f 25,- of f 400,- No. 3756 Vrijdag 17 April 1931 45ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Eerste Bkd. Verschijnselen eener komende wereldrevolutie. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND fOSmiFHiKS Ho. 52418. Jen bad-toestel lliuis, „Gezondheid in llw huis". Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Ina^zfnien M*dedeelln(j 17 ifclfln. ii u eden 6ory™ y/fmsterdam Techn. Bar. SMEDENBORGH, Postbus 394, AMSTERDAM. Giro No. I273IO. 102 DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advortentiën 20 cent per regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT van dit plan arbeiden. In Rusland ontstaan reuzenwerken, welke produceeren Graanfabrie ken .Gigant" in het Dongebied, één complex van 114,000 H.A), electriciteitswerken, industrie ondernemingen, textielwerken, Jat alles is reeds gedeeltelijk voorhanden. Dit plan wordt door Europa gesteund. Of zijn soms al die turbines, machines en techni sche hulpmiddelen van Russischen oorsprong? En de ingenieurs? Zijn het niet de beste krach ten uit Europa en Amerika, welke in den dienst van Moskou zijn getreden? Moskou be taalt met klinkende munt, terwijl het de ge stolen volkseigendommen het zijne noemt. Ge lukt de doorvoering van het Vijfjarenplan (waarvoor alle teekenen aanwezig zijn) dan is de levensdraad der wereld doorgesneden cn het gevolg ischaos en ondergang Slechts één organisatip heeft het gevaar in gezien: de Kerk. Sedert 1918 vestigde zij er de aandacht op. Onvermoeid trachtte zij de menschheid tot rede te brengen. Maar Europa wilde altijd nog iets verdienen aan het Russische „experiment". Men heeft de waarchuwingen der Russische kerk, welke thans in ongelijken strijd ten' on der gaat, in den wind geslagen. Men heeft zijn eigen bisschoppen, ja zelfs den H. Vade£ peen geloof geschonken. Thans is de ineenstorting op komst en wij zullen het noodlot niet van ons af kunnen wenden, als wij niet eensgezind blijven in den strijd tegen het communisme van links en de uiterste richting van rechts. Bedwingen we het communisme dan zal ook de extreme beweging van rechts uit elkaar klap pen als een zeepbel. Slechts een eensgezind Eu ropa, vereenigd onder de banier der cultuur en van het christendom, kan dit gevaar, trotsee ren en een uitbarsting, waar Moskou het op aanstuurt, vermijden. Nadruk verboden) Prins Jaime als vertegenwoordiger van Ko ning Alfons bij de begrafenis van generaal Weyler. Wij zeggen niet, dat wij voor f25, een bad-installatie leveren, die overal elders f400,kost. Maar wel zeggen wij, dat U na een bad in een Neptunus-badtoestel even schoon en frisch zijt, als na een bad in een badkamer van f 400, Volgt het voorbeeld van zooveel anderen, die verbetering en behoud van hun gezondheid hebben te danken aan een regelmatig gebruik van het Neptunus-badtoestel. Het toestel kost compleet incl. alle toebehooren slechts f25,franco Uw huis, na ontvangst van het bedrag of onder rembours met verhooging der rembourskosten. Stort nog heden het bedrag op onze postgiro No. 127310, dan hebt U het toestel binnen enkele dagen in Uw bezit. Waarschuwingen van Paus en Bis schoppen in den wind geslagen. Slechts een eensgezind Europa kan uitkomt brengen (Door W. v. B.) Een heele stapel krantenknipsels ligt voor me, welke berichten over bloedige opstanden en revoluties in China, Indië, Cuba, Marokko, Algiers, Spanje, Madeira, Buenos-Aires, San tos, Peru, Palestina, Polen en Turkije. Daarbij komen uiterst verontrustende berichten uit Amerika, Japan, Frankrijk, Engeland, Litauen, Oostenrijk en Duitschland: arbeidsrelletjes, an ti-godsdienstige misbruiken en werkloosheid welke angstwekkende vormen hebben aange nomen. De continenten sidderen als van en aardbeving en men hoort een opbruising, wel ke aan een wereldrevolutie herinnert. Deze angstige gisting belooft geen verbeteringen, geen afschaffing van bestaande misstanden, welke ongetwijfeld aanwezig zijn. Deze revo lutionaire beweging, welke vasten voet verkre gen heeft in alle volkslagen, sal den socialen toestand niet verbeteren en den nood der vol keren niet wegnemen, juist omdat ze niet den vooruitgang, maar de revolutie tot leus geko zen heeft. In het stenografisch verslag van het 14e Communistisch Congres staan cp blz. 9 de volgende stellingen van Stallin: „De kapita listische wereld is vol onontwarbare tegen strijdigheden; het proletariaat stelt zich tegen over het imperialisme der groote mogendhe den; de zegevierende staten tegen de overwon nene; maar de communistische staat strijdt tegen alle kapitalistische staten gezamen Koning Alfons van Spanje met zijn gemalin en de infantes Beatrice en Christine die de klassieke mantilla dragen, op weg naar de kathedraal van Sevilla. lijk...." Hetzelfde heeft ook Lenin geschreven: „De meeningsverschillen omtrent de belangen dei- imperialistische landen nemen van dag tot dag toe en de catastrofe zal onvermijdelijk zijn. Men heeft slechts deze tegenstrijdigheden zoo handig mogelijk té benutten, dan komt de rest vanzelf". Alles gaat van Moskou uit. Ik kan deze uitlating niet logenstraffen, want ze zegt de waarheid Ik herinner slechts aan de bovengenoemde krantenberichten en aan fei ten, welke er zijn en welke men niet kan weg- redeneeren: de politieke en nationale strijd in de staten zelf en met het buitenland; de eco nomische crisis in de geheele wereld en de ko lossale nood onder het volk. Dit alles wordt kunstmatig aangewakkerd door het Kremlin te Moskou, dat zich de wereldrevolutie tot doel gesteld heeft. Loopen de draden der koloniale opstanden in China, Indië en de rest van Azië Afrika en Australië niet in het Kremlin te zamen? De opstanden der inboorlingen snijden Eu ropa van de bronnen voor haar grondstoffen af. Leidt het Kremlin niet de revolutionnaire arbeidersbeweging in de geheele wereld? Wak kert het Kremlin den nationalen haat niet aan tusschen de volkeren? Zweept het niet de in- ternste richtingen van links en rechts tegen elkaar op? Moskou heeft niet slechts bij de com munisten de hand in het spel, maar ook bij de nationalisten. Werken de extremisten van links en rechts elkaar niet wederkeerig in de hand? Een voorbeeld: neemt de innerlijke kracht der communisten af, dan treedt het nationaal-so cialisme in actie. Staat het nationaal-socialis- me stil, dan gaat het communisme tot den aanval over. Beide vullen elkander aan in de idee. Wel is er strijd tusschen de leden van bei de bewegingen, nooit echter meeningsversehil len in de idee. Beide streven naar de revolutie, de vernietiging van het hoofd- en grondbegin sel der bestaande orde, godsdienst en cultuur. Verder: de strijd, die door Moskou in de we reld gebracht is, doet Europa splijten. De bui- tenlandsche politiek der afzonderlijke staten dient niet meer het belang der volksgemeen schap; het economisch program, niet de wel vaart der menschheid, maar het persoonlijk voordeel; het cultuurprogram niet het indivi du, maar een leer, welke gedogmatiseerd en gecanoniseerd is. Intusschen verhongeren vol keren bij volle voorraadschuren en rookende schoorsteenen. Dit alles heeft Mosk.) 1 klaar ge speeld en nu heft het den arm op voor den laatsten slag met een werktuig, dat onzen le vensdraad zal afsnijden: Het Vijfjarenplan. Dank zijn onmetelijke rijkdommen van den bodem en de" zuivere, ondubbelzinnige econo mische en sociale politiek kan Moskou tot de zen slag overgaan. Dat doet het dan ook. Na 5 jaar, d.w.z. in 1933 zal Rusland waarschijnlijk niet meer economisch of op een andere wijze van Europa en Amerika afhankelijk zijn. We mogen niet vergeten, dat in Rusland 33000 ingenieurs en geleerden (waaronder 20,000 buitenlanders) aan de veiwezenlijking

Zeeuwsche Koerier | 1931 | | pagina 1