het is vrijwel zeker, dat het geheele slot, dat uit 1250 dateert, tot aan den grond zal af branden. Men is er echter in geslaagd, waarde

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 2